Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme deschidere capota
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
alexsimy21
Salutare,


Am o mica problema, ieri am vurt sa pun niste lichid pt parbriz si am tot incercat sa ridic capota, dar evident nu s-a ridicat.Am tot tras eu de acel maner dar din ce am observat cursa este lina, adica nu are hopul acela, de ex ca la logan... si nu face acel tzac si sa sara capota.
Am reusit pana la urma sa o ridic ,adica cineva tragea de el si eu am miscat capota in sus si in jos pana s-a ridica....
M-am uitat eu la sistemul acela de inchidere si am vazut ca siguranta aceea se trage dar nu mai sare capota....Aveti ceva idei????



Multumesc
verde
Mult WD40 si o sa mearga. La 2-3 luni un tratament nu strica.
christig
si eu am probleme cu deschiderea; n-am stat de ea ca am avut altele mai importante de rezolvat; dar parerea mea e ca tre sa verificam daca atunci cand tragi de cablu se dezobtureaza total sigurantza aia si pentru asta e nevoie de 2 persoane; probabil niste vaselina ajuta.
christig
am rezolvat azi; putina vaselina pe piston si pe siguranta aia si sare imediat smile.gif
alexgeogabriel
Mi-as picioarele in capota si in mecanismul de deschidere, am deschis azi capota si pentru ca in ultima vreme se deschidea foarte greu, am zis sa curat vaselina veche si intarita si sa pun alta noua, cum fac anual. Curat, dau niste wd40 sa alune mai usor, simt si in maneta cum se misca mai usor si zic sa inchid capota sa se unga totul pe acolo. Eee...mai desfa capota ca sa dai iar cu vaselina curata, nimic domne, nimic. Asta o pateam de obicei cand ploua foarte mult, acum bate ditamai soarele pe masina. Idei? Am gasit ceva pe la sectiunea de megane...
RazvanF
Poate s-a rupt cablul?...
alexgeogabriel
Exclus, asa face dupa ploaie cand temperatura este mai scazuta.
alexgeogabriel
Zona crepusculara...ieri am deschis capota foarte usor si am uns iar cu vaselina, acum vad ca sare capota la jumatatea cursei manetei, masina nefiind mutata.
RazvanF
Pai acum verifica mecanismul de prindere a capotei, cel din mijloc, sta prins in 2 suruburi parca. Poate trebuie sa le strangi nitel.
La mine facea la fel dupa ce am dat capota jos, mi-a luat vro 3 ore sa o centrez sa se deschida cum trebe biggrin.gif
alexgeogabriel
Nu se misca deloc acel mecanism, la fel ii facea si vechiului proprietar dupa ce ploua afara. Curios ca atunci cand ninge, nu sunt probleme. Stai un pic, ce centrare, nu are 2 gauri in care intra suruburile sau are gauri mai late sa muti broasca?
RazvanF
Daca slabesti suruburile poti misca broasca (tocmai in ideea de a fi centrata daca schimbi capota) acel mecanism in care intra tija cu arc de pe capota.
La mine nici acum nu e centrata cum trebuie si are momente cand nu "sare" capota cand trag de clenci. Ea teoretic trebuie sa sara usor cand tragi de clenci.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.