Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema enervanta - aeroterma
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 21
ionut1111
Slutare. Am o problema, mai exact ventilatorul de caldura nu-mi merge. si m-am uitat dar nu mi-am dat seama unde ar putea fi. inainte megea dak luam o groapa se oprea dak mai luam una isi revenea si tot asa dar acum nimik. Am ramas si fara dezaburire si fara caldura in pragul iernii. ce sa fac ?
Si alta problema e masalierul frate nu prea il nimeresc, astuia ce i-as putea face: multam anticipat.
aurel82
cat despre ventilatorvezi ca are doua fire care intra in turbina,si alaturi o mufa cu patru fire,verifica contactele sau daca vine tensiune continuu in momentul cuplarii pe o treapta.daca nu merge este din contactele care sunt la bord,dificil de curatat.bafta
mai da un semn,sau intreaba ,unde pot te ajut. smile.gif
apropo ce model ai?daca e faza 1 dupa scrumiera sunt firele cu mufe care alimenteaza turbina,verificale!



in cel mai rau caz si 80%sigur sunt carbunii
ionut1111
mersi mult o sa ma uit. daca intalnesc probleme scriu/ modelu e 88 motor 1.6 diesel, berlina
Fery_
am avut si io problema asemanatoala mine a fost oxidat niste contacti exact la butoane sub bord le-am curatat leam dat cu spray contact si a tinut 2 saptamani
am dat iara jos (e ceva de lucru...au am faza2) si am cositorit contactele
adica am grunduit suprafata de contact al acelor lamele si nu mai am probleme din toamna trecuta
bafta
ionut1111
nu inteleg asta cu faza1,2. renault meu e din 88, nevada, berlina motor 1.6 diesel. dar a avut 1 pe benzina
Fery_
faza 1 e modelul vechi cu faruri mai patratoase faza 2 are emblema pe mijloc nu intr-o parte ca si faza 1
difera total si bordu
victor cristian
desfa blocul cu rezistente de pe motorul aerotermei.il gasesti usor ptr. ca in el intra mufa cu 4 fire.are o siguranta termica care cu timpul oxideaza si nu mai face contact.daca zici ca la gropi mai mergea(asa facea si a mea) iar acum nu mai lucreaza,e posibil ca acea siguranta sa se fi ars.o verifici usor cu un ohmmetru.
George_Bulgarul
Am si eu aproximativ aceiasi problema. La mine, scot mufa, o bag inapoi-poate merge. Mai scutur un pic de ea, isi revine. Am fost la un service si mi-au zis ca este de la mufa. Ar putea fi adevarat?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.