Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Proiectoare ceata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
Dan73
Am proiectorul de pe stanga spart (de vina: criblura folosita ca material antiderapant). Intrebarea e daca a mai schimbat cineva proiectorul, daca e o operatiune dificila si daca e vreo chichita pe acolo. Mentionez ca vreau sa eludez mersul in service si sa fac operatiunea singur. Am dat deja jos spoilerul, maine dimineata imi vine si proiectorul pe care speram sa il am azi (200 lei noi). Nu prea am apucat sa vad cum e montat proiectorul ca deja daduse bezna si nu dispuneam decat de un bec chior.
Deci, ca sa nu o lungesc, multumesc anticipat.

LE: Inca o intrebare:
Ar fi fost posibil accesul la proiector de sub masina ridicata pe elevator dand scutul jos? Intreb pentru la demontarea aparatorii de la roata am rupt o agrafa din aia de prindere si mi-e cam ciuda. Agrafa sau clema brad parca ii spune.
mtdragos
pretul este cam mare mi se pare pt proiector...eu am platit cam 120 ron pe ambele proiectoare...le-am schimbat in curte si doar la cel din dreapta am urcat masina pe o bordura...trebuie sa te intinzi putin pe jos si se rezolva fara sa dai scutul jos...vei avea de desfacut numai plastice...iti trebuie rabdare si maini subtiri...ai nevoie si de o surubelnita (daca nu ma insel T45)...BAFTA
tacufmr_lagunaII
Daca deja ai demontat spoilerul jumatate de problema este rezolvata. proiectorul este prins cu 2 suruburi, simplu de desfacut. Este mult mai greu sa incerci sa-l schimbi fara sa demontezi spoilerul. Despre pret, este un pic cam mare, dar banuiesc ca este piesa originala (Valeo). Si eu am schimbat proiectorul pe stanga si pretul a fost de 165 RON (Valeo). Spor la treaba si nu te grabi ca sa nu mai strici ceva. wink.gif
Dan73
L-am schimbat. E simpla treaba. Cele doua suruburi sunt imbus (sau torx parca le mai zice). Aveam chei de cand am desfacut fata de usa asa ca a fost usor. Un pic mai grea a fost cuplarea fisei de curent ca trebuia sa apropii spoilerul destul de mult ca sa ajunga. Am vazut ca proiectorul are o rotita de reglaj dar am lasat-o in pace. Parca bate o idee mai sus decat cel vechi dar vag de tot.
A...si e Valeo da...asta e, asa e cand te grabesti, te costa mai mult. smile.gif
adi_0434
aveti poze ?ceva care sa ma ajute si pe mine sa schimb un bec ars la un proiector pe stanga???
Dan73
Nu schimbatul becului/proiectorului e problema. Daca ajungi la el e destul de simplu. Complicat e pana ajungi la proiector. Trebuie desfacut spoilerul din fata. Intai trebuie sa dai jos aparatoarea de la roata. In partea de jos spoilerul e prins in aparatoare cu un surub introdus de jos in sus. In partea de sus mai exista un surub cu contrapiulita care se prinde de tabla si care trebuie scos apoi desfaci din cleme de plastic. Nu trebuie sa il desfaci complet daca ai probleme doar pe o parte. Tragi de el incepand din lateral si iese...greu dar iese. Cum spuneam nu il desfaci de tot ci doar cat sa iti intre mana si sa ai vizibilitate. Eu am facut treaba fara sa o ridic pe elevator insa acum m-a intepenit spatele. Succes!
cosmin-daniel
da fratilor si eu am o probleme cu schimbatul becurilor la proiectoare dar sa stiti ca pe primele le-am scimbat fara sa dau nimic jos ci doar capacul proiectorului de pe interiorul spoilerului dar e mai greu de scos si greu de pus mai ales becul ca trebuie prins in agrafe dar totusi NU are nimeni si pt noi o schita cum dracu' se scot proiectoarele afara si CE este cu surubul care se afla sub proiector.(Ce face?)
ViperRS
surubul de sub proiector regleaza cum bate proiectorul sus jos
baron
Salutare!
Mi s-a spart si mie sticla de la proiectorul din dreapta. O fi sarit vreo pietricica in el... Ce m-a surprins e faptul ca e de sticla si nu de plastic cum ar fi mult mai practic (zic eu). Eu as fi vrut sa-l dau jos si sa pun in locul sticlei o bucata de platic transparent. A mai facut cineva treaba asta?
Din cate am citit pe aici un proiector nou ar fi cam 150 lei, deci nu foarte scump. Nu stiu daca se merita sa pun plastic in locul sticlei sparte, dar am sa incerc totusi. Oricum dupa ce s-a spart sticla am acoperit proiectorul cu banda scoch ca sa nu intre mizerie la oglinda (pana acum si-a facut treaba f bine, desi e cam inestetic).
Multumesc pentru indicatiile privind demontarea...

Numai bine!
Dan73
Trebuie sa dai spoiler-ul jos. Cineva spunea ca e posibil si cu masina ridicata pe elevator dand jos scutul si probabil aparatoarea de la roata dar ca e cam chinuiala. Inlocuitul propriuzis al proiectorului e foarte simplu. Cat despre plastic...s-ar putea sa il topeasca. Distanta de la bec la sticla e mult mai mica decat in cazul farului.
baron
Si eu ma gandeam ca e posibil sa topeasca plasticul...La vechiul meu R19 aveam plastic la proiectoare si nu au avut nimic. Asa am luat-o cu plastic si, ce-i drept, nici nu mergeam cu proiectoarele aprinse foarte mult timp. Dar parca distanta era cava mai mare decat la proiectoarele de Laguna. Cred ca am sa iau unul nou totusi...
Sunt convins ca daca-i pun o sticla taiata aiurea si prinsa "provizoriu" va tine mult mai mult decat daca as lua un proiector nou... rolleyes.gif (Murphy...)

Numai binne!
adi_0434
fa un sablon din hartie la geamul proiectorului si dute la cineva specializat(geamuri rame si oglinzi) sa ti-l taie.
rommax2
Si eu am becul de la proiectorul din dreapta spart, imi intra ala in proector (chiar ramane inauntru cateva zile). Are cineva vreo idee?

Mai am o nelamuriere, ca io is din ardeal si nu stiu ce numiti voi spoiler. Este cumva vorba de bara in sine ?
R19/16v
Da, despre bara este vorba.
myky
QUOTE(rommax2 @ 24 May 2008, 14:42)

   Mai am o nelamuriere, ca io is din ardeal si nu stiu ce numiti voi spoiler. Este cumva vorba de bara in sine ?
*







Si in ardeal tot spoiler se numeste aproape in toate limbile asa se numeste in ce sunt montate proectoarele.
uiop
salut
si mie mi s-a spart azi sticla de la proiector! din cate vad se cam da ceva bani pe el, intrebarea ar fi daca ma duc la un geamgiu si-mi taie respectiva dimensiune se paote lipi sticla pe platic sau ce o fi acolo? am vazut ca sticla are marginile curbate, deci se va vedea un pic diferenta!
imi poate da cineva un raspuns la faza cu lipirea? si daca da cu ce material?
Dan73
Eu cred ca nu merge improvizatia asta. Banuiesc ca totusi sticla lui originala are si alt rol nu e doar de protectie.
myky



Stie cineva daca trebuie reglate proectoarele in inaltime sa in lateral ca si farurile sau cum le-ai montat or sa bata bine si asa?

Daca sunt reglabile de unde se regleaza?
adi_0434
citeste mesajul cu nr 4 smile.gif
IULYAN24BUC
mtdragos ne poti spune si noua de unde ai luat proiectoare asa ieftin?
si eu am unul spart de ceva timp
thx
mtdragos
scuze ca am fost plecat in concediu....la www.autokarma.ro gasiti preturi foarte bune...bafta
mariusa10
Exista becuri pentru proiectoare cu lumina gen xenon?Cred ca Laguna are nevoie de becuri H 11 .
quze
Ca sa nu mai fac alt topic, se poate desface in vreun fel proiectorul in sine sa il pot curata ? Am vazut ca la mine a facut un pic de mizerie in partea de jos si parca nu as da 500 ron pe o pereche de valeo, merci.
Irish
Nu cred ca se desface .Era o metoda la faruri sa le dai fata (geamul) jos incalzinule la microunde sa se inmoaie lipiciul ,merita sa incerci daca e asa si la proiectoarele noastre .Da eu zic ca e mai simplu sal dai jos daca chiar vrei sal cureti si sa bagi pe gaura de la bec apa cu ceva solutie de curatat ,il lasi sa se inmoaie si apoi bagi jet de apa wink.gif .

Bafta !!
quze
Am inteles, este o metoda cu apa calda, am mai facut asa ceva, bine ca stiu tipul de proiector acum. Merci wink.gif
Irish
Am gasit si un video ...
&feature=related

Bafta !!
maxymax
stie sau a montat cineva proiectoarele aftermarket? Eu am reusit sa le montez dar nu am reusit sa le fac sa functioneze. Partea cu montajul a fost foarte simpla (maxim o ora cu tot cu ridcatul pe cric) chiar la un moment dat (pe partea dreapta) am dat de un cablu de alimentare care sa potrivit foarte bine in mufa din bec dar din pacate nu se aprinde+ca nu stiu pe stanga ce sa fac (de fapt daca ar mereg unul as trage fir si la celalalt) Are cumva idee cineva de cum as putea sa le fac sa functioneze.?
Irish
Normal cablurile trebuie sa existe in ambele parti ,si ar trebui sa fie legate la curent .Incearca pe traseul cablului poate e intrerupt pe undeva ,pe a mea aveam puse asa ca nu miam bagat nasu pe acolo sa iti pot spune exact .

Bafta !!
IULYAN24BUC
QUOTE(mtdragos @ 28 Jul 2008, 13:35)
scuze ca am fost plecat in concediu....la www.autokarma.ro gasiti preturi foarte bune...bafta
*



AM INTRAT PE UTOKARMA SIIIII SURPRISE 267 LEI

EU AM GASIT VALEO 100 RON LA UN MAGAZIN LA MINE IN TITAN
LAS SI NR DE TEL POATE AVETI NEVOIE 0722 936 661

EU CRED CA O SA MI IAU DE AICI
AM MAI GASIT UNUL ORIGINAL TOT LA 100 RON ASA CA O SA MI IAU NOU!!!

28 Apr 2009, 23:25:
INTREBARE??
PROIECTOARELE DIFERA STANGA DE DREPTA CA MA UIT PE AUTOKARMA SI NU VAD NICI O DIFERENTA INTRE ELE!!
THX
djpaletto
pentru demontare am avut nevoie de urmatoarele scule: [attachmentid=1627537343]

pe urma am desfacut usor protectia aia de plastic atat cat sa ai acces la surubul care prinde bara de aripa care este undeva aici: [attachmentid=1627537345] . aceeasi poveste si pe o parte si pe cealalta. pe urma am scos grila din fata pentru a descoperi inca doua suruburi (horsuruburi): [attachmentid=1627537347] . Dupa asta m-am mutat sub masina... acolo este un pic mai greu. protectiile de plastic sunt prinse in 3 horsuruburi si 1 surub mai maricel care prinde si bara in partea din fata: [attachmentid=1627537349] . [attachmentid=1627537351]. pe partea stanga aceeasi poveste. proitectorul este prins in 2 suruburi de bara, nu trebuie sa dai jos toate furtunele de la spalatoarele de faruri si ce mai e prin de bara. eu am acordat 3 ore pt povestea aceasta din cauza unui "om destept" care a spart spatele proiectorului si a lasat libera tablita de ghidaj pentru bec, tablita care a trebuit lipita, pentru ca "dansa" prin proiector si nu mai puteam pune becul la locul lui. sper ca e de ajutor ce am postat. pentru alte detalii id dead2lover. Respect pentru comunitate! Succes! Cat mai multi kilometri fara evenimente!
naighba
Eu am 2 usite sub fiecare proiector. Se deschid si ajung foarte bine sa schimb becurile. Nu trebuie sa dau bara jos blink.gif
ccezar2004
tre sa schimb si eu proiectorul stanga .... a luat o piatra ceva... si nu as mai sta cu el asa.... din ce am citit pe aici e destul de complicat... daca ma duc in service imi ia mult oare?... ca nu prea am unde si cand sa fac eu treaba.... desi as face-o bucuros...

la 2 ph 2 e la fel de complicat ca in post-ul de mai devreme unde se explica operatiunea?
MatzuJr
Salut.Vin cu o intrebare poate stie cineva,am auzit de la cineva ca s-ar potrivi proiectoarele de logan si de megan,ala pana in 2000.Stie cineva daca este adevarat si se potrivesc si la mufa si la sistemul de prindere???
Praetorian1
COMPLETEZ....SI EU,POATE E UTIL PT CAREVA blush.gif
Am schimbat si eu proiectorul ceata,acum ceva timp,aveam crapat geamul la cel din dreapta.A trebuit sa dau spoilerul fata jos(e ceva de munca,dar nu de speriat-relativ usor) dupa care am avut acces simplu la proiectoare. Daca tot am demontat spoilerul,am crezut de cuviinta sa pun un kit Xenon ( H11 ) cu intensitatea de 3000k...(degaja o lumina verzuie-este exact ceea ce cautam,o intensitate a luminii capabila sa faca fata vremii nefavorabile,ceata,ninsoare,ploaie). Credeti-ma ca am venit prin Austria pe o ceata de-ti bagai degetele in ochi(alb-laptoasa),si am fost ff.incantat de raza proiectoarelor(,,spargeau'' ceata la propriu)...amsina prietenilor de familie( care ne insotea-masina ,nu prietenii blush.gif biggrin.gif avea acelasi sistem dar cu intensitatea de 6000k...)..pur si simplu facea o bariera alba in fata masinii prin ceata......
Deci , ca o concluzie.....pt cei care vor vrea sa-si puna Xenon...incercati intensitatile scazute ale lampilor HID (3000k-4000k)...sunt perfecte pt ceata(si pt ceea ce au fost destinate prin constructie acele reflectoare. Daca vreti fite...(.optati pt 6000k-8000k) dar nu o sa obtineti un rezultat favorabil pe ceata,doar sa-i orbiti pe cei din contrasens wink.gif
Bafta,si la mai mare icon_mrgreen.gif
MatzuJr
Salut,nu este nimeni din CT care sa imi faca si mie rost de un proiector de laguna 2 din 2002 partea stanga.De preferat sub 100 ron,ca este nou la 130 ron.
bad_ovi
eu am scos toate suruburile la bara fata si tot nu vrea sa se departeze. S-a indepartat ceva dar in partea de sus nu vrea si pace! Nu stiti, e prins in cleme sau cum este ? Ca vreau sa dau bara jos...


2 Jun 2012, 21:53:
Si inca ceva. Spalatoarele de faruri trebuie scoase ? Pot sa tina si alea bara ? Va rog sa imi raspundeti ca stau cu masina desfacuta

2 Jun 2012, 21:53:
Si inca ceva. Spalatoarele de faruri trebuie scoase ? Pot sa tina si alea bara ? Va rog sa imi raspundeti ca stau cu masina desfacuta
Cheluu
daca ai desfacut toate suruburile de care pomenesc baietii mai sus este posibil ca cineva sa mai fi umblat pe acolo si sa fie brinsa si sub grila frontala din plastic.cea dintre faruri.eu am fixat-o la mine exact acolo cu doua forante pentru ca se misca.nici nu se observa.mai sunt si suruburile de sub aparatorile de noroi pe care probabil din ce spui tu le-ai desfacut.bafta.
mada74
wow frumoase descrieri si mii de multumiri si eu urmeaza sa dau jos bara fata sa ajung la stegatoarele de faruri si sa dau si farurile jos sa le curat

grila dintre faruri este prinsa cu ceva surubele in afara de cele trei clipsuri de sus ca nu a zis nimeni si daca se poate ceva mai detaliat la partea de jos ca la mine mai este un fel de grila acolo da la dr la st sau invers

in leg cu grila daca se desface st si dr surubu de la bara ce o tine de aripi se poate scoate?
scorpion i
Salut! Am dat si eu proiectorul jos pentru ca sa ars becul, lam ous inapoi provizoriu pana cumpar acel bec, dar nu mai sta proiectorul teapan cum statea inainte. Numi dau seama surubul din fata de deasupra proiectorului cum prinde sau ce face. Am invartit de el cu proiectorul scos sa vad ce face si nu se vede nimic. Imi puyeti spune si mie ce prindere are acel surub. Masuna este laguna 1 ph2
Mar|Us
Pt ce interesati: am eu de vanzare proiectoare pt laguna, noi noute, marca Valeo, la 100 RON / buc.

scorpion i
Ms, dar vreau sa stiu doar cun se prinde acel surub din fata, pe langa proiector ns
mars
Pai aici se discuta despre Laguna II.
audiofilu'
Azi am observat ca este crapata sticla proiectorului dreapta, ma intreb daca merita sa iau noi (70-100 lei/bucata) sau sa iau SH.
Nu am aprins becurile de ceata anul asta si trecut deloc, nu folosesc asa ceva dar oricum erau matuite si ciupite foarte rau de la pietre, probabil i-a pus capac una mai zdravana.
La 95 de lei sunt Valeo, la 70 sunt TYC: https://www.autokarma.ro/piese-auto-renault...oiector%20ceata
Sau tot noi: https://www.pieseauto.ro/oferte/proiectoare...=12&stare=nou... Or fi noi?
audiofilu'
Pareri?
OVIDIUS
Ia noi si pune-le folie de faruri. Nu o sa mai ai probleme cu pietrele. La mine rezista de mai bine de...6-7 ani
audiofilu'
Si alea din ultimul link sunt noi. Da, folie clar, sa nu se mai sableze, astea ale mele in 14 ani au aspect de sticla rodata. Nu le folosesc deloc dar e pocnita sticla celui din dreapta.



audiofilu'
QUOTE(audiofilu' @ 26 Jun 2019, 14:43)
Azi am observat ca este crapata sticla proiectorului dreapta, ma intreb daca merita sa iau noi (70-100 lei/bucata)
La 95 de lei sunt Valeo, la 70 sunt TYC: https://www.autokarma.ro/piese-auto-renault...oiector%20ceata
Sau tot noi: https://www.pieseauto.ro/oferte/proiectoare...=12&stare=nou...
*


De ce ultimele sunt la 40 de lei cu tot cu bec iar restul pleaca de la 70 de lei? Or fi mai proaste, au plastic in loc de sticla sau altceva care ar justifica pretul mic?
PS: am comandat Valeo pana la urma, originale.
audiofilu'
Au sosit proiectoarele Valeo, au si becuri.
Vreau sa pun folie de protectie, pe faruri am deja.
Sa pun galbene, pentru o vizibilitate mai buna pe timp de ceata (cand numai atunci ar trebui folosite!) sau sa pun normala/clara/incolora?
Recomandari/linkuri...
audiofilu'
Saptamana viitoare le schimb, unii spun ca daca e sticla, folia se va increti dupa o perioada de folosire, la plastic nu se intampla asta.
Pe faruri am dar acolo e policarbonat.

Valeo https://www.autoeco.ro/proiector-ceata-rena...18577/a1988153/ au sticla sau plastic la dispersor? E adevarata ipoteza mentionata?
audiofilu'
Gata, le-am inlocuit. Am pus folie de protectie galbena.
Sper sa nu se mai sparga. biggrin.gif

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.