Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bec Xenon Laguna II HELP
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
marc00

Dear all,

Acum o saptamana mi s-a ars becul stanga (xenon), iar dupa mii de cautari am ales sa merg la reprezentanta. A fost montat unul nou, valeo daca nu ma insel, insa diferenta de nuanta era vizibila in ideea ca cel nou avea lumina mai alba decat cel vechi.

Mentionez ca sunt total strain cu aceste detalii tehnice, motiv pentru care apelez la bunavointa voastra. App, am refuzat becul de la service, asa ca, daca este posibil, dati-mi si mie cateva detalii referitoare la gradul de caldura al becului din fabrica ( Ren laguna II grandtour, 2003, cu xenon din fabricatie).

De asemenea vreau sa stiu daca pot monta un bec provenit din dezmembrari, eventual de pe acelasi model de masina.

Va multumesc sincer,
Marc.
Fratzica
odata cu trecerea timpului intensitatea luminii date de becul xenon incepe sa scada. Becul vechi pe care il ai acum pe masina avea aceeasi temperatura de culoare cand era nou ca cel montat in service. Singura solutie ar fi sa iei doua becuri noi daca nu iti place diferenta de culoare intre cel nou si cel vechi.

Da, poti monta bec de la sh, temp de culoare este de 4300 K
antifizic2
spre deosebire de colegul de mai sus mie nu mi-s scazut intensitatea becurilor xenon, deoarece nu am biggrin.gif

insa ma intereseaza pentru laguna II ce cod au becurile xenon.
ar trebuie sa fie speciale pentru faruri fara lupe si cu un coeficient uv sau cum se numeste destul de mic. astfel incat sa nu albeasca plasticul elementelor optice

multumiri anticipate
cezarium
farurile de xenon sunt diferite de farurile normale.
cod de renault: 7701049947 si este D2R 35W 4300K bec pentru far fara lupa daca la asta te referi la care mai ai nevoie de de calculatoarele de reglaj (balast-uri) cu cod 7701207586.
audiofilu'
sau D2S 35w 4300k la cele elipsoidale (cu lupa).
daca dai pe google sa cauti d2s sau d2r cu specificatiile de mai sus e imposibil sa nu gasesti,noi,la pret mult mai mic decit la reprezentanta.
OVIDIUS
Draga "marc00", asa cum spunea un distins coleg mai sus, trebuie schimbate amandoua pentru a avea aceeasi nuanta de lumina. Chiar si daca era nou cand s-a ars, xenoanele difera ca si culoare, nuanta, in functie de cine le fabrica, cand le fabrica si cum le fabrica...Exista pe nuante mai galbui, mai albastre, mai albe...Asadar, trebuie sa ai un noroc teribil sa-l nimeresti la fel daca schimbi doar unul, chiar daca te rezumi la aceesi firma.

Multa bafta!
antifizic2
multumesc pentru raspunsul rapid

sa inteleg ca acest cod: D2R 35W 4300K este unul dupa care imi pot achizitiona becuri cu xenon de oriunde sau este doar codul piesei in reteaua renault?

as dori sa stiu datele care trebuie sa le prezint unui magazin de xenoane ca sa imi cumpar ceea ce trebuie masinii mele
audiofilu'
acesta nu este un cod ci reprezinta:
-tipul de bec D2R sau D2S pentru cele cu lupa sau fara (nu in ordinea asta dar parca D2S este pt cele cu lupa).
-puterea consumata-35w (sint si de 55w dar sint porcarii),originalele au 35w.
-4300k-temperatura de culoare sau nuanta luminii emise de bec dupa ce se incalzeste.Este cea mai apropiata culoare de cea naturala de aceea se foloseste 4300k si nu 6000k sau mai mult.
Halogenul are 3000k si u luminozitate de cca 2200 lumeni iar xenonul 4300k are 3200 lumeni.Cu cit temperatura de culoare creste (5-6-8000k) cu atit 'e mai cool" dar vezi o brinza pe timp nefavorabil.
Oricum e interzis sa folosesti alte nuante decit cele omologate dar nu mai mira pe nimeni ce gasesti pe masinile romanilor.
Codul e o succesiune de litere si cifre,de ex UV 88 00 23 345 etc.
antifizic2
concluzionez faptul urmator:

caut becuri D2S de 35W putere si 4300K temp/culuoare

pentru specificatiile UV mai trebuie vreo referinta?
audiofilu'
Nu,cauta D2S 35w si 4300k si spune ca e pentru Laguna 2,este suficient daca nu stii codul UV.
Cauta pe goagal cum ai mentionat si tu si o sa gasesti.
Daca nu ai pe masina sa inteleg ca vrei sa pui sau cauti pentru altcineva?
Ai si PM!
antifizic2
caut sa pun xenon aftermarket insa nu vreau sa fie cocalaresc-albastru sau sa fie prea puternic astfel incat sa imi albeasca plasticul farurilor
audiofilu'
Iti scriu pe PM tot ce ai nevoie...
bogus2504
Salut,

Imi poate explica si mie cineva ce inseamna H1, H7 etc?
espacern
Vezi pe Google ca el explica cel mai bine(si are si imagini).
Numai bine!
DoraX
buna audiofilu'

asa cum nu am putut sa-ti scriu pe pm, las mesaj aici.

as dori sa ma ajuti sa achizitionez un kit xenon si as avea nevoie de o indrumare. sunt cateva referinte despre xenon, dar nimeni in final nu si-a asumat un topic complet, in care sa descrie clar si raspicat, ce trebuie sa faca un incepator in ale xenonunului (si nu ma refer aici la citit tot internetul, unii poate isi permit - altii cu siguranta mai putin).

ar fi laudabila initiativa celor care cunosc in profunzime subiectul - interceptor, r19 si altii - sa incerce sa faca un topic disctinct de tutorial.

pe mine m-ar interesa in speta ce kit xenon pot monta pe laguna mea cu faruri normale - si aici as vrea sa stiu, daca in afara de balasturi mai e nevoie de acele chestii care fac autoleveling - am citit ca au senzori - si atunci probabil functioneaza doar pt masinile echipate asa din fabrica? etc etc. in afara de codul de bec 2dr sau d2s cum sunt farurile normale de laguna - fara lupa inteleg? etc etc.

multumesc mult anticipat pt toti cei care doresc sa se implice in acest proiect. in final, ma pot autopropune sa fac un tutorial cu toate informatiile primiite de la toti forumistii de laguna 2. sincer cred, ca e f misto sa dai google cand are si nu are sens, dar valoarea adevarata a informatiei e cand iti ofera plus valoare - si aici ma refer la tot ce inseamna xenon pe laguna 2 si nu pe orice altceva.

in final, sarbatori fericite si numai bine!!!!
MrGii
Salutare domnilor,

Intentionez sa schimb xenoanele, am gasit la 129 lei Bec auto Xenon pentru far Osram Cool Blue Intense D2S, 12V, 35W

Dupa parerea voastra sun ok ?

Sunt pt o laguna II facelift

andru1973
Sunt bune ,numai sa ai D2S in rest fara probleme
audiofilu'
Incorect, temperatura normala este 4300k. Orice este peste asta se poate traduce astfel:
-cocalar
-cocalar
-cocalar
pishky
xenonul daca depaseste 2000 de lumeni, pe orice masina impune:
1 . reglaj automat pe inaltime
1a) sensorii de asieta - unul pe puntea fata, unul pe puntea spate (pe partea stanga ambii)
1b) - calculator de xenon - (sincer cred ca e inclus in senzorul de pe fata, dar nu stiu sigur unde este)
1c - facelift / prefacelift - la unele au 6 pini, la unele au 8 pini, difera putin, nu stiu sa zic care cum e.

2 - spalator de far
2a - diuzele efectiv pe bara, la facelift (2005 - 2007) le ridica presiunea lichidlui de spalare, la cele prefacelift sunt fixe in bara, fara capacele, difera putin.

3 - lupa nu este obligatorie, dar e "nice to have" (laguna prefacelift, navara si mai sunt cateva masini cu xenon fara lupa, acolo e bed D2R - pentru oglinda, nu lupa), la facelift este D2S - pentru faruri cu lupa

4 iti mai trebuie balastul / ridicatorul de tensiune, care poate sa aiba in el nustiu ce calculator de reglaj (la alea oen, valeo (oem pt reno, audi si altele), mitsubishi (oem pt alte branduri) etc, sau poate fi fara calculatorul asta in cazul xenonanelor pirat, care au rotita manuala de reglaj pe inaltime.


5 igniterul - in functie de conectorul becului D1S, D2S, D3S, D4S etc si capabilitatile baastului pui sau nu igniterul stock care a venit ori cu balastul masinii ori folosesti altul.

6 - lupele - depinde de masina, nu sunt obligatorii, dar daca ai halogen de fabrica pune lupe ( xenon, adica au obturatorul fix, sau bixenon adica au obturatorul actionat de un solenoid, poti sa le legi si la faza lunga, care acum probabil e halogen.

7 temperatura de culoare, halogenu e undeva la 2700 - 3000 K (galbui, lumina calda), xenon normal 4300K, ceva mai alb, lumina rece, orice ma sus e spre albastru / mov etc, cu cat creste temperatura de culoare cu atat e mai prost folosita de ochiul uman, (pract e din ce in ce mai inutila)
de fabrica vine cu 4300, se poate 3000 sau 2700 daca vrei sa fi mai sub radar asa.


8 - la ITP daca ai xenon si butonul de reglaj ai sa ai probleme.

ca sa ii chiorasti mai putin pe cei din sens opus lupa ruleaza fin, focalizeaza / disperseaza lumina mult mai bine pe sosea si are "cutoff" foarte bun.

https://www.youtube.com/watch?v=0KbZBgrEk_w

moromoto, desi nu foarte cunoscut la noi e unul din mari prodcatori la nivel global.
uite cateva filmulete, o sa te elucideze cat de cat, sa sa iti faci o idee.

daca esti din constanta pot sa iti recomand baietii care mi-au reconditionat mie farurile,

sau mai sunt unii la sibiu, un fel de reprezentanta morimoto, ar trebui sa fe competenti

mai este si cineva de pe forum care face lucrari de genu si e in bucuresti.


ps ma mai balbai la dejte, dar cred ca m-am facut inteles.
audiofilu'
Io am presupus ca omu are toati celi, vrea doar becurili sa le schimbe.
In atari conditii DECAT 4300K.
pishky
daca e laguna din semnatura (autentique) n-are nimic din cele mentionate.
sincer, iti trebe niste becuri bune cu halogen si gata.
oglinda farului arata bine (neingalbenita, neexfoliata), farul nu e matuit etc?
daca toate astea sunt ok pui niste halogene bune si gata.
MrGii
Salutare,

Masina este echipata cu xenon cu lupa din fabrica si are mentionate toate cele de mai sus. Eu am.spus ca vreau sa schimb xenoanele pt ca mi se par slabe si unul e deja putin roziu. Nu am spus ca vreau sa pun xenon in loc de halogen.
Ele functuoneaza ok problema e ca bat cam jos sau poate sunt slabe si asa percep eu. Le.am reglat si din imbusuri insa la.fel, nu bat mai departe de o lungime de masina.
audiofilu'
Eu am pus Osram: https://www.emag.ro/bec-auto-xenon-pentru-f...0/pd/DM2LLBBBM/
andru1973
daca nu te grabesti poti lua de pe aliexpress,eu am luat si pot sa spun ca inca merg o greseala ce am facut e ca am luat culoarea de 10000k ,acum am facut comanda de 6000k "chinezariile" pot sa spun ca sunt bune am un an cu ele si merg bine

2 May 2019, 09:41:
asta am luat ,au toate modelele
https://es.aliexpress.com/item/Car-Flashing....597663c0D5dWT6
audiofilu'
Cand temperatura de culoare creste, scad lumenii.
Oare de ce 4300k este o temperatura acceptata de producatorii de auto? Este asemanatoare cu lumina zilei.
Nu as pune nimic altceva, pentru siguranta mea in primul rand. Nu ma intereseaza sa arate bine pe masina, rolul farurilor e altul.
pishky
da, raspunsesem si mai sus, la o postare din 2010....
am vazut tarziu.
andru1973
Corect ,dar eu nu le luasem sa arate bine vroiam ceva mai puternic (neștiind despre acele"K" )am zis atunci cã ãstea lumineazã mai puternic ,eu inca le am pe cele originale(4300K) dar cu ãstea de 10000K se vede un pic mai bine fațã de 4300 ,in fine o sa vad cele de 6000K ,daca nu se vede cum cred eu le pun pe cele originale pe care le am
MrGii
Sa vezi patanie.

Cum am mai spus am laguna II facelift cu xenon din fabrica. In seara asta am mers sa cumpar 2 xenoane. Am avut de ales intre osram cool blue intense up to 5500k sau philips 4300 k. Documentandu.ma am cerut omului sa aduca d2s si nu d2r stiind ca ale mele faruri au lupa. El a spus ca din ce stie el pt laguna Ii trebuie d2r. L.am contrazis ferm.
Am.zis sa probez ambele modele urmand sa aleg unul. Surpriza, scot becul din soclu el.este d2r. Belea. Intru pe site.ul osram am introdus modelul masinii si culmea spunea ca trebuie d2r.

Trec si peste asta, am pus d2s pe masina. Spre surprinderea mea, ambele modele vedeau mai prost ca vechiul xenon, d2r ce era si putin de tot roziu. S.a mirat si vanzatorul. Vechiul xenon era osram standard.

Fratilor eu nu mai inteleg nimic. Oare se vedea din cauza ca era d2s? Atasez si o foto sa ma lamuriti voi poate interpretez eu gresit. Corect ar fi sa pun d2s nu ?

Cum naiba un xenon nou lumimeaza mai prost ca ala vechi? Ce.i drept am probat numai pe dreapta. Nu am stat sa scot si bateria pe stanga. In plus am.observat cu stupoare ca nu am capacul din spatele farului fapt pentru care am constat si mizerie in far, ba mai mult lupa din dreapta parca imi pare murdara fata de cea din stanga.

Exista vreo posibilitate sa pot curata lupa ?

In momentul de fata ele bat slab, culmea intre faruri parca am un "V" care nu e luminat absolut deloc. E foarte frustrant sa conduc asa noaptea, chiar periculos. Reglaj am facut din imbus dandu.le maxim sus. Lateral.se pot face reglaje ?
Sau este cineva din sv care se pricepe la.xenoane ?
cj98czh
Reglajul la xenon ar trebui sa si-l faca masina singura in functie de cat este de incarcata ... nu tu cu inbusul ... pune becuri de care trebuie, mergi la o statie ITP pentru reglaje de faruri pentru ca acuma le-ai zapacit .... dupa care trebuie tester CLIP pentru calibrarea lor ... maxim jos si maxim sus .... nu se regleaza dupa ureche ...

Cand aprinzi farurile masina isi face testul ... sus -jos la xenon ?

Este pozibil ca lupele sa iti fie afumate si de aceea sa ai lumina slaba ... se rezolva cu dat faruri jos si curatat lupele cu o carpa de moale cu spirt medicinal ... daca ai noroc ... sau cu schimbat lupe daca sunt duse ... cel mai des este intalnita varianta B ...
audiofilu'
Lasa ca si eu am mers 9 ani cu D2R (cel care are acea tablita langa soclu) pus de cei din service.
Pe facelift (cu far elipsoidal-lupa) esre D2S, pe nonfacelift (far reflector) este D2R.

Cauta si ia becuri bune, nu te pune pentru 50 de lei in plus pe bec, te va tine mai mult. Sunt si la 50 de lei bucata, oare alea sunt ok? Nici ca la reprezentanta dar nici alea mai proaste.
Am ales Osram Xenarc, foarte ok, lumina alba, naturala, fara tenta de albastru. Retur si ia altele.
MrGii
QUOTE(cj98czh @ 3 May 2019, 07:38)
Reglajul la xenon ar trebui sa si-l faca masina singura in functie de cat este de incarcata ... nu tu cu inbusul ... pune becuri de care trebuie, mergi la o statie ITP pentru reglaje de faruri pentru ca acuma le-ai zapacit .... dupa care trebuie tester CLIP pentru calibrarea lor ... maxim jos si maxim sus .... nu se regleaza dupa ureche ...

Cand aprinzi farurile masina isi face testul ... sus -jos la xenon ?

Este pozibil ca lupele sa iti fie afumate si de aceea sa ai lumina slaba ... se rezolva  cu dat faruri jos si curatat lupele cu o carpa de moale cu spirt medicinal ... daca ai noroc ... sau cu schimbat lupe daca sunt duse ... cel mai des este intalnita varianta B ...
*



Cand aprind farurile ele isi fac un test parca urca putin in sus de doua ori. Sa curat lupele cu farul pus pe masina s-ar putea? Stiu ca pt a da jos farul trebuie demontata si bara, din pacate nu prea am imprejurari pt asa ceva.

Am vrut sa fac reglajul chiar la reprezentanta, ei mi,au spus ca farul stang nu comunica, cica nu ar fi ce orginal, mi.au spus sec sa il schimb, numai 2200 lei costa unul nou. Culmea asta stang lumineaza mai bine ca asta drept


@Audiofilu`

Cum am spus si in postul meu am incercat OSRAM XENARC si PHILIPS, ambele D2S nicidecum no nameuri, ciudat tare ca astea bateau mai slab ca vechiul OSRAM XENARC D2R de pe masina.

De aici si dilmema mea ca poate, desi este pe lupa D2R poate bate mai bine ca D2S

cj98czh
QUOTE(MrGii @ 3 May 2019, 10:37)
Sa curat lupele cu farul pus pe masina s-ar putea?
*



NU ...

Oricum eu zic ca 90% lupele sunt baiul ... sunt firme care se ocupa cu schimbatul lor ... dar nu pe masina ... evident ..
audiofilu'
Dupa cum am spus si eu, depinde si sursa de achizitie, sunt D2S si la 50 de lei dar si la peste 300. Poate nu ai ales bine, zic si eu.

Iar daca pe acelasi far becurile astea noi sunt mai slabe/proaste, e clar unde e problema. Eu de 14 ani am masina, nu am sters niciodata lupele pentru ca se vede ok.
MrGii
QUOTE(audiofilu' @ 3 May 2019, 10:46)
Dupa cum am spus si eu, depinde si sursa de achizitie, sunt D2S si la 50 de lei dar si la peste 300. Poate nu ai ales bine, zic si eu.

Iar daca pe acelasi far becurile astea noi sunt mai slabe/proaste, e clar unde e problema. Eu de 14 ani am masina, nu am sters niciodata lupele pentru ca se vede ok.
*



Din ce am mai citit intre timp, am.aflat ca la.xenon se pot scoate lupele fara sa decapsezi far. Mi.am dat treaba pt weekend.

Sa dau 2200 lei pt un far exclus, problema e ca in sv nu cunosc pe.nimeni sa aiba clip. Pt a calibra farurile. Mi.e sa nu fie din cauza asta si eu ca dorel desfac toata masina

3 May 2019, 12:45:
QUOTE(cj98czh @ 3 May 2019, 10:02)
NU ...

Oricum eu zic ca 90% lupele sunt baiul ... sunt firme care se ocupa cu schimbatul lor ... dar nu pe masina ... evident ..
*



Problema e ca eu sunt din Suceava, si aici inca nu am gasit pe cineva sa se ocupe de asta sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.