Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Restaurare Renault 11 TXE
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 9, 11
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
silvers
Asa cum am promis intr-un topic anterior in momentul in care am sa incep reparatiile am sa pun si poze. Calitatea lor uneori va lasa de dorit dar imi cer scuze anticipat si cred ca nu o sa va suparati prea tare(mai tremura maina de la muncit)Si acum putina istorie: am cumparat masina anul trecut prim septembrie si fiind foarte bucuros ca am reusit sa gasesc un R11 txe nu am stat prea mult sa cercetez ce si cum ,ce probleme are, asa ca plata ,cheie ,benzina si la drum (200 km) Cand ajung acasa ,mi se rupe esapamentul,a doua zi moare electromotorul. Repar toate chestiile astea, si mai reusesc sa fac inca vreo 600 de km prin zona Banatului dupa care moare planetara dreapta si cade bara din spate fara sa o mai gasesc vreodata. abia atunci am hotarit sa o cercetez serios si am constatat ca am avut mare noroc ca nu s-a rupt toata masina sub mine. Sa vedeti si voi ce am gasit:

4 Jul 2008, 22:19:
Si atunci am hotarat ca trebuie sa o fac de la A la Z.Am inceput sa caut piese,am gasit, am gasit si o caroserie de la un TSE ,m-am documentat si acum am inceput sa lucrez la ea Ca si orice rac(zodia mea) ce se respecta bineinteles ca am inceput cu spatele si anume cu frinele ,inclusiv frina de mana. Trebuie sa va spun ca sistemul de fanare este de tip Lucas Girlling. Dupa ce am demontat roata, am slabit la maxim cablul de frina de mana pentru a putea scoate tamburul. Acesta e fixat de ax cu o piulita de 32 pe care am desurubat-o cu o mare cheie tubulara actionata cu o ranga de 1.5 metri. Am scos toate arcurile care tin sabotii, cablul de frina de mana,sistemul de autoreglare,sabotii,cilindrul de frina si iata platoul de frinare gol

4 Jul 2008, 22:37:
Am frecat cu o perie de sarma cele 3 puncte de frecare ale sabotului pe platou si am dat cu vaselina de rulmenti in locurile respective dupa care am uns cu vaselina universala tot platoul Dupa cum se poate vedea am evitat sa scot si cuiul de sustinere al sabotului din stinga,deoarece este deosebit de incomod atit de scos cit si de montat in platoul de frinare fara ca acesta sa fie dat jos, in plus exista riscul de a cadea in bratul puntii de suspensie. Neavind acces la el cu mana, am introdus o surubelnita drept punct de sprijin pentru montarea sabotului Cu cuiul fixat de surubelnita am introdus pe el sabotul,arcul de strangere si discul de mentinere care se monteaza prin impingere pe cui si apoi rotire la 90 de grade si iata primul sabot fixat

4 Jul 2008, 22:57:
Apoi am trecut la cel de-al doilea sabot,cel ce este actionat si de frana de mana. L-am curatat de rugina si pe el dupa care am procedat la montarea lui intocmai ca si la celalalt. Am montat cilindrul de frinare,care spre dezamagirea mea era de Dacia(cu o gaura data in plus in platou pt ca are distanta intre gaurile de fixare mai mica) ,insa am sa pun unul nou,original;de aceea nici nu l-am desfacut. Acesta se fixeaza cu 2 suruburi,i se atasaza conducta si aerisitorul,de preferat nou,si se trece la operatiunea urmatoare.Montarea cablului de frana de mana se face comprimand arcul de pe el si introducindu-l prin urechea parghiei sabotului

4 Jul 2008, 23:24:
Am montat apoi arcul de jos dupa care am trecut la sistemul de autoreglare. Acesta e compus din mai multe chestii marunte ,dar cel mai important lucru este ca azul filetat sa fie montat fu fanta mica di virful urechii inspre exterior deoarece chestiutza aia face toata treaba impingind parghia care roteste piulitta cu dinti Pentru reglarea initiala a sistemului se actioneaza piulita pina cind diametrul la punctul de contact cu tamburul sa fie de 178 mm + sau - 0.5 mm,cu sabotii strinsi catre centru.Dupa reglare am montat arcul parghiei de autoreglare si acul de rapel din partea de sus si cu asta am terminat cu
platoul.Am intrat sub masina si am strans piulita de la cablul de frana de mina pina cand parghia de actionare de la sabot a inceput sa se miste dupa care am strans si contrapiulita de fixare. Am uns axul si rulmentul cu vaselina de rulmenti si l-am asezat pe locasul pentru montare. Montarea tamburului am facut-ocu ajutorul piulitei de stringere deoarece altfel riscam sa se desprinda cele 2 parti interioare ale rulmentului care sunt prinse una de cealalta cu o foita de arc. Am fixat saiba ,piulita si am inceput sa infiletez pana a intrat la loc. operatiunea am facut-o simultan la ambele roti din spate.

4 Jul 2008, 23:28:
Am pus sculele la locul lor si gata pentru azi tongue.gif
silvers
Iata cateva poze cu viitoarea caroserie pe care ieri am dus-o la atelier pentru reconditionare

19 Aug 2008, 16:34:
astept sa vad ce iese
danyhhh
Spor la munca ! O sa ai ceva de lucru la masina ... Caroseria de l TSE o sa ramana culoarea aia ?biggrin.gif Mi se pare cam tipatoare ... eu am avut aceiasi problema la fosta mea masina un Reno 9 din 88' ... si eu era sa raman pe jos cu familia din cauza puntii spate ...
silvers
Nu ramane asa, am s-o vopsesc alb ,la fel cu cealalta.
danyhhh
Atunci nu pot decat sa iti urez spor la munca !
silvers
Multumesc ! Sper sa iasa cam ceea ce vreau eu din masinile astea....
silvers
Am facut primele poze dupa primul strat de smirgluire cu granulatia de P80

22 Aug 2008, 18:27:
urmeaza al doilea strat cu aceeasi granulatie
dumi_meseriasu
Salut Silvers, se pare ca ai si tu ceva de munca la tine dar bine macar ca nu mai decupezi si sudezi ca mine de-ti vine acru. Dk mai ai nevoie de ceva sfaturi pt montat sau ceva de genu te ajut cu placere. Spor la treaba si rabdare.
ratzaalexandra
Spor La Treaba Silvers.
grd80radu
am primit mesaju de la tine am fost plecat la Resita si am venit tirziu acasa nu am mai apucat sa trec pe la tine la lucru legat de soclurile de la halogene l-am cautat si nu stiu ce suparare am facut cu ele ca am gasit decit becurile alea vechi, sad.gif
ratzaalexandra
Silvers :x pozee cevaa:X ca sunt nerabdatorr :X:X
silvers
acusica, stai nitzelus ca o sa pun dar inca nimic nou
care arata mai bine?
cpv
prima e mai "clean look"...dar asta merge cu modelul de bari dupa 87 cu numarul in bara din spate.
ratzaalexandra
pai frumos e cu ornamentele si dk ai zis ca vopsesti masina alba . o sa dea bine cu alea negre . biggrin.gif

1 Sep 2008, 10:24:
pai frumos e cu ornamentele si dk ai zis ca vopsesti masina alba . o sa dea bine cu alea negre . biggrin.gif

1 Sep 2008, 10:25:
Silvers sau cpv tongue.gif am si eu o interbare .. CIneva mi`a spus ca am turbina mecanica pe masina . oare e adevarat ? io nu am mai auzit d trubina mecanica biggrin.gif .. m-am uitat unde mi`a zis el . si am vazut cv care seamana cu o butelie si are un cap dala .. da nush

1 Sep 2008, 21:01:
:X am rez :X am turbina :X si am 120 d cp :X p batranaa meaa :X\:D/
ratzaalexandra
SiLverss o poza nu ne mai pui si Nouo sad.gif(
mihai1677
Cu dilema asta am stat si eu si am ales asa:
http://www.reno.ro/Poze-Renault-19-t72263-...ml#entry1428205
silvers
Am reusit sa fac ceva poze,dar cu un telefon, scuze pentru calitate....
ratzaalexandra
bun bun asa , de cand asteptam pozeee tongue.gif asteptam si altele
grd80radu
ai pus vopseaua pe masina? termino odata sa ma plimb si eu cu masina ta ca eu t-am plimbat cu amea tongue.gif
silvers
ce se vede in poze e doar un strat de grund,vopseaua e inca la magazin tongue.gif si dupa aia mai am de demontat si de montat motor,interior punte spate faruri, parbriz,etc., etc. ,nu prea mai am timp si nici cu banii nu stau extraordinar de bine...
ratzaalexandra
usor usor .. ca nu t grabeste nimeni .
dumi_meseriasu
Incet incet incepe sa prinda contur Renaultul tau, abia astept sa vad rezultatul. O sa iasa super. Spor la treaba in continuare. Daca cool.gif mai ai nevoie de piese mai posteaza si tu ca mai am si eu ceva si poate te mai ajuta si ceilalti ca doar deaia ne-am adunat aici nu? cool.gif
ratzaalexandra
dap are dreptate dumi_meseriasu
silvers
Multumesc baieti ! Mare lucru nu prea mai trebuie, insa nu reusesc sa gasesc un ochelar ca si cel din imagine,adica neted pe marginea cu sageata,(exact cel care se vede) si un senzor de viteza(asta se monteaza pe cablul de kilometraj). Ar mai fi sonda de benzina din aceea cu 4 contacte insa aia cred ca am sa fac rost de ea. Multumesc inca o data!
ratzaalexandra
Silvers am sa ma interesez io si sar putea sa-ti fac rost d un ochelar ,si de ce ai nevoie dar nu promit nimic .
dumi_meseriasu
daca iti trebuie ochelarul ala din poza cred ca am eu,dar cel de pe dreapta l-am spart sigur. Maine ma uit prin cuti sa vad ce mai am si iti transmit un raspuns. Spor la munca in continuare.Stiu ca i-am mai trimis si lu Radu unu dar nu stiu care. Ma uit si iti zic. Respecte.
silvers
Multumesc de incurajari si de ajutoare! Nu as vrea sa va supar,insa am nevoie de un anumit fel de ochelar ,adica cel neted pe laterala, nu cel striat, deoarece ochelari striati pe margine am 2 perechi.Multumesc si scuze inca o data.
dumi_meseriasu
Asta e ochelaru pe care il am, e neted pe margine dar e de partea stanga sa sti.Dau poze sa vezi. Dk e OK da adresa sau nr tel sa vb sa vedem cum ajunge la tine. respecte.Eu 0742006371 - Cristy.
silvers
Sar'na dumi_meseriasu pentru ochelar,asta cautam, e super,si e intr-o stare excelenta
grd80radu
ia uitate domnule ce masca completa si faina o sa aiba batrinica ta, am sa fiu invidios ca si eu vroiam tot la fel smile.gif nu vrei sa facem schimb? tongue.gif
silvers
Multumita si tie pina la urma urmelor,iar cu schimbul, nu cred , pt ca a mea nu e super TULvo... tongue.gif tongue.gif tongue.gif
ratzaalexandra
Frumos Frumos Silvers dar o poza cu toata masinaaa ??
cmandrei
Acum l-am vazut numai (topicul) blush.gif ... Bravos si Spor La Treaba ... up.gif
dumi_meseriasu


Ma bucur ca am putut sa te ajut. Spor la lucru in continuare si dk mai e nevoie de ceva rezolvam noi.
grd80radu
ce ai vrut sa zici cu TULvo... sper ca nu dezvalui vrun secret ca am sa fiu nevoit sa te ucid bash.gif smile.gif
silvers
Vroiam sa scriu TULBO adica TURBO insa B e linga V si iaca asa a iesit altceva
ratzaalexandra
Silverss dar o poza cu toata masina nu ne puii si nouoo ??
silvers
Datorita unor motive intemeiate trebuie a va anunt ca masina este in acelasi stadiu in care s-a vazut in ultimele poze pe care le-am pus pe forum.Pentru moment lucrez la subansambluri si rerconditionare interioare(plasticuri,scaune electrica) Adevarul e ca nici eu nu prea mai am rabdare,insa..... mai trebuie sa astept nitzel.
silvers
Dragilor, maine am sa aduc masina acasa !!!!!!! Nu va asteptati la minuni, e doar caroseria vopsita . As avea o intrebare ..... sudatul panoului frontal, 4 puncte de rugina rezolvate si vopsitul,mai putin partea de sub masina (fara montarea pieselor pe ea m-a costat 1500 RON . E mult?
maine fac poze.
cpv
nu mi se pare mult cu tot cu vopsea....ceva similar m-a costat pt un golf 2 acum 2 luni 15 mil manopera si 10 mil vopseaua...masina dusa dezbracata si luata la fel... la reno 11 acum 2-3 ani m-a costat 12 mil....nemetalizat facut nu foarte bine...deci nu mi se pare mult
silvers
V-am promis poze, iata ca am facut. Comentariile mele sunt de prisos, le astept pe ale voastre.....
ratzaalexandra
Frumoasa :X
grd80radu
acum merita masina asta tot ce e mai bun, ma refer la piesele ce o sa vina montate pe ia smile.gif
R19/16v
Va recomand sa ramaneti ON TOPIC!
Axe
bravo, sa ai grija de ea si sa n-o zgarii ! smile.gif
dumi_meseriasu
Super tare Silvers, a iesit beton, pe bune.Cred ca abia astepti sa o dai pe strada(eu stiu cum e, ka la mine am lucrat la ea si la 0 grade afara numai sa pot sa ies cu ea pe strada).Aku iti urez sa ai multa rabdare cu montatul pieselor pe ea ea ca sa faci o treaba super pana la capat. Cu pretul sa sti ka e ok, eu am dat 1400 lei doar manopera si vopseaua 210 lei, fara pik de tablarie si tinichigerie.Spor la lucru in continuare si pt orice problema intampini iti stau la dispozitie si te ajut cu mare placere daca pot. Sal si Respecte.
alin007
salut ti a mai ramas un ochielar de stanga as i vrea sa cumpar unu si nu am gasit daca mai ai vb pa mess alin_bmw15 sal
alin007
ceva noutati cu masinuta??
silvers
Salutari baieti! Am revenit dupa o lunga perioada de absente, timp in care nu am avut nici net nici camera pt poze. Azi am reusit sa-i montez parbrizul si asa pe scurt va trimit niste poze facute in graba cu telefonul.
grd80radu
oau ce interior are masina asta beton tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.