Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Fotografii din alte vremuri
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4
Dan73
Imi permit eu sa deschid topicul asta ideea fiind lansata si initiata pe alt topic unde nu prea isi aveau locul fotografii din alte vremuri. Mi-ar place sa vad aici pe langa fotografii din Bucurestii dintre razboaie sau de oriunde din tara si poze inedite, poze vechi de familie pentru ca sunt sigur ca multi dintre noi le avem prafuite pe undeva si uitate. Iar daca o fotografie are si o poveste de demult ar fi si mai frumos. smile.gif

Calea Grivitei:
[attachmentid=1627511179]

Duminica pe Calea Victoriei
[attachmentid=1627511180]

Gazari
[attachmentid=1627511181]

Lupte cu ursul
[attachmentid=1627511182]

Piata Sf. Gheorghe
[attachmentid=1627511183]
adip
Am o colectie de 834 de poze, in total 165MB, imprastiata in urmatoarele directoare:
./Vechiul Bucuresti
./Vechiul Bucuresti/06. NAE IONESCU (1925-'35)
./Vechiul Bucuresti/05. CALEA VICTORIEI
./Vechiul Bucuresti/07. LOCURI PENTRU DISTRACTIE SI AMUZAMENT
./Vechiul Bucuresti/03. BUCURESTIUL ROMANTIC
./Vechiul Bucuresti/01. AXELE IMPORTANTE
./Vechiul Bucuresti/02. MERGAND PRIN BUCURESTI
./Vechiul Bucuresti/04. INSTITUTII
./Poze foarte vechi

Daca e cineva amator pot sa spuna si aranjam pe privat. Ma gandesc sa le pun undeva pe picasa, dar mi-e cam lene smile.gif
R19/16v
rugaciune.gif
EM!L
Le-aș vrea și eu 38.gif Mulțumesc!
adip
Incerc sa le urc, dar cu uplink-ul de toata rusinea pe care-l am o sa mai dureze. Revin cand e gata
black_alienware
Da. Frumos Bucurestiul de alta data. Defapt toata Romania. Nu am mai selectat poze sa vi' le arat, dar aici gasiti destule, foarte interesante:
BUCURESTI
adip
http://tinyurl.com/d69y5c

Cine vrea si arhiva cu pozele gaseste url-ul la mine in profil
black_alienware
GJ adip aplauze.gif
luck33ro
happy.gif submarin romanesc WW2
Brohlin
Ala e cumva "Delfinul"??
hitman1234
bai bestial topicul dar furios.gif ca nu ma descurc sa descarc de unde naiba le-a pus adip
EM!L
Merci frumos Adi smile.gif
@hitman, vezi aici, a spus Adi unde le găseai smile.gif
luck33ro
Si cand te gandesti ca la scoala uram istoria... smile.gif Sistemul de invatamant e la pamant, clar sleep.gif
myky
Iata Aradul de altadata
daniel4ro
QUOTE(Brohlin @ 27 Mar 2009, 19:11)
Ala e cumva "Delfinul"??
*


sau poate Rechinul
UXE
@adip worship.gif
Irish
Eu nu am gasit poze ,asa ca pun doua filmulete cu dragul meu BACAU wub.gif .

http://www.dailymotion.com/video/k6oL4iekrcVU75Od8o

http://poezice.unstory.com/2008/10/26/bacaul-de-altadata/

Bafta !!
Dan73
Nu prea ma descurc cu arhiva descarcata de la adip. Am un fisier *.gz pe care daca incerc sa il desfac obtin un fisier cu acelasi nume dar fara extensie cu care nu stiu ce sa fac.
adip
Cred ca orice arhivator de windows poate sa despacheteze fisierul. Stiu sigur ca merge cu Total Commander
hitman1234
Venit,vazut,placut enorm...mama lor de comunisti,hai sa raspandim putin pozele astea sa vada si plebea cum arata orasul inainte sa puna astia mana pe ciolan..ca am inceput sa aud si de la tantalai de varsta mea ca era bine pe timpul lu' ceasca..
luck33ro
&feature=related

impresionant!!! desi nu am trait acele vremuri, apare o nostalgie care nu inteleg de unde vine... wub.gif

urmariti si linkurile asemanatoare...sunt imagini istorice de care habar nu aveam ca exista: Horia Sima, cutremurul din 1940, Antonescu etc...
Dan73
QUOTE(adip @ 28 Mar 2009, 03:02)
Cred ca orice arhivator de windows poate sa despacheteze fisierul. Stiu sigur ca merge cu Total Commander
*


Pai de dezarhivat l-am dezarhivat (am incercat cu mai multe si e la fel) dar obtin un fisier cu acelasi nume dar pe care windows-ul nu il recunoaste.

LE: pana la urma l-am descarcat din nou si a mers. De data asta arhiva era *.tgz, nu *.gz....cam ciudat
Multumesc, foarte faine pozele.
R19/16v
Merci adi!
adip
Cu placere. Aseara, cand ne uitam cu nevasta-mea la poze ne-a apucat o pofta brusca, pe ea de covrigi iar pe mine de merdenele smile.gif
daniel4ro
imagini vechi din Buzau

http://www.buzaulive.ro/index.php?option=c...&id=1&Itemid=67
Dan73
Vin si eu cu poze vechi din orasul meu de la Dunare unde m-am nascut.
Flamingo
Topicul asta ar trebui sa se numeasca Fotografii / Amintiri din alte vremuri... Spun asta pt ca azi am mancat o bomboana cubaneza si mi-am amintit de anii sub comunism ! blink.gif
luck33ro
Stii povestea cainelui lui Pavlov?.... e o reactie normala
eu patesc asta si cand vad un film, citesc o carte, sau ascult o melodie misto din acele timpuri blush.gif culmea ca sunt nostalgii pentru o perioada din viata pe care o uram atunci.
Nu spun insa ca regret comunismul, cred ca e vorba de trairile vietii de copil/adolescent Memoria tinde sa retina totdeauna partea frumoasa a lucrurilor si sa uite uratul, raul, mizeria rolleyes.gif
axx
Multumiri, Adip biggrin.gif
Flamingo

.
.
.
.
.
Si doar v-am mai spus sa schimbati titlul topicului... in Fotografii / Amintiri din alte vremuri icon_mrgreen.gif
luck33ro
Gala aia tinea 10 minute radmasa.gif
Flamingo
Mda, din care vreo 3 minute vorbea tanti aia la inceput...
M i h a i
QUOTE(Flamingo @ 2 Apr 2009, 09:05)
Spun asta pt ca azi am mancat o bomboana cubaneza
*


Facuta de Ulker tongue.gif unde ai gasit tu bomboana made in cuba? biggrin.gif

parca mai era un topic cu poze vechi...dar din Bucuresti..cred ca se poate uni daca mai exista.. wacko.gif
Flamingo
De fapt incepuse o discutie in alt loc si am propus sa se infiinteze topic nou... Revin cu intrebarea mea obsedanta... Totusi, nu schimbati titlul topicului de fata si sa adaugati si cuvantul AMINTIRI ca sa nu deschidem jde mii de alte topicuri ?
Dan73
Zic si eu ca e ok ..."Fotografii si amintiri din alte vremuri". Dar sper totusi sa nu umpli topicul cu colectia ta de ambalaje de bomboane biggrin.gif.
CGB
care jucati figurine? cu lisia.
mergeati pa malu' garlei sa cautati lisii? lisie = o piatra plata, ca sa inteleaga si copii astia ai internetului.
io aveam peste 300 de figurine. indieni, caoboi si multe animale. aveam multe gorile d-alea negre cu mainile in sus. mai tine careva minte. era prin anii 86-87.
si indienii aia calare care erau formati din 2 bucati (picioarele si bustul). astia erau raritati.
Flamingo
@Dan73

Din partea mea faceti ce vreti... dar nu-mi spuneti apoi ca mi-ati facut mie hatarul... Cat despre ambalaje de bomboane, hmm, merci frumos... Bine ca nu ai spus si de desene animate ca sa fie tacamul complet.
Dan73
Nu trebuia sa te superi pentru ca era o gluma. Chiar sunt de acord cu propunerea ta tot asa cum ti-am urmat ideea si am deschis topicul asta.
Flamingo
Merci... wink.gif

Corect... l-ai deschis la ideea mea, uitasem... icon_mrgreen.gif

@Cristib

Aveam cei mai multi indieni pe o raza de vreo 5-6 blocuri. Imi facusem o macheta imensa pe care montasem un trenulet electric RDG-ist. blush.gif

Edit:
Wow, tu chiar ii mai ai ? blink.gif
CGB
aia din poza nu-s ai mei. le-am luat de pe net. dar ii am si p-ai mei. la tara intr-o punga. is intregi si nevatamati. da' mai sint doar fro 20 din 300.
si am si masinute chinezesti. d-alea de tabla de se dadeau pa sub mana la librarii. si cateva masinute metalice de prin anii 70. astea le am acasa.

si alte jucarele din copilaria comunista.
aphophis
QUOTE(cristib @ 3 Apr 2009, 11:25)
care jucati figurine? cu lisia.
mergeati pa malu' garlei sa cautati lisii? lisie = o piatra plata, ca sa inteleaga si copii astia ai internetului.
io aveam peste 300 de figurine. indieni, caoboi si multe animale. aveam multe gorile d-alea negre cu mainile in sus. mai tine careva minte. era prin anii 86-87.
si indienii aia calare care erau formati din 2 bucati (picioarele si bustul). astia erau raritati.
*


doamne cat il invidiam pe un vecin care avea asemenea figurine icon_mrgreen.gif
19vik
[attachmentid=1627517735] [attachmentid=1627517736] [attachmentid=1627517739] [attachmentid=1627517741]

Ultima poza e pe Smardan, nu stiu in ce an... va imaginati ca pe acolo a circulat tramvaiul in ambele sensuri?
Flamingo
Wow, iti dai seama cati morti / raniti grav dadea spitalelor strada aia pe luna ? rolleyes.gif
dya
@aphophis: eu jucam asa ceva. Imi amintesc cum le cautam pe malul garlei si daca ni se pareau ca nu sunt indeajuns de plate le frecam de asfalt ca sa prinda luciu biggrin.gif Doamne cand imi amintesc ce dusi eram...
Apoi asezam intr-un cerculet trei figurine si ne pozitionam dupa o linie la o distanta apreciabila (din ochi biggrin.gif biggrin.gif ) dupa care dadeam cu lisia...
Mai tarziu, daca-ti amintesti, lisia a fost inlocuita de acele "portofele" impachetate maiastru' din coperti de plastic pentru caiete biggrin.gif iar figurinele s-au inlocuit cu cartoanele de la cutiile de chibrituri...
Insa dupa parerea mea tot pegasu' meu cu "robineti" ramane tata lor biggrin.gif
Afrodita
eu nu am prins prea mult din comunism, dar chiar si asa copilaria a fost marcata indeajuns. imi aduc aminte ca faceam colectie de surprize de la guma turbo, cu tot felul de masini.

cautam bucati de bca sau rigips prin gradinile blocurilor, pentru ca era mai rara creta si desenam pe stradute si trotuare de parca ne pregateam sa facem expozitie. ce pacat ca nu s-a pastrat traditia asta smile.gif.

tot pe la inceputul anilor '90 a aparut pentru prima data oul kinder, imi aduc aminte ca nu-mi permiteam prea des, dar adoram jucariile gasite, era fascinant sa le asamblez. apoi le asezam mandra in barul parintilor unde imi era colectia. inca o mai am, doarme pe undeva prin pod.
cj98czh
QUOTE(Afrodita @ 22 Apr 2009, 16:26)
eu nu am prins prea mult din comunism, dar  chiar si asa copilaria a fost marcata indeajuns. imi aduc aminte ca faceam colectie de surprize de la guma turbo, cu tot felul de masini.
*




Avand in vedere ca esti nascuta in '88 poti spune ca nu ai prins comunism deloc... nu-mi aduc aminte bine nici eu si am cativa ani inainte.... eram pe clasa a 4-a cand a fost revolutia..biggrin.gif
luck33ro
Mah da tigaitze nu ati prins? tongue.gif
M i h a i
cj98czh....Mda...dar nu poti sa uiti cum in fiecare seara la Tv era bulangiul ala si vorbea..pe urma imnul...mira aia tampita...statul la coada cand veneau bomboanele cubaneze, uleiul..am fost si soim..bine..revolutia ma prins la bunici departe de Bucale..asa ca habar nu am.. sad.gif .etc....Afrodita..treaba cu ''oooole'' kinder nu are treaba cu comunismul... smile.gif chiar nu poti sa spui ca ai fost marcata de comunism...avand in vedere anul de nastere..
Afrodita
QUOTE(cj98czh @ 22 Apr 2009, 16:29)
Avand in vedere ca esti nascuta in '88 poti spune ca nu ai prins comunism deloc... nu-mi aduc aminte bine nici eu si am cativa ani inainte.... eram pe clasa a 4-a cand a fost revolutia..biggrin.gif
*




asa e, copiii erau mai feriti .

va mai amintiti de ciocolata de la excelent? ce gust de sapun avea, dar noi eram asa incantati smile.gif jocurile cu elasticul, frunza, tarile, tara, tara vrem ostas!, sotronul...oare copiii din ziua de azi se mai joaca asa ceva?
adrian mgn
guma Turbo , bomboanele Bonibon , abtibildele cu fotbalisti Panini ... eheee astea au fost inceputul democratiei la romani biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.