Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Benzina (a disparut EcoPremium)
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25
tomi87
N-am ajuns prea departe cu searchul, asa ca deschid un topic:
De mai bine de o luna nu se mai gaseste benzina Eco Premium (cu aditiv inlocuitor de plumb). Am pus Premium (ma rog...varianta de la MOL: Tempo Plus) 95 fara plumb, deocamdata nu am observat probleme, dar tata ma tot bate la cap ca se uzeaza motorul.
Odata, in strainatate am vazut (si folosit) ceva aditiv din acesta, era in sticluta cu dozator. Oare se gaseste la noi? Si daca da, se merita sa caut?
Parca cineva avea un tabel cu motoarele care pot merge si pe benzina fara plumb. Ma puteti ajuta in legatura cu motorul C1E de 1108cmc?
Multumesc anticipat.
Thanatos
Evolutia nu iarta. Nu ai decat sa bagi benzina fara plumb si sa te rogi sa te tina motorul cat mai mult. Oricum, uzura marita se masoara intr-un procent cu cateva zerouri dupa virgula daca intelegi ce vreau sa spun. Mai bine iti faci procese de constiinta sa schimbi uleiul la timp decat sa bagi aditivi in benzina. Bafta.
payty
de uzat nu se pot uza decat in cel mai rau caz scaunele de la supape si supapele.


la mine nu a aparut nicio problema ca am folosit benzina fara plumb. (dacie 1310)
balanel
La alte statii gasesti eco premium.
gabyneagu
La Petrom se gaseste(primesc destul de putine flacoane)aditiv pt benzina fara plumb,pret 7,5 ron.Are un gat la flacon mai ciudat,gradat cu care dozezi cantitatea de aditiv pe care o torni in rezervor.Bafta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.