Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inlocuire maneta stergatoare Symbol
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
aoprea
Am un Symbol ph4 din noiembrie 2007 cu 3 pozitii la maneta stergatoarelor
1. temporizare fixa
2. viteza 1
3. viteza 2

este posibil sa schimb doar maneta cu una de megane 1 sau clio (cu inel pentru temporizare variabila) astfel ca in loc de temporizare fixa de pe pozitia 1 sa am temporizare variabila din inel ?

mercic
caustic
Asta ar fi intersant. Am observat si eu necesitatea varierii lungimii intervalului de stergere. Dar s-ar putea ca puterea sa nu stea in maneta smile.gif
Relu11
Din ce stiu eu comanda nu este data de maneta ci de calculator asa ca degeaba pui maneta de megane I.
caustic
Din cate am inteles eu din "Flash of genius" smile.gif e un circuit electric simplu care variaza chestia asta.
radunre
aoprea, functia de temporizare a stergatoarelor este efectuata de UCH, daca ai o pozitie a manetei care face temporizare (chiar si fixa) inseamna ca ai sanse de 90% sa poti sa o faci variabila.
Practic, in pozitia temporizata, UCH-ul "citeste" o rezistenta si in functie de valoarea ei temporizeaza miscarea stergatoarelor.
Ramane de vazut compatibilitatea mufelor/blocului de stergatoare (maneta dreapta). Eu am configuratia pinilor pt. Megane I, cauta configuratia pt. modelul tau de maneta si le comparam.

[attachmentid=1627503603]
aoprea
se pare ca seamana conexiunile .... teoretic ar trebui sa functioneze ... dar practic pana nu incearcam nu stim

cine este disponibil (are o megane cu asemenea maneta) eu sunt dispus facem o proba poate la o intalnire (iasi)

mercic
memecj
Am montat recent o maneta cu temporizare variabila pe masina (Symbol 1.5 dci 2007), dar controlul variabil nu functioneaza. Banuiesc ca va trebui sa activez ceva in UCH. Momentan nu am cablul necesar, dar revin dupa ce fac rost de unul.
lucianm
nu ai ce sa activezi. uch-ul de symbol nu stie de temporizare. ai luat maneta degeaba.
verde
http://www.daciaclub.ro/TEMPORIZATOR-STERGATOARE-t20981.html

daca aveti rabdare sa cititi , sau va recomand sa incepeti cu sfarsitul. Temporizator cu
microcontroler , timp variabil functie de viteza masinii ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.