Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Anvelope / Cauciucuri Tigar
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
Pages: 1, 2, 3, 4
Axe
Cautand dupa papuci noi pt. masina am dat de aceasta firma noua se pare pt. ca personal nu am auzit de ea. Se vede treaba ca au o gama foarte variata de anvelope cu profiluri interesante si preturi de bun simt dar ce putem afla despre aceasta firma ?
http://www.vreau-anvelope.ro/cauta/pret-as...tigar/offset-30

http://www.oferteanvelope.ro/oferta.php
cj98czh
Din cate stiu sunt reesapate...

Oricum sfatul meu este sa te orientezi catre anvelope de firma chiar daca sunt mai scumpe...pt. siguranta ta... anvelopele au un rol foarte important in tinuta masinii pe drum ...si de aceea eu zic ca este foarte important sa fie de buna calitate... mai ales ca unele noi te duc 50.000 de km...deci nu le schimbi in fiecare zi...

Am avut de exemplu Matador Aquilla noi si nu am fost deloc multumit de ele...intra ABS cand nu te asteptai... am pus Continental...alta viata...
Axe
Sunt firme pe piata care produc diverse la o calitate superioara si preturi mici, a se vedea un exemplu si NU FAC RECLAMA dar vreau sa fiu inteles; firma "365" a lui mega-image, incercati orice de la ei de la apa la detergent de masina sp vase, veti avea o revelatie, exemplele pot continua. Bravo celor care pot sa produca de calitate la pret mic, mai pe romaneste se multumesc sa castige din rulaj decat din plesneala !
Sa revenim la subiect, ma intrebam daca nu cumva acest Tiger este o astfel de firma pt ca anvelopele chiar arata bine si nu par resapate. Deci hai, sariti cu impresii cei care ati utilizat sau care stiti ceva concret despre firma asta. Resapate ???

p.s. sa mai adaug si un ex "pe invers", acum am pe masina am niste Pirelli P6000, de toata jena, aluneca la franare, mi-am luat o acvaplanare la sub 100km/h de toata frumusetea ( chiar am deschis un topic pe tema ), precizez ca sunt noi cauciucurile !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
valeron_x
Tigar e o firma sarbeasca si din 2003 lucreaza cu Michelin. s-a numit Tigar MH pana in 2007, acum se cheama Tigar tyres.

http://www.tigartyres.com/tigarmh/article.php?aid=77

presupun ca daca sunt parteneri michelin, nu-si asociau aia numele cu o fabrica de gumilast
Axe
...., am intuit bine ?
valeron_x
nu stiu, cumpara-ti si vedem dupa aia radmasa.gif
eu daca ar fi sa aleg pentru 185, 55, R15, mi-as lua Goodyear Eagle Ventura, cu 5 lei mai scumpe
Axe
mda, dar vreau sa o inaltz un pic, mai bine pentru borduri, asa ca vreau musai 185/65/15, este cam max ce pot sa pun pe modelul meu sad.gif
cj98czh
[p.s. sa mai adaug si un ex "pe invers", acum am pe masina am niste Pirelli P6000, de toata jena, aluneca la franare, mi-am luat o acvaplanare la sub 100km/h de toata frumusetea ( chiar am deschis un topic pe tema ), precizez ca sunt noi cauciucurile !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
*

[/quote]


Axe ,la anvelope 99% din ieftinituri sunt proaste...si eu nu ma joc cu siguranta mea...cat despre Pirelli P6000 eu personal am fost multumit de ele....in general imi place Pirelli in special cele de iarna....
Axe
am fost si le-am studiat, arata foarte bine nu bine, dar tipul de acolo, chiar vanzatorul mi-a spus ca sunt resapate si nici vorba de parteneriat cu michelin !!! sad.gif In concluzie m-am reorientat spre modelul debica passio 185/65/15 costa 140ron.

http://avtosell.ck.ua/images/Tyres/Debica%20Passio.jpg
claus
e foarte posibil ca acele pirelli p6000 sa fie prea vechi.. si oricata "carne" mai au pe ele, cauciucul imbatranit.. blabla.. nu mai e bun
Axe
Daca cineva are dovada ca sunt resapate sa posteze aici sa stie lumea pe ce arunca banii sau dimpotriva poate este doar un zvon ???
cj98czh
Pai ti-am spus ca stiu ca sunt de cand ai zis de ele... ai comfirmarea si a celor care le vand....tie chiar iti place sa umblii dupa ieftinituri...
Axe
cel care le vindea era un vanzator care putea sa zica asa pt ca de ex nu mai avea patru sau avea un castig mai mare la alte anvelope, daca te duci la unul care are depozitul plin de Tigar precis afli ca sunt japoneze si au iesit pe primul loc la testele ADAC in 2007 si 2008 ! ohmy.gif
cand am zis dovada inseamna un document, site, care trateaza problema.

iata un ex ai auzit de Marangoni Vanto, citeste testele depre ele la ADAC, costa putin peste 200ron !!!
valeron_x
oricum, ai gasit acum niste cauciucuri extraordinare... bine ca n-avea montana la 100 RON bucata
Axe
aaaaaaaaaaaaaaaaa, no pana aici 124.gif
valeron_x
asta da comparatie, marangoni cu debica si tigar, e bine. se mai fabrica "victoria"? ce bune erau dom'le, duduiau tractoarele pe ogoarele patriei... si unele dintre ele erau si rotunde radmasa.gif

Axe
pai asta era ideea ca nu se compara calitativ dar ca pret nu sunt cu mult mai scumpe. oricum eu pana la urma am comandat continental ecocontact3, le astept sosirea azi ! smile.gif
valeron_x
sa le stapanesti sanatos, eu am conticontact pe masina de serviciu si sunt ok. se comporta si arata foarte bine si dupa aproape 20 de mii de km
R19/16v
Axe, timp sa faci topicuri multe si degeaba ai, dar de google.gif n-ai?!

http://www.tigartyres.com/tigarmh/article.php?aid=77


Nu am vazut nicaieri spunandu-se ca sunt reesapate.

Si in plus, pe orice anvelopa reesapata este mentionat acest lucru.
Axe
din contra eu ma itrebam ce-i cu ele, am zis daca citeai cu atentie ca nenea vulcanizatoru le-a denigrat ca fiind resapate, citeste mai sus.
si se pare ca si tu ai cam tot atat timp liber ca si mine. icon_mrgreen.gif
gigi_kent
Cauciucurile Tigar sunt excelente. Am un set de iarna si am urcat unde toate firmele astea care au nume mari nu au urcat nici 10 metri. Asa ca nu mai aruncati cu banii in cauciucuri de firma doar ca se numesc cum se numesc.
iiulian2000
Salutari,

astazi mi-am montat si eu pe masina cauciucuri Tigar Winter1 205/55 R16 M+S 91H.
Voi reveni cu feedback la prima zapada unsure.gif
dansora
Confirm si eu implicarea Michelin-ului in productia Tigar. De ceva vreme studiez piata si m-am mai documentat. Anvelopele Tigar sunt produse sub egida Michelin si nu sunt sub nicio forma resapate.
Pentru mai multe detalii am atasat un document care confirma cele spuse de mine.

@iiulian2000: De unde ai cumparat si cat a fost bucata (205/55/R16)?
Pana la zapada, eventual poate ne spui niste impresii despre cum se comporta pe asfalt uscat/ umed (zgomot la rulare, franare pe asfalt umed, etc.).
Axe
QUOTE(R19/16v @ 13 Jun 2008, 18:07)
Axe, timp sa faci topicuri multe si degeaba ai, dar de google.gif n-ai?!

http://www.tigartyres.com/tigarmh/article.php?aid=77
Nu am vazut nicaieri spunandu-se ca sunt reesapate.

Si in plus, pe orice anvelopa reesapata este mentionat acest lucru.
*



Au trebuit aproape trei ani sa se adevereasca faptul ca topicul nu-i degeaba iar gumele ie bune bre ! icon_mrgreen.gif
dansora
Nici n-am observat de cand e topicul smile.gif)
Vesnic_nemultumitu'
Am vazut eu la NORAUTO Tigar Winter 1:

195/65R15 91T 183.80 Ron/buc
205/55/R16 91H 272.70 ron/buc

Montajul nu e inclus.
theodor2004
Pt cei care, totusi, v-ati pus Tigar pe masina: cum sunt? cum merg pe zapada? Cat sunt de silentioase? Am gasit o promotie pt cauciucuri Tigar Winter 1 la 165 RON (175/65 R14), si ma bate gandul sa imi iau pt Clio.
Resapate nu cred ca sunt, am vazt destui distributori care le vindeau ca noi.
rtBK
nici continentalurile nu sunt silentioase si tu vrei tigar sa fie silentios... si chiar si asa asta e factorul determinant?
theodor2004
Good Year Ultragrip 7+ e silentios.
Pt mine e important sa fie cat de cat silentioase.
CAT10
Tocmai mi-am pus Tigar 205/55 R16 Winter. Pe langa faptul ca arata destul de bine nu fac nici pe departe zgomotul pe care ma asteptam sa-l faca. Cel putin pana la 90 km/h nu sesizez diferenta fata de Michelin Energy pe care tocmai le-am dat jos.
Pret: 290/bucata la Badrom. Cu tot cu montat si echilibrat m-a costat 1250 RON. Astept acum sa le vad eficienta in conditii dificile (ca dor d'aia am dat banii pe ele). Cei care le-au montat imi spuneau ca cunosc pneuri de firma mai zgomotoase decat Tigar ceea ce nu ma surprinde caci pana la urma zgomotul nu tine doar de profil ci si de amestecul din care este facut cauciucul.
Axe
Ba zgomotul tine in mare masura si de profil
CAT10
Axe, Total de acord cu tine. Si ca sa merg pana la capat iaca si poza cu profilu'...
cj98czh
QUOTE(CAT10 @ 31 Oct 2010, 19:13)
Tocmai mi-am pus Tigar 205/55 R16 Winter. Pe langa faptul ca arata destul de bine nu fac nici pe departe zgomotul pe care ma asteptam sa-l faca. Cel putin pana la 90 km/h nu sesizez diferenta fata de Michelin Energy pe care tocmai le-am dat jos.
*




Hai las-o asa ...
theodor2004
multumesc de informatii, dar am renuntat la ideea sa imi pun Tigar. Probabil imi voi pune Fulda Kristal Montero 3, am gasit la 192 RON (pt Symbol), si sunt mai bune decat Tigar.
Pt comparatii se poate consulta site-ul www.tyretest.com, acolo Tigar Winterra sunt cotate cu 3 stele, Debica Frigo2 cu 3.5 stele si Fulda Montero3 cu 4 stele.

Cat despre colaborarea cu Michelin, eu am vazut din site-ul furnizat de un coleg mai inainte, ca e vorba de o colaborare pt anvelope de scutere si motociclete .
victor.vajoi
Azi si-a montat tatal meu Tigra Winter. Arata bine. ma bate si pe mine gandul sa imi iau pt solenza(daca gasesc pe R13), mai ales ca la el au fost 160 lei buc cu tot cu montaj.
arg_solenza
salut io am tigar pe solenza mea de iarna trecuta si vreau sa va spun ca pe langa faptul ca le-am luat la oferta de la norauto cu 100 lei bucata anvelople s-au comportat admirabil pe zapada si polei. Spun asta pentru ca le-am probat in conditii destul de dure adica zapada peste bara fata. Doar odata am ramas usor blocat cand am cazut cu roata spate intr-o groapa si sub zapada era fix gheata dar intr-un final am am iesit singur de acolo. Pe drum uscat si umed nu prea e diferenta din punct de vedere al aderentei fata de matadoarele din fabrica. Si in final in legatura cu zgomotul :pana la aprox 80km/h nu deranjeaza dar dupa 100-120 devin usor obositoare. Dupa parerea mea raportul calitate/pret este super.
Axe
La 100ron/bucata da, insa acum asa cum se intampla de obicei cand ceva nu se gaseste sau devine obligatoriu, brusc pretul creste cu o nesimtire pur romaneasca ! wink.gif
Mrija
Arabesque baia mare echipeaza clio-urile agentilor cu cenzuraturi de-alea numite tigar. Am avut si eu pe masina 4 mizerii de-alea si s-au tocat in 30000 ... culmea ca am pus ceva maxxis sau cum saracie ( cica sarbesti dar erau din banii mei ) erau si sh, si alea singure au dus 25000 ... parerea mea lasati tigar sa se vanda la altii. ( in 100000 km am schimbat 3 sau 4 seturi )
rtBK
eu nu consider un dezavantaj faptul ca se toceste o anvelopa in 30.000 km
Axe
Probabil ati uitat ca cele de iarna sunt mai moi si se tocesc mai repede.
arg_solenza
corect la astea de iarna pe asfalt conteaza orice frana ca sunt moi
Mrija
Imi cer scuze, m-am referit la Tigar cele de vara...
rtBK
am mers (pasager) azi cu un logan echipat cu tigar sigura... initial nu m-a interesat pana cand am inceput sa "plutim" pe autostrada de la acvaplanare.

In rest curbe luate cu viteze destul de mari si se tineau bine... semi off road / drumuri desfundate cu noroi s-au descurcat ok.

zgomotul acceptabil, dar na..fiind logan diesel laugh.gif era cam fix aceasi chestie.

Mi se par multumitoare, dar stau foarte prost la acvaplanare in timp ce alte masini inclusiv tiruri n-aveau nici un stres si chiar ne depaseau smile.gif.
Axe
acvaplanare la ce viteza bre de va depaseau si tirurile si voi o tineati tot intr-o acvaplanare ?!?!?!?
SorinCT
Taicamiu a cumparat Tigar Hitris (http://www.tirestest.com/pkw_sommerreifen/tigar/hitris_a/index.html) de vara si pot spune ca sunt corecte pentru pretul lor. Nu am avut surprize neplacute nici pe inundatii nici pe seceta, nu am derapat niciodata pe ploaie. In schimb cu B390-urile stock imi cam fugea de spate in curbe, chiar si pe uscat.
Sunt sigur ca se gasesc si mai bine dar la pretul lor eu cred ca merita pentru un rulaj urban.
Ideea e ca eu nici nu conduc astfel incat diferenta de aderenta dintre un Tigar si un Dunlop sa faca diferenta intre accident si evitare sau viata si moarte. Nu ajung niciodata in situatia in care masina sau viata mea sa depinda de diferenta aia dintre aderente.
UltraDrive
Daca tot va puneti anvelope Tigar, de ce nu beti Qiuck Cola si Adria, mancati parizer si fumati Carpati fara filtru ?
E vorba de viata voastra stimati colegi de forum si nu numai a voastra ci si a noastra, restul participantilor la trafic.
Parerea mea este ca va zgarciti fix unde nu trebuie.
Numai de bine.
rtBK
axe 100 - 120.

ultradrive: total de acord
arg_solenza
sunt de acord cu ultra drive in ceea ce priveste cauciucurile de vara .
Dar in ceea ce priveste tigar winter mi-am expus parea si experientele mai sus.
rtBH: e urat rau de tot ca pasager!!! si senzatie de nesiguranta este accentuata:D:D:D:D
rtBK
bonus niste stergatoare care nu prea stergeau... un tablou perfect. laugh.gif
JR.
Salut, cautand pe net am dat peste acest forum si m-am inregistrat doar ca sa va dau o informatie: am gasit cauciucurile Tigar 205/55/16 la reprezentantul Dacia din Tulcea ( probabil ca si in intreaga tara) la pretul de 270 lei /bucata cu montaj inclus dar fara plumbi.. mai putin de atat nu cred ca se poate.!!! am facut aceasta alegere pentru ca dupa ce am alergat pe la cauciucurile sh unde imi cereau 120 ron fara montaj, m-am lasat pagubas.. la service dacia era mare imbulzeala pe cauciucurile acestea dupa mine ramanand numai 3 bucati! dupa cum sunt sigur ca la iarna nu voi merge cu 200 km/ora sunt super multumit de pretul gasit. anvelopele NU SUNT RESAPATE! intre ce ne-am dori si ce putem avea este diferenta. asa ca va invit sa cumparati dupa posibilitatile avute.. pentru vara am good year hydragrip cu care nu pot merge deloc pe zapada ( absolut deloc) big_wheel.gif ideal ar fi sa am si genti de tabla dar... succes big_wheel.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.