Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: permis expirat
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2
axabrt
cine stie in Ploiesti, unde merg facute analizele astea ?
Thor1983
Daca a expirat trebuie sa le faci. Daca inca mai este valabil si depui actele in timp util nu mai e nevoie.

Tata cred ca le-a facut la spitalul Schuller, acum 1 luna.
FILter
Cel mai elegant ca sa nu mai pierzi timp pe la analize, cu 2-3 luni inainte sa expire te duci la politie si il declari pierdut. Baietii iti vor prelungi permisul cu perioada normala de valabilitate 10 ani adica fara sa fii testat medical. biggrin.gif
ionut.tanase
De aia se suie toti chiorii si baietii cu probleme psihice la volan! Nu mai bine mergi frumos si faci controlul? De ce toti incearca sa eludeze legea?

Nu mai dati sfaturi din astea pe site!
FILter
Colegu', stai linistit ca majoritatea celor care se stiu chiori sau cu probleme merg direct cu darul la doctor si tot sunt declarati apti. Sfatul meu este pentru cei 90% din soferi care sunt normali, vad si aud bine dar trebuie sa-si ia liber pe la serviciu ca sa faca un control fara nici o valoare.
balanel
Eu l-am schimbat cu aproximativ o luna inainte de expirare si nu a fost nevoie de control medical.
michael38
Era vorba ca de pe la jumatatea anului o sa apara permisele noi,europene.Stie cineva ,ceva pe tema asta?
slaiciprian
DAR ASTA DE ACUM CE ARE?
fii fara grija, poti conduce oriunde.
chris_t
L-am schimbat eu la inceputul lui aprilie, expira in doua saptamani. Nu l-am dat pierdut, l-am schimbat pur si simplu pentru expirare. Fara analize.
ionut.tanase
QUOTE(FILter @ 25 Jun 2008, 14:05)
Colegu', stai linistit ca majoritatea celor care se stiu chiori sau cu probleme merg direct cu darul la doctor si tot sunt declarati apti. Sfatul meu este pentru cei 90% din soferi care sunt normali, vad si aud bine dar trebuie sa-si ia liber pe la serviciu ca sa faca un control fara nici o valoare.
*



Datorita acestei mentalitati avem stirile de la ora 17.00 wink.gif Dn punctul meu de vedere ar trebui sa fie efectuat un control medical la sange atat celor care au permis cat si celor care urmeaza sa-l ia! Cred ca nu mai este cazul sa va readuc aminte cate persoane au murit in timp ce conduceau facand infarct sau comotie cerebrala. Mai sunt in aceeasi categorie daltonisti, oameni care sufera de pierderi temporare de memorie etc care au permis de conducere si asta numai din cauza doctorilor care ii declara ''apti''. Sper sa nu te loveasca niciodata ghinionul sa suferi vreun accident din cauza unui sofer ''apt'' cum sunt cei descrisi mai sus wink.gif
Referitor la soferii asa zis normali, in acceptiunea ta desigur ... doar daca nu esti cumva doctor, sa stii ca sunt multi care se considerau normali si au sfarsit din diverse cauze medicale in timp ce conduceau.
yanyu
as dori detalii despre noul permis de conducere care va fi introdus pana sfarsitul anului:
acte , model, trebuie fisa medicala noua....
multumesc!
tribunul
Pote te ajuta asta?

http://www.mediafax.ro/social/noile-permis...ml?1688;3259724
yanyu
multumesc!
sa vezi ce ma distrez,al meu expira pe 30.10.2008. radmasa.gif
ozzzy
si... cum asta treaba?
se mai fac sau nu se mai fac analizele medicale in cazul in care inca nu a expirat permisul?
Adrian00
Nu se fac!
ozzzy
Multumesc , asta e o veste buna.
Sper sa am si putin noroc pentru ca luni ma duc la politie iar marti imi expira permisul.
Dante78
stie cineva cat dureaza preschimbarea?
ozzzy
In mod normal ar trebui sa primesti permisul in 2 ore de la depunerea actelor.
Eu insa am primit dovada pentru 15 zile .
adi_ar
Eu stiu ca dureaza ~10 zile, de unde si dovada pentru 15 zile, dar la depunerea documentelor se comunica acest lucru.
george_scala_2004
al meu expira ...in octombrie anul curent ! preventiv, sa nu mai dau 100 lei la analize, m-am prezentat mai devreme cu...6 luni ! la politie. la prinz am depus actele iar seara am fost sa il ridic.

http://www.prefecturabucuresti.ro/permise-...cere/index.html

o mentiune: pentru cei din bucuresti si judetul ilfov: nu faceti greseala sa platiti taxa la cec-ul din pipera. este infioratoare coada de acolo. platiti in orice alta parte. de asemenea, daca puteti, faceti copii xerox oriunde numai acolo, in zona, nu. si nu cumparati coperti pentru certificate de la indivizii din zona. luati de la cei cu gherete.
pretul permisului s-a modificat: nu mai este 50 de lei ci 68 lei. au fost situatii, foarte multe, cind cei care au platit 50 lei au trebuit sa plateasca diferenta !

succes,

p.s.: plata se face la cec pentru raapps, institutia care tipareste permisele si certificatele de inmatriculare. posibil sa se plateasca si la bcr dar nu credca raapps sa aiba cont la bcr...
cristio_79
Eu stiam ca se poate plati si la orice sediu BCR.
lucifer
Acum cateva zile a trebuit sa-mi preschimb permisul deoarece pe data de 9 iulie se expira ! Am facut o copie dupa buletin si permis si am plecat catre Drpciv PIPERA , am fost mai intai peste strada de sediul Drpciv unde mi s-au dactilografiat datele personale pe un formular standard care putea fi downloadat si de pe net , numai ca era cartonat si nu avea rost sa ma risc sa scot la imprimanta acel formular pentru a economisi 5 lei , inca 5 lei costand dactilografierea . In ziua respectiva unitatea CEC din incinta Drpciv nu functiona , asa ca am dat o fuga la Cec Bank de pe blvd Aviatorilor unde am platit 68 lei cu mentiunea preschimbare permis , recomand celor care vor sa-si preschimbe permisul si care vin de departe ca mine din sectorul 6 , de exemplu , sa-si plateasca in apropriere pe unde stau , sau pe langa locul de munca , astfel incat ajunsi la Drpciv sa mai aibe de aface doar cu acea dactilografiere !
In rest , la etajul 1 , sunt 8 ghisee parca unde se pot face poze , ceea ce a durat fix 5 min coada +poza , semnezi lasi permisul vechi si in 2 ore la ghiseul 15 ai noul permis european ( nu iti da nimeni dovada pt. permis pentru aceste 2-3 ore de asteptare , poti conduce in acest timp permisul nefiind suspendat de la dosar )
Pot spune ca acest sediu este intradevar in standardele UE , sau am nimerit eu intr-o zi neaglomerata , ori se simte criza si nu se mai fac inmatriculari peste inmatriculari . Totul este lejer , pana si locurile in parcarea institutiei , pacat ca este pot spune departe ca locatie de multi dintre noi , dar merita drumul acesta fiind unul singur nu ca alta data cand permisul era gata dupa cateva zile , facand inca un drum pentru a-l ridica .


Daca am postat aiurea rog un moderator sa mute postarea mea !!!
soryn_soryn
poate sunt off topic,dar lucifer da un semn de viata si tu pe bursa
draculafly
lucifer , nu a fost nevoie si de analize ?? explica te rog
vijelie
Le-a facut dupa ce a primit noul permis, nu te-ai prins?
ozzzy
QUOTE(draculafly @ 8 Jul 2009, 14:58)
lucifer , nu a fost nevoie si de analize ?? explica te rog
*


nu e nevoie daca nu a expirat permisul
de exemplu mie imi expira pe 9 iunie si in aceeasi zi am depus actele fara sa fie nevoie de analize
lucifer
Atata timp cat permisul nu este expirat , nu sunt necesare analizale .

Iata si cateva randuri din lege :

http://www.prefecturabucuresti.ro/permise-...cere/index.html


Atasez si formularul pe care l-am dactilografiat , acum e cu dus si cu intors , pe acest formular practic se bifeaza la Tipul Operatiunii , casuta Preschimbare , nu si motivul preschimbarii , asa ca poate dar zic "POATE" la ghiseul unde se fac poze cu maimuta , agentul nu se uita la valabilitatea permisului si scapati fara analize , nu bag mana in foc pentru aceasta versiune .
Oricum de preferinta e sa preschimbati permisul din timp , nu in ultima zi de valabilitate !
lenafnafets
Astazi am fost si eu la sediul din Pipera pentru preschimbare permis (expira in noiembrie); Platit fisa dactilografiata vis-a vis 12 ron taxa la CEC in cladire (parter ghiseul 17) 68 RON si impreuna cu copia de pe CI si permisul vechi depus actele la ghiseul 10. Aici am facut poza si am semnat electronic (mai erau si alte ghisee 8,9..)
Durata : dactilografiere : 10 min
coada CEC : 15 min
coada depus acte: 10 min

Mi-a spus de la ghiseu ca in 2 ore sa ma prezint la ghiseul 15 et 1 pentru ridicarea noului permis.

Bafta!!!
matruska
Legal daca expira si cu o zi ar trebui sa faci fisa de analize medicale. Dar acuma baietii din pipera mai accepta si peste termen. Cererile si fisele poti sa le tehnoredactezi in pdf si nu ai probleme. Problema e pana cand vor accepta fara analize ?/ post-336-1110552459.gif
vet
Avand in vedere ca peste 3 luni implinesc 5 ani de la expirarea permisului (si cam 300.000 km in acesta perioada).....m-am gandit sa intru si eu in legalitate. Am facut fisa medicala, am descarcat de pe net fisa detinatorului, ma duc sa platesc si taxa, fac si copie cartii de identitate.
Intrebari :
1)pe site-ul politiei rutiere scrie ca fisa poate sa fie completata si de mana. Pe fisa descarcata de acolo....in subsol scrie ca trebuie dactilografiata. Oare cum trebuie?
2)pozele se fac loco???
3)cam cat timp se pierde la depunerea actelor si cam cat dureaza pana la eliberarea noului permis?
tatabobu
1. probabil ambele variante sunt acceptate, eu as merge cu o fisa dactilografiata (e un .doc, ti-l faci singur)
2. da, de foarte multa vreme
3. 2h
corbex
De fisa nu stiu, probabil poate fi completata de mina, dar nu vor recunoaste, birourile de dactilografiat sint de-ale lor.
Fotografia se face NUMAI acolo.
Cam a doua zi intri in posesie.
Dai spaga 2-3 catei si-l iei pina la finele zilei. Dar te duci mai de dimineata.
vet
Multumesc pebtru raspunsuri.
Am sunat la ei si o tanti mi-a spus ca merge cu fida completata cu piscu.
bogdanelkva
Azi am auzit ca,cica de la 1 ianuarie 2013 e obligatorie fisa medicala la schimbarea permisului cand acesta a expirat.Un vecin de-al meu,al carui permis expira anul viitor,deja si-a bagat actele si acum umbla cu dovada pana ii vine permisul nou.Zicea ca nu mai vrea sa-si bata capul cu analizele anul viitor si mai bine se rezolva acum.Permisul meu expira in 2014,as putea sa il schimb inainte de termen,nu zic politaii nimic?Nu de alta,dar sunt satul sa stau pe la usile spitalelor cate o zi-doua, din sase in sase luni cu dosarul medical "in interes de serviciu".
rolleyes.gif
aqua
daca il schimbi inainte sa expire, nu-ti mai trebuie analizele, daca te duci dupa expirare tre' sa te duci si cu analizele
e valabil de mult chestia asta, nu incepand din 2013
gabize
Eu mi-am schimbat in ianuarie permisul, pentru ca aveam nevoie de permis european, si totul a decurs normal si fara probleme, desi vechiul permis mai era valabil 3 ani.
kxz
si totusi, cu ce ajuta ala european??? si cat mai costa o schimbare de permis?
maho
Pai ala "european" e cel de plastic, format mic, cu "Permis de conduire" in subtitlu (intrate de cativa ani in uz). Le-au inlocuit pe cele de carton. Oricum, faci analizele daca te duci cu el expirat, daca-l schimbi inainte de expirare nu trebuie.
gabize
maho, esti putin in eroare. Sunt doua tipuri de permise de plastic:
cele vechi:

user posted image

cele noi:

user posted image
maho
Merci pt. atentionare, blush.gif , deh, daca nu ies "afara cu masina, nu stiam de atata plastic.
Brainie
QUOTE(bogdanelkva @ 20 Oct 2012, 17:25)
Azi am auzit ca,cica de la 1 ianuarie 2013 e obligatorie fisa medicala la schimbarea permisului cand acesta a expirat.Un vecin de-al meu,al carui permis expira anul viitor,deja si-a bagat actele si acum umbla cu dovada pana ii vine permisul nou.Zicea ca nu mai vrea sa-si bata capul cu analizele anul viitor si mai bine se rezolva acum.Permisul meu expira in 2014,as putea sa il schimb inainte de termen,nu zic politaii nimic?Nu de alta,dar sunt satul sa stau pe la usile spitalelor cate o zi-doua, din sase in sase luni cu dosarul medical "in interes de serviciu".
rolleyes.gif
*

Există un proiect de modificare a codului rutier, în care devine obligatorie fișa medicală la preschimbare; în cazul înlocuirii pe motiv de schimbare nume, deteriorare, pierdere se dă un duplicat cu aceeași valabilitate cu originalul.
Pentru o nouă perioadă de valabilitate este necesară vizita medicală.
Nu știu în ce fază e proiectul, dacă afost eventual adoptat cu aplicare din 2013. Știe cineva ceva în plus ?

Consecință: dacă cer prescimbare acum (pe regula actuală), cu 6 luni înainte de expirare, trebuie să inventez vreun motiv, sau îl schimbă la cerere, fără comentarii ? dar cu 2 ani înainte de expirare ?
bogdanelkva
QUOTE(bogdanelkva @ 20 Oct 2012, 17:25)
Azi am auzit ca,cica de la 1 ianuarie 2013 e obligatorie fisa medicala la schimbarea permisului cand acesta a expirat.
*


Aici nu m-am exprimat eu cum voiam sa spun.De fapt,ma intereseaza schimbarea permisului inainte de expirare (cine naiba umbla cu permisul expirat? tongue.gif ).E logic sa fac alte analize daca a expirat,dar eu am auzit ca obligatoriu se fac analizele chiar daca permisul nu e expirat,asta incepand de la 1 ianuarie... unsure.gif
tribunul
QUOTE(gabizegrean @ 21 Oct 2012, 18:49)
maho, esti putin in eroare. Sunt doua tipuri de permise de plastic:

astea din urma se aseamana cu cardurile.
Markos
Mi-am schimbat si eu azi permisul expirat în mai 2007 blush.gif

Pentru fisa medicala m-am dus ieri seara la Medlife Grivitei. E 110 lei pentru abonati (165 lei pentru restul lumii) si a durat o ora, din care juma' de ora am asteptat sa iasa o tanti din cabinetul psihiatrului icon_mrgreen.gif

Azi pe la pranz m-am dus în Pipera. 20 de minute am stat la CEC-ul de acolo sa platesc 68 de lei (cam aglomerat, coada), 10 minute a durat la ghiseu depunerea actelor, verificarea lor, plus foto.

Dupa 2 ore am ridicat permisul nou. Mult peste asteptari tot procesul, ca viteza tongue.gif
corbex
N-ai avut curaj sa intri personal la Cristian Costache laugh.gif
Markos
Offtopic: au angajat în Pipera carne proaspătă. La ambele ghișee (depunere acte, respectiv eliberare permise) am nimerit peste două superbunăciuni de 23-24 de ani blush.gif
corbex
Pina-mi expira mie, se flescaie carnea.
O sa te torn la tot forumul ca ai facut fisa medicala la FF.
Markos
QUOTE(corbex @ 19 Sep 2013, 20:55)
Pina-mi expira mie, se flescaie carnea.
*


Io am văzut că ți s-a fleșcăit deja mellow.gif
l@u
ti-a aratat-o el sau ai cerut tu sa o vezi ? nedumerire.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.