Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Rulmenti spate Megane
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
Pages: 1, 2
d.dan
salutare
vreau sa schimb rulmentii de la rotile din spate la un megane II hatch
nu am gasit nici macar un link despre asa ceva pe tot forumul
daca stie careva codul rulmentilor il rog sa-l afiseze
poate se potrivesc si de la alte modele
merci
dmc
eu am schimbat puntea spate pe casco si am fost nevoit sa schimb si discurile de frana. La renault chitul este disc + rulment, nu vin separate cele 2 piese. In alta parte am obtinut un pret asa de mare incat m-am dus si am luat de la Renault pana la urma disc cu tot cu rulment. Dar cert este ca se gasesc aftermarket piesele separat (mie mi-au dat un pret destul de mare pt rulmenti dar nu mai imi aduc aminte cat).
geoman
Incearca Febi la 200ron. Sunt probabil si alti producatori. La mine l-am schimbat pe stanga. La Renault Iasi este 300 ron un rulment. Rulmentul vine in mod normal cu piuliata butuc, inel de siguranta si capacel fuzeta. Codul la mine este :7701208058
d.dan
merci mult
astazi merg sa fac o comanda
ursulici
Tocmai am gasit azi la Augsburg in Brasov rulment spata marca SNR la 168 roni !!! 04.gif
mikidnl
Cauta si aici:
http://www.autokarma.ro/detalii_fisa.php?filtru=093
Renaultouille
un pic offtopic sper sa nu fie nimeni deranjat...rulmentii astia se gasesc numai la discurile spate sau si la discurile fata?
nashudela1
Se gasesc si pentru fata si pentru spate, cei de pe state merg de Logan in jur de 60-70 lei.
Renaultouille
multam de informatie nashule. ar fi grozav sa fie asa ieftini
Renaultouille
apropo, trebuie adaptat cel de logan sau merge asa direct ca cel de megane?
nashudela1
Se potrivesc fara nici o problema, mai nou, am gasit si cu 30 lei rulmetul, Duminica in targ vin uni de la Pitesti cu piese de Dacia si au preturi foarte bune.
beberazvan_n
A montat cineva rulment de logan? Am si eu aceeasi problema, uruie rulmentul pe dreapta spate.
Vallybz
stie cineva daca rulmentii de fata de la mine sunt la fel cu cei de logan? parca nu as da 3 mil pe un rulment...
marcoltz
Eu am cumparat de la AutoFC rulmenti spate marca Febi cu 170 lei / bucata.
M i h a i
Ai schimbat rulmentii?Cat km ai?
prietenu999
Eu am luat rulment spate 146 Ron...
beberazvan_n
Daca ati spune si de unde ati cumparat rulmentii ar fi cel mai bine . smile.gif
jupit3r
dar rulmentii astia nu au incorporat si abs?...sau ceva de genul asta ..sigur se poate de la logan..?...eu stiam ca iti apare eroare in bord...sau asta e doar pe fata?..
marcoltz
@MHY

Am 40 000 de km. Rulmentii i-am schimbat pentru ca mi-am schimbat discurile spate (upgrade) si altfel nu se putea... sad.gif


@jupit3r

Pe interiorul discului este un inel care se magnetizeaza si activeaza senzorul de ABS. Asa ca daca schimbi doar rulmentii nu vei avea probleme.


Bafta!
alladin
discurile spate ale lui marcoltz sunt la mine tongue.gif
o sa le pun pe masina sapt viitoare.
Renaultouille
coroana de abs nu e neaparat sa se schimbe. o folosesti pe cea pe care o ai. pt cei interesati la augsburg militari e un baiat pe care-l cheama gogu si e singurul care se pricepe sa schimbe rulmentii ( fara disc) si fara sa-i strice. pt cei mai slabi de inima luati-va disc cu tot cu rulmenti, e mai sanatos asa dar si mai scump
ahhh....si apropo am intrebat cel putin 5 mecanici care au zis ca nu se potriveste rulmentul de logan pe megane si nici in magazinele de piese rulmentul de logan nu e dat sa se potriveasca pe megane
prietenu999
Merge fara probleme schimbat doar rulmentul...daca te duci la un mecanic cu presa hidraulica...nu dureaza mai mult de 10-15 min operatia de inlocuire propriu-zisa...rulmentul l-am luat de la Raiman
gutui
mai multe detalii va rog. coduri si alte alea necesare....merci
gutui
mda. rulmentul de logan nu s-a potrivit...nu la mine. era mai mic cu 2 milimetri si aveam joc pe disc si se incingea ff tare. acu o am inservice, astept un alt rulment, care ajunge cam la 280 ron, plus 50 ron manopera. ce e drept, scap de huruitul ala infernal.
gutui
gata. am scapat ...cel putin nu mai huruie. m-a costat ceva bani, dar a meritat. nu pot sa cred nici acum ca un amarat de rulment poate face atat de mult zgomot.
eugenTL
vedeti ca si unele filtre motorina se potrivesc la megane de pe alte masini.. ati fi in stare sa puneti si dinalea nu? ca nah, daca se potrivesc. Iar apoi va plangeti ce masini... unul care pune piese dedicate nu are probleme niciodata. Cum tranteste o piesa care "se potriveste" cum apar si alte probleme...

Multe chestii se pot potrivi pe afara, sau la dimensiuni dar de fapt sa fie ca branza, toate la fel dar toate alt gust. asa ca inca o data eu personal va recomand piese daca nu ORIGINALE macar dedicate. Iar daca spuneti de bani,atunci vindeti masina si luati-va dacia 1310 ca sa o intretineti.
Asta e romanul, ar vinde-o si pe mama sa se vada in S klasse iar apoi pe tata sa il intretina. pacat
mike26
este posibil ca de la rulment spate sa huruie doar la o anumita viteza?
La 90Km/h face un zgomot infernal...apoi, cum trec de 100Km/h este liniste...

beberazvan_n
mike26 da este posibil. Asa am patit eu , de la 80 la 90 uruia apoi de la 100 in sus nu se mai auzea nimic. Tin sa precizez ca se gasesc si discuri separate de rulmenti. Eu unu' am iesit mai ieftin separat.
vali_iacov
salutare
s-a constatat la trecerea la cauciucurile de iarna ca roata dreapta spate are un joc din rulment. Rezulta, bineinteles, ca trebuie schimbat acel rulment.
Stie cineva de unde il pot achizitiona la un pret mai mic? Sa-l pot compara cu cel gasit de mecanicul meu de la Otopeni. Si de asemenea, el spune ca nu stie exact daca se poate schimba fara disc, inca nu am avut timp sa-l las sa desfaca ansamblul rotii...voi ce stiti? se poate sau nu? Pentru auto din semnatura
i_am_sleek
se schimba fara disc, am schimbat eu 2. ultimul l-am luat din militari de la un magazin de piese cu 160 ron.(vine cu tot cu saiba piulita capac)
99AIM
Pana la urma se potrivesc rulmentii spate de logan or ba?tb sa schimb pe dreapta spate si parca n-as da 260 ron pe unul...
aLecsunder
Am luat eu stanga spate cu 137lei de la AutoLeader. De Megane.
99AIM
Mda, cei de Logan nu se potrivesc...sa vad ce fac maine ca tb sa iau si bucsele spate de la suportii de sustinere punte.
adox0101
eu am luat in decembrie rulment fata. se potriveste cu FIAT MULTIPLA. am dat pe el 120 RON.
emix_dary
Eu am schimbat rulmentul dreapta spate cu unul febi aproximativ 150lei si nu a tinut nici 4 luni.azi am cumparat un alt rulment spate SNR firma ce produce rulmenti in Franta pentru logan si celelante masini frantuzesti. rulmentul e cumparat pe cod de megane 2 ,nu de logan.pret 137lei.
M i h a i
pot sa va intreb si eu cati km aveti de schimbati rulmentii spate?Pt ca la 150 k reali sunt putini pt a schimba rulmentii
andrei.dumitrescu
Eu prima data i-am schimbat pe spate la 40 k km, iar acum la 160k i-am schimbat a doua oara. Pe fata am schimbat doar unul, cred ca tinut cam 100.000 km si am impresia ca se aude si celalalt pe care inca nu l-am schimbat wacko.gif .

Si mie mi se pare ca au tinut cam putin .
geoman
Pe spate stanga 54k, spate dreapta, 76k. Ce am gasit mai ieftin(160-200lei buc) SNR, Optimal.
LE. Fata de alte marci unde se schimba cu tot cu butuc este avantajul pretului mai mic. Totusi tin cam putin. Nu faci mare lucru daca ala care da 400-500lei nu are treaba 120k sau mai mult. Poate ca depinde si de utilizator. Eu oricum am cumparat-o de cand avea 47k.

19 May 2011, 00:54:
QUOTE(emix_dary @ 18 May 2011, 16:17)
Eu am schimbat rulmentul dreapta spate cu unul febi aproximativ 150lei si nu a tinut nici 4 luni.azi am cumparat un alt rulment spate SNR firma ce produce rulmenti in Franta pentru logan si celelante masini frantuzesti. rulmentul e cumparat pe cod de megane 2 ,nu de logan.pret 137lei.
*


Ala de a tinut nici 4 luni, nu ti-a fost schimbat ca la carte de mecanic. Fie a presat pe inelul interior fie a dat cu ciocanul. Deci nu cred ca de vina este rulmentul decat daca l-ai luat cine stie de unde. Eu am cumparat Febi. Scria pe cutie Febi dar pe rulment SNR, si il am de 40k aproape fara probleme din iul 2008.
marius36ro
Am 170000 km si am schimbat doar un rulment pe fata. M-a costat 130 euro(doar rulmentul) SKF. Ar trebui sa schimb discurile si nu stiu daca sa le schimb cu tot cu rulment sau nu(pe spate). Deocamdata nu fac nici un zgomot suspect, doar ca nu as vrea ca dupa ceva km sa merg iar cu masina in service.
mahamann
spuneti-mi va rog si mie de unde ati cumparat la preturile alea gen 137, 150 ron.... eu am sunat la unii de aduc skf, mi-au cerut 92 euro blink.gif si mi-l aduc intr-o luna.... pe net am gasit peste 200 ron. si daca stiti daca are ceva in el pentru sistemul abs, pentru ca asa am auzit, adica nu vreau sa dau 130-150 si sa -mi dea eroare la abs...mai bine dau 200-250 si sa fie ok. multam smile.gif

P.S.: la ala dreapta spate am beleaua, incepe sa huruie pe la 60, iar la 90 ajunge la apogeu tongue.gif pentru ca la 110 sa fie liniste.
marius36ro
Rulmentii spate nu au abs-ul magnetic inclus, ci este pozitionat pe disc. Doar pe fata e inclus.
Cateva exemple de preturi:
http://www.mister-auto.it/it/cuscinetto-ru...17734_g654.html
http://www.autozona.it/browse_items.asp
http://www.autokarma.ro/Produse.aspx?Tipau...rulment%20roata
Primele 2 sunt de la magazine online italia si sunt preturi pt megane 2 grandtour 1.9 dci.
jupit3r
Salutari .. recent mi a aparut o huruiala dreapta spate cand iau curba mai strans spre stanga .. dar este relativ intermitenta si frecventa e data si de viteza cu care circul si huruiala se prelungeste si dupa ce ies din curba o perioada destul de buna
. initial am crezut ca este rulmentul si am cumparat 1 buc .

In service cand am dus o mi au zis ca am arcul pe dreapta rupt si amortizoarele scurse si de la aia e, ca nu stiu ce se freaca pe acolo .
Am schimbat arcul (era rupt in 2 locuri)si amortizoarele (110 k km) deci oricum trebuiau schimbate .
Problema e ca zgomotul a ramas .

Tot in service mi-au zis ca nu are cum sa fie de la rulment fiind un huruit intermitent si nu continuu si nu l am schimbat.
Va multumesc anticipat pt pareri.

mishu2687
Am un megane 2.2 classic 2007 1,5dci 63kw.
Astazi am schimbat si eu rulmentul pe spate dreapta la meganul meu ..imi uruia destul de tare acum totul este ok..
Dupa ce am citit acest forum nu m-am lamurit aproape deloc de ce anume ar trebui sa cumpar sau cum se schimba rulmentul de aceea as dori sa incerc sa lamuresc eu lucrurile odata pentru totdeauna.

1. Uni spun ca la megane 2 rulmentii pe spate nu se schimba decat cu tot cu disc. Ce am aflat eu este ca la anumite serii de caroserie se intampla acest lucru..la mine nu a fost nevoie..am schimbat doar rulmentul fara nici un fel de problema. Ca sa aflati din care categorie face parte masina dumneavoastra puteti sa sunati sa intrebati la: http://promotorinternational.ro/magazine/

2. In legatura cu senzorul de abs de pe spate...banda magnetica este atasta pe disc nu pe rulment ca pe fata

3. Pe masina mea erau pusi rulmenti SNR ...tot SNR am pus si eu , i-am achizitionat cu 182ron/buc de la magazinul de mai sus.

4.Aici este cutia rulmentului si continutul acesteia
[attachmentid=1627806085] [attachmentid=1627806086]

!!!Este indicat a se merge la un service daca nu dispuneti de chei si presa pentru rulment!!!

1. Se scoate roata

2. Se scoate capacelul de protectie al rulmentului
[attachmentid=1627806087]

3. Se scoate etrietul prin desfacerea celor 2 suruburi
[attachmentid=1627806088]

4. Se desface suportul de etrier ( 2 suruburi torx)
[attachmentid=1627806089]

5. Se desface piulita rulmentului (cheie de 30)
[attachmentid=1627806090]

6. Se scoate dischul cu tot cu rulment prin tragere fortata
[attachmentid=1627806091]

7. Se scoate siguranta ce tine rulmentul
[attachmentid=1627806092]

8. Se scoate rulmentul (indicat cu presa)

9. Se introduce rulmentul nou (indicat cu presa) in pozitia :
[attachmentid=1627806093]

10. Se reiau operatiunile in ordine inversa cu precizarea ca pistonasul de pe etrier trebuie inpins cu o presa pentru a putea pune la loc placutele.

Sper ca va fi de folos tutorialul...BAFTA!
tzsombi
Eu am luat discuri e frana ATE cu rulment cu tot .
Daca destul de uzat discul nu merita sa cumperi doar rulment, daca e in stare foarte buna atuci categoric schimbi doar rulmentul.
dorumntn
de unde si cu cat ai luat discurile cu rulment ate?
bogdan1978buc
Presupun ca piulita de 30 ar trebui strânsă cu o cheie dinamometrica; cu ce valoare a cuplului? Sau se urca cu picioarele pe cheie și se strânge pana nu mai poate... "la mana" sau "la picior".

Ca tot s-a discutat și despre rulmenți fata: cum se comporta un rulment fata uzat?
manuiel2001
Forta (torque) e scrisa pe cutia rulmentului.... 175Nm.
VyRuZ
Dragii mei, am și eu o problemă urâtă și-s curios dacă are vreunul dintre voi vreo idee despre ce se întâmplă. Am schimbat discurile pe spate la Coupe-ul meu de FR și implicit am schimbat și rulmenții (nu am luat kit ci piesele separat). Am pus pe ambele părți rulmenți Optimal (discurile-s TRW). După 200 de KM a început să-mi scârțâie rulmentul de pe spate dreapta de mă dădea afară din mașină. Am zis că e defect din fabrică și l-am schimbat cu un Moog. După ~1000 de KM idem, fix aceeași problemă plus joc al roții de 5 mm... Am pus un Ruville, dar roata tot avea joc. Mecanicul spune că totul e schimbat OK, rulmentul este presat și orientat corect, piulița strânsă la 175 KN. Soluția finală a fost să-i pună niște pastă de blocaj șuruburi pe fuzetă. Acum nu mai joacă roata dar nu-s deloc împăcat cu ideea. A mai pățit cineva asta? Poate să difere fuzeta de M2.2 Coupe de cele clasice și să fie altă cotă la rulment? Are cineva codul pt. rulmenții spate de M2.2 Coupe?

Mii de mulțumiri! smile.gif
budspencer07
Strange piulita mai tare.
VyRuZ
Salut! smile.gif

Mai tare de 175 de NM? Stiu ca-n manualele vechi scria sa strangi spatele la 260 KN, la fel ca fata, dar din 2003 incoace zice 175. Am strans piulitele la 175, cat scrie-n carte si pe cutia rulmentului. smile.gif

P.S. - Scuze, mai sus am scris KN in loc de NM. Nu mai pot corecta acum.

Zi faina!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.