Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Credit vs Leasing la avans 50%
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Zona Financiara
BioHazarD
Cine stie cum ies mai bine financiar daca vreau sa iau o masina de aproximativ 10.000 E si as avea cam 5000-5500E (20.000ron) bani de avans si inmatriculare. La leasing sunt destule comisioane ascunse care-ti umfla rata, dobanda parca e variabila, te obliga sa faci casco unde e mai scump...iar la credit alegi tu firmele de asigurari dupa bunul plac, masina e pe numele tau s.a.m.d

Btw Credit auto sau de nevoi personale? blink.gif
Euro sau lei? blink.gif
mauru007
Credit de nevoi personale si nu te doare capul. Masina va fi a ta din momentul cumpararii nu a societatii de leasing, faci asigurare unde vrei, o repari unde vrei, iesi cu ea din tara cand vrei fara sa mai soliciti procura de la societatea de leasing, o poti vinde daca doresti acest lucru fara bataie de cap. Chiar nu vad avantajul leasingului mai ales ca vorbim de o suma creditata mica in jurul sumei de 5000 - 6000 euro.
Creditul trebuie luat in moneda in care primesti salariul. Ai salariu in lei, iei credit in lei. Ai salariu in euro sau echivalent in lei la cursul lunii respective credit in euro. Intereseaza-te in momentul solicitarii creditului de posibilitatea rambursarii anticipate a acestuia poate in timp iti va creste venitul sau vei lua alt credit si il vei lichida pe acesta.
AlexC
In situatia ta e clar ca nu ai de ce sa faci leasing, decat daca veniturile nu permit un credit de 5000EUR. Altfel, dobanda mai mare la credit o compensezi prin asigurari mai ieftine, impozite mai ietfine si acte necesare mai putine la vanzare/iesire din tara/accidente.
BioHazarD
Care ar fi dezavantajul unui credit auto in afara faptului ca girezi cu masina? Din cate am inteles are dobanda mai mica decat cel de nevoi personale...
J o h n n y

Esti obligat sa faci si asigurare casco la masina pentru ca masina se afla sub gaj la banca respectiva, ar mai fi si faptul ca cele mai multe banci finanteaza doar masini noi si in plus e posibil sa se ceara si un eventual avans din valoarea masinii.
cata70
In plus,unele banci au pretentia sa faci casco doar anumite societati de asigurare,conditii in care poti sa iesi in pierdere si in aceasta privinta.
roty
Depinde si unde faci leasingul.

Eu am masina in leasing si pentru mine cred ca a fost o alegere f buna:
- RCA si Casco sunt nu mai scumpe, cum ar crede unii, ci mai ieftine decat daca mi-as fi facut eu singur casco (rata preferentiala fiind la firma de asigurari din acelasi grup cu cea de leasing); pe langa asta, eu mi-am ales firma de asigurari, nu ma obligau sa aleg pe nimeni
- la o masina de aproximativ 12500e platesc undeva spre 14000e, o dobanda acceptabila as zice eu; asta include si comisioane si orice altceva

Bine, depinde de situatie. Eu oricum mi-as fi facut casco, deci nu e un dezavantaj pentru mine obligativitatea casco.

Daca ai sau iti vei face firma vei putea oricand sa bagi masina la cheltuieli si scapi de o groaza de taxe si impozite.
Daca vrei s-o vinzi inainte de termen poate fi un avantaj pentru cumparator ca poate prelua rate.

Pe de alta parte, la leasing, valoarea asigurata nu se schimba in cei 4 ani (deci nu exista depreciere). Aici intr-adevar platesti in plus.

Leasingul este la BCR.
AlexC
roty, tu nu ai dat avans 50% si probabil chiar decontezi cheltuielile ale ape firma. BCR are tarife bune de asigurare doar cu unele firme, nu cu toate.

Valoarea constanta in timp este o mare smecherie cu doua taisuri. Platesti mai mult strict riscul de furt total (la Megane e o rata infima de furturi) si riscul de accident cu dauna totala (variabil).

Overall, e mai ieftin sa ai masina pe numele tau (persoana fizica) daca nu depinzi de conditiile alea de finantare.
BioHazarD
Ms pt sfaturi...leasingul il faceam la RCI, cel mai probabil...acum ramane doar sa aleg banca si tipul de credit smile.gif
J o h n n y

Cel auto e, de regula, cu dobanda mai mica ca si un credit de nevoi personale
edy72
credit nevoi personale -fata de cel auto nu ai gaj pe masina si casco nu ecesionat i favoarea bancii cind pot aparea probleme in caz de accident ( aprobare si de la banca). recomandare credit in euro si ca banci corecte -Raifeisen si Milenium
sadi
daca nu te-ai hotarat inca, sau daca mai sunt persoane care se intreaba ce sa aleaga intre leasing si credit, se pare ca leasingul se va scumpi anul asta destul de mult.. mai multe informatii http://www.banknews.ro/stire/17477_leasing...easta_luna.html
tonyzg
Am si eu o intrebare posesor de leasing pe 3 ani fiind , daca eu am incheiat deja contractul cu dobanda aia '0' zisa de ei acuma imi maresc rata sau cum? ca la inceput mi-au zis ca ramane fixa orice ar fi.. biggrin.gif
AlexC
citeste contractul, cauta clauze de genul "banc aisi rezerva dreptul sa modifice dobanda..."
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.