Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce facem cu banii
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Zona Financiara
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Alexu7
Stiu ca mai era un astfel de topic, dar acolo se face referire la plasamente si investitii. Eu sunt mai interesat de dobanzile oferite de banci pentru banii nostrii.


O lectie dura a fost in 90 cand cei care si-au pastrat economiile la saltea si nu numai au luat-o zdravan in barba.
Deci aceasta varianta pica din start. Ne indreptam spre bancile comerciale, care se pare ca au nevoie de lichiditati in aceste perioade.

Un pliant de la Banc Post mi-a atras atentia de dobanzile care le practica acestia pentru depozitele de economii.


13,75 % pe 3 luni, dobanda fixa.
14,00 % pe 6 luni, dobanda fixa.



Merita economiile noastre sa ajunga la BP? huh.gif
C a t a l i n
Decât 1000 RON la bancă, mai bine 10 mp de pământ. smile.gif
sorin1983
sa ii schimbi in valuta? si tot la saltea sa ii tii? sau incepi cu camata...
Alexu7
doar nu mergem cu 1 salariu la banca, ma refeream la sume de la 9-10 mii in sus.




apropo, astia cu banii in pamant n-au pierdut acum ceva, ceva?
sau poate are dreptate Becali, ca in 7-8 luni se intoarce totul la normal?
C a t a l i n
Treaba cu schimbatul nu cred că aduce beneficii... Câștigi lei: ține-i așa. Îți vin euro de afară: păstrează-i ca atare. Schimbul valutar așa doar după cum crește o monedă sau alta, la sume mici, e pierdere de cele mai multe ori.

Însăși ideea de a păstra banul mi se pare păguboasă. Eu nu cred că pământul se va devaloriza vreodată... Unde au scăzut prețurile terenurilor în mod real în țara asta? Oscilații precum benzina de crește cu 1 RON și scade cu 10 bani vor fi mereu...
Andy_ACS
Parerea mea e ca acum in situatia de criza internationala ar trebui sa cheltuim cat mai putin si sa economisim. Cred ca la banca pe 3 luni e o varianta buna.

Bafta!
Alexu7
MAERSK, de acord.


dar sa spunem ca banutii sunt "bagati" in pamant, nu te poti folosi de ei, iar intr-o situatie de urgenta, esti mancat !



bine, la depozite pierzi dobanda, dar macar ii ai la indemana.
C a t a l i n
Atunci tu nu cauți să investești.
Alexu7
corect, dar caut cea mai avantajoasa solutie de economisire !
driverx
QUOTE(Alexu7 @ 23 Oct 2008, 12:37)
corect, dar caut cea mai avantajoasa solutie de economisire !
*



O Dacie berlina? unsure.gif
ady77
Ai ciuda pe el? tongue.gif

daca nu aveti ce face cu banii dati-mi-i mie ca ii cheltui eu biggrin.gif
Alexu7
ma dau deja cu una, ce-i drept nu-i a mea e a parintilor, nici pe asta nu ma gandesc sa o vand, cine mai cauta sa cumpere o berlina in ziua de azi? unsure.gif



daca vorbim de masini, sa zicem si de solenza care e o investitie tampita, cunosc prieteni care au dat chiar si 4000 pe unele anul trecut iar acum isi plang in san, cand stau cu 3200 pe ele si nu le vrea nimeni wacko.gif
Andy_ACS
La 4000 le-au luat bine, stiu oameni care au dat ~5000 smile.gif

Masina e in general paguboasa, poate numai sa gasesti vreo super-oferta sa faci bisnita.

Bafta!
sadi
dobanda care se da la depozite se calculeaza pe an.. daca dobanda e 13.5% pt un depozit pe 3 luni, aia 13.5% se calculeaza pe an
din dobanda primita de la banca se retine impozitul pe venit de 16%.. mai ramai cu ceva daca faci un depozit cu suma mica?

LE: si daca nu ridici banii din cont la scadenta depozitului, mai ai si comision de ridicare numerar sau de transfer, daca ii transferi in alt cont la alta banca
C a t a l i n
Mașina - investiție doar dacă o bagi la taxi...

sadi, da, rămâi cu mai puțini bani decât ai depus, dacă se aplică un eventual comision de retragere anticipată... tongue.gif
Alexu7
pai.. spre exemplu la ING cu dobanda de 8,25 % care o ofera la cardul de salariu, dobanda e calculata lunar si mai apoi retrasa o data cu remuneratia.



cu aia 16 % cum ramane?
C a t a l i n
Banii de salariu nu sunt "la vedere"? smile.gif

Cei 16% impozit sunt luați doar din dobândă.
bendix
QUOTE
Decât 1000 RON la bancă, mai bine 10 mp de pământ.  smile.gif


De unde poti sa cumperi suprafete mici de pamant ? Si daca vrei sa vinzi, cum faci ?
Alexu7
o idee ar fi sa cumperi parcele mici aflate in calea constructiilor de cladiri,noi sedii, de ce nu si autostrazi, iar apoi sa astepti, poate poate se pauca astia de facut autostrazi vreodata radmasa.gif
C a t a l i n
Era o idee... Aștepți dobândă la 10 milioane?
Evident vorbim de sume mai mari...
nairam
La o suma de 10.000 RON am primit dobanda de 237 RON in trei luni ... Nu cred ca-i rau .... Depozit cu scadenta la luna la credit europe bank... cu dobanda 11% (parca) pe an. Singura problema este sa NU CRAPE BANCA!!! .... Intrebarea de fond era .... CRAPA BANCILE SAU NU....
Andy_ACS
Nu cred sa crape asa brusc. Si in caz de "crapaciune", chiar daca e deranjant si se lasa cu banii blocati un timp, statul despagubeste pana la 20.000E (parca). Adica depozitele in limita respectiva sunt garantate de stat.

Bafta!
vijelie
Ai idee CAND mai vezi banii aia?
Relu11
In 3 luni maxim vezi banii in limita a 20.000 Euro.
C a t a l i n
Da, da... Precum la Religiilor, Safi, FNI și restul...
Andy_ACS
A trecut perioada aia de "jungla"....

Bafta!
C a t a l i n
Ai dreptate, vezi AIG.
Andy_ACS
Nu la noi in tara... in plus exemplele date de tine contin mai mult fonduri de investitii, nu banci.

Bafta!
Alexu7
inca ceva legat de garantia statului pana-n 20.000 de euro.
parca fiecare banca era asigurata la randul ei, in caz de dezastru banca asiguratoare nu-si mai indeplineste sarcinile si despagubirea ramane in seama statului?
St
Statul garanteaza 50.000e , s-a modificat suma acum vre-o 2 saptamani.
Sp!ke
In cazul de fata (avand in vedere criza financiara), daca as avea bani, as cumpara obligatiuni de stat, alea sunt garantate 100%.
Alexu7
asa cum zicea Tariceanu, totul e in regula nu va impacientati, nu ne-a lovit criza, insa puteti face ca mine: Cumparati obligatiuni de stat !




bun!
la obligatiuni primesti dobanda?
de unde cumparam obligatiuni?
Sp!ke
Normal ca primesti dobanda, dar e mai mica decat la banci (n-as putea sa-ti spus care e dobanda), dar banii tai sunt la loc sigur. Obligatiuni de stat se pot cumpara de la trezorerie.
DMP
sau prin banci de pe piata secundara
Andy_ACS
QUOTE(St @ 23 Oct 2008, 18:45)
Statul garanteaza 50.000e , s-a modificat suma acum vre-o 2 saptamani.
*



Foarte bine, un lucru bun! Asa ca riscul de a ramane fara banii depusi la banca este minim. Cunsider in continuare ca daca nu te pricepi la investitii, daca nu ai bani multi si daca vrei sa stai linistit (fara sa ai castiguri mari sau pierderi mari) un depozit la banca este o varianta buna.

Bafta!
C a t a l i n
Vorba aia: "dormi liniștit ... lucrează pentru tine..."

Banii ăia sunt garantați doar... teoretic.

În cazul în care pică una sau mai multe bănci, tare mă tem că apare un fond de genul "Proprietatea"...
bashtalu
nu mai spuneti prostii, nu o sa pice nici o banca la noi
C a t a l i n
Normal că nu... Cine a mai auzit de așa ceva în... România...
bendix
Am informatii sigure, nu va cadea nici o banca in viitorul apropiat.

Datorita crizei mondiale nici un stat (cel putin in Europa) nu va risca sa pice vreo banca si sa initieze vreun efect de domino.

Dupa ce criza mondiala va trece si se va repune pe picioare economia de piata, tare ma tem insa ca vreo cateva banci ne vor spune la revedere.
Alexu7
care sunt alea otp bank? radmasa.gif
bendix
Ai vrut sa intrebi, care sunt alea opt banci ? biggrin.gif
lucian79
Stai linistit ca nu pleaca nimeni. Romania si-n speta Europa de Est e o vaca buna de muls inca mult timp de-acu inainte.
bendix
ma refeream la faliment, nu ca si-ar lua cineva bagajele.
FLP
Eu tot nu inteleg de ce in perioada asta se recomanda sa nu facem consum? AM vazut ca a zis cineva mai sus ca cica sa fim mai economi... de ce ?
hitman1234
Economia e un consum amanat. Acum cu scaderea tuturor pietelor, de la auto la burse si la imobiliare,banii pur si simplu se topesc. Rezulta fenomenul de deflatie,opusul inflatiei. Deci nu mai avem mai multi bani decat bunuri,ajungem sa avem mai multe bunuri decati bani.
Cash is king acum si pana nu se linistesc apele n-ar fi rau sa faceti provizioane ca nu mai dureaza mult pana sa ajunga criza in economia reala in toata splendoarea.
Alexu7
QUOTE(Alexu7 @ 24 Oct 2008, 11:09)
care sunt alea otp bank?  radmasa.gif
*



otp bank tongue.gif




si mai care..? banuiesc daca e sa dea faliment, astea mai fantoma vor disparea.
FLP
QUOTE(hitman1234 @ 26 Oct 2008, 10:16)
Economia e un consum amanat. Acum cu scaderea tuturor pietelor, de la auto la burse si la imobiliare,banii pur si simplu se topesc. Rezulta fenomenul de deflatie,opusul inflatiei. Deci nu mai avem mai multi bani decat bunuri,ajungem sa avem mai multe bunuri decati bani.
Cash is king acum si pana nu se linistesc apele n-ar fi rau sa faceti provizioane ca nu mai dureaza mult pana sa ajunga criza in economia reala in toata splendoarea.
*




Eu cred ca voi ganditi mult prea departe. Eu totusi sunt un simplu cetatean. Mie sincer sa fiu mi-a mers chiar f bine (financiar vorbind) de cand cu criza asta.
Alexu7
daca n-ai avut investitii facute si plasamente pe piata financiara, ce pierderi ai vrea sa ai?


cetateanul de rand, nu are deocamdata nimic de pierdut.
aphophis
ideea e sa pui totusi ceva deoparte in caz de ceva.. mai ales daca ai rate & shit, nu se stie niciodata cum ajungem in necaz, orice firma poate fi lovita de probleme. Asta in sectorul privat, ca la stat..
bendix
Preturile de la noi sunt deja extraordinar de mari. Pe deasupra a mai scazut si pretul mondial al titeiului, asadar nu intrevad cresteri de preturi in Romania pentru 2009.

Cetateanul de rand ar putea sa fie afectat insa de o crestere a ratei somajului in anul viitor. De asemenea, pierderea increderii in banci ne va afecta pe cei care dorim/am dorit sa cumparam bunuri de folosinta indelungata.

In rest, sa fim sanatosi !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.