Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Faruri Renault 11
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 9, 11
guiutz
Recent mi-am cumparat becuri albastre pentru batranica, pe faza scurta vede super bine, am gasit H1 de 50/65 w, dar pe faza lunga am pus H3 de 100w. Adevarul ca atunci cand dau faza lunga becurile lumineaza foarte puternic, dar nu obtin un fascicol luminos care sa bata pe drum, lumina este foarte imprastiata. De exemplu la 10 m de un bloc, il vad luminat de sus pana jos de faruri. Le-am indreptat farurile mult in jos si toto aceeasi problema.
Care sa fie explicatia?? Oglinda din faruri?? Becul H3?? am pus si H1 pe lunga si tot aceeasi poveste.
Imi puteti pune si o poza cam cum ar trebui sa se vada din masina noaptea pe drum. Pe faza lunga inainte obtineam o lumina concentrata imprastiata chiar si la 200m pe drum, lucrul asta mi s-a intamplat inainte sa schimb becurile normale cu cele albastre.

O sa revin si eu cu o poza.

27 Dec 2008, 00:55:
Am facut si pozele, sper sa va dati seama din ele despre ce vorbesc
AlexanderCarstoc
Ma bucur pentru tine, pentru faza scurta... Dar de ce ai nevoie pe lunga de 100W? In afara de faptul ca este ilegal, nu este nici farul conceput sa suporte un asemenea bec. Cu cei 100W iit cam bati joc de ceilalti participanti la trafic....oricum nu cred ca merge R11 cu o asemenea viteza incat sa ai nevoie de 100W pe lunga.. biggrin.gif
In afara de asta o sa prajesti si blocul de sigurante, nici ala nu este facut sa suporte 200W pe fara lunga sau scurta... Si daca vrei lumina multa....dece nu iti pui proiectoare? Le pui pe butonul de proiectoare, pui si un releu...si scapi de probleme...le dai drumul cand ai nevoie.
molady11
Salut. Am vazut la Numere k esti din arad, pune si tu poze cu masinutza ta aici sau intra pe mess sa mai vb pe id molady11
guiutz
problema rezolvata, becul h3 nu intra destul in far, acum o sa imi iau h1 albastre, dk or fi de 100 iau daca nu iau si de 55, oricum am pus releu si pe alea de 100 h3 care le-am avut. maine sper sa fie deschis la mahazin sa imi iau h1, acum am pe lunga unu de h1 albastru 60/55 w, ai de mine cum bate

27 Dec 2008, 18:39:
cine ma poate ajuta cu un radiator?? r11, 1.6 diesel 86
kallos
salutare, am si eu nevoie de un far (cel stand ) dl renault 11 turbo 1.4 in 2 usi biggrin.gif are cineva prin garaj/pod aruncat ?
kallos
stang* scz biggrin.gif
jul
http://www.reno.ro/-OFERTA-Vopsesc-interio...CT-t203767.html

E bine de retinut ptr ca farurile sunt marfa rara.
alin007
el le vopseste cu negru doar
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.