Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Conducta ac megane 2
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II > Tutoriale
renault_estate
Pentru cei interesati asa arata
Bacu
salut! scuze, dar care ar fi scopul acestei modificari?
aleksanders
probabil ca sa iti incarci singur instalatia cu freon biggrin.gif
ric26ct
blink.gif Da interesant topic, aici se pote aplica cu succes zica : o fotografie face cat 1000 de vorbe.
renault_estate
Aceasta modificare a fost facuta cu ceva timp in urma, motivul fiind acela ca acel filtru are dublu rol, de a pulveriza freonul pentru a raci instalatia, si a opri impuritatile rezultate in principal de la compresor. Daca acel filtru se imbacseste randamentul instalatiei ac scade simtitor. Conducta nemodificata este a la "reno" adica daca se infunda alta conducta (aproximativ 250 ron) cand de fapt ai nevoie doar de un amarat de filtru. La alte tipuri de masini filtru se cumpara si se schimba iar pretul lui este ceva maruntis.
cristache03
ar trebui totul descris in detaliu...."sa inteleaga tot romanu'"...
renault_estate
detaliaza ce parte nu ai inteles.
catalin_jianu
In primul rand felicitari si multimim pt tutorial, sincer sa fiu nici nu stiam ca exista un astfel de filtru, ce nu reusesc sa inteleg... in mod normal exista acel filtru, adik il pot da jos si curata sau nu e filtru deloc, iar tu defapt l-ai montat?

Sincer sa fiu parca masina nu mai baga la fel ca la inceput aer rece, iar instalatia am verificat-o in fiercare an, ba chiar am si schimbat/completat freonul anul trecut.
Nu ma pricep absolut deloc ce inseamna instalatia de AC sincer sa fiu nici nu stiu pe unde vine acea conduca, sper sa imi intelegi curiozitate.

octav99
salut,
si cine poate face aceasta modificare si cu ce costuri? ; banuiesc ca trebuie si vre o sudura...
alex1988
cat ar costa o incarcare a instalatiei cu freon? La mine nu prea baga aer rece si ma gandesc ca trebuie completat cu freon instalatia
renault_estate
exista acel filtru dar nu ai acces la el nu se schimba decat cu conducta la mine era infundat a fost taiata conducta curatat filtru si montata la loc cu sudurile aferente care sunt descrise mai sus
CRY 79
Pai ce ai taiat, eu vad ca ai desfacut un surub si conducta s-a desfacut in doua. Apoi ai scos filtrul, l-ai curatat si pus la loc. Unde ai sudat? Si de ce?
renault_estate
in ultima poza se vede unde sunt cele doua suduri pe conducta si este adaugata acea piesa cu surub sa poti sa desfaci pentru a avea acces la filtru.
need4spd
si filtru nou unde gasesti???
cristi87
filtrul acela se numeste supapa de expansiune.costa 13 lei...doar ca teava este capsata la capetele supapei tocmai pt a nu fugi pe teava.ar trebui taiata teava pt scoaterea ei si apoi relocata...cum a facut colegul in primul post
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.