Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: EURIBOR
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Zona Financiara
Fratzica
Am si eu o intrebare..

Am incheiat un contract de leasing acum aproape un an pentru masina. Bon.
La firma de leasing mi s-a prezentat un tabel in care erau listate toate ratele lunare, egale, in valoare de x eur. Am fost de acord cu acestea, am semnat contractul si cu asta basta.

Acum vine problema.
Desi eu platesc de fiecare data la termen rata, nu am avut nici o zi intarziere, ma trezesc cu scrisori de la firma de leasing ca am restanta la ei nu stiu cate milioane din diferenta de curs EURIBOR. Cum naiba vine asta? Eu le platesc la cursul zilei in care este scadenta rata!! Care e problema?

Multumesc
Alexu7
Inseamna euro inter bank offered rate, reprezentand rata dobanzii minime comunicata de BCE (Banca Central Europeana) pentru creditele in euro.

E ciudat oarecum, pentru ca euribor apare la creditele acordate intre banci.
sadi
euribor nu apare la creditele acordate intre banci, apare la creditele in valuta, de obicei in euro, care au ca indice de referinta euribor la anumite intervale (1d, 1w, 1m si alte variante de genul asta, unde d-day, w-week, m-month) si la care adauga diferite costuri si/sau marje fixe/variabile
evolutia euribor o poti urmari pe site-ul euribor. insa daca tu ai rate egale, nu ar trebui sa fie diferente de curs euribor.. poate de curs valutar... sau aia habar nu au ce vorbesc laugh.gif
Fratzica
tot nu am inteles.. smile.gif

Explica-mi de ce imi cer astia mie diferente de-astea cand eu platesc la cursul zilei..
sadi
in contract scrie ca plata se face la cursul de schimb al bancii unde are firma de leasing conturile?
dobanda cum se calculeaza? ce include?
platile lunare le faci pe baza graficului initial, sau pe baza facturilor lunare primite?
DMP
Fratzica, vezi ce scrie in contract in ceea ce priveste rata de dobanda aplicabila leasing-ului.
Daca ai, sa presupunem, rata de dobanda egala cu EURIBOR 3M + marja si aceasta rata este revizuibila la, sa zicem, 3 luni pe baza EURIBOR de pe data de x ale lunii, inseamna ca din 3 in 3 luni compania de leasing iti calculeaza rata folosind EURIBOR 3M din ziua x plus marja.
Deci graficul initial se modifica din trei in trei luni datorita modificarii ratei de dobanda aplicabila leasingului. Trei luni ai o rata de dobanda si implicit o rata a leasing-ului, dupa care alte trei luni alta rata de dobanda si alta rata a leasing-ului, etc. Sau 6 luni, etc functie de ce scrie in contract.

Aceste calcule trebuie facute de compania de leasing si, de regula, clientul primeste o factura in RON. Clientul plateste factura in RON iar ulterior, functie si de ce scrie in contractul de leasing, compania mai poate veni cu facturi de diferente de curs valutar calculate intre cursul folosit la emiterea facturii in RON si cursul din ziua in care le-au intrat banii in cont platiti de client pentru factura in RON. Aceste facturi pot fi atat pozitive cat si negative functie de variatia cursului.

Cam asta e mecanismul ... pentru lamurirea diferentelor alea de care zici trebuie sa vezi care sunt raspunsurile la intrebarile puse de sadi.
Fratzica
o sa caut contractul la firma. Oricum, facturi negative nu am avut niciodata biggrin.gif (dooooh)
DMP
smile.gif cam asta e cazul. Insa nu e corect.
Daca firma de leasing baga in contract ca factureaza diferentele de curs defavorabile ei atunci ar trebui sa faca si invers ...
Fratzica
multumesc pentru explicatii!
AlexC
Dar e o chestie ultra-ciudata: EURIBOR e intr-o scadere continua din vara lui 2008 incoace. Detalii gasesti zilnic aici: http://www.euribor.org/html/content/euribor_data.html. Eu am 2 credite cu rata dependenta de EURIBOR, si acum mi-au recalculat ratele, in jos.

Citeste contractul bine si apoi mergi la ei sa afli TOATE detaliile.
axabrt
cica rata se recalculeaza daca dobanda euribor CRESTE cu 2%, bla bla.
M-am dus eu peste ei sa imi recalculeze si mi-au zis...vedeti undeva cuvantul SCADE ? N-am cascat bine ochii la ce-am semnat...
DannyY
radmasa.gif

Buna rau asta....

Tocmai am semnat o anexa prin care banca are dreptul sa mareasca si obligatia sa scada dobanda la credit, daca variatia EURIBOR 3M este mai mare de +/- 0.5%, cu aceasta variatie.
Acum mi-a scazut... ce-o fi mai tarziu...dracu' stie.

Vezi ca poate te incadrezi la 'clauze abuzive'...
Andy_ACS
Bai ce magari, pe cuvant, asta e excrocherie pe fata, teapa, abia astept sa scap de datorii (desi mai e mult) sa nu mai aud de banci.. ever!

Bafta!
Avani
Andy, nu cumva banca te-a ajutat cand ai avut nevoie ?!

Nu cred ca e vreun roman sanatos la cap sa apeleze la banca doar de dragul de a se indatora fara rost. Lumea apeleaza la serviciile unei banci atunci cand are nevoie de o vacanta, o masina, o casa, un frigider, un telefon scump, etc.

Daca banca te-a ajutat, ajut-o si tu inapoi. O mana spala pe cealalta. wink.gif


ps: si eu am rate (la plural) si regret doar ca ma jecmanesc cam mult comparativ cu piata de afara. De aceea majoritatea filialelor din Romania, au dupa banca mama, cam cel mai bun profit din grup. Oare de ce ? dry.gif
Andy_ACS
Avani, eu sunt de acord cu tine, banca m-a ajutat cu creditul, dar NU GRATIS. Te asigur eu ca prin dobanda si comisioane isi acopera cheltuielile aferente si face si un profit destul de bun de pe urma mea.
As accepta lucrurile astea, doar ca vezi tu, ei intind coarda la nesimtire - apar comisioane ascunse, apar faze ca cea de mai sus cu 'Creste/Scade', etc. Cu astea nu sunt de acord.

Bafta!
sans_doute
QUOTE(Avani @ 18 Dec 2009, 15:10)
De aceea majoritatea filialelor din Romania, au dupa banca mama, cam cel mai bun profit din grup. Oare de ce ? dry.gif


Nu pentru ca sunt comisioane ascunse sau alte idei preconcepute. Daca stii ce sa intrebi, primesti toate raspunsurile. Bancile sunt transparente, nu si proaste.
Faptul ca filialele din Romania au in continuare un profit bun se datoreaza faptului ca rata inflatiei la noi este inca ridicata comparativ cu alte state din Europa. Si e normal ca dobanzile sa fie peste inflatie, nu? Plus ca la crediatarea in euro, unde in mod normal dobanda se calculeaza si in functie de inflatia in zona euro, are o marja un pic "umflata" pentru ca nu este moneda nationala, si prin urmare accesul la lichiditati in euro este considerat mai riscant.
Avani
sans, stai tu linistit ca si atunci cand vom adopta EUR ca moneda nationala, bancile tot o sa aiba un profit baban.
sans_doute
De acord cu tine, de asta am si spus ca bancile la noi sunt transparente, dar nu si proaste. Adica daca intrebi ti se raspunde, daca stii unde sa cauti gasesti.. dar nu iti baga nimeni informatia pe gat biggrin.gif

Dar oricum, trecerea la euro nu va fi echivalenta cu reducerea inflatiei la nivelul statelor dezvoltate. Intr-adevar, va trebui sa fie intre anumite limite, pt ca altfel nu ne primesc in zona euro, dar nu cred ca se asteapta cineva la minuni. Adica pana si acum cand consumul a scazunt serio avem undeva pe la 4,5%.. dry.gif
tataiedaciotul
Pai da! Transparenta opaca... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
sadi
ziceti ca bancile nu dau toate informatiile la semnarea unui contract de credit. pana la sfarsitul anului trecut nu erau obligate de vreo lege sa fie transparente.. acum, ca sunt obligate, scriu pe toti peretii
pe de alta parte, cati dintre clientii bancii ar stii ce inseamna EURIBOR/ROBOR/LIBOR? sunt foarte multi care nu inteleg acesti indici si, oricat ai incerca sa le explici, tot degeaba
sans_doute
De acord cu sadi, scriam si pe un alt topic ca din pacate pe multi incep sa-i intereseze contractul si toate informatiile mai "tehnice" abia dupa ce semneaza. Pentru ca se lasa purtati de val la inceput.. ca vin banii, vine masina, vine casa etc si ignora unele aspecte..
Andy_ACS
Cei din banci au juristi si stiu sa se acopere de hartii. Ei sunt poate obligati sa posteze informatiile, dar le fac asa incat sa fie extraordinar de greu de parcurs si procesat.
Daca doresti sa faci un credit primesti la citit si semnat un document de 50-60 de pagini A4 fata-verso. De citit si inteles probabil ca ai nevoie de 1-2 zile minim..
Informatiile exista acolo, dar prezentate astfel incat sa descurajeze citirea lor.
Sunt sigur ca s-ar putea face un fluturas echivalent cu o pagina A4 scrisa doar pe o parte care sa contina toate datele relevante.
Iar cine se indoieste de cat de parsive sunt unele banci - ce ziceti de faza prezentata de axabrt - crestem dar nu scadem. Prezent in contract, acoperiti de hartii, dar o chestie total imorala. Ori variem dobanda in ambele sensuri, ori deloc.

Bafta!
the_tavi
In plus, daca ceri un contract de la banca inainte cu cateva zile sa mergi sa il semnezi pentru a avea timp sa il parcurgi, chiar daca ai dreptul sa il vezi o sa ai o surpriza neplacuta. Vor face tot posibilul pentru a nu ti-l da decat in momentul in care vii pregatit sa semnezi si nu ai timp sa il citesti pe indelete. Cu insistente se obtine, dar greu. Interesant, nu?
sans_doute
Din pacate asta se intampla in mai toate domeniile. Doar ca daca o masina e mai usor de analizat, cartofii sunt usor de vazut daca sunt inghetati.. produsul bancar e ceva mai complex, si nu e palpabil smile.gif
Oricum, trist este ca indiferent ce cumperi in Romania, inainte de toate trb sa ai grija sa nu fii furat sau pacalit..
axabrt
Atenție la contractul de credit! luat din evenimentul zilei

Andreea Strachină
Miercuri, 23 Decembrie 2009


PREMIERĂ BANCARĂ. Clienții care se plâng la Protecția Consumatorilor sau în justiție, de condițiile impuse de bancă, riscă să le fie reziliat contractul.

Volksbank aduce o premieră în sistemul bancar românesc: riscul reputațional. Când auzi prima oară acest termen, ridici din sprâncene fără să bănuiești gravitatea unei clauze care modifică fundamental raportul de forțe dintre bănci și clienți.

Prin riscul reputațional, pe care l-a introdus de la 1 noiembrie, Volksbank are dreptul de a rezilia contractul de credit al unui client care se plânge public de condițiile impuse de bancă. Bancherii pot recurge la această clauză obligându-și clienții să achite integral tot împrumutul.

E un căluș în gura celor care au contractat credite ipotecare de zeci sau sute de mii de euro și care s-au trezit, după debutul crizei economice, cu dobânzile majorate.

Conflictul e în plină desfășurare și merită privit cu toată atenția pentru că riscul reputațional aduce atingere inclusiv Constituției.

Pentru un profit mare

Volksbank a explicat prima oară această găselniță în raportul de activitate pe 2007: „Riscul reputațional este riscul înregistrării de pierderi sau al nerealizării profiturilor estimate, ca urmare a lipsei de încredere a publicului în integritatea Băncii. Gestiunea riscului reputațional are în vedere asigurarea permanentă a unei imagini pozitive, conforme cu realitatea, în piață, în fața clienților (...)”.

La 1 noiembrie 2009, banca a introdus clauza în contractele cu clienții, inclusiv în cele aflate în derulare. Toți au fost puși în fața faptului împlinit, mișcarea operată de Volksbank fiind motivată astfel: instituția bancară își rezerva dreptul de a face modificări în clauzele inițiale dacă au loc schimbări ale așa-zisului „CGA” (Condiții Generale de Afaceri), un fel de statut al băncii căruia i se supun toate actele emise de bancă. Mai simplu, dacă Volksbank schimbă Condițiile Generale, se schimbă automat și clauzele fiecărui contract de credit în parte.

Ca la Radio Erevan

Clauza reputațională a fost introdusă de bancă pe fondul unei atmosfere foarte tensionate create în principal de clienții de credite ipotecare.

Înaintea crizei, în 2007, Volksbank avea una dintre puținele oferte din piață cu dobândă fixă, extrem de atractivă pentru împrumuturile pe termen lung. Dar, ca la Radio Erevan, „dobânda fixă” de 5,95% în euro a crescut în pragul crizei mondiale la 7,45%. Majorarea a fost pusă pe seama EURIBOR (pe scurt, media dobânzilor celor mai importante bănci din zona euro).

O perioadă, clienții au înghițit în sec și au plătit rate mai mari. Însă, odată cu adâncirea crizei, EURIBOR a ajuns în toată Europa la minimul istoric. Iar Volksbank, printr-o scrisoare oficială, promisese că va reveni la „dobânda fixă” de 5,95% imediat ce EURIBOR vă scădea. Dar nu s-a ținut de cuvânt.

După un an 2009 foarte greu, în care euro a sărit de la 3,5 lei la aproape 4,3 lei, clienții cu credite ipotecare au început să vocifereze tot mai vehement împotriva Volks bank, vărsându-și ofurile pe forumurile on-line.

Război între bancă și clienți

Oficialii băncii au motivat că nu pot scădea dobânda pentru că ar reprezenta un risc economic în vremuri de criză, explicând că își constituie un fond de rezervă pentru „zile negre”.

„Ni s-a spus că vom plăti un comision de rezervă minimum de 1,85% pe lună, dar că acesta va fi scos începând cu 2009. Or, acest lucru nu s-a mai întâmplat”, spune, sub anonimat, un client pe forumul softpedia.

Deci, ce-a făcut de fapt Volksbank: a men ținut formal dobânda fixă, dar a majorat rata prin acel comision de rezervă. Tactica n-a fost gustată de clienți, anul 2009 fiind marcat de sute de plângeri depuse de aceștia la Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC). Iar unii mai perseverenți s-au dus cu plângerile și în justiție.

În plus, inclusiv BNR le-a cerut oficial, în iunie 2009, celor de la Volksbank să renunțe la acest comision de rezervă, dar nici acest demers n-a avut succes. Banca le-a cerut clienților să semneze acte adiți onale prin care acceptau înlocuirea dobânzii fixe cu una variabilă, însă unii au refuzat să o facă.

Războiul s-a întețit pe tot parcursul anului, un orădean obținând sentință definitivă și irevocabilă prin care banca era obligată să-i înapoieze sumele suplimentare solicitate abuziv.

Oficialii Volksbank s-au supus dar, culmea ironiei, le-au cerut păgubiților să semneze un document prin care își iau angajamentul că vor păstra confidențialitatea asupra acestui fapt. Altfel spus, li s-a cerut clienților să nu dea sfoară-n țară privind succesul pe care l-au repurtat.

De aici și până la introducerea clauzei reputaționale n-au mai fost mulți pași. De la 1 noiembrie 2009 s-a introdus un nou paragraf, articolul 53, care spune așa: „Banca își rezervă dreptul să rezilieze contractul în cazul în care clien tul expune banca la risc reputațional”.

NECONSTITUȚIONAL

Juriștii critică intenția Volksbank

Alina Ciocănea Hristescu, jurist în Drept comercial, spune că prevederea Volksbank încală și Legea privind drepturile consumatorilor, prin care oricărui client îi este garantat dreptul de a se plânge de clauzele pe care le consideră abuzive: „Orice plângere întemeiată trebuie luată în considerare într-un stat de drept. Principiul legal este: orice diferend se negociază între părți”.

Punctul de vedere al băncii, exprimat de directorul de marketing Alin Merer, este diferit: „În mod categoric, această prevedere nu încalcă dreptul la liberă exprimare. Acest drept trebuie exercitat cu bună credință, încetând însă acolo unde sunt încălcate drepturile celorlalte persoane, producându-le acestora din urmă prejudicii”.

ABUZ SANCȚIONAT DE PROTECȚIA CONSUMATORILOR

„Deși aveam credit cu rată fixă, mi-au mărit-o cu 90 de euro”

Mirabela Anghel

Acum doi ani, Claudia R., o bucureșteancă în vârstă de 30 de ani, a încheiat cu Volksbank un contract pentru un credit ipotecar, în valoare de aproape 75.000 de euro.

Principalul motiv pentru care tânăra a ales să facă creditul la Volksbank, chiar dacă rata era mai mare decât la celelalte bănci, a fost dobânda fixă.

„Contractul l-am primit și l-am citit abia în ziua în care am fost anunțată că mi s-a aprobat creditul. Mai mult, deși am solicitat să-l iau acasă, să îl analizez, am fost refuzată din nou, spunându-mi-se că trebuie să semnez contractul astfel cum mi-a fost înmânat, în caz contrar nu mi se va mai aproba creditul”, susține tânăra, care spune că a descoperit apoi în contract o clauză în care banca își rezerva dreptul de a modifica dobânda în cazul apariției unor schimbări semnificative pe piața monetară.

„Ulterior, când am întrebat ofițerul de credit ce înseamnă acest lucru, mi s-a comunicat că sunt niște dispoziții care niciodată nu s-au aplicat și că oricum sunt inaplicabile din moment ce în contract se stipulează că rata este fixă”, adaugă Claudia.

Însă, la doar două săptămâni după încheierea contractului, tânăra a fost înștiințată că rata dobânzii creditului ipotecar va crește, de la 493 de euro la 584 de euro. „Practic, rata s-a mărit cu 90 de euro. Extrem de mult”, mai spune Claudia.

Tânăra a primit o motivație prezentată în scris de bancă în care se spunea că majorarea dobânzii: „Este necesară în contextul creșterii costurilor de refinanțare la nivel global, a costurilor bancare directe cu aproximativ 1% și a costurilor bancare indirecte cu încă aproximativ 0,6%”.

Femeia a depus o plângere și la Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorlui, care i-a și dat câștig de cauză. „Vom înainta contractul instanței de judecată pentru contestarea clauzelor abuzive și anularea acestora, conform prevederilor Legii 193/2000 privind clauzele abuzive din contracte încheiate între comercianți și consumatori”, se arată într-un act al ANPC.

Acum o săptămănă, reprezentanții băncii i-au promis tinerei că, din ianuarie, rata va reveni la suma inițială. „Însă mi se pare normal să mi se returneze și suma pe care am plătit-o în plus, timp de doi ani”, mai spune tânăra
DannyY
Si mie mi s-a intamplat ceva asemanator, dar la o scara mult mai mica.
Dupa ce am semnat contractul, am fost anuntat ca dobanda creste, dar diferenta a fost de vreo 12 EUR la o rata de cca 600.
In contract exista o clauza destul de ambigua (pe care o stiam) care dadea dreptul bancii sa modifice dobanda in cazul unei modificari semnificative a pietelor financiare. Din motivul asta am tinut "ciocul mic", nu m-a afectat extraordinar de tare.
Iar acum, cand am semnat actul aditional (pe care mi l-au dat acasa spre studiu), dobanda scade cam cu 50 EUR...
In concluzie, eu nu prea ma pot plange. Nici nu sunt convins ca ce apare prin presa e de o realitate "pura".
Am lucrat de-a lungul timpului cu multe banci. Am prins si acea dobanda de 115% din anii '93-'94, o perioada in care am slabit enorm de mult sad.gif . Niciodata nu s-a intamplat sa cer ceva vreunei banci spre studiu si sa fiu refuzat. Ca mi-au sugerat ca nu e nimic in neregula si mi-as pierde timpul...au facut-o. Numai ca pe mine nu ma plictiseste cititul. Asa ca cine s-a fript pentru ca n-a citit cu atentie... ar trebui sa ia partea plina a paharului: a invatat ceva.
sans_doute
In sfarsit un exemplu care demonstreaza ceea ce spuneam anterior.
Thx DannyY tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.