Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Martorul luminos frana de mana
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Twingo
ir_sonik
De la un timp, dupa ce lasam frana de mana in jos martorul luminos ramanea uneori aprins (cu toate ca intensitatea sa luminoasa era putin mai slaba). In ultimul timp acesta ramane aprins mereu si dupa ce eliberez complet frana de mana. Tot asa, la eliberarea franei de mana intensitatea sa luminoasa scade putin. Ca sa va faceti o idee, daca atunci cand frana de mana e trasa intensitatea luminoasa a martorului e 100%, cand o eliberez scade pe la 90% (f putin, dar sesizabil daca esti atent).

In manual scrie "Martor luminos frana de mana si martor luminos detectare incident in circuitul de frana Daca se aprinde, verificati daca frana de mana este complet slabita, in caz contrar, acesta este indiciul unei scaderi a nivelului in circuite. Poate fi periculos sa continuati sa rulati, apelati la un reprezentant."

Deci partea cu frana de mana cade, iar nivelul lichidului de frana din rezervor l-am verificat de cateva ori si este intre limitele MIN si MAX (mai exact la 1-2mm sub MAX).

Mai este ciudat faptul ca uneori e ceva mai tare pedala de frana pe cursa aceea foarte scurta de la pozitia libera pana la pozitia in care incepe franarea (cand se face contactul intre saboti si disc) dupa care devine normala ca rezistenta opusa la apasare din momentul inceperii franarii. Ca si cum ar fi ceva care ingreuneaza apasarea pedalei pana in punctul din care incepe franarea...
Daca are cineva idee care ar fi problema sper sa imi raspunda...

Salutare!
twingooo
poate fi doar un scurt...
_182_
am si eu problema cu martorul de frana aprins permanent, de vreo 2 ani blink.gif acum m-am hotarat s-o rezolv

initial am zis ca e ceva cu mufa franei de mana. Are cineva idee unde e situata mufa? vreau sa fac o incizie in mocheta ca sa nu mai scot vreun scaun de exemplu

alta treaba e ca zona aia a podelei (intre scaune) se incalzeste foarte tare dupa un drum

instalatia hidraulica de franare e ok, verificata, lichid schimbat recent, deci e ceva de la frana de mana

pentru orice sfat, multumesc!


Vali63
salut !
imi ramane martorul de la frana de mana aprins ,cu toate ca nu o folosesc .
Am scos firul din contactul de frana dar degeaba,si nu se aprinde mereu.
poate cineva sa-mi dea vreo idee unde este defectul , luminozitatea becului este mai mica.
multumesc
_182_
eu am rezolvat aceeasi problema la service Renault si stiu ca au scos mocheta de prin spate, era problema la fir
MSn
O fi izolatia firului deteriorata si atinge la partea metalica (masa) wacko.gif
Vali63
am scos mufa de la vasul cu lichid de frana ,tot degeaba,
Nu se aprinde mereu,cred ca aveti dreptate da la masa undeva.
o zi buna!
gadgetvision
Si mie mi se aprinde martorul frana de mana cu toate ca frana e slabita de tot si functioneaza sistemul perfect. una peste alta, am constatat ca nu am stopuri pe frana pe nici unul din cele 3 stopuri. am verificat sigurantele, sunt intregi si curate toate, nu stiu unde sa ma mai uit, am inteles ca exista un contactor la pedala de frana, dar m-am uitat sub pedala si nu vad nici un contactor. merg fara lumini de frana de mai bine de o luna...
dethave
Nu tre' sa te uiți sub pedala!! Contactul e deasupra pedalei, montat cu capul in jos: ca sa-l găsești mai ușor uita-te de unde pleacă doua fire de deasupra pedalei de frâna. De regula contactorul e situat la 6-8 cm mai jos de locul unde pedala se articulează cu podul pedalier.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.