Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Banda cromata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Modificari si imbunatatiri
Pages: 1, 2, 3
Avani
Salut !

Am cautat si nu am gasit nimic care sa ma ajute in acest sens.

Si-a schimbat cineva chederele de la usi, cele simple din cauciuc, cu unele cromate ?

Intreb acest lucru, deoarece megane sedan este o masina mai lunga... si o astfel de modificare ar imbunatati aspectul masinii (chestie de gust), conturand mai bine linile pe care le detine deja masina.

Atasez niste poze sa se inteleaga mai bine la ce ma refer eu.

Avem masina:

[attachmentid=1627494469]


Si modelele:

[attachmentid=1627494471]
[attachmentid=1627494472]

Exclud lipit banda cromata din targ Vitan sau mai stiu eu de unde, efectiv vorbesc despre inlocuire chedere.
Bacu
are j.d. asa, insa nu vrea sa ne spuna de unde le-a luat! biggrin.gif
adrian mgn
daca gaseste cineva ... m-as bucura.
eu am cautat jumate de an asa ceva si nu am gasit.a fost o firma cromtuning care a produs chedere cromate pt. megane dar nu mai au si nici nu am putut intelege daca mai au de gand sa produca.in rest ... pe la alte firme ... pauza totala.
solutia ( temporara sper ) aleasa de mine a fost laminarea la cald a celor de pe masina.

eu nu le-am vrut neaparat cromate ci le-am facut in culoarea manerelor de la usi

http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=123...dpost&p=1643257

daca aflati de vreo firma care comercializeaza aceste baghete ... da-ti de stire wink.gif
Avani
Ma gandeam eu ca nu sunt primul care e interesat.

j.d. are multe rau pe masina aia, foarte bine puse. De apreciat.

... poate daca am deschis un topic pe tema asta, se indura de colegii lui si le spune. Acum as fi putut sa-i dau un PM lui j.d., dar eu m-am gadit ca sunt informatii ce poate ar interesa pe mai multi.

LE: @adrian mgn acum am vazut ce ai postat, arata bine si alea si chiar as accepta sa-mi fac asa ceva, in caz ca nu exista alta alternativa.

Eu nu doresc ceva "chitch" din targ (sper sa se inteleaga), cu lipituri si chestii care s-ar curata la prima spalare serioasa.

Poti sa-mi dai mai multe detalii cu acea laminare la cald, unde ai facut si cat te-a costat pentru toate cele 4 chedere ?
adrian mgn
despre procesul tehnologic sincer nu stiu sa-ti spun prea multe deoarece eu le-am lasat la un amic care lucreaza la o firma ce se ocupa cu diverse laminari ,inscriptionari ... dar din ce am inteles eu se lamineaza la cald suprafata cu o folie de la Oracal ( care se pare ca e un nume consacrat in domeniu ).
De rezistat sincer nu stiu cat rezista ... eu am garantie pe ele 2 ani,oricum am trecut prin iarna cu bine ... nu au nici o problema la spalatorie oricat ar da cu jetul pe ele ... asa ca per total sunt multumit.
ca pret ... omul fiindu-mi amic ... va imaginati voi wink.gif
Bacu
173.gif WOW! pai au iesit super tari baghetele tale mai adrian! e mai frumos culoarea manerelor decat cromat. poti sa imi dai si mie mai multe detalii despre cum ai procedat, eventual pe PM? merci mult!
adrian mgn
Bacu ... mai multe despre cum am procedat decat am spus in postul precedent nu pot spune ... pt. ca nu mai am ce ... nu din cauza ca as vrea sa tin ascunsa modalitatea prin care am facut acele baghete.deci repet folia este de la Oracal (nu stiu exact cum se numeste culoarea - am ales-o dintr-un paletar de culori - si a fost pusa prin laminare la cald.Folia neaplicata am simtit-o ... asa ... mai dura ... banuiesc ca are ceva adeziv pe ea care in momentul incalzirii o lipeste.

o singura mentiune mai fac si anume ca firma aceasta, la care am dat intamplator peste un cunoscut a fost singura din vreo 4 ,care s-a incumetat sa imi faca lucrarea ... la restul peste tot am primit acelasi raspuns ... noi nu facem asa ceva, nu se poate , nu o tina la spalatorie etc ... deci ce sa zic - trebuie insistat ... eu repet am trecut prin iarna cu ele ,au fost ude/ninse , inghetate , dezghetate plus mai multe randuri de spalat cu presiune si pana acum nici o problema.Sper sa nici nu apara biggrin.gif
j.d
QUOTE(Bacu @ 19 Jan 2009, 14:05)
are j.d. asa, insa nu vrea sa ne spuna de unde le-a luat!  biggrin.gif
*




tongue.gif Am mentionat in mai multe posturi ca de la cine le-am laut eu NU SE MAI OCUPA cu asa ceva...eu mai aveam un ornament de portbagaj comandat ulterior (fara avans)...imi pare rau...chiar mi-ar fi placut sa va pot ajuta cu mai multe detalii...sad.gif Si oricum, solutia lui Adi zic eu ca arata mai bine pentru ca se potriveste cu menerele.
Bacu
glumeam cristi, sunt sigur ca ti-ai dat seama. merci adrian, o sa incep si eu sa dau telefoane pe la firmele de inscriptionari din bucuresti, poate gasesc si eu pe cineva care sa le faca. daca aflu ceva va spun, poate ne strangem mai multi.
Avani
Am mai cautat si eu, am mai dat telefoane... dar nimic.
Solon
Vreti sa aduca a Passat,este? biggrin.gif
rero
...sau a Laguna 3!
Avani
QUOTE(Solon @ 20 Jan 2009, 09:47)
Vreti sa aduca a Passat,este? biggrin.gif
*



rolleyes.gif

Sa fiu sincer, am vazut la un passat de culoare albastra, fix ca a mea. Si mi s-a parut mie ca arata destul de bine acel contur cromat. wub.gif


Am mai cautat si astazi, tot ce am gasit, ca nu fac asa ceva. Am sunat la o firma avand doar acest domeniu de activitate - cromatul.. si nimic.

caktuss
bandourile alea de la geam sunt din cauciuc... sau din plastic cauciucat, ceva in genul asta. cum vrei tu sa le cromeze...

ca idee: cauta si tu alea la dezmebrari, cauta o vopsea buna si vopseste-le. dupa aia ne arati ce a iesit wink.gif
A l e x
Sincer mie liniile cromate mi se pare urate, fie la geam fie la bandouri... Stiu ca multe masini scumpe au dar mie nu-mi plac.

Doar manerele satinate imi plac, care defapt nu sunt cromate... Cromul in sine nu-mi place pe masina, nici pe jante (gen in America)
Bacu
nici mie. eu vreau sa le fac excat ca adrian, in culoarea manerelor.
A l e x
Arata mai bine decat cromul, recunosc, dar tot mi se pare in plus.
Avani
@ A l e x: In fond si la urma urmei, totul se rezuma la gust si nu doresc sa fac exces de elemente cromate sau mai stiu eu ce blink-blink. Sunt interesat doar ca acele chedere sa-mi ofere o conturare mai buna a geamurilor de restul masinii. Sa constituie elementul (punctul de atractie) al masinii.... cand te uiti prima data la masina, sa-ti sara alea in ochi.

ca ex: daca iti apare in fata o femeie cu un decolteu generos, prima data nu te vei uita ce panfofi are ci ... te-ar interesa marimea cupei ..wink.gif

Fiecare are o perceptie diferita asupra acestor lucruri.


@Bacu: la tine ar arata Ok si laminarea aceea, s-ar potrivi cu manerele. Din pacate ale mele (manarele) sunt simple, adica in culoarea caroseriei.
19vik
Am vazut duminica in parcarea de langa Palatul Copiilor un Estate rosu met. cu chedere cromate, tot conturul geamurilor laterale. Nici din punctul meu de vedere nu era un plus de aspect, ba dimpotriva... dar acum fiecare cu gusturile lui... dar daca vrei sa sara in ochii altora... Cel de la sofer era si ff. usor lovit in dreptul stalpului fata dar se vedea de la o posta, asta mi-a sarit mie in ochi.
Avani
Este un pas foarte mic intre a modifica ceva care sa nu para kitch si ceva ce merge dincolo de orice chestie de bun gust. Eu nu doresc sa am toata partea cauciucata inlocuita cu ceva cromat (sau apropiat dorintei) pentru ca pur si simplu stiu ca nu ar iesi OK.

Am deschis topicul din doua considerente:

1. Nu am gasit nimic de acest gen pe la noi care sa se ocupe de cromarea chederelor sau ceva asemanator.

2. Poate mai sunt si alti doritori (si m-am convins ca exista) de a "instala" asa ceva pe masina.


Cum spuneam mai sus... totul se rezuma la pareri care sunt deseori subiective. smile.gif
adrian mgn
sincer eu mi-am dorit aceste baghete din cauza faptului ca mi se pare ca masina este prea "inchisa" mai ales acum cand bandourile sunt in nuanta caroseriei si nu din dorinta de a avea un look asemanator Passatului sau altei masini ...

unii considera tiganie ... altii kitsch ... iar altora le place mult ... e o chestie de gust.[attachmentid=1627494764]
Avani
@adrian mgn: arata foarte bine, chiar imi place - felicitari !
Hack
Ideea e faina, ceea ce au facut j.d. si adrian pe masini(cu baghetele) arata foarte bine din punctul meu de vedere
claus
editat la rugamintea initiatorului smile.gif
spor la ..modificari tongue.gif
M i h a i
QUOTE(A l e x @ 20 Jan 2009, 15:37)
Sincer mie liniile cromate mi se pare urate, fie la geam fie la bandouri... Stiu ca multe masini scumpe au dar mie nu-mi plac.
*



Nu prea te cred tongue.gif ...Apropo de ''linii cromate'' >> Ce copiază nesimțiți ăștia de la Haudi ideile cu cromul de pe forum.... icon_mrgreen.gif
A l e x
Da, am uitat sa precizez... Grila cromata de la Audi e bestiala, mai ales la modelele S. E singura exceptie... In rest, nici chiar la A8 acele bare cromate de pe bandouri nu prea dau bine (dupa parerea mea), mai ales pe culori inchise.

Oricum, sa am eu masina aia si fac un compromis biggrin.gif
Avani
Consider megane-ul sedan o masina eleganta (nu o scot din clipurile publicitare) iar daca as reusi sa gasesc ceea ce caut, cred ca acele mici linii laterele cromate (chederele) ar da un plus pentru aspectul masinii, repet, parerea mea !

Nu doresc sa pun crom pe bandouri fata/spate/laterale etc ... la megane nu e cazul sa exagerezi cu lucruri de genul asta, ulterior o vei da in diverse.

Ryk
marfa cum da pe a lu adrian_mgm. Nu e nici crom dar nici mat. Exact cum sunt manerele exterioare de privilege. Dar din punctul meu de vedere, doar pe sedan da bine. Pe un HB ar fi chiar urat.
dragos62
Daca ma iau dupa ce a spus adrian mgn ceea ce a facut el nu se numeste laminare ci colantare,exact cum sunt facute unele taxi .Folia Oracal este rezistenta la intemperii,deci se preteaza la exterior.Pt cei din Buc. puteti incerca pe Sos. Berceni dupa Big Berceni in directia Aparatori este o benzinarie OMV,in spatele ei are sediu o firma care comercializeaza aceasta folie(nu mai stiu exact numele firmei,intrebati portarul).
adrian mgn
Daca am gresit termenul ... sorry tongue.gif ,nefiind in domeniu ... , eu l-am "preluat" din discutiile avute cu cei de la firma.
dragos62
Idea postului nu a fost de a te corecta pe tine adrian mgn ,am vrut doar sa dau o idee celor care doresc sa mofice acele baghete biggrin.gif
dumitrescuandrei
am vorbit cu un prieten de-al meu si a spus ca-mi poate face toate acele margini din inox(nu lucios) si a spus ca ar arata cam ca manerele.stiu ca a facut la un passat si a iesit bine biggrin.gif pun si poze daca reuseste sa mi le faca smile.gif
Bacu
din inox? si apoi cum faci, le lipesti pe banda de plastic sau cum?
dumitrescuandrei
QUOTE(Bacu @ 22 Jan 2009, 17:19)
din inox? si apoi cum faci, le lipesti pe banda de plastic sau cum?
*



da, cam asta ar fii ideea.mi-a aratat din ce material le face.arata exact ca manerele exterioare.un inox mai ciudat...acum sa vedem ce-o iesi, el zice ca sapt viitoare isi face timp si pt mine.daca nu ies bine le dau jos imediat biggrin.gif , nu-mi plac masinile cu zorzoane biggrin.gif
30 mdc
se fac acele chedere cromate in spania special pentru megane
a adus cineva asta vara dar erau de HB iar eu am sedan si chiar nu m-au incantat
Solon
Puteai sa le modifici pe alea din spate! Ca banuiesc ca la usile din fata nu exista diferente!
30 mdc
asa este dar nu ma incantat ideea
marius75
am gasit pe un site undeva in bucuresti grile cromate ptr.megan 2
mihai_dorin
Poze?
Hack
QUOTE(marius75 @ 31 Jan 2009, 11:14)
am gasit pe un site undeva in bucuresti grile cromate ptr.megan 2
*


death.gif
marius75
intra pe autogt si ai sa vezi

31 Jan 2009, 19:05:
poze
semit
farul ala e bestial wub.gif wub.gif wub.gif cool.gif cool.gif cool.gif





















radmasa.gif radmasa.gif yeah right
gotty
noooooooooooooooooootttttttttt!!!
Solon
In afara de baghet aia, sa zicem cu indulgenta, restul sunt odioase!
Si bara aia rosie ce are, e lovita? smile.gif
mihai_dorin
QUOTE(marius75 @ 31 Jan 2009, 19:00)
intra pe autogt si ai sa vezi

<span class='edit'>31 Jan 2009, 19:05:</span>
poze
*




Un link, ceva, se poate?
Solon
Nu, ca e reclama!:)
adrian mgn
cel mai simplu dai google ... autogt ... si apoi intri in "magazin" direct ... completezi campurile existente si gata.
marius75
cel mai bine ca aflam adevarul,e sa mearga cineva pina acolo si sa vada ce si cum arata.
mihai_dorin
Am gasit pe site la ei, dar sunt intre limita dintre frumos si penibil. biggrin.gif
Bacu
dati-mi si mie va rog linkul catre baghetele astea, ca la mine nu se intampla nimic cand apas pe "magazin"...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.