Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ajutor in depistarea firul senzor de viteza diesel
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 25
radulescuraduflorin
salutare!am mare nevoie de ajutorul cuiva care se pricepe la instalatia electrica a unui diesel.unde se afla (daca exista)firul care indica impulsurile la vitezometru la un diesel .are motor td de 2068 si vreausa gasesc acest fir daca are .ceva de genul unui detector de impulsuri.mentionez ca ,vitezometrul este clasic prin cablu!daca aflu raspunsul ,va aduc la cunostinta un gadget bestial ptr toti !e intr-adevar bestial dar daca nu gasesc acest fir (in cazul cand exista )gadgetul respectiv nu isi are rostul!
merci!radu
aly_vo
stai putin........ wink.gif deci kilometrajul e clasic cu cablu ! atunci ce rost mai are senzorul de impulsuri ? wacko.gif
In fine ! nu prea am priceput dar hai sa incerc sa ajut si eu cum pot ::

Pe cutiile de viteza UN se afla un senzor de viteza (de impulsuri ) deasupra planetarei din dreapta iar pe celalat tip de cutie NG este cablu si se afla in spatele ei.
Poate sa mai fie o situatie cand are cablu pana la vitezometru, dar de fapt intra intr-un convertor de impulsuri si de acolo......mai departe : semnal electric.........
Spor la treba !

Uitasem, pe 25-ul care-l detii este montata cutie NG deci e cu cablu !
RADULESCUELA
Buna,
Cutia si kilomertrajul sunt actionate manual prin cablu ,in modul clasic.totusi in clipa in care introduc detectorul de radar ,care are optiune de citire a turatiei motorului, sesizeaza turatia motorului in mod corect si o afiseaza digital.
Nu se intelege ca prin instalatia electrica a masinii se transmite impulsurile vitezometrului de viteza?
Pe mine ma intereseaza care din fire imi arata viteza sub forma de impuls pt a putea conecta un vitezometru (un modul putin mai complex)holografic care proiecteaza pe parbriz toate datele care le aFISEAZA CEASURILE DE BORD IN MOD NORMAL(temp,presiune ulei )etc.
Modulul asta capteaza despre viteza masinii printr-un fir electric care transmite impulsuri.(cu cat viteza creste ,creste si nr de impulsuri transmise prin fir electric).
Multumesc si astept cu nerabdare un raspuns,

Radu
bugs_bunny
Cauta pe internet Revue Tehnique Renault Este cartea masini in limba franceza o gasesti gratuit Acolo ai toata instalatia electrica la mai multe variante de motorizare diesel
Eu am refacut de curann inst la renoul meu dar nu gasit firul care primeste impulsuri
Daca ai computer de bord atunci poti sa preiei un impuls dar daca este clasic si cablul de la cutie intra direct in kilometraj trebuie sa adaptezi un senzor magnetic (un itegrat + un magnet mic care sa trimita impuls ) si deja se complica Dami niste detalii cu aparatul care vrei sa il pui si cu bordul tau sa vad cu ce te pot ajuta
RADULESCUELA
kilometrajul e clasic iar mie nu mai functioneaza corect,da eroare tuometrul si km ,presiunea la ulei nu mai indica corect si am gasit un ceas holografic,dar trebuie sa gasesc pt vitezometrul firul care transmite datele despre viteza sub forma de impulsuri.din cate stiu era unul din pinii de la mufa de la caetofon.

Multumesc
cj98czh
Turatia se ia de pe alternator..deci daca zici ca nu mai indica corect verifica contactele de la alternator pt. ca sunt sanse mari sa fie oxidate...cat despre vitezometru daca este mecanic nu cred ca ai ce impuls sa gasesti...am desfacut de mai mult ori bordul pt. a schimba ceasul vitezometrului care se cam duc .. dar nu am vazut niciodata nimic electronic la ele...este mecanic 100%...
bugs_bunny
Dami adresa ta de mail sa ititrimit niste scheme de la inst electrica in care iti arta conexinile.
Dar daca i clasic numai daca folosesti un traductor de conectat la cablu din cate stiu eu despre holograma trebuie sa aiba si acest kyt pentu kilometraj clasic
RADULESCUELA
ti-am trimis pe PM adresa de mail,

Mercic mult
Globetrotter2
QUOTE(bugs_bunny @ 3 May 2008, 21:33)
Cauta pe internet Revue Tehnique Renault Este cartea masini in limba franceza o gasesti gratuit Acolo ai toata instalatia electrica la mai multe variante de motorizare diesel
Eu am refacut de curann inst la renoul meu dar nu gasit firul care primeste impulsuri
Daca ai computer de bord atunci poti sa preiei un impuls dar daca este clasic si cablul de la cutie intra direct in kilometraj trebuie sa adaptezi un senzor magnetic (un itegrat + un magnet mic care sa trimita impuls ) si deja se complica Dami niste detalii cu aparatul care vrei sa il pui si cu bordul tau sa vad cu ce te pot ajuta
*



E o mufa mai micuta GRI cu vreo 6 fire;)!

Intre aia ROSIE si ALBASTRA (la bord Electronic)

Conectiuni
-1 Masa senzor viteza
-2 Alimentare senzor viteza
-3 Masa senzor viteza
-4 Afisare viteza ( asta-i firul care il cauti)
-5 Alimentare senzor (+)

Daca ai bord mecanic...degeaba cauti mufa asta;)!

18 Feb 2011, 02:11:
QUOTE(aly_vo @ 2 May 2008, 21:57)
stai putin........ wink.gif  deci kilometrajul e clasic cu cablu ! atunci ce rost mai are senzorul de impulsuri ? wacko.gif 
  In fine ! nu prea am priceput dar hai sa incerc sa ajut si eu cum pot ::

Pe cutiile de viteza UN se afla un senzor de viteza (de impulsuri ) deasupra planetarei din dreapta iar pe celalat tip de cutie NG este cablu si se afla in spatele ei.
Poate sa mai fie o situatie cand are cablu pana la vitezometru, dar de fapt intra intr-un convertor de impulsuri si de acolo......mai departe : semnal electric.........
  Spor la treba !

Uitasem, pe 25-ul care-l detii este montata cutie NG  deci e cu cablu !
*




Si unde gasesc un asemenea convertor....de impulsuri ca eu am bord electronic si cutie cu cablu:P NG! HELP! Daca....fac..o smecherie...cu.. un magnet dala de la km de bicicleta o merge?tongue.gif
adytym
sper sa nu te superi, dar tu nu te uiti la data ultimului post
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.