Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jante de 16" sau 17"
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Tuning
Wolverine
Salutare, am un Megane 2.2 bicorp si as vrea sa-mi pun jante de aliaj, intru-cat am jante de tabla.
Sincer nu stiu daca sa pun pe 17 sau pe 16.
Astept ceva pareri, poze cu ce aveti pe masini.
j.d
17" fara nici o grija. Nu sunt deloc la fel de sensibile precum ar spune unii carcotasi, bineinteles daca alegi altceva decat 17" originale Renault. Se pierde cam 10% din confortul oferit de jantele de 16, insa se castiga 30% la capitolul stabilitate daca alegi niste cauciucuri mai late dar pierzi un pic la demaraj. Cea mai buna alegere atat dpdv vizual cat si a performantelor ramane dupa mine, 17" (insa ceva usor, vezi OZ Ultralegera) cu 205/50/R17.
M i h a i
Jd>> poti sa-mi spui ce diferenta este intre 205/50/R17 si 215/45/R17 ? tongue.gif (in afara de marime laugh.gif ) ''diferente care se simt''
gotty
205/50/17 o sa te rupa la buzunar....mai bine te orientezi catre o dimensiune echivalenta....
papa_mulo
Exact, sunt cu mult mai scumpe decat uzualele 205/55/R16(atat cauciucurile cat si jantele). Un set complet(4 jante + 4 cauciucuri) de 205/50/17 te costa cu aprox 50% mai mult decat un set 205/55/16.
Evident comparatia e facuta pt acelasi model si tip de janta si acelasi cauciuc(doar dimensiuni diferite). Exemple aici: Wheelmachine 2000
Intrati la showroom si conficurati-va masina si vedeti cat va costa diverse combinatii de jant/pneu.
M i h a i
papa_mulo>>este logic ca 205/55/R16 sunt mai ieftine decat 205/50/R17....eu ziceam asa : daca iti cumperi jante pe 17'' ce se merita mai mult ?205/50 sau 215/45 ?? Si la bani si la performante...ca daca iti cumperi jante pe 17 nu poti pune 205/55
4abc
Si totusi dimensiunea cea mai intalnita 225/45/17 nu merge sau nu v-ati gandit la ea? smile.gif
semit
mananca mult prea mult din putere, mai ales la motoare gen 1.5 dCi.. 215-45-17 e mai ok smile.gif
aditasse
Eu as merge pe cele din talon, R max, (care la mine este 16, 205-55-16) scapi si de eventualele discutii cu un "miliatian vigilent"
M i h a i
Pentru orice model de megane 2.1 si 2.2 sunt bune 195/65/R15 205/55/R16 si 205/50/R17....ca la unii sunt trecute in talon si la altii nu asta este alta treaba..de ex eu nu am trecut in talon decat 205/55/16 si 205/50/17...Totusi daca as pune jante pe 17 nu as depasi dimensiunile recomandate de producator..(205/50/17)
j.d
QUOTE(MHY @ 4 Jul 2008, 14:55)
Jd>> poti sa-mi spui ce diferenta este intre 205/50/R17 si 215/45/R17 ? tongue.gif  (in afara de marime  laugh.gif ) ''diferente care se simt''
*




Stii prea bine ca ma refeream la performante. wink.gif
papa_mulo
QUOTE(MHY @ 4 Jul 2008, 17:06)
papa_mulo>>este logic ca 205/55/R16 sunt mai ieftine decat 205/50/R17....eu ziceam asa : daca iti cumperi jante pe 17'' ce se merita mai mult ?205/50 sau 215/45 ?? Si la bani si la performante...ca daca iti cumperi jante pe 17 nu poti pune 205/55
*



Eu am gandit postul ca un raspuns(in completarea celui lui gotty) la intrebarea de deschidere a topicului, nicidecum ca o replica data tie(tu de altfel cereai referinte la 215 si 205 pe 17), eu m-am referit doar la doua din dimensiunile agreate in talon pe megane si anume 205/55/16 vs 205/50/17.
Acum ca parere referitor la intrebarea ta...daca ar fi sa fie 17 eu mi-as pune 215, bineinteles doar daca as avea si eu o herghelie calumea, adica macar 120 cai-vezi in semnatura ce am smile.gif
J_J
QUOTE(4abc @ 4 Jul 2008, 17:59)
Si totusi dimensiunea cea mai intalnita 225/45/17 nu merge sau nu v-ati gandit la ea? smile.gif
*



Asa am eu .... diferenta de pret nu prea am simtit la cauciucuri second , noi nu stiu sa`ti zic pt ca nu pun din cauza uzurii biggrin.gif
Wolverine
Deci parerile sunt impartite, nu este vorba de bani, este vb de drumurile din romanica, de cum apare un bicorp cu PDG cu jante de 17 sau de 16.
Si as vrea sa raman la dimensiunile din talon, ca nu am de gand sa umblu cu dat spaga la politisti,.
Maine cand ajung la birou o sa pun si ceva modelede jante, poate ma ajutati voi sa ma decid.
M i h a i
Daca vrei sa ramai la dimensiunea din talon alege 205/55/R16...nu se merita 205/50/R17 in nici un caz..si mai poti da 300 E sa-ti schimbi arcurile ca sa o lasi un pic mai jos ca Pdg-ul este chiar penibil..poti sa pui jante si pe 17 ca o sa arate urat cu Pdg...o sa para foarte mici.
Wolverine
Daca ar fi pe 16" as pune dezent f sau dezent t, f am vazut pe un megane sedan in gl si mi s-au parut interesante.
Pe 17" care mi-au placut ar fi wolfrace hybrid.
Care sa fie? blink.gif
Wolverine
Dupa un drum pana la arad si inapoi, dand de niste cratere m-am hotarat sa fie de 16".
Intrebarea vine acum ce stiti depre jantele Dezent?
Sunt ok sau mai bine iau niste oz-uri si rezolv problema?
M i h a i
Din cate am auzit : Oz sunt mai bune decat Dezent...banuiesc ca si pretul este mult mai mare...
Wolverine
MHY: Clar pretul e mai mare la dezent e 400 ron o janta si la oz sunt 700 ron o janta, faza este daca dezent sunt bune nu ar avea rost sa bag 1200ron in plus la jante.
Dar nu stiu cat de bune sunte aceste jante dezent, am vazut pe f multe masini.
papa_mulo
QUOTE(Wolverine @ 15 Jul 2008, 14:46)
Dar nu stiu cat de bune sunte aceste jante dezent, am vazut pe f multe masini.
*



Ce vorba e asta...e firma foarte cunoscuta si daca iti mai zic ca sunt si nemti poate ca am spus totul! Nu sunt la nivelul lui OZ(te-ai si gasit cu cine sa ii compari, astia sunt in clasa premium, nu prea avem noi masini pe forumul asta sa punem OZ pe ele), dar sunt foarte bune!
gotty
sincer,nu prea te am inteles:cam ce masina ar merita oz?

cand dai 16-20k euro nu mi se pare ieftin....
Wolverine
papa_mulo: Multumesc frumos ptr sfat.
Nu era vb de comparatie,e vorba daca tot dau bani pe niste jante de aliaj, sanu am probleme cu ele, de OZ am tot auzit dar de dezent nu.
Oricum mai astept cateva pareri si apoi ma hotarasc wink.gif .
M i h a i
Wolverine>>la ce model de Oz te-ai gandit?pe 16''
papa_mulo
@Wolverline: am mai cercetat, uite firma se numeste Alcar si pe langa Dezent produce si Dotz, AEZ si Enzo.
www.alcar.de

@gotty: am exagerat si eu putin, ideea era ca Oz sunt jante ale unui producator "cunoscator adevarat" cu experienta in domeniul "racing". Jantele astea pot mai mult decat pot masinile noastre de 16-20k, sunt precum tichia de margaritar la chel daca sti vorba aia!
Apropos...nu mi se pare mult 16-20k, sunt printre cele mai ieftine masini din clasa in Ro. Daca vorbim de un RS atunci merge manusa OZ-ul
claus
da' pt un bmw, sau un golf sh .. ? ar merge oz, nu ?
hai frate, ce-i cu mentalitatile astea obosite ?
o janta "premium" poti sa o pui si pe trabant, daca tu vrei ce-i mai bun pentru masina ta
hellcat
Si eu...ce taran am putut fi, mi-am luat OZ ultraleggera... radmasa.gif

@wolverine: Daca tot mai astepti sfaturi si sigur o sa ne prinda iarna, eu iti recomand OZ, un model din gama sport ori street. Intradevar costa 700 ron dar tin si arata de 700. Vrei jante de 400, de 400 vor tine si arata.
gotty
oz pe clio????? ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif

nu mi vine sa cred....
Wolverine
hellcat: oricum nu ma grabesc, daca pun ceva vreau sa fie ok si sa nu ma grabesc.
Astazi o sa pun si poze cu jantele oz care le-as vrea.
papa_mulo
Eu am incercat sa ii explic omului ca nu are rost sa isi faca probleme privind calitatea Dezent si ca e o varianta buna in cazul in care factorul pret are importranta. Consider ca "am gandit putin" cand am incercat sa ii sugerez sa ia Dezent...imi era usor si mie pe banii lui sa ii spun sa isi ia OZ ca sunt mai bune. Daca omul avea bani fara numar nu mai intreba si isi lua direct OZ!
Am fost poate prea plastic in exprimare(asa sunt eu) ... ocazie cu care am zgandarit orgoliul catorva mandri posesori de Megane! Fratilor, terminati cu apucaturile astea de oameni limitati, am si eu Megane, imi place, sunt multumit de el dar asta nu inseamna ca nu mai vad si ce e in jurul meu si consider ca eu sunt "miez" cu Megane! Face omu o gluma(cu sambure de adevar) si voi imediat sariti la gat...
Wolverine
Am vazut inca o data acem megane in galati cu jante dezent si se vad super pe masina, cred ca raman la acestea.
Bine zic eu ca ar fi ok si pentru mine, dar o sa ma duc sa le vad cum s-ar potrivi.
Si pentru drumurile noastre clar de 16".

Multumesc tuturor pentru sfaturi.


Se poate inchide zic eu.
luci_tm_LLL
Dak mi-am baga 225/45/R17, care ar fi avantajele si dezavantajele, in afara k voi avea discutii uneori cu politia tongue.gif
Sharpe
Daca vei folosi dimensiunea din talon nu vei avea probleme cu politia, poate si anvelopele vor fi un pic mai ieftine. In timp talonul de 45 iti va afecta caseta de directie. La 225/45/17 nici demarajul nu va mai fi ce a fost candva. Ca avantaje ar fi doar look-ul intr-adevar bestial! Am vazut/condus Megane hatch coupe cu 235/40/18, arata belea rau dar cam trageai de ea, nu mai vorbesc de cum se simteau gropile.
gheta_gabi
Eu am asa ceva pe masina
[attachmentid=1627504575][attachmentid=1627504576]

am doar 70 de cai pe ea si intr-adevar se simte la demaraj si e un pic mai rigida si mai stabila in curbe...in rest nu prea e nici o schimbare...mentionez ca sunt dimensinile 225/45/R17

PS: daca esti interesat le vand wink.gif
audiofilu'
Aveam 170cp si inca mai am 200cp (urmeaza mai mult) iar anvelopele sint 205mm latime.Masina in Franta e echipata cu 225mm si ma gindesc sa echipez si eu masina cu anvelope de 225mm (la demaraje puternice in tr1,2 pierde aderenta).Nu stiu daca e bine sa ramin pe 16" sau sa trec pe 17" (am gasit echivalente care sa nu modifice diametrul sau circumferinta rotii).
Darkyro77
la peste 200 de cai poti sa treci si pe 18" ... ar merge 225(235)/45(40)/18
turbocip
gheta_gabi

foarte frumose jantele tale
daca mai vrei sa le dai da-mi un PM
eu am postat aici deoarece nu pot inca trimite PM-uri
mersi
tuner
avea topic la vanzare pe bursa

cautarea merge totusi
ka_bogdan
daca te mai intereseaza am un set de jante pe 16 originale Renault
turbocip
Nu , ca mi-am luat intre timp
Mersi frumos
Adi86
@ka_bogdan - cu cat dai jantele? cauciucurile Dunlop sunt de iarna?
RENNO
QUOTE(M i h a i @ 4 Jul 2008, 14:55)
Jd>> poti sa-mi spui ce diferenta este intre 205/50/R17 si 215/45/R17 ? tongue.gif  (in afara de marime  laugh.gif ) ''diferente care se simt''
*


E diferenta de talon, 205-ul va fi mai confortabil fata de 215/45.
ThunderRa
Si cum ai calculat tu asta? Esti sigur ca talonul difera in sensul in care crezi tu?
adrian mgn
205/50 inseamna o inaltime a talonului de 102,5 mm ; 214/45 vine cam 96,7 mm
diferenta nesemnificativa ... parerea mea.
RENNO
@thunder, ti-a raspuns Adrian.
In ceea ce priveste diferenta chiar daca nu este una foarte mare se simte la confort, chiar daca nu o simtitm noi o simte masina.
Bineinteles ca mai conteaza si profilul anvelopei, latimea jantei pe care se monteaza, anvelopa rof sau nu, cumulate toate cu o suspensia pentru care se opteaza, greutatea jantei si alti factori...tind sa iei in seama si o asa mica diferenta in vederea unui 'setup' optim al masinii.
ThunderRa
Rennule, diferenta de confort e nesemnificativa. Testat pe masina din semnatura... Si nici macar masina nu e afectata de o asemenea diferenta decat intr-o masura extrem de mica. Pe de alta parte, se castiga stabilitate, chiar simtitor.
andreyrussyan
si eu am 225/45/17 pe megane 1.5 dci si abia se simte diferenta,in schimb in curba e mai stabila masina
speedman
Eu mi am pus de curand jante pe 16, inainte aveam pe 15 tot de aliaj. Ca diferenta directia este mai ferma, dar am impresia ca nu mai este asa sprintena - poate ma insel si mai rigida la denivelari fata de vechile jante. De stabilitate nu stiu inca pt ca nu am iesit deocamdata din Bucuresti.
Cred ca sunt suficiente jantele pe 16, iar daca pui si suspensie sport te linistesti sigur. smile.gif
turbocip
Ai pierdut din demaraj .... si o iti influenteze usor si la consum
Asa am patit si eu trecand de la 15 inch la 17 inch
Dar am castigat si eu si tu la stabilitate !
Toate cele bune
silviantess
j.d ce motor ai pe megane?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.