Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cati poti merge cu ea ?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2, 3
Raul07
Sa va spun eu cum am facut.masina am cumparat-o in august si am facut contract de vanzare-cumparare de mana cu martor si atat. Si abia la sfarsitul lunii noiembrie am trecut-o pe mine.... a trebuit sa il chem pe ultimul proprietar pe care era masina, de atunci s-a ma vandut de 2 ori da nu s-a trecut pe respectivii... a trebuit sa platesc si impozitul pe 3 ani smile.gif) normal ca nu l-au platit cei care nu au avut masina pe ei ( 64 lei/an off mult era smile.gif) ) ... si cum in 22 decembrie expira rca-ul am zis ca transcriu masina la inceput ca sa nu umblu de sarbatori dupa hartii. Nu dupa 30 zile nu altfel.
Bine,daca ma prindea politia cine sti ce se intampla dar nu a fost cazul.
vlad13
Am si eu o problema...Doresc sa cumpar o Super Nova. Toate bune, frumoase si ruginite smile.gif) Cel care o vinde nu e proprietar dar a spus ca face rost de fiscal de la proprietarul din talon. Ceea ce vreau sa va intreb este cum pot sa merg legal fara sa o inmatriculez (taxa nenorocita) si vreau sa fiu si corect deci sa o iau in evidenta si sa platesc impozitul. Am inteles ca fiscalul daca este pe numele celui care detine masina acum (intre proprietar si cel care vinde masina) este egal cu 0 pentru mine. E adevarat ?


Multumesc !
cosmint26
Fiscalul are legatura doar cu inmatricularea financiara a masinii. Adica la impozit.

100% legal nu ai cum sa fii din moment ce nu poti trece masina pe numele tau (ca iti cere sa platesti taxa).
Sunt 2 variante;
1. daca pe talon nu e completat pe spate ca e instrainat atunci esti in mare ok, in sensul ca nu risti nimic.

2. daca talonul e deja completat, sau ti-l completeaza asta care ti-o vinde atunci tot ce poti sa faci e sa NU arati talonul la control. Zici ca l-ai uitat acasa. Daca il arati o sa ti-l ia si o sa te oblige sa inmatriculezi masina (lucru care nu ai cum sa il faci fara plata taxei);

Totusi in ambele cazuri ai grija sa fii 100% in regula cu masina ca si daca nu il arati, si esti oprit pt folie, tobe etc ti-l suspenda si te obliga sa il predai.

Pe partea cu fiscalul, daca exista intelegere de la fostii propr o rezolvi repede.
vlad13
Am vorbit cu cel care o vinde si a spus ca la instrainat catre...nu scrie si nu va scrie nimic. Deci am nevoie de fiscal pe numele meu ?

Multumesc.
cosmint26
Ideal este ca:

persoana din talon sa dea fiscal catre cel care ti-o vinde tie, cel care ti-o vinde o inscrie la financiar si in aceeasi zi o si radiaza si iti da tie fiscal.

mai e o solutie:
persoana din talon iti da fiscal tie, dar tu o sa inregistrezi masina pe baza unui contract intre tine si respectiva pers. Practic il scoti din schema pe prop2, care iti vinde tie masina.
espacern
QUOTE(vlad13 @ 4 Feb 2013, 21:04)
Ceea ce vreau sa va intreb este cum pot sa merg legal fara sa o inmatriculez (taxa nenorocita) si vreau sa fiu si corect deci sa o iau in evidenta si sa platesc impozitul.

Nu poti sa circuli LEGAL fara sa o inmatriculezi.
Daca vrei sa fii corect trebuie sa faci mai mult decat declaratia la impozit.
Mai bine renunta.

@+
vlad13
@cosmint26: Multumesc. Sa vad ce pot rezolva.
@espacern: De ce ? Masina e inmatriculata dar nu pe numele meu.
espacern
Masina este vanduta si exista un CVC cu data si semnatura.
Ai termen de 30 zile sa o inmatriculezi sau dupa 30 zile sa o pastrezi in curte...in spate.

@+
cosmint26
vlad13, daca nu ai scris pe talon instrainat atunci chiar nu ai ce griji sa iti faci si nici nu te expui niciunei sanctiuni din motivele pe care le voi expune mai jos..


100% legal e clar ca nu esti, dar in acelasi timp nici nu risti nicio sanctiune.
Asta pentru ca politia nu stie ca masina a fost vanduta. In momentul de fata nu colaboreaza unii cu altii, sa fie ceva de genul aia de la finante unde tu iti inscrii masina sa ii anunte pe cei de la Politie ca tu ai cumparat masina.
Asta e valabil in momentul de fata, poate cu timpul se va schimba.
Din pct de vedere rutier e ca si cum iti dau tie masina mea si mergi cu ea si esti oprit. Politistul nu are de unde sa stie daca tu ai cumparat masina sau ti-am dat-o sa mergi ca suntem rude/vecini etc.
Nu are de unde sa stie de existenta acelui C/V, decat daca scria in talon ca masina a fost instrainata.
Laurentziu83
Exact. Fix asta se discuta de cateva pagini incoace. La o adica, merge si asa daca iti iei o masina ieftina la care nu mai merita sa-i platesti taxa. Probleme apar cand vei dori sa o vinzi, in sensul ca nici viitorul proprietar nu va putea sa-i faca acte.

Oricum, cu taxa implementata mai nou, prevad ca se vor inmulti astfel de situatii, intrucat nimeni nu va dori sa dea sute de euro la stat doar ca sa poata circula cu o masina ieftina. Daca ar fi avut acele sute de euro, le-ar fi bagat in cauciucuri noi, in reparatii la motor, la caroserie, etc, nu in fundul statului.
espacern
Sincer eu am crezut ca aici se dau sfaturi in concordanta cu legea.
Dar se pare ca este exact invers si toata lumea te "sfatuieste" cum sa faci sa nu respecti legea care este foarte clara in situatii de acest gen.
Sper ca cei care dau"sfaturi" nelegale sa se gandeasca si la situatia cand masina respectiva este implicata intr-un accident.

@+
cosmint26
Si daca este implicata in accident care este problema? Ne poti lamuri?
Daca are scris pe talon atunci in cel mai rau caz ti-l poate ridica cand te prezinti la biroul de accidente. Dar si acolo cu vorba buna se poate obtine "pasuire".
Sunt extrem de multe masini in situatia asta iar acum vor fi si mai multe.

Daca nu are scris instrainat atunci ma vad nevoit sa ma repet, nu este nici cea mai mica pronlema.

Ce e special la o masina in situatia asta daca faci accident?
Daca te referi cumva la rca ca nu e valabil atunci pot cita din ordinul csa unde gasim urmatorul paragraf:

Normele RCA puse in aplicare prin Ordinul 14/2011 al CSA:

“ (2) În cazul înstrăinării unui vehicul în baza unor acte civile sub semnătură privată, pentru care există o asigurare obligatorie RCA valabilă, această asigurare rămâne în vigoare până la data dobândirii calității de titular al înmatriculării/înregistrării vehiculului de către noul proprietar. În cazul în care noul proprietar deține o asigurare obligatorie RCA pe numele său, aceasta va fi considerată valabilă chiar dacă nu s-a efectuat procedura de înmatriculare/înregistrare pe numele său. “

Eu nu indemn pe nimeni la nimic, am spus clar care sunt eventualele riscuri la care te expui mergand asa. Referindu-ma la cazul colegului nostru vlad,care nu are scris pe talon, nu pot gasi niciun risc. Puteti dvs?
espacern
QUOTE
Art. 19. — Asigurarea obligatorie RCA se incheie pe perioada determinata:
d) pe o perioada de maximum 30 de zile de la data dobandirii proprietatii, dovedita cu documente justificative,

Eu cred ca asta este paragraful care intereseaza......parerea mea.

@+
cosmint26
De ce nu puneti articolul complet??? Ati pus doar o frantura din el.
Articolul D, pus de dvs are legatura doar cu masinile aduse din afara.

Art. 19. — Asigurarea obligatorie RCA se incheie pe perioada determinata:
a) anual ori semestrial, pentru vehiculele inmatriculate ori inregistrate in Romania, dupa caz;
cool.gif pe perioada de valabilitate a autorizatiei provizorii de circulatie, pentru vehiculele care se inmatriculeaza sau se inregistreaza provizoriu;
c) pe perioada inmatricularii/inregistrarii temporare, dar nu mai mult de 15 luni;
d) pe o perioada de maximum 30 de zile de la data dobandirii proprietatii, dovedita cu documente justificative, pentru vehicule inmatriculate/inregistrate in alte state membre, pentru care se solicita asigurarea in vederea inmatricularii/inregistrarii in Romania;
e) pe perioade de cate o luna, dar nu mai mult de 3 luni, pentru vehicule inmatriculate/inregistrate in state terte, pentru care se solicita asigurarea in vederea inmatricularii/inregistrarii in Romania.

iar articolul pus de dvs are legatura doar cu perioadele pe care se incheie un rca.

Articolul pus de mine(art.29, alin.(2) din Normele RCA puse in aplicare prin Ordinul 14/2011 al CSA) este care este interesant in acest caz, in el fiind specificat exact ce ne intereseza. Cum sta treaba cu rca-urile cand se schimba prop si masina nu este inca transcrisa!
Laurentziu83
Cat timp autoturismul figureaza ca inmatriculat la BPR, cat timp in baza de date CEDAM figureaza in RCA valabil, cat timp in baza de date RAROM figureaza cu ITP valabil, cat timp (in cazul in care evenimentul are loc pe un drum national) figureaza cu rovinieta valabila pe site-ul CNADNR, cat timp soferul are permis valabil si CI/pasaport valabil, nu vad nici o problema cand se instrumenteaza un accident, pagubitii vor fi despagubiti (cel putin teoretic). Atata timp cat nu se completeaza pe talon "instrainat catre", noul utilizator nu are nici o problema, conform legii el conduce un autoturism imprumutat. Si atat.
Am mai spus mai sus, daca un proprietar face act de vanzare-cumparare cu un cetatean non-UE si isi scade astfel de la fisc autoturismul, il poate folosi in continuare si il poate instraina fara ca noul proprietar sa-si bata capul cu luarea pe rol. Momentan este o portita absolut legala cunoscuta de orice politist de la rutiera, cat si de organele fiscale, asa ca nu vad nici o problema in a fi discutata aici. Cand nu se va mai putea, in sensul ca vor fi legate baza de date de la fisc cu baza de date a BPR, va fi altceva. Momentan sunt peste 30 de mii de autoturisme ce circula pe soselele din tara inregistrate la BPR fara a fi inregistrate la Fisc. De cele inmatriculate pe Bulgaria, Anglia, etc, nu mai vorbesc.
espacern
Laurentiu faci confuzie de termeni.....CVC nu este acelasi lucru cu imprumutat.

Ai facut radierea de la finante pentru CVC pentru export(caz non EU)?
Eu am facut si pana nu am trecut pe la comisionar vamal si Politie pentru eliberare nr.de export nu s-a radiat masina de la finante.
Am avut numere de pe masina luate+radiere pe CIV si mi-au eliberat numere valabile 1 luna(ca alea de Germania) cu care a plecat masina la export.
Daca tu crezi un lucru asta nu inseamna ca asa este in realitate.

@+
Laurentziu83
In fine, nu stiam de aceasta procedura, mai ales ca n-am mai vazut la noi dupa 2007 numere cu data expirarii pe ele.

Oricum, daca nu se poate, oricum e mai ieftin sa platesti impozitul pe urmatorii 10 ani vechiului proprietar (sume de-alte 40-60 de lei pe an sunt neglijabile comparativ cu taxa), decat sa platesti sute sau mii de euro taxa de inmatriculare.
Asa ca, practic, tot se va plati impozit intr-un fel sau altul. La o adica, nu conteaza cine plateste, cat timp vin banii la buget.
espacern
Daca se accepta doar un act notarial este in regula(ex.comodat).
Plata la impozit nu inseamna ca poti sa circuli cu masina in regula.
Noile legi care se tot schimba au rolul de a ingradi/suprima aceste portite lasate si doar cei care nu cunosc legea pot sa creada ca "merge si asa".

@+
cristy_an
Sunt in aceeasi situatie ca si Tzutzi ... am cumparat o dacie de la cineva in 21 decembrie 2012 si ... programarea la RAR mi-au facut-o deabia in 7 ianuarie 2013

Toate bune si frumoase ... am zis nu se schimba nimic si dupa ce-mi face identificarea in aceeasi zi o si inscriu ... am facut identificarea ... am trecut de la impunere ... ushor ushor ... la inmatriculari ... cand am ajuns acolo, platit cu toate taxele specifice unei transcrieri a unui autovehicul inmatriculat in romania de pe numele vanzatorului pe numele meu ... supriza ... Mergeti la finante sa achitati taxa de poluare. Eu ????????? ... taxa de poluare ...

si ui asa trebe sa platesc 97 de milioane pt o dacia solenza din 2003 ... pt care am dat 47 de milioane ...

Si acum ma intreb ... ce-i de facut ... perioada de 30 de zile a trecut ... taxa n-am platit-o ... si pe deasupra mai scrie in talon si ... INSTRAINAT PE 'SUBSEMNATUL' LA DATA DE ...

Intrebarea e ... ce-i de facut?
cata82
Te duci la notar, impreuna cu vanzatorul si faceti un contract de comodat si mai dai o declaratie, tot la acelasi notar, prin care iti asumi plata RCA,rovinietei si a amenzilor (Doamne fereste) pe o perioada de 5-10 ani.

P.S: Vezi ca e 7500 ron taxa, cred ca n-ai introdus datele corect sau ai facut calculul pe vechiul calculator, uite aici link cu noul calculator: http://www.4tuning.ro/

O MARE ABERATIE, PENTRU EURO2 SA PLATESTI 1700 DE EURO TAXA DE POLUARE, E STRIGATOR LA CER, DE ACCORD PLATESTI 1700 EURO DAR CAND AI SALARIUL MEDIU DE CEL PUTIN 700-800 EURO !!!!!!!!
TREBUIE SA IESIM IN STRADA CU TOTI, NU SE MAI POATE ...... furios.gif furios.gif furios.gif
SA LE DAM .. showfinger.gif showfinger.gif GUVERNANTILOR .......
cosmint26
Atata timp cat scrie pe talon ca masina a fost instrainata degeaba are el contract de comodat si nu stiu ce. orice politist ii poate lua talonul si numerele pentru neperfectarea actelor. Si daca se intampla asta, e groasa, ca nu mai ai alta solutie decat sa inscrii masina (adica automat sa platesti taxa!)

ai doar 2 solutii:
1.mergi linistit si "uiti" talonul acasa (iei amenda dor pt neprezentarea actelor sau daca vb frumos poate nu iei nici pt asta )
2. stabilesti cu proprietarul sa scoata alt talon de la politie(il da pierdut pe cel vechi) si pe asta sa nu mai completeze nimic pe spatele lui.

cata82
Da asa e, ai dreptate.
Se duce la politie cu vanzatorul si isi face alt talon.
Tot ce am zis in postul anterior e valabil fara semnatura vanzatorului pe spatele talonului.
adry1010
Salutare , vreau sa cumpar un VW golf 3 din anul 1992 , vanzatorul are toate actele in regula , am verificat si la ANAF cu el si are taxa nerecuperabila , el a zis ca imi aduce fisa fiscala , si mergem sa facem actele la o firma autorizata , apoi sa o scada de la impozit , a zis ca eu nu mai am treaba cu RAR , ca masina a fost radiata pe bacau , el nu vrea sa pastreze numerele , a zis ca ma duc la politie sa schimbe certificatul si apoi la primarie sa o declar pentru impozit , dar cine ma trece in cartea de identitate a masinii ??? eu stiam ca aia de la rar , el a zis ca daca eram din alta localitate aveam treaba cu rar-ul , ma puteti careva ajuta cu un raspuns ???
espacern
Obligatoriu primul drum,dupa cumparare,se face la RAR...pentru identificare.
Mentiunea pe CIV se face altundeva(birou inmatriculari)nu la RAR.

@+
JSnow
ca sa nu deschid un topic nou, am si eu o problema smile.gif

Am vandut masina.
Am radiat-o fiscal - am dovada de radiere.
Cel care a cumparat-o a fost de buna credinta la cumparare si a promis sa inmatriculeze masina (desi timbrul de mediu era mare).

Ca sa ma asigur ca a inmatriculat-o am facut si operatiunea de mentionare la DRPCIV ca am instrainat auto (dupa cele 30 de zile de la vanzare). Evident in baza de date DRPCIV eram tot eu la propietar - ceea ce inseamna ca nu a fost transcrisa masina de cumparator.

In principiu cele de mai sus ma absolva de orice potentiala problema - am contract V/C, am radiere de la fisc, am facut mentiunea la DRPCIV, dar...am verificat pe CEDAM si masina are RCA...am intrebat la societatea emitenta si, evident, RCAul e facut pe numele meu...deci clar undeva masina circula pe numele meu si orice problema cauzata de actualul propietar se reflecta in bonus/malus-ul meu asta daca nu si mai rau....

A mai trecut cineva prin asta si cum ati rezolvat ?
As vrea sa nu mai am nici o legatura cu aceasta masina...asigurari emise pe numele meu fara ca eu sa stiu, etc....

JS
corneliassy
Petitie la ASF considerand ca e prelucrator de date cu caracter personal cmf art 2/677/2001 si sa puna in aplicare corect art 4(1)lit.d/677/2001. Atasezi toate copiile dupa actele de instrainare si astepti raspuns in max. 30 de zile. Neaparat scrisoare cu confirmare de primire.
Vad ca esti din Bucuresti. Daca te poti deplasa personal la sediul lor e si mai bine.
Am sa te rog sa postezi si raspunsul lor pt cultura generala si pasii exacti de urmat.
Sunt niste legi tampite care se bat cap in cap, si ca vanzator ai numai batai de cap in cazul unui cumparator de rea credinta.
Am vazut ca mai nou finantele locale trimit instiintare ca nu ti-ai inregistrat masina la fisc, deci ceva a inceput sa se miste in tara asta.
Art 14/1si 2/ OUG 9/2013 privind timbrul de mediu prevede ca din aprilie 2013 AFP, MAI si AFM sa aiba baza de date comuna. Suntem in 2015 si acest lucru nu s-a intamplat.
the fast and furious
Vreau sa vand vechea berlina ce zace pe dreapta de vreo 3 ani .
O cumpara un coleg de servici al unui vecin ce o i-a pt tatal de la tara .
Cum taxa e vreo 500 euro , probabil ca trebuie sa ramana inregistrata pe numele meu atat la fisc cat si la DRPCIV 9 politie ).
CU omul o sa caut sa ma inteleg sa imi plateasca impozitul aferent si sa isi faca RCA, rovinieta, eventuale amenzi.
Dar daca scenariul asta nu va functiona peste ceva timp, cum as putea sa solutionez usor viitoarele probleme ?
Daca fac doar CVC , fara sa scriu in talon " instrainat catre " o sa pot sa zicem peste cativa ani sa ma prezint cu CVC ul la Fisc sa o scot de pe rol si apoi sa o radiez din circulatie cumva ? Stiam ca platesti o amenda doar daca cumperi o masina si nu te prezinti cu CVC ul la fisc in cele 30 zile de la dobandire ...
b06fcn
In cel mai rau caz omiti sa treci data pe CVC. Sau o scoti de la fisc si nu o mai transcrie omul dupa aia, desi nu recomand solutia asta, insa vad ca multa lume recurge la ea si nu pare sa se fi sesizat nimeni...din ce an e masina, daca se poate atesta ca istorica nu mai plateste timbru.
LE vad in semnatura ca e din 99, inca nu merge atestata.
the fast and furious
Da este cea de la semnatura Dacia 1310 1,4 carburatie non euro .
De la fiscal nu o scot , am cateva amenzi si nu pot opera astfel de modificari.
Acum impozitul la ea e cam 60 ron , recurg sa o scot de la financiar doar daca omul nu vine in fiecare an cu banii pe impozit, nu vreau sa platesc pana la adan i batraneti pt o masina pe care poate persoana in varsta o mai foloseste 5-8 ani si apoi se topeste prin vreo curte la tara.
AR-18-MOS
5-8 ani cu o rabla din '99? Pai eu nu cred ca mai rezista Loganul din 2007 inca 5 ani...
Raul07
Vin și eu cu o problema de genul urmator, în 2013 am vândut o masina Renault la persoana 1 după un accident la preț de nimic 1000 lei, respectivul a reparat-o fiind mecanic și a vândut-o la persoana 2 iar acesta a vândut-o mai departe la a 3a persoana,pana aici știu eu după aia nu mai știu nimic de mașină.
Când am vândut masina am făcut contract de vânzare cumpărare de mana, cu martor, nu mai vandusem o mașină pana atunci și nu am știut procedurile (greseala mea), și i-am dat și cartea și talonul.
După câteva luni de la vânzarea de către mine m-am întâlnit cu persoana 3 sa îmi de-a banii pe impozitul pe anul 2013 și sai dau cartea mașinii ca vrea sa o treacă pe el, i-am zis ca e la persoana 1 pe care o știa prin prieteni comuni, cert e ca nu am fost solicitat de 3 ani sa semnez nimic și mai e cert faptul ca masina e tot pe mine la impozit și anul asta, doar ce l-am plătit recent.


Ce șanse am sa scot de la impozit masina având doar un c-v de mana și cred o copie după buletin a persoanei căreia am dat-o, zicea cineva pe un forum sa solicit o carte a mașinii pe motiv de pierdere, în ce baza pot sa cer și de unde. Ulterior am aflat ca trebuie talonul dar nu il mai am,probabil pt seria de sasiu,asta o stiu de aici de pe forum,asadar ce pot sa fac?

Mulțumesc anticipat pentru răspuns și timpul acordat!
St
Ai fost cu contractul la primarie?
Raul07
nu, e facut de mana cu martor doar
St
Nu stiu foarte bine cum sunt lucrurile, dar cred ca e suficient. Talon si CIV sigur nu iti trebuie.
espacern
Pentru radiere de la directia fiscala ai nevoie de CVC semnat/acte masina(CIV+talon)/fisa/CI....pentru toate persoanele aflate inscrise in acte in original sau copie conforma cu originalul.
Raul07
in cazul asta nu mai dau vreodata de propritar si masina va ramane pe mine, poate exista alta rezolvare , sunt sigur ca sunt mii ca mine in situatia asta sad.gif
St
CIV, talon si CI in copie simpla, nu legalizata. Asta am folosit eu in Octombrie.

Citisem gresit prima data, aveam impresia ca Raul07 zicea ca nu este recunoscut contractul de vanzare cumparare scris de mana.
espacern
Bineinteles ca exista solutii.....in instanta daca nu reusesti altfel.
Prima data mergi la inspectorul fiscal la care esti arondat.....si explica exact situatia ta.
Daca nu se gaseste nici o rezolvare convenabila.....ramane sa te adresezi instantei.
aqua
eu am facut CVC la o ghereta, mers la banca cu cumparatorul, virat banii in contul meu, semnat pe loc CVC, predat cheile, cartea masinii si talonul pe care am scris instrainat bla bla

dupa asta, cu CVC in 5 exemplare, copii dupa cartea masinii, carte identitate cumparator si o fisa completata pe loc la administratia fiscala, am luat stampila pe CVC de scoatere de la impozit

un ex a ramas la administratie, unul la mine, 3 ex le am predat cumparatorului

cam asta e
daca ai dubii ca nu face actele masinii pe numele lui, dupa 30 de zile se merge la DRPCIV si se solicita stergerea din evidenta lor ca sa nu mai primesti tu amenzi

am uitat, i am dat si RCA in original, desi cred ca puteam sa l tin eu si ar fi trebuit sa isi faca unul nou pe numele lui
Raul07
problema asta e, ca nu mai am cartea masinii nici copie si nici talon,am doar CVC si o copie a buletinului persoanei la care am vandut eu, asta e marea treaba, daca aveam o copie macar dupa carte se rezolva
espacern
Ai lasat cateva copii de pe acte pe la diferite institutii cand ai facut inmatricularea.......directia fiscala/serviciul inmatriculari/etc.
Nu ai incercat sa-i gasesti pe actuali proprietari ai masinii.....care au actele originale?
Raul07
celui ce i-am vandut masina nu mai raspunde la nici un fel de contact,pe restu cel putin 2 nu ii cunosc de nici un fel, eventual la o firma ce se ocupa cu inmatriculari,unde am trecut-o pe mine prima data, da asta a fost acum 3 ani si cv, voi incerca si acolo, ultima solutie ar fi instanta
espacern
Trimite-i o scrisoare recomandata celui care apare pe CVC din posesia ta.....ajuta in instanta daca se ajunge acolo.
Si mergi in audienta la sef serviciu fiscal/inmatriculari.....explica-le ca ai fost naiv/prost informat si ai gresit la perfectarea actelor si solicita ajutor pentru rezolvarea situatiei.
maho
QUOTE(Raul07 @ 27 Feb 2017, 20:07)
Când am vândut masina am făcut contract de vânzare cumpărare de mana, cu martor, nu mai vandusem o mașină pana atunci și nu am știut procedurile (greseala mea), și i-am dat și cartea și talonul.


QUOTE(St @ 27 Feb 2017, 20:15)
Ai fost cu contractul la primarie?
*



QUOTE(Raul07 @ 27 Feb 2017, 20:35)
nu, e facut de mana cu martor doar
*



Azi am trecut pe la dir. fiscala sa-mi platesc impozitele locale, si am vazut afisul asta: [attachmentid=1628057090]

Sper ca se intelege ce scria, partea de jos se refera la situatia colegului Raul, deci contractul ala cu martor e nul de drept.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.