Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cablu frana de mana Laguna II
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
Predator3
Recent am schimbat discurile pe spate la masina si am observat ca , cablul de la frana de mana de pe dreapta "joaca" ca si cum ar fi rupt. Nu stiu sigur daca masina are cablul pe rola in cazul asta poate a cazut. Va rog daca se poate sa mi dati o schema pe unde pot accesa cablurile/rola , ce trebuie sa demontez si cum se inlocuieste in eventualitatea in care e rupt.
Va multumesc!
btc01
Salut,

Trebuie sa dai scaunele din fata cat mai in fata, spre motor, la maxim, si sa desfaci 2 suruburi de la cotiera centrala (in partea din spate a cotierei) care o fixeaza de podea. Dupa ce le desfaci ridici cotiera cat mai mult si vei gasi sub ea cele 2 cabluri de la frana de mana ce intra intr-o furca. Probabil unul din ele ti-a sarit din furca, fiind prea slab strans. Slabesti furca cu o tubulara si il pui la loc, dupa care strangi. Tot de acolo vei regla si cat de intinse lasi cablurile.

Spor la treaba.
Predator3
Multumesc pentru indicatii... Sper sa mi fac timp zilele astea sa rezolv problema.
andu911
cretinii de la service nu mi-au dat drumu la cablu dupa ce au schimbat placutele de frana si ieri mi-a iesit fum din roti pe autostrada la 170km/h
antifizic2
ce dementi, pun in pericol inutil oamenii.

la ce servis ai apelat ca sa stim s ail evitam
andu911
E in spate la Mol'ul din aparatori, nu stiu cum se numeste.
Dan73
Eu am patit invers....au scapat cablul si mi-am dat seama la poarta service-ului ca nu am frana de mana...intamplator.
b 45 bwy
Vin și eu cu o întrebare,poate mă ajuta cineva căci mecanicul nu a putut introduce cablul prin gaura pentru a îl monta,daca știe cineva cum de procedează la montare,v as fi foarte recunoscător,mașina e o laguna 2,2003,19. Aș încerca să îl montez eu dar întâi as dori ceva sfaturi
iuli23
cablul intra foarte usor pe locasul sau. Poate a bagat in alta gaura.
b 45 bwy
Nu cred,dar a insistat că nu intra,a zis că a încercat și cu o sarma și tot nu intra. Chiar as vrea să îl schimb doar să i dovedesc că e prafff.
iuli23
pai cand l a scos nu a iesit usor? Eu am schimabat acum o sapt cablurile si au iesit si intrat la fel de repede. mai mult am muncit sa strang surubul din cotiera care tensioneaza cablurile
andru1973
Cablu de frână are locașul lui,nu poți, să zicem că îl bag prin altă parte,are locașul său,și pe acolo trebuie să intre
b 45 bwy
Totuși dacă el nu a reușit să îl bage acolo pe gaura aceea bănuiam că poate a mai pățit cineva ,când am luat mașina era pe elevator și mi a arătat o gaura pe unde a incercat să îl bage și nu vroia sa intre,zicea că ține în ceva acolo și nu i da voie să îl bage,cablul vechi nu mai era,așa am luat mașina fara. Am zis sa incerc eu dar momentan nu am cablul,a uitat să mi l de-a,am înțeles că sunt doua,ce mi a arătat el era spre roata din spre șofer.
b 45 bwy
Dacă aveți un pic de timp poate îmi explicați și mie cum de montează,sau ar fi de ajutor un tutorial,am dat până acum la doi mecanici sa le monteze și m au dezamăgit,așa că până la urmă as vrea sa le montez eu.
valentino46
Cum scot cablu de la frana de mana de la etrier?

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.