Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: schimbare culoare lumini consola centrala
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II > Tutoriale
gogu12002
In continuarea indicatiilor pentru TUNING interior ,revin cu explicatii pentru schimbarea culorii luminilor de la afisor si butoane de pe consola centrala.
Indicat numai pentru persoanele cu ceva cumostiinte si mai ales indemanare in electronica.
Necesar LED-uri albastre sau alte culori 7 buc. si un link de unde sa va alegeti culoarea http://shop.dotlight.de/shop/product_info....products_id/428
Nu solicitati detalii pentru ca nu sunt autorul pozelor,sursa "bunul net".
Bafta.
sheremarius
ne poti da si linku` de unde ai luat pozele ? ms
dyngo
sal. ma poti ajuta sa schimb si eu luminile de bord ? la masina din semnatura. vreau sa le fac albe pe toate. le am rosii..ms
gogu12002
Din pacate nu.Am gasit materialul pe la francezi si m-am gandit ca poate intereseaza si pe cineva de pe la noi.Scopul a fost caritabil.
skorpio_bog
a desfacut cineva consola centrala cu displayul de la RCD? nu reusesc sa o desfac. Deci se trage din fata intai si iese din niste cleme. problema e in partea din spate. Cum se desface acolo? ca din cate am vazut intra si acolo in niste cleme insa dedesubt e prinsa si in niste suruburi torx parca? daca are cineva idee sa dea detalii va rog.
mersi!
19vik
Se scoate impreuna cu capacul dinspre parbriz, ala cu fante de dezaburire si cu senzorul de la clima, ridicand pe laterale din aproape in aproape dinspre tine spre parbriz ca sa-ti dai seama unde sunt clemele. ATENTIE: ridici ambele capace o data, altfel rupi clemele dintre ele, unde sunt suruburile. Abia dupa ce ai declipsat toate clemele de pe laterale prin ridicare, ultimele 2 pe latura cea mai din fata, la parbriz ies prin tragere spre spatele masinii. Dupa ce le-ai scos pe amandoua o data, desfaci cele 2 suruburi si le separi.
skorpio_bog
mersi mult vik. o sa ma apuc de treaba sa le schimb:D
skorpio_bog
stie cineva configuratia pinilor mufelor de la RCD? ma intereseaza sa stiu care sunt pinii pentru iluminarea butoanelor cand se aprind pozitiile.

Si daca are cineva idee la displayul climei, dupa ce desfaci carcasa aia metalica ce vine peste display, ramane ecranul, un suport de plastic alb si 2 lamele de cauciuc care leaga ecranul de placa. Cum se scoate ecranul fara a deteriora panoul?
VyRuZ
Eu aș vrea să știu cum capăt acces doar la panoul de climatizare, partea din spate. Am un bec ars acolo și singura soluție sensibilă îmi pare extragerea casetofonului. Am A/C, nu climă.
Becurile-s cele clasice, folosite și pe Dacia, 1.2 W, soclu?
Am căutat pe forum dar nu am găsit decât câteva detalii despre schimbarea culorii bordului, nimic despre desfacerea zonei respective.
Mulțam anticipat. smile.gif


P.S. - Bicorp 2.2, 2007.

8 Jun 2010, 22:34:
Anyone? Vă rog frumos. smile.gif Mă seacă becul ăla ars.
skorpio_bog
pai ca si la clima, trebuie scos panoul de comanda pt ac (cel cu rotite in cazul tau). Pentru asta trebuie sa scoti RCD-ul, tava de sub RCD si sa desfaci fata consolei centrale. Apoi scoti panoul de la AC si il desfaci pentru inlocuirea becului respectiv.
VyRuZ
Și deci se scoate prin tragere?

Ideea e că bănuiesc cam cum se scoate dar prefer să întreb ca să nu rup vreo clemă, ceva, și apoi să stau cu lipici prin bord. smile.gif

Mulțam fain! O să încerc după ce vin de la RAR.
VyRuZ
Și ai cuvântul meu că am căutat. Dar era vreo 3 dimineața. Îți mulțumesc frumos și scuze de redundanță.
Badiu
Pentru cei care nu au clima, stie cineva o solutie de schimbat culoarea consolei centrale? (lumina de la butonul de AC, dezaburire etc).Stiu ca exista becuri dar lumina ramane la fel deoarece exista o folie de culoare portocalie lipita peste.Se poate cumpara si schimba acea folie?
skorpio_bog
poti incerca sa schimbi acea folie cu alta culoare, sau poti incerca sa pui leduri in locul becurilor clasice.
Badiu
Am incercat sa pun leduri albe, dar lumina ramane la fel.Folie nu stiu de unde sa cumpar, nu stiu prea bine nici cum se numeste acea folie.Ai idee?
geoman

Ma intereseaza si pe mine problema foliei portocalii, ca cea de pe vechiul display tuner list e prea mica. Am pus una de la un ambalaj "mr muscle" portocaliu dar abia se vede lumina ziua. Ce am observat ca foliile astea sunt transparente vopsite pe o parte alb sau portocaliu.
DRD
Dupa ce demontati ambele display-uri, dati folia aia portocalie jos (la RCD e lipita pe margini) si inlocuiti-o cu o hartie alba a4 taiata dupa modelul celei vechi. Daca ledurile puse de voi sunt prea puternice si lumina patrunde prin foaie atunci folositi hartie glasata autocolanta ... dezlipiti partea colorata si folositi folia aia alba pe care se lipeste. Eu asa am facut si se vede exact ca din fabrica cu leduri rosii in spate.
Sebz
Hop si eu cu rezultatul partial.Nu am gasit destule leduri la magazin si pentru bord,dealtfel si butonul "AUTO" si indicatoarele de la dezaburiri au ramas momentan cu ledurile stock.

Gogu12002 -nu stiu de ce este asa diferita placuta de la afisajul rcd-ului la tine in post (4 leduri) fata de a mea (14 leduri),in rest ca forma este identica.

[attachmentid=1627687426] [attachmentid=1627687427] [attachmentid=1627687428]
ultravox
Referitor la folia aia portocalie (de la RCD / Clima) se poate dezlipi de pe afisoarele LCD fara a le deterior?. Este facil/suficient? Am inteles ca, nativ, afisoarele folosit ar avea culoarea albastra, daca folosesc LED-uri albe obtin fond albastru / scris alb?.
Multumesc.
Sebz
Folia portocalie se poate dezlipi fara probleme de pe display ,dar nu este deajuns.
Folia respectiva are si rolul de a dispersa lumina pe lcd,asa ca va trebui sa tai hartie de calc dupa forma celor vechi si sa pui in 3 straturi pentru a obtine un display uniform.Daca pui doar 2 or sa se vada dungi,daca pui 1 tot dungi dar mai pronuntate iar daca nu pui deloc o sa-ti vezi direct ledurile.


PS: daca te uiti bine la prima poza din postul meu anterior o sa observi niste dungi,displayul ala are doar 2 foi de calc si o asteapta pe a 3-a.
ultravox
@Sebz - multumesc, acum este clar.
tzsombi
oare cum ar arata dispaly-urile fara iluminat de fundal (sa se vada doar scrisul in alb) ?
Sebz
nu se poate. Aceleasi leduri care ilumineaza caracterele ,ilumineaza si fundalul.
Stemario
are cineva idee cum se desface cititorul de card? are 2 led-uri smd portocalii si vreau sa i le schimb, dar nu reusesc sa desfac cititorul ala..daca are cineva vreo idee...?
SerbanD
imi puteti spune si mie de unde pot cumpara niste leduri dinastea sau daca aveti vreunu de vanzare am la cine le schimba dar nu gasesc sa le cumpar sunt din sibiu ... v-as fii tare recunoscator ms salut.
Stemario
led-urile le gasesti la magazinele de electronice. daca ai drum prin bucuresti, da o fuga pe maica domnului si gasesti ce culori vrei tu. intereseaza-te prin sibiu pe unde sunt aceste magazine. daca nu stii tipul ledurilor, poti face ca mine, sa te duci la magazin cu toata placa si ii zici aluia "bai nene vreau si eu leduri ca astea de culoarea x". have fun;)
taxi4you
cool.gif
nonic
De ce ai sters explicatiile?
taxi4you
le-am sters pentru ca sunt intr-un experiment cu noua achizitie...aparate de bord cu display in loc de masinuta.
in cursul zilei de astazi daca am timp voi face acest lucru...voi atasa si imagini.
am vazut multe imagini cu schimbari lumini aparate de bord,dar display-ul temperatura,cum este acesta...
bafta! cool.gif

nonic
Sebz ai folosit smd-uri 3528 unde erau alea mari si smd-uri 1206 unde erau alea mici si ce intensitate luminoasa ai ales?
nonic
Cine a mai schimbat ledurile? Imi raspundeti si mie la intrebari? sad.gif
taxi4you
salut!
sper ca nu te voi dezamagi...in aparatele de bord nu vei gasi becuri,vei gasi niste smd-uri micute...la fel ca cele di telefoanele mobile.daca nu vei gasi la magazinele specializate in comercializarea pieselor de electronice,parerea mea este ca daca ai de unde sa faci rost de cateva placi de baza de telefoane mobile este perfect.
in consola centrala...daca ai aer conditionat manual,vei gasi doua becuri la fel ca cele din pozitia de far...in cazul in care ai aer conditionat automat vei gasi tot smd-uri.
ai nevoie de 18 smd pentru aparatele de borddaca este fabricatie pana in 2005 si fara masinuta in bord,care arata usitele deschise independent,pentru ele iti mai trebuiesc alte 4 smd-uri.in cazul in care este fabricatie dupa 2006vei avea nevoie de 14 smd aparatele de bord si 2 smd la masinuta cu usile independente.
sunt destul de multe smd-uri...costul unuia este intre 2,5 lei si 4,5 lei...depinde ce model gasesti...solutia ieftina este cea cu placa de baza de telefon mobil,in cazul in care ai asa ceva pe acasa de prisos,sau defecte.
iti trebuie si o lupa pentru a lucra lejer,eventual si un aparat de masura electronic ce iti aprinde smd-ul cand pui polaritatea pe el...iti vine si mai usor,asa sti care este plus si care minus.
daca doresti sa te apuci de treaba suna-ma sa-ti spun cum ajungi la ele si te voi sustine telefonic. smile.gif

2 Jun 2011, 09:59:
mi-a venit o idee te sun eu acum
nonic
taxi4you iti multumesc pentru explicatii si telefon.
Pot sa ma apuc de treaba dry.gif , sa vad cum imi fac timp.
Bejenaru Ionut
Nu vreauu sa deschid un nou topic asa ca intreb aici, sper sa nu supar pe nimeni. Am desfacut aseara consola centrala. Langa cititorul de card am vazut o mufa mica de cuuloare roz ce contine doua fire si care era prisa pe un suport. Deci nu era conectata la nimic. Are idee cineva ce e cu acea mufa? Poze nu am reusit sa fac ca sa vedeti despre ce e vorba.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.