Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Poze R11 1.6D
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 9, 11
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
guiutz
Pt inceput pun niste poze proaspete cu putina zapada tongue.gif

Si cu aspectul agresiv... smile.gif)
maoR11
super pozele
sa mai faci , arata super cu becuri albastre pe pozitie,pare din viitor cool.gif
guiutz


Un link pt angel eyes home made, diferenta de pret mare calitate super.




20 Feb 2009, 05:51:
asa o sa-mi fac mie. toata noapte n-am dormit sa vad ce model sa pun si nici nu mi-am dat seama ca pe forum e gata facut. era un model facut de alin.

bagheta aia de plstic, e bagheta de jaluzele, aia cu care le schimbi pozitia, se gasesc in practiker.
QUOTE
crestaturile nu trebuie sa le faci ff adanci la capete,le faci mai adanci usor usor pana ajungi in mijloc,pt ca la capat lumina e mai puternica iar spre centru mai slaba ,iar cu ajutorul crestaturilor o sa ai si lumina buna la mijloc.



am citit si eu pe un forum lucrul asta si chiar a iesit super fain


mai astept propuneri pt amplasarea lor
alin007
salutare io le am lipit pe stikla in far da ca sa se vada mai calumea trebuie putin taiata banda aia e prea lunga .Dracie dinaia de jaluzele am gasit identika am bagato intr un cuptor cu microunde am lastao 5 min si cand am scoso era doar putin calda blink.gif cred ca ce a mai buna metoda e sa o incalzim la cuptorul de la aragaz.si este destul de greu sa o mulezi sa iasa un cerc perfect mie mi au iesit numai rebuturi dry.gif



Citeste si respecta REGULAMENTUL!
Renunta la limbajul IRC!
gabislz
E foarte interesant si cel putin mie mi-a placut foarte mult.
iulian_2233
ma baieti dar totusi plasticul ala rezista la caldura de la becul din far ?
ca stau si ma gandesc la o faza daca merg vreo 3 sau 4 ore cu faza lunga da chiar si scurta
ce zice plasticul ala?
guiutz
pai plasticul rezista, gandeste-te ca a fost pus la cupotor 5 minute la 300 grade?? in far cate grade se strag??? merge ca am vazut facut si zicea ca de 6 luni si l-a pus si inca functioneaza, ce a patit a fost ca a facut masa un led si s-a ars, dar inlocuit si gata.

azi am desfacut un far de faza scurta si am bagat spot in el, noaptea nu o sa vedeti nimic cu el, inafara ca orbiti pe ceilalti, am incercat sa curat cat de cat oglinda si sticla si la cat de vechi si urat era farul bate foarte bine, in stadiul in care se afla acul, mat putin sus, si in partea stanga pe la mijloc am ramas cu luciul pe carpa. dar si cu astea vede bine, chiar foarte bine. o sa imi curat sticla de pe toate, numai trebuie sa ma apuc de seara sa le am siliconul uscat a 2 zi.

unde am vazut cum se faceau farurile, le bagau la cuptor putin sa se lipeasca bine, asa nu mai intra apa si alte reziduri p acolo.

imediat o sa revin cu un filmulet cu bordul. am pus in partea de sus la km, un led in 7 culori. arata bine cat de cat, acum vad io cum rezist seara la jocul de lumini. tongue.gif
AlexanderCarstoc
Mai bine iti iei un pom de craciun sau o sorcova, ce ai cu saraca masina?

guiutz
pom de craciun??? cu ce e pom de craciun daca am schimbat un bec de pozitie si pun angel eyes?? nu cred. pom de craciun sunt alea cu 10.000 de beculete si toate chestiile pe ea, nu prea cred ca e pom de craciun.



si filmuletul cu bordul biggrin.gif
AlexanderCarstoc
Merge mai repede, mai bine, franeaza mai eficient, consuma mai putin? Mai exact, cu ce te ajuta acel led care iti da cu n culori in cap, in timp ce tu...probabil incerci sa te concentrezi la drum?

Era mai interesant daca spuneai ca ai pus pe masina ta un motor de 1.9 de 120 CP cu tot cu cutia in 6 trepte. Ca ai montat si catalizatorul si ca ai intarit suspensia si ai dimensionat corespunzator franele. Ca ai reusti sa pui abs si esp...ceva.. nu stiu... care sa arate ca iti pasa de tine si de masina, nu de beculete si luminite.

Nu intelege gresit, nu am nimic cu tine sau cu cei care fac la fel ca tine, dar o sa va treaca asa de repede si o sa va schimonositi masinile...
guiutz
cat e iarna punem beculate tongue.gif si la vara ne bagam sub masina
iulian_2233
bravo frate e misto la babalaci e normal sa nu le placa
molady11
Fain fain smile.gif) cred k cele mai traznite renaulturi 9\11 sunt in RO radmasa.gif
maoR11
mai bn pui ledu ala cu mult culori in acul de la kilometraj
si ce ai ma cu omu?poate sa isi puna si glob de lumini, ca la discoteca
AlexanderCarstoc
Intelegi gresit...din nou.
Nu am nimic cu omu', dar imi exprimam parerea despre cosmetizarea cu leduri.
Este ceva ce nu ai inteles si vrei sa te lamuresc?
mr_bombastic_dma_r19
salutare baieti! imi spuneti si mie ce fel de leduri sant acelea ca eu am un renault 19 si am incercat cu leduri albastre de pozitie si nu prea se vede
iulian_2233
pai depinde unde vrei sa bagi leduri
pt bord de la brichete
sau normale
cu rezistenta de 1 kilo inseiate
guiutz
e, nu va certati acum!! ledul ala l-am pus ca nu mai aveam nimic altceva, luni o sa-mi iau un led High Power si o sa inlocuiesc pe cel care l-am ars, ledul acela multicolor o sa dispara, in seara asta am mers 100 de km si nici nu simti ca iti clipoceste ala acolo. m-am gandit sa il pun acolo unde am stema de la renault in bord, am incercat si acolo chiar se vede fain, da mai vad eu ce si cum.

si despre angels eyes nu stiu cum sa le pun, mie frica sa nu stric din calitatea farului, adica sa stea in fata razei de lumina si sa bata aiurea. daca imi pun s-ar putea sa imi fac pentru proiectoare si sa le leg la pozitie, nu proiectoarele ci jmecheriilea ale luminoase. singura problema e ca nu stiu forma si dimensiunea proiectorului, ca nu mi-a venit inca. Cine mi-l aduce zice ca la 200 de m cad le dai drumul faci ziua. si sunt cu becuri normale de 55 w. de 100 cred ca te dor ochii de la prea multa lumina smile.gif)
maoR11
mai bine facem 2 bari dinalea lungi de jaluzele drepte, si le bagam in grila wub.gif
alin007
ce a mai buna solutie pt aduce o imbunatatire bordului ar fi sa inlocumim becurile originale cu unele mai puternice pt a se vedea un verde mai puternic
AlexanderCarstoc
QUOTE(alin007 @ 21 Feb 2009, 15:03)
ce a mai buna solutie pt aduce o imbunatatire  bordului ar fi sa  inlocumim becurile originale cu unele mai puternice pt a se vedea un verde mai puternic
*



Nu stiu cat de puternice, sa nu topeasca palsticul din bord.
Sa stii ca iti sustin ideea, pastrarea culorii originale.
mr_bombastic_dma_r19
cam cat costa niste leduri din astea hight power? si unde se gasesc?
maoR11
bagam bec h1 radmasa.gif

alin007
la becuri de genu asta ma refer
guiutz
bec din prima poza am si eu pus in cealalta jumatate a bordului, lumineaza un albatru mai inchis si nu asa puternic, doar dupa ce se insereaza bine incepe sa se vada, din poza a 2-a becul cu led-uri de jos, ar merge, este puternic, acum depinde si de unghiul la care bate lumina.
QUOTE
salutare baieti! imi spuneti si mie ce fel de leduri sant acelea ca eu am un renault 19 si am incercat cu leduri albastre de pozitie si nu prea se vede


ledurile sunt de mare putere

user posted image

cam asa arata, nu mai rin minte cat am dat pe ele, dar din cate am vazut pe net, pretul bate undeva intre 25-30 lei, acum depinde de culoare si de alte proprietati ce le mai are. si la fiecare led sa iei un rezistor, la legatul in serie nu ma pricep, se poate realiza, da daca unu s-a dus, se duc toate. luni o sa am duc sa-mi iau si eu unu sau trei, depinde de culori, vreau sa fac albastru pana 120 km/h si de acolo in jos rosu wink.gif si indicatorul la apa tot rosu, restul albastru.
guiutz
ce fel de pompa de injectie este pe modelul original de R11 Diesel, 1.6, an 86?

Imi trebuie inelul ala de cauciuc de la pompa de inectie si nu stiu ce sa iau.
maoR11
pai amea a avut bosch iam pus lucas si acum alt bosch
cateva poze cu o pompa LUCAS
guiutz
daca asta e LUCAS, inseamna ca a mea e Bosch, nu seamana deloc cu asta. Maine o sa ma uit atent sa vad poate scrie pe ea pe undeva ceva cod sau numele ei.mi-a crescut deja consumul cu aproape 1-2%. mai ales cand este foarte frig afara si este motorina mai groasa, curge siroi

25 Feb 2009, 20:32:
am identificat pompa de injectie. este BOSCH, am dat comanda de garnituri si maine imi ajung, sper sa nu mai curga si sa fie asta problema :|
maoR11
iti zic eu ce sa faci ca sa nu mai ai motorina groasa
lui tata ii aducea unchimi de la aviatie KEROSEN(gaz pe care merg avianele)
la 10 l motorina bagi un L dela
si se subtziaza ca aia normala ne inghetata



vezi sa nu pui mai mult ca dupaia zbori radmasa.gif
AlexanderCarstoc
Poti sa pui si 4-5 L de benzina la un plin de motorina si vei avea acelasi efect.
guiutz
am luat azi setul de garnituri pt pompa de injectie bosch, pret 150 ron, duminica le schimb (e mecanicul sambatar) si cu astea schimbate pot zice ca am pompa noua pe ea biggrin.gif

27 Feb 2009, 11:41:
poate cineva sa posteze poze??? eu nu reusesc nicicum
guiutz
Acum numa ce am lasa masina la mecanic.

1.5 + 2 manopera = 3 mil jumate si o pompa pot sa zic noua
maoR11
2 milioane manopera 173.gif ? blink.gif blink.gif blink.gif
mult al draq
tinand cont ca eu pt a schimba supapele ,schimb toate intinzatoarele si rolele curea distributie ma costat vre 4 mil cu totu
si p tn te costa 3 mil jumate ca sa schimbi 2 garnituri, cam mult
guiutz
si eu am schimbat curea, role, pinion, supape, chilasa rectificata, la mine a fost undeva pe la 5-6, garnituri nu-s 2, poate 20, schimba absolut tot, semerig, garnituri tot, tot, tot. si chestia cu bagatu de benzina sau kerosen, astea termina garniturile din pompa de injectie. Mecanicul mi-a spus ca motorina asta euro 5, termina pompele de injectie. A zis ca cea mai buna motorina e cea de demult, adica fara aditivi si alte prostii bagate in ea. Nu are putere octanica asa mare, da viata la pompa e ff mare.
maoR11
pai yo nu am mai bagat de la peco.................de o gramada te timp
AlexanderCarstoc
QUOTE(guiutz @ 1 Mar 2009, 17:19)
si eu am schimbat curea, role, pinion, supape, chilasa rectificata, la mine a fost undeva pe la 5-6, garnituri nu-s 2, poate 20, schimba absolut tot, semerig, garnituri tot, tot, tot. si chestia cu bagatu de benzina sau kerosen, astea termina garniturile din pompa de injectie. Mecanicul mi-a spus ca motorina asta euro 5, termina pompele de injectie. A zis ca cea mai buna motorina e cea de demult, adica fara aditivi si alte prostii bagate in ea. Nu are putere octanica asa mare, da viata la pompa e ff mare.
*




Benzina are cifra OCTANICA

MOTORINA are cifra CETANICA
guiutz
in fine, ce fel de cifra o fi, nu este recomandat lucru asta, si aditivi aia de-i bagam in motorina sa curete injectoare, curata putin si din garnituri.

In iarna asta am bagat si eu la un plin o sticluta de aditiv, sa se simta ceva ca trage mai tare nimic, da curgea mai bine pe la pompa, deci e bun iarna cand se ingroasa motorina. Singura diferenta am simtit-o cand am bagat TOP NORDIC sau ce motorina era, atunci ori am calcat-o eu mai aspru ca pana atunci, da repede a ajuns acu pe la 110

In seara asta am dus-o de la mecanic, vreau sa spun ca se simte diferenta, in primu rand ca nu mai curge deloc si nu mi se mai face aburi de la motorina ce imi era pe motor si o baga inauntru, motorul parca suna altfel, mai rotund nu se aude asa de tare tacanitul ala de diesel. din ce mi-a spus mecanicul singura problema era doar o garnitura, aia de la gat, acum a zis ca oi mai merge cu ea daca s-o strica bucsa aia de la clapeta de acceleratie, bucsa nu era inclusa in setul ala de garnituri, da asta mai are viata ca nu e decat putin uzata. Singurul lucru ce m-a enervat e ca mi s-a ars un bec cand am ajuns acasa smile.gif), da asta s-a rezolvat, inlocuit si mere brici.

Urmeaza sa imi rezolv puntea spate acum, sa nu mai bata si telescoapele sa le pun mai tari, pt ca se lasa ff usor si de o parte e mai lasata putin.
AlexanderCarstoc
Telescoapele amortizeaza ca de aia le zice amortizoare. Tie iti sta mai aplecat si se lasa usor din cauza barelor de tensiune din punte. Acolo trebuie sa umbli ca sa fie mai rigida si sa stea dreapta.
iulian_2233
salut

o rugaminte am si eu la voi daca umbli la punte fa si tu o poza la presa aia de scos barele de torsiune
guiutz
caut macara pt usa fata-stanga, manuala
guiutz
Ieri am patit ceva cu becul de la faza scurta de pe partea stanga. Mi sa facut inauntru de parca era dat cu lunar. Interesant e ca lumineaza, dar nu asa de tare.

Cu 3 zile inainte de asta a trebuit sa schimb iar un bec, pt ca mi s-a ars...sa fie ceva probleme cu legaturile la becuri, nu am umblat la ele de cand am pus relee. Au mers aproape 2 luni fara nici o problema.
guiutz
icon_mrgreen.gif am pus si io ceva proaspat... rolleyes.gif 168.gif sofer1.gif sofer5.gif big_wheel.gif naughty1.gif


Renault Symbol din 2007 cu numar MOS...ca-i batrana si ESX-u (aci a batut vantul printre litere si le-a dezordonat blush.gif )
molady11
moai mama ce frumuseti,abea astept sa o vad wub.gif wub.gif wub.gif

guiutz
azi mi-am schimbat firele vechi la faruri, cu relee puse imi vine 13.60 V in bec, vine ff bine, dar pe dreapta nu am raza aia in folma de __/. Cred ca e din cauza becului. O sa imi iau altul azi ca si ala de pe stanga. Pe stanga bate fff bine.

am gasit si pe net o lista cu modele de becuri. h1 sunt 3 modele

10 Apr 2009, 12:48:
Se potrivesc macaralele electrice pe sistemul de macarale manuale. Am manuale si vreau sa pun electrice. Sau trebuie luat tot sistemul, cu bratul ce tine geamul si tot ce mai e pe acolo??
molady11
Sa stii ca si eu vreau sa fac treaba cu geamurile :X
guiutz
Azi am incercat sa vad ce e cu motorasul de la stergatoare, nu imi merge pe tempozirator, nu are putere, merge sacadat parca ar freca pe ceva. O sa-i verific periile sa vad poate alea sa fie problema, daca nu bobinat.


a.... si 2 poze cu mecanicu blush.gif unsure.gif
guiutz
QUOTE
<span class='edit'>10 Apr 2009, 12:48:</span>
Se potrivesc macaralele electrice pe sistemul de macarale manuale. Am manuale si vreau sa pun electrice. Sau trebuie luat tot sistemul, cu bratul ce tine geamul si tot ce mai e pe acolo??
*





Nimeni nu imi poate spune exact ce si cum???
alin007
normal si mai simplu este sa iti cumperi electrica si cu macaralele electrice geamu e acelasi nus daca merg sau, unde gasesati u decat motorase ca sa pui ? sunt decat cu mcacara cu tot.
maoR11
am sa pun eu catvea poze cu macarale electrice
MOTORASU nu se poate da jos ca e capsat
gabislz
El intreba daca se potrivesc gaurile de prindere de la mecanismul manual (fara alte modificari)sau ce modificari trebuie facute pentru a monta mecanimele electrice.Dupa cum am vazut eu difera tipul de sina care este ambutisata pe geam pt sist electric fata de cel manual.Mai multe amanunte sunt sigur ca pot oferi cei care au facut aceasta schimbare .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.