Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: RENAULT 11 TURBO ZENDER
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 9, 11
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
grd80radu
m-am gindit sa deschid acest topic pentru a nu posta poze peste tot si eventual pe viitor sa mai postez ce inbunatatiri mai aduc masini, si pentru a schimba pareri cu alti posesori de Renault 11

<span class='edit'>9 Apr 2008, 03:07:</span>
in timp ce priveam ce de lucru avea Dumi meseriasu la masina lui cam acelasi lucru il faceam si eu tongue.gif cei adevarat ca am ramas placut surprins cind am desfacuto bucatele si am vazut ca tablaria arata destul de bine

<span class='edit'>9 Apr 2008, 03:19:</span>
apoi masinuta dupa 1 luna de munca a ajuns la vopsit smile.gif

<span class='edit'>9 Apr 2008, 03:35:</span>
si citeva poze cu masina dupa ce am mai montat una alta pe ea
Vasiu
biggrin.gif felicitari....arata super.Dar cre'ca lipseste ceva tongue.gif jantele alea dinainte... hmmm ... oricum,bravo.Abia astept s-o vad gata.Spor la treaba in continuare.P.S. Inca astept intalnirea smile.gif
grd80radu
citeva poze cu noile scaune ce l-am montat pe masina smile.gif
R19/16v
Scaunele nu-s rele, dar volan mai hidos ca ala nu cred ca puteai gasi...
strumfuadi
da' motoru', motoru' cum merge? charge.gif
grd80radu
Scaunele nu-s rele, dar volan mai hidos ca ala nu cred ca puteai gasi... smile.gif


volanu nici mie nu imi mai place vine schimbat cu altu stil rally care vine mai adus spre scaune ii mult mai practic si mai bun decit cel ce lam acuma,
arata ceva de genu ca in poza aceasta

21 Apr 2008, 17:37:
[ da' motoru', motoru' cum merge? ]


motoru ii 1.4 turbo la care am mai muncit pt ai aduce unele inbunatatiri (modificari)
cpv
felicitari, cel putin vopseaua arata fff bine, la motor ce anume ai facut, pop off, asa e original motorul asta cu pompa de apa in afara blocului?
MikkiDuda
De unde ai luat tubulatura aia de aer? E din fabrica sau se gaseste after-market la metru sau ceva de genul asta. Eu nu prea am vazut prin magazine in Brasov si m-am cam saturat de coturi si burdufe prinse in sarme si coliere... Multumesc mult. Foarte frumos lucrata masina.
grd80radu
tubulatura ii originala de renault 11 turbo doar eu am taiat un furtun sa ma leg cu un teu pt. blov off ,cauta pe la dezmembrari e posibil sa gasesti





<span class='edit'>25 Apr 2008, 22:05:</span>
cpv asa ii pompa de apa la motoru de 1.4 arata intradevar mai ciudat smile.gif unele din modificari a constat in schimbarea turbinei cu una mai mare decit cea originala carboratoru jetat altfel pt a face fata alimentari cu benzina turbina lucrind acum minim la 1 bar intercooler ,blow off valve si alte chichite cu ochiul.gif
grd80radu
am cam terminat cu munca la masina acuma ce a iesit la las pe voi sa va dati cu parerea smile.gif
OVIDIUS
Felicitari! Bestiala masinuta. Intotdeauna am apreciat oamenii care stiu sa puna in valoare lucrurile din jurul lor. Sa o conduci cu placere...
Vasiu
Felicitari.A iesit f . bine.Cam pui lumea pe ganduri si ii faci sa se uite in buzunar biggrin.gif .Dar asta e bine.pe mine,sincer sa fiu,m-ai pus putin pe ganduri.Sa ai parte de masinutza si inca astept intalnirea .Sa ai paret de km fara nr. biggrin.gif
dumi_meseriasu
Sal Radu, OAU CE SIMBOL ai adus printre posesorii de Renault 11, felicitari omule tu sti cu adevarat cum e cu aceasta masina, a iesit super sa ai parte de de ea si sa-ti aduca cat mai multe bucurii. Eu am terminat cu a mea am facut si revizizie si tot dar aku sta in curte ca nu am permisu deocamdata s-ar putea sa mai dureze cam 30 de zile, si sa-ti mai spun una tare ca am vazut in sapt asta inca doua R 11 la mine in comuna, una alba si una rosie si unu cel cu cea rosie cred ca e chiar de lamine din sat sa vezi ce club imi fac in Pausesti Maglas de nu se poate, sper sa fie tineri ca mine ca prin oras am vazut cred 15-20 si nu exagerez dar numai babalaci la volan. Saluate si respecte omule si ma bucur mult ca am putut sa contribui si eu cu ceva la CEA MAI ATRE MASINA DE PE FORUM biggrin.gif
grd80radu
va multumesc la toti pentru aprecieri si sper sa ne intilnim cit mai repede grouphug.gif
grd80radu
zilele trecute m-am apucat iar sa mai fac cite ceva pe la masinuta mea, astfel a primit un intercooler mai mare pentru racirea mai buna a aeurului introdus de turbina in motor cel original find prea mic la o presiune mare nu mai facea fata sa raceasca ,si o poza cu masina de pe care l-am luat tongue.gif
grd80radu
dupa ce a stat mai mult prin garaj m-am gindit sa duc masinuta in concediu la munte sa traga si ea o gura aer curat tongue.gif
ratzaalexandra
Felicitari Radule :X Marfa rau masinaa Prea Marfa :X , Praguri d unde fac si eu rost ? .. Mersi :X
grd80radu
nu cred ca ai sa gasesti praguri dinastea modelul de renault 11 turbo zender au fost serie limitata si sunt foarte putine numa din noroc sa gasesti la dezmembrari vreunu ,uite si o poza cu masina originala cu kitu de bari fata spate si pragurile
ratzaalexandra
Am inteles Raducule .. dar ce praguri .. treb sa caut sad.gif( ca nu prea stiu .
grd80radu
sincer nu stiu ce sa iti spun probabil numa ceva facut de baieti care se ocupa cu praguri si bari din fibra
grd80radu
ia sa va arat ce mai fac eu pe la masina cind ma plictisesc smile.gif incep sa schimb motoare tongue.gif
Fratzica
hopaaaa, motor de volvo 440 turbo cumva? Cati cai? Super masina, se vede ca esti pasionat smile.gif
mihai1677
cca 120 CP standard.
grd80radu
da 120 cp are din fabrica si e turbo va urma softu schimbat intercooler mai mare si tot ce mai trebe ca sa fie mai iute cind accelerez tongue.gif
mihai1677
I ti recomand sa te duci la cineva care a mai lucrat pe modelul asta de motor, injectia bosch cu care e prevazut are f multe sisteme de siguranta, greu de trecut peste ele, dar nu imposibil.
1) de exemplu greu modifici presiunea din colector ( presiunea turbo-ului)
2) harta e usor de modificat
PS: Ai grija de motor, e excelent dar nu inghite multe gafe.
grd80radu
si intercoolerul nou cu o toba finala, evacuarea va fi de 60
ratzaalexandra
Raduculee si cu Vechiu motor ??
grd80radu
pai daca il vrei intra pe mess si vb da urgent chiar acum daca vrei ca asi avea la cine sa il dau dar vor pe dacie sa il puna si eu mai bine il vad pe alt renault 11 decit pe dacie smile.gif
ratzaalexandra
da`mi id tau p privat ca mi-am schimbat id si numai t am
alin007
superrrr masinuta asta se vede ca ai pus foarte multa pasiune in ea
DnI
oauu foarte tare , felicitari !! acum am vazut threadul.

o masina reconditionata asa cum a fost ea de fabrica imi place e bestiala.
cat despre motor ... o sa fie senzatie.

un singur sfat... sa nu o vinzi niciodata chiar cand te plictisesti de ea sau te faci familist o sa regreti ca mine dupa R5 de la semnatura.

numa bine !
alin007
am si eu o intrebare cu ce ai vopsit stopurile???
grd80radu
am vazut ca deja l-ai facut rosi, eu am folosit un spray cu ceva vopsea special pt asa ceva care contine mai mult lac decit vopsea si a costat in jur la 15lei
alin007
tot vopsea de genu ala am luat transparenta nu am apucat inca sa fac stopurile da in cateva zile sper sa le fac
alin007
sal ce ai mai facut pe la masina?si sti unde gasesc un set de praguri??
grd80radu
pai am mai facut una alta da mai am mici detali de rezolvat, praguri numa daca mergi la baieti care fac din fibra de alt undeva nu stiu daca gasesti ,o poza cu babutza imi cer scuze pt calitatea pozei si pentru murdaria ce e pe masina tongue.gif
alin007
ce interesant arata cu radiatoru , cat prinde cu noul motor???SI MAI RAMANE UN MIC DETALIU UNDE MAI PUI NUMARU? nu ar merge o bara noua?? ca sa dea mai bn radiatoru.

17 Nov 2008, 19:26:
si mai aveam o intrebare cat ai dat pe jante sunt super ???
molady11
Maaaaaaamaaa Radule ce meseriasa ti-ai facuto biggrin.gif GOOD JOB cool.gif
grd80radu
frumoasa si bestia acum am 2 renaulturi sper sa nu devina geloase una pe alta tongue.gif
molady11
Tot 11-le este mai Meserias wub.gif sofer1.gif sofer5.gif banana_bailando.gif
Vasiu
Da-mi voie sa te felicit.Chiar imi place.Si noua masinutza la fel...sa le stapanesti sanatos!Apropo.....si eu mi-am mai tras un "reno"....deci.....cre'ca ne-au cam "cucerit" frantuzoaicele astea biggrin.gif .Eu inca astept intalnirea aia...cre
ca imediat se fac 2 ani de cand astept....
ratzaalexandra
ce urat se uita la laguna , Provoaca La o liniuta
alin007
laguna e finuta si rotunjoara asa de plimbareala si renou asa suparat numai bun de catev aliniute biggrin.gif

21 Nov 2008, 23:42:
ROTILE DE PE R11 SUNT DE WV?
molady11
VASIU de unde esti din Hunedoara k eu sunt din Lupeni si am si eu R11 biggrin.gif Fan inraiat smile.gif) id de mess molady11
Vasiu
Rotile sunt de R11,dar are capace....si sunt din Deva...si inca astept intalnireaaaaaaaaa.Acum a venit frigu' si iar o lasam pe cand da caldura si asa trec anii si ... imbatranesc "fetele" noastre ...

23 Nov 2008, 18:10:
Daca ma gandesc bine...nu pe mine m-ai intrabat de roti,asa-i??? biggrin.gif
grd80radu
da Aline sunt ATS si au fost mai mult puse pe golfuri vreau sa iti spun din cite jante am pus pe masina cu astea sta cel mai bine pe viraje strinse pe circuit sunt cea ce trebe pt r11 mandru.gif
alin007
cat cost aun set??presupun ca pot sa vb cu cineva sa imi aduc aun set din germania ca sunt super si arata asa a usoare nu ditamai rotile.
cpv
ats cup de genul asta pe 15 gasesti pana in 200E, dar nu stiu ce latime au jantele pe care le are Radu, in general sunt cu 7j...rar le gasesti cu 9j....extrem de rar,
tare rau motorul de 440, 1.4t de reno are potential dar 1.7 e si mai si.....felictari, cred ca va produce multe surprize masina asta
alin007
Salut nu mai dai ici un semn de viata???cateva iamgini noi ceva ce ai mai facut pe la batranica ta??
grd80radu
pe la batrinica nu am mai facut nic ca de e frig tare afara in schimb pun o poza cu peisaj de iarna biggrin.gif biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.