Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mancarea preferata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42
UXE
Initiez acest topic cu scopul de impartasi fiecare experientele (sau experimentele tongue.gif) culinare biggrin.gif .

Se accepta si postarea de retete smile.gif.


Pai sa incep eu tongue.gif.


Trebuie sa recunosc ca sunt mort dupa cartofi prajiti ( cu cascaval ras deasupra ) cu friptura de pui si cu (mult) mujdei unsure.gif (deci evident ca mananc si shaorma)



Imi mai plac cartofii copti cu unt si sare wub.gif facuti de mine bineinteles biggrin.gif (dupa piureu nu prea ma omor biggrin.gif )



Sunt gata sa incerc si alte moduri de preparare (condimentare) a cartofilor prajiti rolleyes.gif .. orice idee este binevenita icon_mrgreen.gif



Mai nou bag in mine cartofi taranesti cu pui +ciuperci+ smantana si cu vin alb wub.gif .

Sa va aud cu ce va laudati biggrin.gif
Duyu
Pizza, spaghetti, friptura de porc, vita, pui (fara preferinte), peste, cartofi prajiti si natur, ciorbe (in special alea acrite), si dulciurile (sa fie musai cu ciocolata sau cacao). smile.gif Retete n-am ca nu gatesc eu.... smile.gif
radunre
Bucataria de acasa
- cartofi frantuzesti (cartofi, oua fierte, pesmet, smantana, cascaval)
- friptura (preferabil muschiulet sau ceafa) cu cartofi (taranesti), totul la cuptor + mujdei facut cu iaurt/kefir si boia dulce (paprika)
- chiftelute in sos de rosii (din bulion de casa) + piure de cartofi cu mult unt
- pizza de casa (aluat subtire, bulion de casa, bacon, ciuperci, o amestecatura din ceapa rondele-usturoi-oregano, cascaval ras deasupra)
- spaghete bolognese de casa (carne tocata amestec, bulion de casa, condimente, oregano, masline natur rondele)
- tocanita de porc (rosie) cu multa ceapa si boia (paprika)
- mamaliga cu branza de burduf si smantana+cascaval ras crocant (la cuptor)
- ciorba de perisoare cu zeama de varza murata (moare) + ardei iute murat
- supa de laptuci (frunze mici rotunde, dulci) cu usturoi si smantana + mamaliga
- ciorba de fasole boabe cu tarhon, morcovi si ciolan afumat si smantana + ceapa rosie rondele (muuulta)

la bucataria de restaurant i-mi place in mod deosebit
- preparate chinezesti (foarte variate) inca nu am intalnit vre-un preparat bine facut care sa nu-mi placa (exclus lipsa de talent a bucatarului smile.gif )
- ciorba de burta
- shnitzel vienez cu salata de varza proaspata
- multe altele care nu-mi vin acum...

UXE, incearca mujdeiul facut din 500g de iaurt sau kefir, 1-2 capatani de usturoi (depinde cat de mult i-ti place usturoiul), sare, boia (paprika), lasat 30 min. la temp. bucatariei, un deliciu cu fripturi si cartofi pai/taranesti
ipiq
ciorba de burta + ceafa de porc la gratar cu cartofi pai si salata de varza rosie si castraveti + o bere Amstel la sfarsit
as putea manca asta de 5 ori pe zi de acuma inainte pana mor...
NU lebenitza (pepene verde pt unii tongue.gif )
NU dovleac
NU gulii
NU varza de brussel

=> Nu e pasare ca porcu', si nici floare ca varza biggrin.gif
aphophis
printre multe altele imi place mancarea facuta la cazan. Mai mancam cand eram mic la maica-mea la servici,mancare facuta la bucatarie in cazane din alea mari si iesea mancarea super superbuna
Manuel
Junk-food (mec, chiefsi), shaorma, pizza, ceafa la gratar cu cartofi pai cu cascaval si multa Coca-Cola. Restul alimentelor, doar la nevoie.
Stiu, o sa traiesc 110 ani! blush.gif
Miria
Blonda cu ochi albastri cu frisca si cu capsuni,asortata cu o sampanie de 15 ani.E o mancare buna pentru cardiaci ,putine calorii,ba din contra chiar poti sa dai jos burtica,deci lipsa de calorii.E o mancare ce este recomandata barbatilor de toate varstele casatoriti ,necasatoriti,ii antreneaza pentru neveste acasa,totodata este naturala fara pic de euri.
AlexanderCarstoc
"Pui a la Kiev" va recomand...
Dan73
QUOTE(UXE @ 20 Jan 2009, 19:52)
Sunt gata sa incerc si alte moduri de preparare (condimentare) a cartofilor prajiti  rolleyes.gif .. orice idee este binevenita  icon_mrgreen.gif
*


Ideea de baza cu cartoful prajit e sa fie facut in ulei mult si la foc iute altfel se imbiba cu ulei si iese o porcarie. Eu prefer sa nu tai cartofii pai ci in felii pe rotund si mai grosuti asa, cam la 4-5 mm. Asa ii taia bunica mea si iesea o minune pentru ca isi pastrau mai bine gustul fiind mai grosolani asa. Eu ii stropesc cu mujdei si imi plac si mai mult. Urmand exemplul bunicii eu fac mujdeiul cu mai multa apa (bineinteles ca intra mai mult usturoi) in care balacesc puiul bine fript pe gratar. Atentie PUI DE TARA nu din ferme care e cu totul altceva. Tot in acelasi mujdei cu mai multa apa asa se pot pune si ardei copti. Mananci pana cazi jos, te ridici si iar mananci. Imi place usturoiul foarte mult ca si ardeiul.
In ultima vreme porcul nu mai e in topul preferintelor mele, prefer oaia. Oaia e printre putinele animale care nu prea poate fi indopata cu furaje concentrate, faina de oase si alte tampenii asa cum e vaca de exemplu. Oaia mananca in principal iarba si are carnea sanatoasa. Am planuit cu amicii sa facem o oaie la groapa, haiduceasca.
Imi plac foarte mult ciupercile ,la gratar sau prajite, umplute cu propriile picioruse tocate si cu cascaval si bagate la cuptor, de asemenea cu mujdei de usturoi. Oricum ar fi facute sunt minunate.
Ca peste imi place cel mai ordinar dintre toti pestii si anume carasul. Ma dau in vant dupa un caras facut la tigaie tavalit mai intai prin malai si faina.
Intotdeauna prefer vinul. De bere ma ating foarte rar. O feteasca neagra de Dealu Mare (Private Reserve daca chiar vreau sa fac treaba ca lumea) e binevenita.
Recunosc....am gusturi nu foarte rafinate dar merg pe mana batranilor...imi place mancarea asa cum o mancam in copilarie facuta de bunica-mea si chiar mi se face pofta uneori de lipia nedospita coapta pe plita, unsa cu unt si data cu sare.
ipiq
cati litri de saliva curg pe topicul asta...
dan73: ne-ai nenorocit!!!!!
DrK
Minunatii de vita: Pfeffersteak si Tornado rossini
Hack
[attachmentid=1627494928]m-am udat fratilor. icon_mrgreen.gif
Cea mai buna mancare e mancarea de la altii(si nu ma refer la "carne" laugh.gif ).
hitman1234
Paste. Se fac repede si sunt asa de buneee. In 20 de min sunt calde in farfuria ta,fie cu sos de rosii si chiftelute,carnaciori sau alte nebunii, fie cu smantana si sunca si mozzarella rasa pe deasupra blush.gif
Ca recomandare ar fi sa incercati pastele proaspete de la raioanele de inghetate din supermarket-uri,cele care nu necesita decat 3 min de fierbere,sunt dementiale..
Batrānul
Vinul rosu sec ... alcoholic.gif
bogdan_2008
O cinzeaca ++ Ciorba radauteana+ ardei iute + gratar la disc ( ciuperci, ceafa de porc , cartofi, samd) + salata(decareofi) + vin (sprit) + IN-muiere buna .
VIATA E FRUMOASA!! tongue.gif
przamfiri
sarmale facute in tuci la foc de lemne mama........
Vio
Lasagne bolognese cu muuulta carne tocata, munti de mozzarella, ploaie de cascaval ras, totul inotand in sosul ala bolognese... cam asa ceva:
Privilex
cartofi prajiti cu sos d'ala de smantana cu usturoi 38.gif rupe tot si o bucata de muschi prajit pe langa....
sadi
musaca
Solon
Orice fel de peste, oricand, la orice ora!
Exceptie ciorba si rasol!
In rest, aproape ca am devenit maestru in prepararea pestelui!
caktuss
am terminat de preparat carnatii, urmeaza varza calita... 38.gif
semit
QUOTE(Solon @ 22 Jan 2009, 21:56)
Orice fel de peste, oricand, la orice ora!
Exceptie ciorba si rasol!
In rest, aproape ca am devenit maestru in prepararea pestelui!
*




fa si tu o masa frumoasa intr-o seara tongue.gif
Solon
Fac ma! Sa iti zic ce sa aduci! biggrin.gif
Dan73
Tocmai ce m-am ridicat de la masa.....cu greu.

Se face un sos din smantana, usturoi, vin alb, boia, sare, piper.
Intr-o tava se pun urmatoarele: file de salau, ciuperci, unt, ceapa (de preferat ceapa verde) 3 felii de lamaie, sare. Se baga in cuptor pentru 10-15 minute.
Dupa astea 10-15 minute se scoate tava si se adauga sosul preparat anterior cat sa cuprinda pestele. Se mai lasa inca 10-15 minute si e gata. Se pune deasupra patrunjel.

De-asta m-am ridicat eu greu de la masa.
Hack
Trebuia sa ne chemi sa te ajutam...sa te ridici. icon_mrgreen.gif
Vio
Meniu previzionat pentru azi la pranz:
- ciorba de burta dreasa cu tot ce trebuie: otet, usturoi, smantana...
- friptura la gratar cu mancare de dovlecei (de fapt zucchini, ca aici nu gasesti dovlecei de-aia albi si buni ca acasa) cu smantana si marar...
- de beut nika, ca am de facut o plimbare de cumparaturi pana la Chemnitz, si nevasta nu vrea sa conduca ca i-i groaza de urcusurile alea in spirala din garajele etajate de pe acolea... da' recuperez diseara alcoholic.gif
marian-j
Moamaa ce topic ofertantant!!! wub.gif
Imi ploua-n gura de zici ca vine potopu' lu' Noe! 38.gif
Imi fac incalzirea si ma voi baga si eu in seama pe aici.Tre' numa sa cer niste sfaturi unui moderator in legatura cu niste quote.
Pana atunci spor la "balotat"! biggrin.gif
UXE
azi am facut asa:

- cartofi prajiti cu piept de pui la dubleta si cu un sos inventat de mine tongue.gif

pieptul l-am dat inainte un pic prin condiment de pui dupa care l-am trantit in dubleta , dar nu inainte de a arunca 2 cubulete de unt

apoi am facut sosul minune in felul urmator: am luat cam 300g de smantana pe care am amestecat-o cu usturoi (cam o capatana jumate), dupa care am adaugat 2 lingurite de boia de ardei dulce , iar la sfarsit am pus un castravete murat tocat marunt tongue.gif

Sosul l-am lasat circa 30 de min la temperatura camerei, dupa care mai puneam cate-o lingurita peste pieptul de pui care era la "facere" tongue.gif

NU pot sa zic decat ca si eu m-am ridicat greu de la masa biggrin.gif
Vio
Ce-i aia dubleta?... blink.gif
Duyu
Din cate stiu eu este o tigaie "mai speciala"... Nu stiu sa-ti explic exact. O sa ne lamureasca colegu' UXE. smile.gif
Vio
Meniu previzionat pe maine:
- tuica;
- ciorba de burta (deh, oala mare, trebe mancata, nu?... biggrin.gif );
- halca de purcel (cu slaninuta de max 1 cm si sorici) la cuptor, crestata, impanata si parfumata cu vin rosu, cu garnitura tocana de ghebe cu mirodenii (in sos rosu cu smantana);
- beereeeeee... biggrin.gif
Pana primim definitia dubletei, intreb si io: n-o fi asta?... Ca daca asta e, pot sa zic numa atata: yeeeeah, baby, yeeeah!...
Duyu
Nu cred ca este aia. Din cate stiu eu dubleta asta are 2 compartimente in care se poate baga mancarea ce urmeaza a fi preparata. Nu sunt sigur... sper sa nu ma insel. smile.gif
marian-j
OK!Here we go! smile.gif
Meniul zilei:ciorba din "adunaturi" si varza calita.
Ciorba o denumesc din adunaturi deoarece de de Anu'Nou sotia a facut o salata mexicana insa din a doua incercare deoarce ,din viteza,am cumparat o punga de amestec mexican congelat ce continea si orez ori reteta de salata a sotiei nu se "pupa" nicicum cu orezul din amestecul respectiv.In consecinta am pus punga in congelator si am luat alt amestec de aceasta data fara orez.Ca o paranteza,salata a iesit minunata si nu a mai apucat si ziua de San'Vasile! wink.gif
Ieri,cand incercam sa stabilim meniul,sotia a venit cu punga aia din congelator in mana si mi-a propus sa facem o ciorba mai traznita adica sa facem ciorba din amestecul respectiv impreuna cu niste ciocanele de pui.Ideea mia suras si a iesit o ciorba mai ciudata(date fiind boabele de porumb dulce) insa impreuna cu ciocanelele,cu ceva Vegeta,doi ardei grasi burduhanosi,cateva carote taiate cubulete,niste "zdrente" de ou si cateva condimente adaugate ad-hoc a iesit o chestie cu un gust fain de tot!Corolarul operei a constat in adaugarea (in farfurie) a unei linguri zdravene de smantana din lapte bivolita si niste patrunjel tocat finut.
Varza;"pregatirea de artilerie" a constat prin fierberea/prajirea concomitenta a unui amestec de carne de gulas si carnati de casa taiati in rondele mai generoase.Cat timp carnurile toloboroseau in varful aragazului impreuna cu niste apa,sare,Vegeta,piper mozaic si o lingurita mica de pasta paprika,sotia s-a "luptat" cu o varza uriasa(de dimensiunea unei lubenite!) aducand-o la stadiul de fideluta.Oala in care urma sa ajunga varza tocata a fost intai incinsa un pic pe aragaz si apoi s-a pus in ea un cub(zdravan) de Pfaltzenfett.
Ma opresc un pic asupra acestui "pflantzenfett" ca sa nu va uitati urat! blush.gif Este un soi de margarina nemteasca dedicata special gatitului/prajitului diverselor alimente.In momentul in care se topeste se transforma intr-un ulei dens si foarte stabil.De retinut ca in urma topirii margarina respectiva nu se mai recoaguleaza,ramane(aproape) neutra (adica nu da si nu imprumuta arome)si conserva foarte bine gustul produsului gatit.
Bun!Sa revenim.Varza s-a calit un pic impreuna cu condimentele/ingredientele de rigoare adica un pic de cimbru,o cutie de rosii decojite(italienesti) si o lingura sanatoasa de paprika,carnea si carnatii s-au rumenit frumos si aromitor iar cuptorul aragazului astepta,hulpav,sa primeasca in pantecele sale acest conglomerat romano-nemtesco-sarbo-italiano-bozgoresc de bunatati.Cam dupa un ceas "sofisticaraia" asta simpla s-a transformat intr-o magma roscat-aurie cu un gust absolut delicios!Gustul puternic al verzei,combinat cu prajeala agresiva a carantilor "indulcita" un pic de zaftul delicat al carnii si al rosiilor din conserva,a transformat o simpla varza intr-un ospat!Parol!
Intrucat pregatirea meniului a inceput destul de tarziu(in cursul diminetii am a umblatara sa alegem/cumparam parchetul pentru una din camerele casei si sa mai facem si piatza) pe la ora 5pm ne-am pus la masa."Antreul" a constat,pentru mine, intr-un stamplu de vizichi si pentru sotie in in aranjatul blidelor si a tacamurilor.A urmat ciorba si apoi varza.Am gatat de bagat la ghiozdan,mi-am ajutat (alene) sotia la stransul mesei si la oranduirea ustensilelor la locurile lor dupa care m-am prabusit in fata calculatorului.Si cam de pe atunci tot "zac" pe scaun ajutatat de cateva beri.Iara-i bine-n Romania!
post-336-1110552475.gif
Dat fiind faptul ca am vreme sa ma cujet io cred ca cel mai bun mod de a aborda interculturalitatea este acela care trece prin blidele si paharele "comesenilor". smile.gif
Vio
Fabulos. dom' marian, parol, esti un poet!... biggrin.gif Da' la o faza te cert, adica nu, constat biggrin.gif ... aia de mancam painea amara a strainatatii incepem masa cu un stampal de tuica/palinca, si matale, care esti acolo la radacina prunilor, dai cu cocartz... sad.gif de gustibus non disputandum...
Si ca sa il si sustin pe nea marian la o faza, intr-adevar acel Pflanzenfett pe care il pomeneste e o chestie tare faina, de exemplu cartofii prajiti in asa ceva ies superb (indiferent daca in ceaun sau in fripteuza electrica)... si se pare ca e mai sanatoasa decat uleiul, si isi pastreaza mai mult timp proprietatile, nu se arde la prajit, generand acel compus nasol si cancerigen si ce dreaq o mai fi de ii zice cumva ciudat (acroleina?... ich bitte um Verzeihung, aber ich seit längerer Zeit deutscher Kartoffel, nu mai stie la mine nume de-astea grele biggrin.gif )... banuiesc ca si acolo margarina asta vine in calupuri de 1 kil sau mai bine, ca pe acilea... nu pot decat sa recomand calduros!... biggrin.gif
marian-j
Ba pardon,coane Vio!Pflantzenfetu' ala e de la mama lui,adica din Jarmania!In magazinele romanesti nu l-am vazut inca!Insa daca apare ceva la fel"de la bunica" te asigur,cu tot respectul,ca il voi incerca cu cea mai mare incredere.N-om fii noi,chiar in toate domeniile,mai prosti ca nemtii! smile.gif Vreau sa subliniez faptul ca nu caut,sub nici o forma,sa te scot din sarite!Departe gandu'!
Cu palicutza/rachia tre' sa recunosc faptul ca ai perfecta dreptate.Mea culpa!Tata-i bihorean,cele mai adanci "radacini"a le mele sunt legate,organic,de Bihor,fina-mea e bozgoroaica din Salaj iar colegul meu de tura e gugulan.Cu toate aceste,cred ca de snob ce sunt,nu ma prea impac cu zeama de pruna.Acuma pe bune,daca "bag" un stamplu de palinca seara,miros ca o butie a doua zi si te rog sa ma crezi ca n-as avea tupeul sa ma prezint in fatza clientilor mei traznind a trascau! :blush
Despre acroleina aia am tot auzit si eu si se pare ca e pacatoasa ca naiba!
P.S.
Am facut o poza ca sa nu credeti ca io si Vio o facem pe desteptii! smile.gif Vreau sa va asigur ca nu fac reclama!
Batrānul
Cred ca am aflat ce este dubleta (postarile 28 - 31): este o ustensila de bucatarie pentru dublat. De ex. pui in ea o friptura - iti ies doua, pui 2 carnati - iti ies 4, s.a.m.d....
hefee
io stiam ca varza calita se face cu untura, nu cu flantanfet! asa o fi noua directiva ue? radmasa.gif
hai sa spun si eu cum fac un fel de varza calita, da' ca garnitura la ciolan afumat:
intai fierb ciolanu cu piper boabe si 2 foi de dafin. cam o ora, pana intra usor furculita-n el.
toc varza. pun in tuci 2-3 linguri de untura, il incing bine si pun varza (bine scursa de zeama/apa). o mestec in continuu pana nu mai lasa apa si dupa aia incepe sa se moaie. cand s-a inmuiat pun o lingurita de boia dulce, cimbru (cui ii place), piper boabe, pasta de tomate (suc de rosii sau rosii in bulion sau ce ai p'acolo) si zeama in care a fiert ciolanu pana o acopera (acu pune fiecare zeama dupa cum vrea sa iasa varza-mai cu zeama sau mai uscata). se amesteca bine, da cu blandete. se baga la cuptor si se tine 45 min-1 ora la foc mai mic.
Ciolanu se pune intr-o tava, se unge cu ulei (ciolanu) si se baga si el la cuptor 10-15 min sa prinda culoarea aia care te imbie sa-l termini.
se derveste pe platou: ciolanu la mijloc si varza de jur imprejur. cu patrunjel, bere, vin etc.
n-am o poza sa pun. poate luni, daca intra in meniul familiei sambata sau duminica.
Avani
QUOTE(Batrānul @ 25 Jan 2009, 07:44)
Cred ca am aflat ce este dubleta (postarile 28 - 31): este o ustensila de bucatarie pentru dublat. De ex. pui in ea o friptura - iti ies doua, pui 2 carnati - iti ies 4, s.a.m.d....
*




Nici vorba biggrin.gif


Dubleta = Doubletta, sunt doua tigai suprapuse. Capacul de la o tigaie normala, este tot o tigaie. Avantajul acestei tigai, este ca se poate intoarce pe cealalta parte si gati la fel de bine.

ex: clatitele.

[attachmentid=1627496203] [attachmentid=1627496204]
mateimatei
Am greturi de la cata grasime citesc aici. Margarina in varza. Vegeta in mancare. Asa gateau si bunicii mei. Fara vegeta nu iesea nimic bun.
Vio
Mama, ce buna era vegeta in armata!... Nu prea mergeam la masa fara plicu' in buzunar, orice ciorba lesinata si orice mancare devenea mai practicabila daca ii dadeai un pic de vegeta... Asta era armamentul standard al soldatului roman la cantina: plicul cu vegeta si sticla de ketchup... salvau si cele mai nenorocite feluri de mancare biggrin.gif ...
aphophis
radmasa.gif radmasa.gif de ce nu m-am gandit si eu la asta cat am stat in liceu la internat
adip
Painea prajita cu untura si vegeta rulez
hefee
io am un preten care presara putina vegeta si pe nevasta-sa inainte de ... culcare. radmasa.gif
przamfiri
acum o sa radeti de mine...... biggrin.gif
fratilor ...mancarea de la parastas(pomana cum se zice ) este cea mai gustoasa popa.gif
Hack
Pai e de la altii, deaia. laugh.gif
marian-j
Colega mateimatei,imi cer scuze.Nu mi-a trecut prin cap faptul ca descriind un blid de mancare pot deranja colegii ce au alte obiceiuri alimentare. blush.gif Te rog mult de tot sa-mi accepti scuzele si totodata sa te mai rog sa "sari" peste postarile mele de pe acest topic deoarece vreau sa te asigur,cu tot respectul,ca nu am de gand sa fac modificari majore de dieta in ceea ce ma priveste.Cel putin deocamdata! smile.gif
Mai spui matale ca bag in mine mancaruri gatite ca pe vremea bunicii!Ehe,mi-ar place mie!Bunicii mei nu gateau cu traznai dinastea "cholesterol-free" sau cu "olio vergine d'olive con peperoncini".Pe vremea aia uleiu' se punea la candela. biggrin.gif Insa n-am sa uit veci gustul indicibil al unei perechi de oua de casa "trantite" peste doua felii sanatoase de clisa pargalite la foc iute pe o soba de gatit cu lemne,a felieii de pita (la fel de mare si de groasa ca o roata de Twingo) si a canii de lapte proaspat muls.Dupa un astfel de mic-dejun puteai trage la coasa pana la amiaza!Acestea insa vor ramane doar niste simple amintiri culinare ratacite prin sufletul si burdihanul propriu!
Referitor la produsul croatilor de la Podravka sa stii ca-ti dau dreptate.Foarte multe feluri de mancare pot fi "tunate" gustativ cu Vegeta.Ca dovada unii dintre noi au "carat" dupa ei acest ingredient peste mari si tari.Nu sunt eu cel in masura sa judec cat de sanatos sau folositor ar fi acest ingredient dar daca noua ne place nu inseamna,neaparat,ca-l "indesam" pe gat si altora!E simplu(ca la TV) nu-ti place ceva,schimbi canalul.No offence! tongue.gif
In alta ordine de idei;mai oameni buni,am bagat o burta zdravana de mici "La Cocosatu' ".Super!Mortali!Buni de sa dai cu caciula dupa caini!Cu asta m-am lamurit.Problema mea e alta acum:cum e mai fratilor shaorma aia din Dristor?Am tot citit pe aici despre ea si mor de curios/pofticios!
caktuss
e cu samanta masculina in ea radmasa.gif

google it icon_mrgreen.gif


fiar "cenzuratu" radmasa.gif
marian-j
greata.gif Raule!!Nu mai sunt curios! white_flag.gif
caktuss
243.gif
padre
Dupa ce mi-ati nenorocit mai multe zile cand am citit din topicul asta in timp ce ma aflam la birou, hai sa va dau si eu o reteta delicioasa. Nu e chiar mancarea preferata dar e delicioasa si tocmai ce mi se odihneste in stomac... laugh.gif

Deci, se ia una bucata somon (sau doar cateva rondele, dar s-ar putea sa coste mai mult decat pestele intreg; hint: 1 peste intreg de 3 KG cumparat de la Metro = 50 RON, 4-5 rondele de la Carrefour tot cam atat, avantaj pestele intreg de la METRO).
Somonul se gateste la cuptor, intr-o tava, in hartie speciala pt copt sau in folie de aluminiu... pe langa fiecare bucata de peste se presara un catel de usturoi taiat feliute, cateva firicele de ceapa si aruncati su maiestrie si 2-3 feliute de lamaie, nu veti regreta. Noi nu am pus sare, piper, alte condimente, pentru ca somonul este delicios si fara mirodenii, dar daca cineva simte nevoia... sa o faca. De asemenea, unii pun si un pic de ulei de masline... noi nu am pus pentru ca pestele are oricum sucul lui si iese mai usor asa.
Si acum la piece de resistence: sosul. Intr-o tigaie se caleste niste ceapa peste care se adauga cateva linguri de smantana, sare si piper. Cand totul incepe sa fiarba intr-un ritm si un miros minunate, puneti 4-5 linguri de vin rosu, amestecati si mai lasati la foc cateva minute (3-4, nu mai mult). Important e sa puneti un vin bun, eu am folosit o Feteasca Regala de la Beciul Domnesc din 2002, bineinteles ca a mers foarte bine si in pahar, nu numai in sos. Ei bine sosul se toarna peste peste sau langa peste, cum doriti. Merge foarte bine alaturi o paine facuta in casa, delicioasa si sanatoasa. Nu exagerati cu cantitatile, mai mult de 1 bucata jumate maxim 2 nu intra, este foarte satios si prea mult pica greu.
Pofta buna!

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.