Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inlocuire - bec pozitie - Symbol 1.4 8V 2001
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio > Tutoriale
cmandrei
Pe scurt smile.gif - Beculetul e W5W 12v 5w

Mufa becului este cea din poza, spre care arata sageata, cea mai de jos, sub becul de faza lunga.

user posted image

Se roteste stanga sau dreapta pana "se simte" ca s-a deblocat si iese. (in poza de mai jos se vede "dintele" de plastic - intre beculet si garnitura de cauciuc)

user posted image

De aici mai departe e simplu. Se trage beculetul din soclu, pur si simplu - fara rotire fara nimic si se introduce beculetul nou.

Se monteaza "in sens invers" fata de demontare.


Acest material este o nota informativa si nu indeamna pe nimeni sa umble la masina sa. Tot ceea ce faceti, e pe proprie raspundere si forumul reno.ro sau oricine altcineva nu poate fi tras la raspundere in nici un fel.
gilmour
Foarte util modul de explicare a procedeului. Multumesc pentru post. Totusi, am cateva intrebari. Becul meu este de 12v 3W, nu de 5w. Nu stiu daca asa a fost de la inceput, sau cineva l-a schimbat intre timp. Ce trebuie sa fac? sa montez unul de 5w, sau sa raman la 3w ca si pana acum. O a doua intrebare: desi nu functioneaza becul, am observat ca nu este ars. Incercand sa determin problema, se aprinde cand vrea, cum vrea. Deci am dedus ca problema este la mufa. Cum as putea sa verific contactele acesteia, probabil fierele nu sunt legate corespunzator la mufa. Multumesc
crisolro
acelasi bec ca al lui andrei, 2 ron si ceva (setul de doua becuri) in Carrefour - made in Italy wacko.gif
durata operatiune - 1-2 min
la mine exista un capac negru de cauciuc de protectie care se indeparteaza prin tragere simpla iar in spatele lui se vede un soclu mic cu beculetul de pozitie - soclul a iesit din far prin tragere simpla, fara a invarti in nici o directie si la fel si becul din soclu
pus bec nou in soclu, aprins pozitiile ca sa vaz daca functioneaza, stins pozitii,bagat soclu in far si capacul de cauciuc peste
alexxutzu
dar poze pentru schimbare bec faza lunga? blink.gif
hflorin
Salut,

Am luat si eu din Real 2 becuri la 3 lei w5w. insa nu scrie nicaieri daca sunt sau nu cu protectie la UV.

In manual scrie explicit ca toate becurile trebuie sa fie cu protectie la UV pantru a proteja farul (care este din plastic si nu sticla...)

Intrebarea ar fi daca pot folosi aceste becuri, desi nu scrie nimic de UV pe ele...


Multumesc!
crisolro
poti, orice se poate dar pe riscul tau wink.gif
ele pot fi sau nu protejate UV - eventual, daca ai informatii despre ele (nume, producator), te poti interesa pe net sau direct la producator

eventual pui unul si vezi cat de tare se incalzeste farul in comparatie cu cel cu becul original - suna empiric si de balta da' alta solutie n-ai daca insisti sa folosesti pocnitorile alea - oricum suna suspect de ieftin si probabil sa fie si slabe dpdv al luminii date precum si al duratei de viata

daca le folosesti, sa ne spui si noua cum a fost

ce pot sa spun sigur e ca (daca nu sunt uv) gaurica pe care o fac in far e simpatica
hflorin
crisolro, multumesc de raspuns insa pretul este apropiat (chiar mai mare) decat cele cumparate de tine din Carrefour.

O sa incerc sa caut mai multe pe net despre ele. Credeam ca cele pt pozitie fiind foarte mici ca putere nu au cum sa faca rau plasticului si se poate ignora notiunea de UV.

crisolro
scuza-ma, ai dreptate ... confundam cu faza scurta .... da, poti sa le pui pe alea lejer caci la mine nu s-a intamplat nimic si nici nu scrie uv pe ele wink.gif
ai dreptate, is prea mici ca sa aiba putere sa prajeasca ceva pe acolo - doar sa il infingi bine in suport ca sa faca contactele bine

de exemplu, cel inlocuit de mine avea suportul ala in care se infinge cam afumat, ars putin - ori de la sticla becului care s-a incins ori de la faptul ca nu era infipt bine (mai degraba varianta a doua avand in vedere ca anterior arderii facea figuri si il aprindeam prin palme)
eujen
dupa indelungi invartiri , am constatat ca de fapt se trage pur si simplu dulia din far pentru pozitie, restul e foarte usor
pegas
salut

azi dimineata s-a ars becul de pozitie de pe dreapta. am fost acum in parcare. damn! de abia imi incape mana acolo... prin comparatie cu ce e pe stanga, l-am scos din locas, am vazut ca scrie pe el E1.

asta sa fie codul? oricum, nu am reusit sa il scot din soclu si nici nu sunt foarte convins ca l-am pus bine la loc... nu e loc de loc acolo...

BannedHost
becul e w5w
pegas
da, asa e, w5w. aseara am profitat de o fereastra fara ploaie si l-am scos. desi credeam ca imi trebuie surubelnita pentru clema, becul in sine iese prin tragere pur si simplu.

urmeaza sa il pun la loc... fixarea soclului nu se face intr-un anumit sens, nu? intra doar urechiusa de plastic in decupajul suportului becului si apoi se invarte spre stanga sau spre dreapta, unde se poate mai simplu, corecT?

29 Jun 2011, 19:42:
am luat de la autocenter un bec. aveau Nival(?) la 1 leu si Philips sau Osram la 2 lei. Am luat Philips, desi nu sunt foarte sigur ca nu a luat becul din cutia cu "de toate", pentru ca nu scrie nimic pe bec si era ultimul din cutie.

in fine. am intrebat daca sunt tratate UV, a zis ca da.

se fixeaza relativ usor in soclu si apoi se introduce (cu zgarieturi si blesteme) soclul inapoi la locul lui. pe pipaite, altfel nu ai cum.

dupa ce a intrat cat de cat becul se invarte pana intra si mai adanc. in acel moment, un opritor de plastic a intrat in locasul sau si se poate roti soclul, pana se aude un clic. destul de mult.



29 Jun 2011, 19:45:
a, inca ceva: e vorba de becul de pe partea pasagerului, cel de la sofer este muuult mai accesibil.
Zaherr
azi am vrut sa'mi montez led'uri smd pe pozitii. am ramas la stadiul "scos becul vechi" iar dupa ce nu mi'am mai simtit degetele de la maini din cauza gerului, am renuntat. cu injuraturi multe. din acest punct de vedere incepe sa'mi fie dor de vechea dacie cu care nu trebuia sa te duci la service sa schimbi un bec.
mentionez ca masina este cea din semnatura respectiv din avatar.
nu'mi mai trebuie nici un led si ma rog la Dumnezeu sa nu se arda vreunu vechi. smile.gif
sau poate ma lumineaza cineva cu privire la aceasta manopera de schimbat un bec de pozitie la reno.
S4b1n
Eu n-am avut probleme sa schimb becul de pozitie cu unul stock, W5W. Intradevar e stramt rau locul, dar aia e.. parca doar se impingea in el pana se fixa (becul in soclu... soclul trebuie rotit cumva ca sa iasa)... faruri n-ai schimbat pana acum? Mie aia mi-a mancat zilele, mai ales ca un bec l-am stricat cand incercam sa-l bag.
Zaherr
nu mai zic nimic colegu'... zici k le fac in ciuda noastra astia.... am citit la colegii cu scenic cica tre'sa dea bara jos sa schimbe acel bec de pozitie... nu vreau sa fiu tendentios, dar parca la nemti nu e chiar asa.
in alta ordine de idei, maine o sa incerc sa scot acel bec cu o penseta sa vedem daca reusesc.
Prowlers
S-a ars becul de pozitie pe partea dreapta. sad.gif((
Am cumparat bec 5W - 1.5RON.
Spatiu f greu accesibil. Scos capacul de cauciuc.
Nu reusesc sa apuc soclul becului - doar pot sa trag de cele 2 fire care ies din el. Evident, nu iese...

Am stat pe lateralul masinii si am incercat cu mana stanga sa apuc becul pt ca asa mi s-a parut ca pot ajunge cat de cat din cauza aglomerarii si spatiului ingust.

Are sens sa scot becul de alaturi?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.