Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Interzis cu bicicleta si rolele in parc !
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2
L!nuX
E o faza de toata jena intr-o tara de toata jena .

Unde ne mai plimbam ? Pe marile piste de biciclete pe care merg toti sau sunt parcate masini ? Pe strada si ne rugam sa nu ne loveasca vre-un bizon ?

Mi-am luat bicicleta tocmai pentru a ma plimba prin parc si a ma relaxa , ma duc la primarie sa imi dea banii inapoi ?

O punem de un mitting ?

din presa :

http://www.evz.ro/articole/detalii-articol...ele-in-parcuri/
Solon
Am vazut tampenia! Si avand in vedere ca imi place sa ma plimb prin parc cu bicicleta o voi face in continuare! Abia astept sa ma alerge gardienii!
La capitolul acesta, voi incalca legea cu cea mai mare placere! Puteti sa spuneti orice dar mi se pare o tampenie ce incearca animalele astea sa faca din parcuri!
shteffanivlad
Si eu cu rolele. Daca nu am voie prin parc, atunci unde sa merg? ca pe strada sa te plimbi printre masini si autobuze, nu mai are nici un farmec. Cretini mad.gif
M i h a i
Pai..si de ce nu ai postat la faze de toata jena tongue.gif hai bai Linuxe..ce naiba...iti cumperi bicla ca sa te plimbi cu ea precum pasaricile ..in parc?? Vezi ca este un topic in care se discuta si se organizeaza adevarate drumetii cu bicla...alea sunt adevarate plimbari cu bicla..nu in parc..unde este aglomerat si poti da cu bicla peste copii..lume..etc....intra si tu pe topicul ala ..sau vii pe la intalnire..poate dai peste zax,Lucman...si te bagi la niste drumetii.... Ce bicla ai luat?Discuri fata-spate? rolleyes.gif (cu rolele este alta treaba si nu sunt de acord)
murfi
cu toate ca sunt impotriva restricitei de a te plimba cu bicicleta in parc sunt de acord cu MHY. Parcurile noastre fiind foarte putine sunt aglomerate si nu ai cum sa te plimbi cu bicicleta. Evident daca omul vrea sa se scole la 6 dimineata sa dea 3 ture de parc cu bicla este treaba lui.
L!nuX
eeee , nu am luat o super bicla , una normala de vre-o 5 mil , dar eu ca sa ajung la servici trebuie sa traversez parcul carol ceea ce imi placea foarte mult si de acolo mai aveam foarte putin pana la munca

sunt perfect de acord ca trebuie sa ii protejam pe cei mici , insa si ei sunt cei ce merg pe biciicleta , ce faci cu un copil care are 10 -15 ani il trimiti la drumetie ? il trimiti in strada printre masini ?

Eu consider decizia un abuz , sa interzica la anumite ore cand sunt mai aglomerate parcurile , nu cand nu e nimeni in ele .

Vorba lui Solon , sa ma alerge gardienii prin parc ...
shteffanivlad
MHY, ce-ai cu rolele?! huh.gif

In alta dezordine de idei: In Viena (considerata un oras cat de cat civilizat) in plin centru, in parc, stateau studenti, tineri, batrani, diversi intinsi pe iarba, pe paturi, pe haine. E drept ca nu faceau mizerie (adica se vedea unde au stat numai ca era iarba "turtita", dar nu le zicea nimeni nimic. Si erau si acolo ceva gardieni (cred ca am vazut unu). Si se plimbau dom'le si cu bicicletele si cu rolele... Criminali nene, nu au grija de copii...
M i h a i
Poate nu m-am exprimat bine...nu sunt de acord ca au bagat si rolele in aceeasi oala cu bicicletele....nu vad o problema in a ma plimba cu rolelele...dar cu bicla da...nu vorbesc de un copil cu o bicla mica amarata cu roti ajutatoare care abia merge cu ea...precum un melc..si daca bate vantul cade jos....Vorbesc de vitejii care au o anumita varsta...si forta pe masura...am vazut o faza de rahat in parcul ala de langa Lia Manoliu..un pustan pe la 17 ani care gonea precum un nebun a intrat cu bicla intr un copil care alerga dupa o minge...au venit cei de la smurd...etc..cert este ca acel copil nu sa mai ridicat de jos...ma ganesc daca ar fi intrat in mine...daca ma mai ridicam de jos îi impleteam cadrul biclei de gât...Parcurile noastre sunt mini parcuri..sunt aglomerate rau...eu salut aceasta decizie..
CGB
cu bicla in parc e discutabil. in anumite locuri e ok. de ex in carol e pe langa trepte o poteca unde se dau bikeri la vale. acolo nu deranjeaza pa nimeni.
dar in restul parcului, pe alei e riscant cu bicla ptr ca dai peste vreun copil.
plus ca mie nici nu-mi place prin parc cu bicla. e mai fain la drum intins.

dar sa interzici rolele mi se pare aberatie. unde naiba sa te plimbi atunci cu rolele? pa autostrada?

la roma in parc statea lumea pe iarba, mancau, aveau scaune si masute pliante. nu comenta nimeni nimic. era plin de rolleri si de biciclisti. chiar in mijlocul parcului era loc de inchiriat biciclete.


numa la noi nu e voie sa calcam pa iarba.
io propun mai bine sa inchida de tot parcurile. sa poata fi admirate doar asa de la distanta.
crisolro
nici cu rolele??????????????????!!!!!!!!!!!!!!
i-am cumparat degeaba lui fi-miu? eu aveam deja biggrin.gif

pai eu am vazut si cu scutere prin parc si nu le facea nimeni nimic ...

ar putea macar sa lase accesul cu bicle pe anumite alei ...
murfi
Nu trebuia o lege. Cei de la BGS si jandarmii trebuiau instruiti in asa fel incat sa atraga atentia pustanilor vitezomani. La a doua abaterre amenda. Din pacate IQ-ul lor este incompatibil cu asa ceva. Eu imi aduc aminte ca pe vremea lui ceasca (anii 80) cand ma prindeau militienii cu bicicleta in parc imi dezumflau rotile.

In parc ar trebui sa se dea cu bicicleta doar copii. Daca ti-ai luat bicicleta ca sa faci pe viteazul atunci este indicat sa te duci pe coclauri. Oricum asta este de bun simt si nu trebuia reglementata de o lege care sa se aplice de catre capetele de tabla dupa bunul lor plac.

Personal ies cu bicicleta de cate ori am timp dar nu m-am gandit niciodata sa ies in parc ci prefer sa ma duc la munte sau pe colcaurile de prin jurul bucurestului.
Flamingo
Cand s-or amenaja parcurile cu banii angajatilor primariei, mai zic... dar cand toate astea se fac cu banii nostri, pai sa nu le **** muma-n *** ? mad.gif

E normal sa nu te plimbi cu bicla prin parcuri mici sau foarte mici, unde exista nisipar si ceva leagane pentru copii de 3-5 ani, dar in parcuri precum Tineretului, Carol, Herastrau de ce nu se poate ? Sunt parcuri mari sau foarte mari unde pot circula lejer si 2 tiruri unul langa altul, corect ?

Eu acum unde mai ies cu piticu
? In spatele blocului in parcare sau in fata blocului in parcare dar pe unde trec si masini la greu ?

Sunt convins ca membri forumurilor cu specific velo, deja pregatesc ceva si foarte curand o sa apara reactii dure la adresa angajatilor consiliului municipal de care oricum nu era nimeni prea incantat nici inainte...
DanCVA
Sunt de acord ca parcurile sunt aglomerate, dar intr-un oras in care nu te prea poti plimba cu bicicleta, unde poti sa o faci?
Da, exista riscul de accidente, dar nu te pune nimeni sa mergi cu viteza prin parc. Inconstienti sunt peste tot, dar nu s-a interzis mersul cu masina pe motiv ca ar fi prea multe accidente.
Daca este prea aglomerat in parc, imi tin bicicleta in casa, ca nu am ca hobby ocolitul pietonilor prin parcuri.
Totusi, cand nu este aglomeratie mi se pare aiurea sa nu pot merge cu bicicleta prin parc.
MHY, cred ca asa putem sa interzicem si alergatul in parc dupa minge. Cat despre pustiul cu bicicleta chiar merita o serie de spituri in dos.
Decefalus
Da astia de la BGS au autoritatea sa aplice Codul Rutier???? blink.gif blink.gif
CGB
QUOTE(MHY @ 24 Apr 2009, 09:38)
...am vazut o faza de rahat in parcul ala de langa Lia Manoliu..un pustan pe la 17 ani care gonea precum un nebun a intrat cu bicla intr un copil care alerga dupa o minge...
*



o faza asemanatoare am vazut si eu. tot in parc. pe undeva prin ploiesti. nejte pustani se harjoneau (erau pa jos, fara bicla sau role) si unu s-a ferit de altu, s-a tras inapoi si-a lovit un copil. s-a impiedicat si-a cazut peste el destul de urat. urlete, oracaituri, puradelu' a dat cu teasta de pamant de s-a auzit la 10 m distanta. ii curgea bors din teasta, se vaita ca-l doare si mana.
deci se intampla faze d-astea si daca esti pa jos. totu' tine de atentia fiecaruia. io stateam p-o terasa si beleam ochii in zare si cand m-am intors sa plec, fix in spate era un pui de om. imi venea pana la genunchi. am dat peste el si-a cazut in kur. acu' ce sa facem? sa interzicem si mersu pa jos.
DrK
Orice ai spune e mult mai periculos mersul pe bicicleta...
Rolele au fost bagate in aceeasi oala pentru simplul fapt ca NU POTI PUNE FRANA radmasa.gif Adica nu ai pe ce sa apesi smile.gif Bicicleta are frane dar ajunge la o viteza mai mare... Deci, putina logica este in legea asta...
DanCVA
Foarte putina!
Afrodita
hai sa zicem ca in parcurile mici unde sunt predominantii copiii de gradinita sau putin mai mari merge legea asta, dar in parcuri medii si mari unde pot fi delimitate zonele de intere este aberant.
oricum ar fi o organizare exista deja, in parcurile mici accesul cu bicicleta era interzis, iar in cele mari zoele de joaca pentru copii erau separate de aleile pe care isi faceau veacul biciclistii si rollerii.
bonzai
Interesant e ca in IOR au amenajat rampe pentru role si biciclete chiar de-a lungul culoarului de lagna lac smile.gif

Alea pentru cine sunt facute?
Flamingo
Si in Herastrau sunt rampe si in Tineretului... dar cica tine de excesul de zel al fiecarei patrule de politisti comunitari / jandarmi. Sunt curios daca vor confisca bicicletele...
DanCVA
Cei care se duc in parc la locurile amenajate pt biciclete si role vor levita pana la locurile respective. biggrin.gif
Vlad B
Poate sa dea cineva cu bicicleta/role peste oricine, ori pe trotuar, ori pe trecere, ori in parc.. Nu e un motiv destul de bun pt a le interzice in parcuri smile.gif.
Referitor la calcatul pe iarba, eu ma gandesc asa: fiind iarba romaneasca (deci de proasta calitate biggrin.gif), nu rezista la uzura laugh.gif si d-aia nu putem sa calcam pe ea. Si nu, nu e normal.
App de asta.
Afrodita
nene, eu am tot facut drumul franta - romania vreo 5 ani prin turnee si dupa masa de pranz (care era intr-o mare sala de sport reamenajata ca sa incapem cu totii la masa biggrin.gif - doar vreo 1000-1500) ne asezam pe iarba din fata cladirii ca sa-i asteptam si pe ceilalti. la ei e o chestie normala.
aah si mi-am mai amintit ceva, tot intr-un turneu, in sua, luam pranzul pe iarba. adica mergeam la masa organizata, ne alegeam pachetelul, ocheam locul mai pufos (sau grupul preferat) si mancam acolo.
clr
Doar ce m-am intors din parcul Carol cu fiica-mea unde am fost sa se dea cu rolele. Pe portiunea cu dalele de marmura (cine il frecventeaza stie de ce vorbesc) nu erau decat inca vreo 3 persoane care erau tot cu rolele. Chiar nu vad pe cine as fi putut deranja.
Laurentziu83
Eu de-abia mi-am cumparat role, am dat si vreo 300 si ceva de lei pentru ele, daca pun astia aici interdictie de a ma plimba cu ele pe Faleza (2.5 km de parc pe malul Dunarii), imi calc pe inima si scot 2 litri de benzina din rezervor si trimit un coctkail Molotov fix in biroul primarului, ca ar fi singurul loc decent unde m-as putea plimba, si nu mi-ar conveni sa le tin in portbagaj doar pentru vreo plimbare prin Primorski Park, in Varna, Bulgaria, daca interzic romanii plimbatul pe la noi.
EI CHIAR NU VAD STAREA DE SANATATE A TARII? Eu unul as baga 1 ora de educatie fizica pe zi la toate fundurile grase de se plimba prin licee, iar ei vor sa interzica mersul pe role.
Foarte bine, sa le interzica, sa-mi dea amenda, ca am luat destule amenzi de viteza la viata mea, stiu cum sa procedez sa scap si de cate-o amaraciune dintr-asta.
Flamingo
Apropo de sanatate... lasa ca mai avem destul pana sa devenim burtosi precum americanii.... Eu am inceput deja sa fac ceva burta, biggrin.gif dar cand am vazut azi la o petrecere pe altii, m-am simtit un pic mai bine... rolleyes.gif
Vlad B
QUOTE(Flamingo @ 25 Apr 2009, 23:45)
Apropo de sanatate... lasa ca mai avem destul pana sa devenim burtosi precum americanii.... Eu am inceput deja sa fac ceva burta,  biggrin.gif dar cand am vazut azi la o petrecere pe altii, m-am simtit un pic mai bine...  rolleyes.gif
*



Nenea Flamingo, nu te culca pe-o ureche.. Un pic de jogging face minuni biggrin.gif.
Flamingo
Jogging e atunci cand ma alearga nevasta-mea ? radmasa.gif
Laurentziu83
QUOTE(Flamingo @ 25 Apr 2009, 23:45)
Apropo de sanatate... lasa ca mai avem destul pana sa devenim burtosi precum americanii.... Eu am inceput deja sa fac ceva burta,  biggrin.gif dar cand am vazut azi la o petrecere pe altii, m-am simtit un pic mai bine...  rolleyes.gif
*


Si trebuie sa ajungem pana acolo ca sa tragem semnalul de alarma? Deja media de greutate e mai mare decat acum 6 ani.
Macar tu ai peste 30 de ani, dar sunt la 17 ani care au greutatea asta.

Eu de exemplu nu pot sa fac jogging, pur si simplu ma termina alergatul in cateva sute de metri, dar pe role pot sa alerg 10 km fara probleme.

Bine, si eu sunt de acord ca nu ai ce cauta cu rolele si cu bicicleta acolo unde se joaca copii mici (si pe faleza cand ma plimb cu rolele si ma apropii de copii, caut sa ma mut pe partea cealalta), dar de aici pana la a pune interdictie in loc de a organiza parcurile in asa fel incat se nu se jeneze lumea, e cale lunga. Daca s-ar pune restrictii de bun simt, nu ar comenta nimeni, dar cum la noi cei ce decid asta sunt aceiasi de pe vremea lui Nea Nicu, greu sa vezi evolutie.
Vlad B
Putin cate putin, daca te tii de treaba o sa alergi din ce in ce mai mult smile.gif. E exact ca la tractiuni, de exemplu.
CGB
in parcu' carol, sus unde arde flacara aia din fata mausoleului, e platoul ala mare. taman bun de dat cu rolele. si ce-mi vad ochii alalteieri: pai cum termini de urcat scarile, in partea dreapta e o placa frumoasa de bronz in care o mana maiastra a incrustat urmatoarele randuri: "acest loc este un loc sacru, aici este 'mormantat soldatu' necunoscut. acesta nu este un loc de joaca. accesul cu rolele si bicicletele interzis".
ba, sa moara masa lu' ala de-a scris ineptia asta...sa stii ca d-aia se zvarcoleste soldatu' necunoscut in mormant, ca se plimba copiii cu rolele p-acolo. 'ti-ai dreq de comunisti!
Laurentziu83
Bai, nu stiu de ce m-am gandit la filmul ala erotic, polonez, "Baba o da soldatului" biggrin.gif cand ai scris de mormantul soldatului necunoscut.

Am bagat astazi 10 kilometri de role pe faleza, practic 2 ture dus-intors, din port si pana la trecere bac, poate as mai fi putut face o tura, dar mai bine mai lasam si pentru maine, nu vreau sa am ditamai febra musculara maine la munca.
Pentru nimic in lume nu as renunta la acest sport, care ma ajuta sa fac miscare si sa consum calorii, fara sa ma chinuie si intr-un mod placut, fata de alte sporturi, pot sa puna ei mama interdictiilor si a amenzilor, eu oricum nu le voi semna si nici nu le voi plati. Cine va hotara sa puna o astfel de interdictie pe faleza Dunarii, ii doresc sa se ingrase la 150 de kile si sa moara de infarct sau comotie cerebrala.

LE: ce meserie e sa te dai cu rolele si sa asculti "Top 20 Vibe FM" la casti, la telefon.
L!nuX
Haideti sa folosim pistele pentru biciclete !

Ieri a trebuit sa ajung de la Opera Center (Eroilor) pana la Liceul Iulia Hasdeu (Ferdinand) , zic ce bine ca am piste de bicicleta cel putin pana la Universitate .

Am plecat , cum a intrat pe Kogalniceanu am inceput sa merg pe faimoasa pista a lui Oprescu , numai ca dupa 100 m ce sa vezi , masini parcate , si nu una , ci foarte multe

Pe pista aia de bicileta poti sa mergi linistit doar in fata la primarie atat , in rest sunt in cea mai mare parte masini parcate si pietoni care desi aveai tot restul trotuarului la dispozitie prefera sa mearga fix intre benzile alea galbene .
Buun , ajung la universitate , de aici pana la liceu nu ai nici o pista , ci trebuie sa iti faci loc printe pietoni sau te risti pe strada , si da este un MARE risc sa o iei pe strada cu bicicleta , am reusit sa dau cox cand m-au alergat 2 caini unul destul de determinat sa ma capseze din cate am vazut .

E frumos pe bicicleta , pacat ca nu avem pe unde sa mergem cu ele , insa ce probleme am eu , cand nici ca pieton nu ai pe unde sa mergi , mai ales de la universitate spre unirii pe partea dreapta unde masinile parcate sunt puse parca sa ofere o cursa cu obstacole ...


Revin cu noi impresii legat de mesrul cu bicicleta in Bucuresti

29 May 2009, 23:10:
Revenim cu impresii despre minunatele piste

Daca mergi pe pista ce urmareste cursul dambovitei pe partea stanga cum te duci de la eroilor spre unirii iei toate cracile de la tei in gura , sunt locuri unde ca sa treci trebuie sa pui capul pe ghidon ca sa nu iti strici freza ....

Pista de pe langa casa poporului pe sectiunea de dale de piatra iti face posterioru franjuri , dupa ce ca e denivelata dalele alea sunt adevarate speedbumpuri

Cea mai faina pista de bicicleta pana acum este cea de la herastrau pana la victoriei pe trotuarul de pe blv-ul Aviatorilor .
shteffanivlad
Ideea este buna, europa cel putin este plina de benzi de genul pentru biciclete. Insa sa te fereasca sfantu sa mergi pe acolo ca pieton si sa te suprapui cu biciclistul de rand. Pur si simplu da peste tine. Sau iti ia sacosa cu ghidonul, sau stiu eu ce rahaturi. Ideea este ca are dreptate, ai ditaimai trotuarul si tu mergi fix pe banda lui. Si astea sunt faze vazute de mine, in Franta.

La noi insa, ideea este buna, insa, ca de obicei este aplicata cu fundul. Adica a venit unu "fa ma benzi de biciclisti" si aia a fost. nu conteaza ca dai in pomi, nu conteaza ca iti faci bicicleta trompeta, nimic nu conteaza. DAR avem benzi pentru biciclisti... Eu de-aia mi-am dus bicicleta la munte.
Laurentziu83
Si eu preferam mai degraba sa ma plimb cu bicicleta decat cu rolele, sa ma duc la servici sau la cumparaturi cu bicicleta, dar cum n-am unde sa tin bicicleta la bloc, cum n-am unde sa merg cu ea in siguranta, am ales rolele, pe care le "parchez" in portbagaj si cu care ma dau ori dimineata, ori seara, pe faleza.
Hypo RS
1. Pistele de bicilisti - iluzie totala: pline de gropi, borduri inalte, masini parcate, pietoni care merg pe acolo ca la ei acasa (nu mai exemplific certurilece se isca in caz ca le atragi atentia si ce argumente stupide folosesc pentru a-si motiva gestul), "trase" in mod imbecil (cea de la calea victoriei unde trebuie sa treci 3 [trei] stopuri ca sa mergi inainte) si, cum spunea un coforumist, accesibile celor suficienti de mici sau elastici pt a putea feri crengile pomilor "ingrijiti" de ADP.

2. Accesul in parcuri: clar facut "dupa ureche". In unele ai voie azi dar nu si miine, in altele deloc, in altele te plimbi cat vrei de mult... deci fiecare aplica legea cum il taie capul. Interzic biciclistii si rollerii ? - dar ca nu merg artezinele si mori de sete in parc asta nu se vede ??? Nu domne, ca tisnitorile nu aduc bani la buget nu ?! E sa imi dea amenda ca de nu mi ti-i tirasc prin tribunale pana se satura. Ce-i, nu mai au bani la buget pt spagi ? Si vor sa ii ia de pe carca romanului care iese sa fac un pic de miscare? E uite, eu refuz sa fiu "condamnat la gratar" in week-end !

Si de acum incolo voi incalca cu gratie aceasta lege si imi voi invarti rotile prin parcurile capitalei. Si ca mine voi fi zeci, poate sute.

Pt cei cu 2 si/sau 8 roti, tot respectul !







Avani
Mie mi-e jena de noi, asa ca popor.

Legea aia de rahat a aparut ca urmare a unor presiuni din partea unor parinti carora le-au fost lovite odraslele sau mai stiu eu ce prin parcuri. Nu neg, exista teribilisti, mai ales pustii pana in 16 ani, care topaie de nu se mai opresc si pe role si pe biciclete.

Imi place ca in tara asta se interzic multe... dar sa-ti creeze conditii sa nu incalci legea, nici vorba.

E interzis sa parchezi nu stiu unde, dar locuri de parcare nu au facut, fie ele si cu plata. E interzis sa te plimbi cu bicicleta prin parc, dar o alee ceva, o poteca, oriceeee... nu, nici vorba. E interzis statul/calcatul pe iarba, dar in tari care au apa calda de mai multe vreme ca noi, iti dau chiar un sezlong gratuit sa stai pe iarba, in parc chiar langa Buckingham Palace (Londra).

Era un joc, de genul Tycoon, in care trebuia sa construiesti retele de transport, circ, teatre, parcuri, sa creezi lucruri care sa binedispuna populatia, astfel sa poti creste impozitele iar culmea, populatia sa fie tot multumita, ca are de toate in stare de functiune.

Cred ca un astfel de joc le-as recomanda celor de la guvernare.

L!nuX
Sa ii schimbe cineva titlul acestui topic in "Mersul cu bicicleta" intrucat acces se pare ca avem in parcuri , cel putin in unele smile.gif .

Sunt suparat intrucat seara este un adevarat pericol sa mergi cu bicicleta , nu am pe unde sa ma intorc de la serviciu ca sa nu ma alerge cel putin 2-7 caini .

Eu vin de la Marriot pana pe viilor la spital

Daca vin pe stradute pe la piata de flori ma alearga toti cainii de pe la case si cei de la piata
Daca vin pe viilor , la intersectia cu calea rahova langa cladirea aia daramata sunt cel putin 7 caini care alearga masini implicti si pe mine , pe acolo merg doar pe jos pe langa bicicleta
Daca ocolesc pe trafic greu e atat de pustiu incat ma trec fiorii si bineinteles de pe la o fabrica se gaseste sa iasa un caine
Daca ocoles si zic sa o iau pe la rondcosbuc si pe urma pe langa carol iar ma lupt cu ei cateii

Sa ii impuste cineva pe toti si cu ei toti aia de militeaza pentru "drepturile lor" !!!
marius80_eugen
Sunt caini pe langa orice spalatorie de masini , vulcanizare sau chiar bar si toti le dau sa manance si nu poti trece linistit . Acum cateva zile m-am certat cu un idiot de angajat de la o vulcanizare care pur sis implu asmutea cainii pe un grup de 3 ciclisti ( o familie ) . Eu eram pe jos , ca veneam de al cumparaturi si cand la-u auzit pe idiotul ala imi venea sa-i dau cu pietre in cap , ca prostia lui era mai mare decat a cainilor .
De fiecare data cand te aperi de caini si te faci ca-i lovesti sau chiar reusesti sar toti , inclusiv babele si mosii , cand ii intrebi daca sunt ai lor nimeni nu spune nimic , ca le e frica sa raspunda pentru faptele cainilor .
Asa cum au iesit in strada "iubitorii" de caini , ar trebui sa iasa si multi biciclisti care au avut probleme cu acesti caini , sa vada ca acei caini fac mai mult rau decat bine . Ca de fapt nu fac NICI un bine .
steph
Tu iti citesti vreodata posturile dupa ce postezi?
adnatonic
radmasa.gif Pana sa citesc ultimul post mi se parea totul in regula, apoi am recitit! Cred ca e scris in graba!

L!nuX
se pare ca au intrat in vigoare restrictiile
deja m-au "atentionat" verbal comunitarii din Carol ca nu mai am voie cu bicicleta si mi-au primis ca data viitoare imi dau amenda
zanzie
Si eu era s-o iau in parcul Lia Manoliu. Ne-au dat jos de pe bicle pana am iesit din parc.
Mai au sa puna impozit pe bicicleta si taxa de folosire a drumului.

M i h a i
Acum cateva zile am bagat si eu Cora Pantelimon-Stadionul Ghencea...seara...frumos...nu stiu unde este placerea de a te plimba prin parc..nu tu viteza...trebuie sa ai si grija la copii...caini..etc... plus ca este si interzis..
klaus
In Carol si Tineretului este (era) foarte ok sa mergi cu bicicleta, iar eu nu am auzit de accidente acolo de la asa ceva. Sunt spatii largi, toata lumea are loc.
Mie mi se pare de prost gust treaba cu interzisul in parcurile care au spatii suficiente
IRONICK
QUOTE(zanzie @ 18 Aug 2010, 09:35)
Si eu era s-o iau in parcul Lia Manoliu. Ne-au dat jos de pe bicle pana am iesit din parc.
Mai au sa puna impozit pe bicicleta si taxa de folosire a drumului.
Ce te face sa crezi ca eu ca "pieton" intr-un parc imi face placere sa ma feresc de biciclisti?
sorin1983
QUOTE(klaus @ 18 Aug 2010, 10:10)
In Carol si Tineretului este (era) foarte ok sa mergi cu bicicleta, iar eu nu am auzit de accidente acolo de la asa ceva. Sunt spatii largi, toata lumea are loc.
Mie mi se pare de prost gust treaba cu interzisul in parcurile care au spatii suficiente
*


De un accident stiu eu. Pe partea dreapta cum te uiti de la farfurie. Venea unul in viteza de sus si a spulberat o fetita de langa mama.
Una e sa te plimbi prin parc si alta e sa cobori cu 60-70km/h... ca pe acolo ai posibilitatea si de mai mult.
Andy_ACS
Desi acum ceva vreme cand mi-am luat bicicleta eram revoltat de masura interzicerii bicicletelor in parcuri acum mi-am schimbat parerea.
Daca vreau sa alerg prin parc seara, sau sa ma plimb sunt o gramada de pusti cu role si bicilete (in haita) si tevtrezesti cu 3-4 biciclete care trec aproape de tine, unele prin stanga, altele prin dreapta. E enervanta faza asta.
Pe de alta parte de ex in Craiova in Parcul Nicolae Romanescu la velodrom sunt o gramada de copii care se joaca cu mingea - fotbal, tenis, alergatori, etc. Acolo e si mai aiurea sa mergi cu bicicleta, si mai aglomerat si mai periculos.
Ce ar trebui facut in opinia mea - sa se aleaga 2-3 alei din parc (sau sa se asfalteze special) numai pentru biciclete, fara acces pietonal. Restul parcului numai pentru pietoni, fara acces biciclete si role.
Comunitarii sa 'vegheze' sa se respecte regula asta simpla.

Bafta!
Danezu
Este o masura foarte buna interzicerea baciclistilor in parcuri,mai ales in zonele unde sunt multi copii mici. In Tineretului, deja m-am saturat sa tin copilul de mana ca sa nu dea vreun biciclist peste el... Sa se faca,cum spunea colegul, alei amenajate,dar sa tina cont ca parcul este pentru toata lumea, adica si cei cu catei si pentru copii,batrani,etc. Asa toata lumea este fericita.
Pai ce facem, iesim in parc sa ne relaxam,sa se joace copii, sau sa ne ferim de toti tembelii care fac curse pe role si biciclete?

Bafta!
Muttley
Adevarul, consider eu, e undeva la mijloc.
Exista si copiii teribilisti si batuti in cap care merg ca pipiul de bou prin parc de baga spaima-n babe si parinti, exista si (las modestia la o parte) eu, care merge incet si are grija de cei din urma ca sa nu-i panicheze.

Corecta si de bun simt zic eu, ar fi montarea la intrarile-n parcuri de semne care sa limiteze viteza bicicletelor la 5km/h, iar gardienii publici, care-s o gramada, sa n-o mai faca pe oitele blajine si sa-i ph00ta p-aia care fac ce nu trebuie.

Per ansamblu insa, fiind vorba de Romania, bicicletele vor fi in continuare interzise-n parcuri, biciclistii vor fi in continuare injurati in trafic, si haliti de cainii vagabonzi sleep.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.