Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bandou lateral usa spate
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
verde
Cum este fixat bandoul lateral ? Mai exact cum demontez bandoul la usa spate?
x_men_clio
cum ai deschis usa spate,unde este prinsa usa de caroserie are un dop negru pe acolo,scoti dopur si desfa surubul de acolo si dupa aia tragi de bandou inspre motor sau spre spate nu in fata ca ii rupi clemele
verde
OK ! Multumesc , eu ma pregateam sa desfac panoul usii. M-ai scutit de ceva manopera. Vazusem in niste poze forma gaurilor de prindere , banuiam ca trebue sa culiseze putin ca sa iasa dar nu stiam pe unde e surubul de prindere.
Duyu
Stiti vreun remediu de a readuce bandourile la culoarea neagra? (in afara de vopsire). In timp de la soare si probabil de la spuma activa a spalatoriilor, culoarea lor s-a mai schimbat...
verde
Cea mai practica ramane vopsirea in culoarea caroseriei , sau negru. Prin supermarket am vazut tot felu de sprai-uri ptr **intretinerea plasticelor auto** dar n-am folosit. Banuiesc ca buna parte din ele sunt de fapt vaselina siliconica care nu rezista si aduna tot praful si mizeria. Poate zice google ceva.
UXE
Cum se desfac bandourile fata si spate ?
aurelyan
Trebuie data fata de portiera jos si se vad clemele lor de prindere.
verde
Pai cum scrie mai sus , in dreptul stalpului dintre usi au cate un surub , si fiecare culiseaza catre acel stalp , cel din fata catre inapoi iar cel din spate catre fata masinii.Cauta poze cu usa fata spate si o sa vezi gaurile cum sunt in tabla.Culisarea e scurta aproximativ 1-1,5cm , deci nu fortati, dupa care se scoate de pe usa. Fiecare bandou are cate 4-5 chestii de plastic fixate in el si alea culiseaza prin niste gauri din tabla usii- chestii destul de fragile.

http://www.clubclio.ro/viewtopic.php?t=240
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.