Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jurnal de bord, modereaza singur topicul
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Probleme forum > Probleme administrative
AlexV
Jurnalul de bord a inceput sa creasca si el putin cate putin.

Pentru a rezolva divergentele de opinie intre initiator si cei ce comenteaza in topic , am introdus o noua functie "Modereaza singur topicul".
Cu aceasta functie puteti alege ce posturi raman in topicul vostru si ce posturi stergeti sau editati.

Cand editati un post automat va aparea atat in post cat si in loguri ca ati editat acel post si sunteti responsabili pentru tot continutul, nu doar ce ati editat.

Daca nu va convine un post il puteti sterge.

Aceasta funtie este inca in teste si poate suferi modificari.
C a t a l i n
up.gif
Lostboy
Mi se pare bine venită pentru că ai control. Numai să nu se abuzeze de ea!
gotty
o ideea care in mainile cui trebuie poate fi foarte folositoare....
Alexu7
cei cu masinile pe la jurnal de bord, vor suferi de moderatoreala severa. ban poa sa dea? laugh.gif
vijelie
Oricum, mai mult de un "Sa o stapanesti/platesti/lovesti sanatos!" sau "De unde ai jantele alea belea?" nu prea ai ce scrie pe Jurnalul altcuiva.
Alexu7
bai tataie ce sh iti luai cu banii aia!! ce fraier esti ca ai dat banii pe o caruta ca aia rolleyes.gif



poftim exemplu wink.gif
AlexV
in primele 5 topicuri , 2 au cate 4 pagini. se pare ca se poate.
Solon
Sa vedeti cate jurnale de bord or sa apara, sa poata modera toti, chiar daca numai topicul deschis de ei!
Alexu7
mi-am luat nevasta noua, pot sa o bag la Jurnal?
acus ii dau reset la kilometraj si as avea ceva impresii laugh.gif
vijelie
Eu, ca privitor profesionist, prefer sa fie enspe topicuri cu leduri albastre si rugina ascunsa sub vulturi aurii decat certuri fara vreun final in secolul asta.
TAW
O idee foarte buna! Pentru a-i scuti pe moderatori sa stearga "opiniile" in contradictoriu care apar, si care fac mult prea stufos un topic de asemenea natura. Sper ca initiatorii sa fie suficient de maturi si sa foloseasca aceasta functie in mod corect.
Bravo echipei de moderatori! wise_guy.gif
ady85btz
QUOTE(Solon @ 17 Mar 2008, 22:00)
Sa vedeti cate jurnale de bord or sa apara, sa poata modera toti, chiar daca numai topicul deschis de ei!
*


corect 100% !!!! laugh.gif
oricum e bun augur initiativa.In curand o sa devin moderator wub.gif
j.d
In sfarsit sunt si eu un mini moderator. tongue.gif

Pot spune ca e o initiativa extraordinara Alex. Cel putin la mine in topic sunt cateva posturi care sunt cam off...problema este ca acele posturi ar trebui sa fie in alt topic, dar macar voi putea aranja lucrurile daca nu merg cum trebuie.
M i h a i
Presimt ca numarul de useri va fi egal cu numarul de topicuri ''jurnal de bord''... biggrin.gif
gotty
propun sa se dea acest drept doar celor care au deja topic deschis la "jurnal de bord".... biggrin.gif tongue.gif
ady85btz
Egoistule mad.gif !
Toti cei care isi vor prezenta masina in jurnal sa aiba acces... blush.gif
liviu2004
Super.
argon
Mi se pare corect doar sa poata sterge cu totul ce posturi nu convin, nu sa editeze, si nici sa aiba acces la panoul de sanctiuni, desi nici nu cred ca s-a pus problema biggrin.gif
MuciX
Intrebare:
Daca eu imi fac topic cu jurnal de bord si cineva gaseste de cuviinta sa ma ia la "lupe"(caz strict ipotetic), iar eu la randul meu gasesc de cuviinta sa las post-ul acolo, ca de, o "lupa" avem si noi pe forum si sa o vada toti, voi putea? Sau in cazuri de forta majora va fi sters de un moderator "plin", si implicit noi nu am avea control absolut?
sqryn
jurnalul de bord reprezinta experienta si satisfactia personala a unui utilizator in raport cu masina pe care o poseda. e foarte bine ca se permite moderarea acelor topicuri. s-ar putea extinde pe alocuri si la sectiunea de calatorii si intalniri. sunt si pe acolo cateva topicuri foarte interesante si bine relatate
AlexV
MuciX, regulamentul forumului se aplica in totalitate la jurnalul de bord.

editarea e posibila pentru a corecta.
stergerea pentru eliminarea unor comentarii fara rost sau atacuri.

moderatorii sectiunii mai mult verifica incalcarile grave. de asta zic. daca cineva editeaza un post si insereaza o injuratura, de ex, el va fi sanctionat. nu cel care a postat initial.
sorin1983
QUOTE(Alexu7 @ 17 Mar 2008, 22:01)
mi-am luat nevasta noua, pot sa o bag la Jurnal?
acus ii dau reset la kilometraj si as avea ceva impresii  laugh.gif
*


vezi sa nu fie vreunul pe aici care ii stie istoria service biggrin.gif


e buna posibilitatea asta mai ales ca poate sa ramana un jurnal de o pagina nu de 200 cu urari de bine, la multi ani, sanatate si in gand injuraturi biggrin.gif
ca ma intereseaza sa vad ce parere a avut omul de masina, niste intrebari la subiect nu dedicatii si comemorari.
19vik
Am observat ca atunci cand un moderator isi editeaza propriul post, nu apare in post ca a editat. Asa este? Intreb doar de curiozitate, nu interpretati altceva.
Tudor
Se poate si sa se vada si sa nu se vada, dupa cum se doreste. Chiar daca alege sa nu se vada in post, in log-ul forumului (la care au acces administratorii) apare editarea.

AlexV: bine venita moderarea in topicul propriu, jurnalul presupune prin esenta ceva personal, in care "strainii" pot scrie doar cu acordul "proprietarului".
A l e x
Nu se poate da aceasta putere selectiv, la membrii care merita ?

Adica mi se pare foarte tare ca j.d isi poate modera topicul, avand in vedere ce fel de membru e si cate off-uri sunt la el in topic. La fel si cu Doc.

Dar tare ma tem ca unii isi vor face topic doar pentru asta, si va incepe distractia.
Solon
O sa ploua cu warn-uri de la alti moderatori!
Plus warn-uri intre cei cu jurnal de bord!
Ce galceava o sa fie!
klaus
QUOTE(A l e x @ 18 Mar 2008, 13:17)
Dar tare ma tem ca unii isi vor face topic doar pentru asta, si va incepe distractia.
*


Da, da, distractia naughty.gif
Sa vezi distractie pe moderatorii care primesc reporturi ca unii se distreaza...
A l e x
Ar trebui o sanctiune imensa pentru abuz, ceva gen 30 zile pauza...
alex
Cred ca o parte din voi ati inteles un pic gresit. Cei cu jurnale de bord pot doar sa editeze si sa stearga doar mesajele celorlalti care au postat in topicul lor. Nu pot acorda warn, nu pot bana, nu pot muta posturi etc.

Sunt destui care au jurnal si care s-au plans de-a lungul timpului ca se comenteaza aiurea pe topicul lor. Acum au ocazia sa isi faca curat in "ograda".

Si eu sunt de parerea ca jurnalul de bord trebuie sa fie preponderent ceva personal, cu date si fapte si care pana la urma sa arate unui posibil cumparator de dacia sau renault cam la ce sa se astepte.
vis-a-vis
Toate bune si frumoase, dar cu notificarile pe mail la aceasta sectiune, cum ramane? nedumerire.gif
Solon
Deci cei cu jurnale pot doar sa faca niste curatenie?
Nu pot acorda warn-uri, ban-uri!
Dintr-o data o sa scada numarul celor care isi vor face jurnal de bord.
Vor fi niste moderatori mai schiopi, sau cu juma' de norma! 168.gif
OVIDIUS
Vad ca informatia asta cu moderarea devine ea insasi un topic stufos. huh.gif
Si jurnale de bord ioc...
Amedeus
Am scris si eu ceva pe jurnalul de bord al unuia (perfect la obiect , ma miram doar ca are asa putini km parcursi intr-un an) si omul a sters ce am scris eu, dar raspunsurile altora la postul meu au ramas total scoase din context. Macar daca le stergea si pe astea. Nu ma deranjeaza si e perfect ok, dar topicul arata deja aiurea, cine citeste pe acolo nu mai intelege ce scriu baietii pe acolo smile.gif Deh... moderator cu juma' de norma. smile.gif

In mod sigur nu voi mai scrie in sectiunea "Jurnal de bord". Oamenii vor sa se laude si trebuie lasati sa-si faca damblaua fara a fii deranjati de comentariile mele. sad.gif
cj98czh
Daca asta ai inteles tu...ce sa zic asta este.... si nu oblig pe nimeni sa scrie acolo..cat despre comtariile tale nu erau absolut deloc la subiect....erau aduse managerilor de companii deci nu aveau nici o treaba cu masina...
Amedeus
Ti-am spus ca nu ma deranjeaza ca ai sters ce am scris, dar trebuia sa editezi si posturile celelalte, unde inca se mai face referire la ce am scris eu. Cine citeste nu intelege la ce se refera baietii acolo.

P.S. ma bucur ca schimbarea stergatoarelor e un eveniment deosebit pentru tine, mai deosebit decat ce scriu colegii de forum.

Poate asta e un exemplu de abuz al "moderatorilor" cu juma' de norma.
Scriu aici, deoarece am promis sa nu mai intru pe sectiunea "Jurnal de bord". mad.gif

L.E. vad ca intre timp ai sters si alte posturi. Si un raspus a lui dack catre driverx a ramas in aer dupa ce ai sters si postul lui ( a lui driverx). Sterge tot, lasa numai postul cu schimbarea stergatoarelor. Asa e ok. mad.gif
AlexV
nu vreau sa se transforme in asa ceva noua functie. e topicul initiatorului si isi face ordine. fiecare are dreptul la un topic.

exact cum ai scris amadeus, nu iti place cum "modereaza" nu scrii la el in topic si nu are ce modera.

e un diferent de opinii si nu un abuz. fiecare va avea alt mod de a face curatenie.

sper ca m-am facut inteles si sa inceteze discutiile pe acest fel.
Amedeus
QUOTE(AlexV @ 21 Mar 2008, 14:25)
nu iti place cum "modereaza" nu scrii la el in topic si nu are ce modera.
*



Absolut corect ! Sunt hotarat sa nu scriu in niciun jurnal de bord. smile.gif
dantes
Totusi lipseste o optiune din moderare... Inchide topicul...

Nu de alta, dar solicitasem sa se inchida topicul propriu, dar intrucat nu sunt moderatori acolo, nu s-a inchis nici acu' dupa 4-5 luni...si as fi vrut macar sa pot sa-l inchid eu sau altcineva... Multumesc.
logan1.5dci
Am deschis si eu un Jurnal de bord, au sarit unii pe mine, asa ca intreb aici , ce se scrie fratilor in jurnalul de bord?
E incorsetat asa cum spun unii ? Strict despre masina, nu si despre experientele pe care le-am trait cu acea masina, inclusiv...prosti pe sosea?


Si citind mai atent vad ca mi-a raspuns Alex V mai sus , e topicul meu. OK. smile.gif
brvictors
Da omule, da' ii zice "Jurnal de bord", nu "Aventurile lui logan1.5dci". Zi despre masina ta, nu despre peripetiile tale pe sosea, ca pentru alea exista "Ce soferi ne enerveaza".
adip
QUOTE(brvictors @ 25 Aug 2008, 22:19)
Zi despre masina ta, nu despre peripetiile tale pe sosea, ca pentru alea exista "Ce soferi ne enerveaza".
Sau o mie de alte colturi si coltisoare smile.gif
sspoitoru
cum schimb descrierea topicului?
bucatzel
Te duci pe primul post si dai edit.

Vei avea acolo si titlul si descrierea.
sspoitoru
rezolvat
multumesc biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.