Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Distributie Modus
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Modus
daniel_vld
salut!
e cineva dintre noi care a facut ditributia la modus.ma intereseaza la diesel.daca poate sa-mi spuna ce piese a luat , cat a costat,daca se potrivesc cele de dacia si cat i-a luat manopera la service. multumesc anticipat!
spacesky
242949 25 Jun 2008, 23:57 Post #15


Discutati de preturi........... Revizie de 60.000 Km : schimbat curele disitributie,alternator,si parca inca una, intinzator distributie, discuri frna fatza,filtre ulei motorina, aer, ulei,completat antigel............. scurt numai 42 mil cu tot cu TVA .


la mine mai e de asteptat, iar in privinta pretului tind sa'l cred pe colegul 242949
daniel_vld
a mea are 110k e adusa din franta si n-are ditrb facuta.din ce am vazut prin bv ma costa cam 4mil rola +curea+pompa apa si cam 3 mil manop[era
alx
4 mil cred ca e doar kitul dar si asa e ieftin. Pompa de apa e mai scumpa.

Bine, nu vaz de ce sa faci distributia la reno sa dai 40 de milioane...
daniel_vld
facut acum 5 zile distributia la modus.
preturi:
kit flenor made in germany(rola +curea)=195
popa apa global=160
antigel 3l=60(havoline)
manopera=150 la un mecanic de cartier
precizez ca masina are 117k si ca nu am observat uzura pronuntata la piesele schimbate(gates)in conditiile in care nu au fost schimbate pana acum niciodata.pompa de apa era ca noua dar avea elicea din plastic iar asta ce am schimbat-o din fonta.
schimbatul distributiei daca nu se schimba pompa de apa este foarte simplu,iar daca se schimba e un pic mai mult de lucru.cam 3,5 ore cu pauze de tigara si vorbit la telefon
n-am schimbat cureaua de la alternator,mecanicul a zis ca mai merge si ca daca se rupe n-are ce sa se strice in conditiile in care antreneaza doar alternatorul si aerul conditionat.
rog colegii modusisti sa posteze cu impresii daca au schimbat sau urmeaza...
spacesky
per total ai iesit bine zic eu, eu mai am mult pana sa schimb distrib, filtrul de motorina l'ai inlocuit cu unul orig sau mann si cat a costat
daniel_vld
filtrul de motorina nu l-am schimbat
daniel_vld
am gasit filtru mann cu 180.la reprez era 230
c_costel
Schimbat si eu distributia la al meu Modus 1,2 , 53000 km dar avea 5 ani

kit distributie Conti (curea contitech , rola ina ) - 400 ron
pompa de apa nu a fost nevoie
bujii Beru - 20 ron buc
placute frana fata ATE - 160 ron
antigel Total Glacelf - 21 ron litrul
espacern

n-am schimbat cureaua de la alternator,mecanicul a zis ca mai merge si ca daca se rupe n-are ce sa se strice in conditiile in care antreneaza doar alternatorul si aerul conditionat.
rog colegii modusisti sa posteze cu impresii daca au schimbat sau urmeaza...
*

[/quote]
Asta este o greseala care se face fregvent !Schimbi curea de distributie si nu schimbi si cureaua de accesorii pe motiv ca nu are ce strica biggrin.gif
Pai are ce strica ca atunci cand se rupe cureaua de accesorii bucati din ea intra la distributie si da distributia peste cap si asta cateodata implica distrugerea motorului!Doar Motorul!Masina ramane ok!Dar Doamne fereste!Mai bine mai da 10-20 lei si schimba si cureaua de alternator!Numai bine!
alx
Schimbat distributie tot kitul si pompa de apa la 1.5dCi la Meridian in jur de 850 de ron. In total a fost vreo 14 inclusiv niste simeringuri si ceva tija dar care nu tineau de distributie.
rhadoo1989
stie cineva cat ar ajunge pt benzina?
vladmihaibv
la cati km se face distributia la 1.2 benzina?
cmandrei
Teoretic 4 ani sau 60.000km.
Nu scrie in cartea masinii ?
vladmihaibv

Multumesc pentru raspuns, daca aveam cartea masinii macar in engleza, sigur nu as fi intrebat dar o am in germana si nu stiu o iota.
cmandrei
Chiar n-am facut misto.
Daca vrei si poti, fa un scan la paginile pe care mai apar numar de km gen 60.000 120.000 90.000 etc. si vedem ce iese, poate reusim sa descifram.
vladmihaibv
QUOTE(cmandrei @ 23 Feb 2011, 19:42)
Chiar n-am facut misto.
Daca vrei si poti, fa un scan la paginile pe care mai apar numar de km gen 60.000 120.000 90.000 etc. si vedem ce iese, poate reusim sa descifram.
*



Imi cer scuze ca trimit asa tarziu dar mai bine mai tarziu decat niciodata.

Am atasat paginile din cartea de intretinere a masinii.

Multumesc anticipat.
cmandrei
Ok.
Se analizeaza si vine raspuns smile.gif
vladmihaibv
salut ,orisice informatie, nu numa despre distributie, este bine venita
cmandrei
Pai in mare.
Revizii la fiecare 30.000km sau 2 ani ... daca nu are service-ul alte recomandari. Practic in Romania ar fi la fiecare an, sau numar de km.

In a doua pagina este vorba de tipuri de ulei si temperaturi, cred ca se intelege smile.gif

la 11 se enumara operatiunile din cadrul reviziilor: verificare vizuala automobil, verificare mecanica, nivel lichide, stare placute frana fata, etc. etc. chestiile normale.

La 12 ai intervale de schimb: bujii, filtru de aer motor, filtru de habitaclu. (benzina)
La 13 fara bujii la diesel.

14 - Operatii suplimentare
curele si role - la fiecare 5 ani sau 120.000 km
filtru de benzina 240.000 km
filtru de motorina 40.000 km
verificare saboti frana, curatare etc. 80.000 km
lichid de frana 4 ani
acumulator si incarcare 2 ani
instalatie climatizare 4 ani
lichid de racire 120.000km sau 4 ani
vladmihaibv
multumesc mult, informatiile sunt de real folos.
cmandrei
up.gif
alwaysfresh
Imi spune si mie cineva, daca atunci cand se schimba distributia la Modus trebuie data jos aripa dreapta fata? Sau mai concret ce trebuie sa desfac? Eu am 1.5dci 63Kw(86cp).

Urmeaza sa schimb distributia, mecanicul va face tot ce tine de distributie, iar eu o sa-i dezechipez ce e nevoie.

Ce kit de distributie sa iau? vreau ceva bun, nu sa ma uit numa la bani. Sau daca iau separat ce marci sa caut pt fiecare piesa? Voi schimba curea, role si pompa de apa, probabil curea de accesorii si ea.

Voi ce ati folosit?
comanr
trebuie sa scoti din partea dreapta:
-roata
-protectia din plastic a semiaripei
-tamponul motorului
-scutul de sub motor
-diverse capace de la distributie
alwaysfresh
da. iar ca marci de kituri spre ce sa ma indrept?
espacern
Continental/Gates/Ina sunt cateva nume de fabricant cu care nu dai gres.
Ramane totusi la latitudinea portofelului tau sa gasesti ceva convenabil.

@+
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.