Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bucuresti - Predeal
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
SwatKat
Am de plecat diseara spre Predeal si ma gandeam ce alte alternative as avea. Stiu ca se poate pe la Pitesti - Bran dar nu stiu exact daca se merita, cum e drumul sau daca trebuie sa o iau prin Pitesti sau prin Targoviste.

Daca avesti sugestii, sunt binevenite si va multumesc.
alecsz99
Alternativele ar fi

1. DN1 - pe care daca reusesti sa treci de iesirea din Baneasa (care este 100% blocata la ora asta) se merge decent.

2. DN1A - ceea ce presupune ca iesi prin Bucuresti pe la Mogosoaia - Buftea si continui spre Ploiesti apoi Campina - Sinaia - Predeal.

3. DN7 - iesi prin Chitila apoi dupa Tartasesti urmezi DN71 spre Targoviste apoi Fieni - Sinaia

4. Bucuresti - Targoviste - Namaesti - Rucar - Bran - Paraul Rece - Predeal

5. Bucuresti - Pitesti - Campuluing - Rucar - Bran - Paraul Rece- Predeal

Alegerea este a ta, mai ales in functie de punctul din care pleci din Bucuresti.

Drum bun!

P.S. pentru rute detaliate in Romania poti folosi cu incredere http://www.ro.map24.com/
tmanbone
Am mers de cateva ori pe Bucuresti - Targoviste - Sinaia (de obicei vineri seara) si timpul mediu parcurs a fost de 2h (de la iesirea din Buc). Drumul e bun pana la Targoviste (o parte e cu doua benzi). Dupa ar avea nevoie de ceva reparatii, dar majoritatea este acceptabil. Daca n-o iei spre Rucar si te indrepti spre Sinaia, atentie la ultimii 10-15 km. In cateva locuri - nu multe - drumul e denivelat (sunt indicatoarele si nu sunt puse degeaba pe acolo). Ultima data am fost acum vreo 2 luni si incepusera reparatiile pe serpentine (pe o portiune de cateva sute de metri se circula doar pe o banda (semafoare instalate).
SwatKat
Multumesc de raspunsuri. Avand in vedere ca am citit ca azi opresc circulatia prin Sinaia ca au festivitati si toti merg pe centura, probabil va fi si mai greu. Asa ca ma gandesc la astea doua:

4. Bucuresti - Targoviste - Namaesti - Rucar - Bran - Paraul Rece - Predeal

5. Bucuresti - Pitesti - Campuluing - Rucar - Bran - Paraul Rece- Predeal

Care e mai bun ca stare a drumului?

alecsz99
4. Bucuresti - Tartasesti bun, de la Chitila 4 benzi si uneori chiar delimitare de beton intre sensuri. De la Tartasesti insa drumul prezinta unele denivelari care devin cu adevarat problematice pe portiune Rasnov - Predeal (adica prin varianta Paraul Rece). Am fost recent pe acolo si este destul de valurit. Nu sunt gropi dar nici asfalt drept nu este.

Problema este ca de portiunea asta nu scapi nici daca vi prin:

5. Bucuresti - Pitesti - Campulung (varianta si mai lunga dar unde cum - necum ai peste 100 km de autostrada).

Din cele doua variante as alage-o pe cea mai scurta, prin Targoviste.

Inca o data, drum bun!
b34uen
ambele variante mi se par exagerat de lungi fata de dn1
mai ales pe primul am facut cam 4 ore numai pana la bran

cel mai simplu mi se pare sa iesi pe dn1, si ca sa eviti aglomeratia din zona supermarketurilor o iei prin spate pe la flora si iesi dincolo de metro
SwatKat
Multumesc mult!
alecsz99
O stire de ultima ora legata de traficul pe DN1:

"Traficul rutier este ingreunat pe DN1 in zona Posada, la kilometrul 112+400 in judetul Prahova din cauza producerii unui accident.

Un autocamion incarcat cu nisip a patruns pe contrasens, a acrosat doua autoturisme, dupa care s-a rasturnat, blocand banda 1 si ingustand banda 2 de circulatie, pe sensul de urcare.

Accidentul s-a produs din cauza nedaptarii vitezei in curba, potrivit centrului Infotrafic al Politiei Romane.

La fata locului s-au deplasat lucratori de la drumuri, pentru a indeparta camionul si nisipul de pe partea carosabila, iar conducatorii auto sunt sfatuiti sa respecte indicatiile politistilor rutieri care actioneaza in zona."

sursa
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.