Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Portbagaj - bare transversale Symbol
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Pages: 1, 2
andreimez
Salutare,

Caut de ceva timp un suport de prins bicicletele de portbagajul masinii, mai precis de portbagaj si de carligul de remorcare. Stie cineva de unde as putea sa-l cumpar? Am vazut unul pe un symbol, pe-afara, dar nu am reusit sa gasesc un magazin de unde sa-l cumpar.
Cel de pe acoperisul masinii este foarte incomod si imi da o senzatie de nesiguranta in viraje.
Lucman
Am facut 2 drumuri de cate 400 km cu suporti pe plafon. Viteza maxima 130 km/h. E adevarat ca la viteza mare in curbe mai stranse, simti ca se apleaca un pic, dar in rest sunt super OK.
_182_
mai multe modele la Engine House
richie
link
andreimez
multumesc de informatie, cred ca merg la engine house, preturile par rezonabile.
Cat despre cele de pe acoperis, le folosesc de mult, dar sincer m-am plictisit de chinul de a le pune/da jos de pe acoperis de fiecare data cand merg in parc cu bicicletele. Pentru doua drumuri pe an in afara orasului e ok, dar pe serpentiune clio-ul pare ca se rastoarna cu tot cu biciclete. La ses e ok.
Inca o data, multumesc.
Saint
eu am un suport pentru 3 biciclete care se prinde numai de carligul de remorcare. daca va intereseaza ii fac poza si-l postez. m-a oprit si politia sa ma intrebe cum stau bicicletele alea acolo biggrin.gif.
mihaighenadi
Am si eu o rugaminte la cei care sunt din Bucuresti si ma pot ajuta,as vrea sa imi pun la Renault Symbol(2007) portbagaj deasupra-bari transversale si nu stiu sigur daca se poate,cat ma costa,unde sa ma duc,cine mi le monteaza.Daca stie cineva,raman dator cu o bere!
astept
krm
Incearca in Selgros Baneasa, am vazut asa ceva acolo asta-toamna. Putin probabil sa mai aiba, dar merita incercat. De montat, nu cred ca e atat de greu incat sa nu le poti monta singur smile.gif
andurs
Uita-te pe-aici. Am vazut niste poze si coduri. Daca ai codurile e mai usor sa intrebi pe la magazine.
wolfin
pai vezi ca bare transversale gasesti in reteaua renault/accesori (350 ron). mai gasesti pentru simbol mont blanc tot pe la 350 ron. ambele sunt cu antifurt/cheie. in selgos/metro etc se gasesc la 100 ron dar sunt slabe rau, si fara antifurt.

pentu cutie, orice gasesti ieftin cu antifurt

http://www.portbagaje.info/produse.php

aici gasesti tot
MVD
Eu am cumparat de la reno Baia Mare portbagaj deasupra cu 350 Ron de renault clio symbol si sunt super ok vorba aceea ce e original e scump da merita ca nu iti strici plafonul si vopseaua, plus ca se monteaza cu un imbus si le dai jos si le pui sus repede iar de furat de pe masina nici vorba numai daca iti indoaie usile. Sunt din aluminiu cu cauciuc deasupra nu din metal ca cele din practicher,real,etc.
mihaighenadi
multumesc celor care au raspuns.Am primit un mail si m-am dus la o firma de aici din bucuresti si mi-am pus Mont Blanc,cam scumpe dar merita.Am dat 470 ron.La montare e super simplu,nu e cu imbus,surub sau alte chestii.Va multumesc
iata raspunsul pe site

"Am avea bare transversale pt masina dumneavoastra, dar trebuie sa stim anumite detali despre masina(anul fabricatie,in cate usi etc.)Pe noi ne pute-ti gasi in militari in Complexul Gema de pe Bul. Iuliu Maniu Nr.8A sau In Tineretului pe strada Lanariei(in spatele liceului Gheorghe Sincai) sau pe www.portbagaje.info Preturile variaza intre 93euro+TVA si 160euro+TVA (otel si aluminiu).
O zi buna"
wolfin
smile.gif

sa ne spui si noua cum se comporta la viteza
Lucman
Daca prin viteza intelegi pana in 150 sunt super ok, un pic de consum marit.
Daca pui biciclete deasupra o sa ai probleme in curbe la viteza mare.
wolfin
da, stiu ca au o limita de viteza

dar zgomot fac? si aici nu ma refer la 130 +

ma batea si pe mine gandul anul trecut bare + suparti bicicleta, dar m-am lasat pagubas cand am vazut ca sunt mai scumpe decat bicicletele mad.gif
Lucman
Zgomot nu fac. Nu se aude nimic in plus.
In schimb cele de a Mont Blanc au un sistem super fain in caz de urgenta.
Am intrat cu bicicletele deasupra intr-o parcare acoperita (dupa 1100 km am uitat de ele).
Interesant e ca la efort s-au slabit cumva toate prinderile si au iesit din lock position, fara sa strice prea mult caroseria.
Dupa aceea a trebuit doar sa le re reglez la cuplul de strangere anterior.
Am carat cu ele inclusiv 3 caiace de vreo 200 kg in total.
Super rezistente, usoare si se pun si dau jos in 3 minute.
wolfin
mersi. sa vad cum stau cu bugetul.
ady22
te rog pune niste poze cu suportul de biciclete!...si cateva informatii referitoare la marca , pret , de unde l-ai achizitionat!multumesc.
clioextreme
Intentionez sa cumpar o cutie de portbagaj pt. un clio 2 bicorp. Barele le am, sunt originale de renault, dar nu stiu cum sa aleg o cutie. Trebuie sa tin seama de ceva anume? Unde as putea gasi o cutie mai acceptabila la pret ? Stie cineva daca exista vreo viteza maxima admisa in cazul folosirii portbagajului exterior?
Paraipan
Nu am gasit un topic despre acest domeniu asa ca am deschis unul nou. Am Clio 2 si nu mai imi ajunge portbagajul cand plec in concediu. Drept urmare vreau sa-mi achizitionez unul suspendat. Am fost la o firma care se ocupa de asa ceva iar cea mai ieftina oferta era 180 Eu cutia + 87 Eu barele fara tva, ceea ce ajunge la un total de apox 1200 ron, care mi se pare enorm. Am auzit ca in Carrefour ar fi o oferta de 300 ron cutia + 100 barele, dar de Logan; nu stiu insa daca se potrivesc. Am auzit iarasi ceva cum ca masina este prea scurta si trebuie avut grija la dimensiunea cutiei care ar bloca portbagajul din spate.
Stie cineva de care model sa-mi iau si la niste preturi decente? Astept sugestii, merci!
DanCVA
Daca nu ai loc de depozitare pentru cutie si nu o folosesti mai mult de o data pe an, poti sa inchiriezi.
Paraipan
Pai si unde aflu informatii despre acest lucru?
Paraipan
In alta ordine de idei stie cineva daca barele (sistemul de prindere) este universal sau special pentru fiecare masina in parte?
cip31
Unele, care pot fi gasite si in supermarket-uri, sunt doar pentru o anumita gama iar cele agreate de constructor sunt individuale, pentru cateva modele cu diverse adaptari prin kit-ul de montaj.
Paraipan
Am inteles.... stii cumva daca cele de Logan merg pe Clio? Merci
soul_assassin
Am achizitionat bare de plafon Renault in februarie de la Auto Marcus Grup, Pantelimon, cu 251,69 lei. Nu le las pe plafon si intra perfect in portbagaj.
geluoradea
salut. nu am gasit ceva asemanator, asa ca va intreb: are cineva pe clio portbagaj. eventual ceva poze? urmeaza sa fac un drum mai lung si m-ar interesa ce variante sunt. exclus ar fi cutia care vine deasupra (e prea scumpa).
barele acelea sunt transversale sau exista si longitudinale - gen logan MCV?
danromania2002
Ai grija ce iei eu am luat ceva ieftin 200-300 ron si problema e ca se inchid usile fortat...in rest totul bine
Ma3x
Salut,

Nu ti-as recomanda decat longitudinale daca vrei sa le tii permanent, cele transversale se baga prea mult in seama la viteze mari ( se aud fluierand , creste consumul ) si oarecum inestetice.

Am luat din Vitan ceva ieftin 2 bari transverale 100 ron cu 3 feluri de cleme de prindere , pe symbol merg prinse fara gauri de marginea plafonului de sub cauciucul pentru scurgerea apei. Se fixeaza foarte usor si repede prin strangerea a 4 suruburi si dupa ce iti faci treaba le dai jos la fel de repede smile.gif. Nu recomand sa purtati permanent acest model deoarece are un suport cauciucat care vine pe plafon si desi e de cauciuc actioneaza negativ asupra vopselei fiind oarecum sub o forta de presare pe plafon . Alt dezavantaj ca in cazul majoritatii acestor accesorii e greutatea mica suportata de materialul din care sunt facute barile ( aluminiu de obicei ) si modul de prindere.

In rest din punctul meu de vedere e cea mai buna alegere pentru mine avand in vedere ca se pot monta/demonta in 3 minute smile.gif, am dat banu' pe principiul las' sa fie acolo ca nu stiu cand am nevoie.
adrian2011
niste poze poti sa ne arati si noua?
hellcat
QUOTE(Ma3x @ 28 Apr 2011, 23:04)
Nu recomand sa purtati permanent acest model deoarece are un suport cauciucat care vine pe plafon si desi e de cauciuc actioneaza negativ asupra vopselei fiind oarecum sub o forta de presare pe plafon .

Alt dezavantaj ca in cazul majoritatii acestor accesorii e greutatea mica suportata de materialul din care sunt facute barile ( aluminiu de obicei ) si modul de prindere.

In rest din punctul meu de vedere e cea mai buna alegere pentru mine avand in vedere ca se pot monta/demonta in 3 minute smile.gif, am dat banu' pe principiul las' sa fie acolo ca nu stiu cand am nevoie.
*



Si eu nu recomand alte bari de plafon decat cele originale...orice alte bari aftermarket vor lasa "urme" pe plafon, adica plafon turtit.

Greutatea suportata de bari e data in primul rand de cat suporta tabla plafonului, barile de origine au trecuta in specificatii greutatea de 70kg max. pt clio bicorp si 50kg pt symbol (ciudat, nu? wink.gif ), ceea ce e in media unor bari de plafon.

Si cele originale se pot monta/demonta in 4-5 minute, aspect verificat de mine.

La reprezentante costa in jur de 250 lei, dar pentru astfel de accesorii se mai pot obtine reduceri...important e cum sa puneti problema.

Si mai e pana la urma si aspectul - la ce le folosesc? - pt 2 biciclete de 5-600 euro bucata spre ex. dau si cu 150 de lei mai mult pe un set de bari de origine si plec la drum mai linistit.

[attachmentid=1627811388]


crisolro
are cineva montat pe symbol suport de biciclete pe portbagaj - am vazut asemenea sisteme (nu acela pe carligul de remorcare!) pe alte masini
daca da, de unde iau si eu unul si, ce ma intereseaza cel mai mult, cum se comporta? intreb, pentru ca tabla de pe symbol nu e prea generoasa si mi-e ca acel suport ar putea lasa urme mad.gif

ideea e ca nu transport bicilete pe distante mari si nici foarte des si imi trebuie unul cat mai practic posibil ... pt. plafon e mai complicat cu motat barele, demontat si pe langa bare mai costa si suportul de biciclete etc.

multumesc
andurs
Eu am din asta de se vede in pozele de mai jos si n-am probleme cu el.
Trebuie sa ai grija cum il strangi, sa desfaci pedala de la bicicleta dinspre portbagaj ca sa nu-ti loveasca in acesta etc. Eu m-am ales cu cateva zgaraieturi pana mi-am dat seama, dar la cat e de zgariata masina mea chiar nu mai are importanta biggrin.gif
Oricum, dupa cateva montari/demontari iti mai dai tu seama la ce trebuie avut grija.


L.E. Modelul e asta de-aici; eu l-am luat din decathlon acum 2 ani undeva intre 250-300 ron
crisolro
sa inteleg ca nu au aparut indoituri pe portbagaj nici deasupra si nici in spate unde apasa punctele acelea de sprijin???
vad ca bicicletele sunt fixate in bara transversala a cadrului - o bicileta universala/dama cu bara cadrului inclinata/in diagonala, se poate fixa la fel de bine? banuies ca va sta câșã in suport ...

multumesc pentru informatii
andurs
Indoituri n-au aparut, iar bicicletele stau mai cas sau nu in functie de geometria cadrului.
O bicicleta de oras pentru doamne care nu are deloc bara transversala nu cred ca poate fi transportata, un MTB o sa stea mai cas decat unul similar pentru barbati.
Oricum, nici la MTB-urile barbatesti acea bara nu este paralela cu solul.
soul_assassin
Eu am luat din Praktiker suport de biciclete (nu mai stiu exact undeva cred intre 100 si 150 RON). Uite cateva poze
[attachmentid=1627883693]
[attachmentid=1627883694]
andurs
Uite ceva asemanator cu al meu.
Si vad ca se pot cara si bicicletele de oras cu cadru de dama, eu neavand nu mi-a trecut prin cap ca se pot fixa si asa.
crisolro
super ... multumesc

la al tau, suportii de prindere se invart pe cadrul de otel, adica sa poata fi rotiti pentru a prinde bicicleta de dama exact ca la colegul cu megane?
andurs
Da, se rotesc si se si deplaseaza pe acel cadru.
Au un sistem de strangere pe baza de imbus; cand gasesti pozitia corecta i-ai fixat si gata smile.gif
ReiMNs
Am si eu bare originale renault + 2 suporti de mtb: unul e thule si altu no-name.

Pot sa spun ca ala no-name de am dat 100 lei pe el e mai rezistent decat cel thule, iar prinderea ovala la cel ieftin e mai buna decat cea prin presare la cel de la thule. Am cadru de carbon la bicicleta si cand am prins prima oara in suportul thule am zis ca-mi sta inima cand am vazut ca mi-a turtit cadru..noroc ca nu a pocnit...

Asa ca il folosesc cu incredere pe cel ieftin, il de 3 ani iar cel thule de 1an , m-am deplasat si cu 3 mtb pe masina top speed 130 biggrin.gif , iar cu una singura am ajuns si la 160..dar nu recomand o asemenea viteza.
hellcat
QUOTE(ReiMNs @ 8 Jan 2014, 21:34)
Am cadru de carbon la bicicleta si cand am prins prima oara in suportul thule am zis ca-mi sta inima cand am vazut ca mi-a turtit cadru..noroc ca nu a pocnit...
*


Pai nu era reglat gradul de strangere! Sunt sigur ca ulterior ai inteles modul de strangere si reglare.
O fi buna si tava aia de cozonac no-name, nu zic nu, insa sa zici ca e mai sigur si rezistent ca ala thule...hmm laugh.gif
ReiMNs
QUOTE(hellcat @ 8 Jan 2014, 22:22)
Pai nu era reglat gradul de strangere! Sunt sigur ca ulterior ai inteles modul de strangere si reglare.
O fi buna si tava aia de cozonac no-name, nu zic nu, insa sa zici ca e mai sigur si rezistent ca ala thule...hmm laugh.gif
*




Crede-ma ca l-am reglat destul de finut, dar incearca sa prinzi un bidon de 2L gol si strangel un pic. la cel no-name e prinderea circulara, nu doua furci ce se strang..iar daca abia prindeam cadru se balansa toata. Am incercat mai multe posibilitati , mai ales ca abia il cumparasem - ori schimb cadru ori merg pe no-name, am ales no-name - cadrul de titan e si mai scump.

Cel face pe thule mai finut sunt prinderele rapide, in rest, rezistenta bratelor, crede-ma ca ala no-name e mai rezistent, se simte cand fortez de el, si nu mi s-a clintit mtb niciodata de pe masina. De la thule am modelul ala mai ieftin, posibil ca variantele de top sa fie cu totul altceva...dar si 500 lei un suport.

In plus de asta, cand sunt singur dau jos suportul de pe masina si mtb sta intotdeauna pe bancheta spate - ii scot rotile si gata. In felul asta nici nu am grija bicicletei ca am lasat masina parcata .
UXE
Ce tip de portbagaj imi recomandati si mie, am nevoie sa car niste teava de otel.
wolfin
portbagajul altuia....cata teva cari?

1. din ce imi aduc aminte parca plafonul tine doar 50 kg la symbol (hellcat te lamureste)
2. daca foloseti pentru o singura data pentru o greutate mica ....cele din carefur sau norauto cred ca sunt bune la 100-150 lei.
UXE
O sa am de carat. Il vreau ptr mine. La reprezentanta cat o fi? Vreau ceva de calitate





340 lei la Reprezentanta (din otel) happy.gif
hellcat
La dealerii din provincie le gasesti si mai ieftin, doar trebuie sa te interesezi.
UXE
Nu cred ca trimit cei de la repr prin curier.
hellcat
Si inca cum...s-au schimbat multe, nu mai sta nimeni sa astepte sa cada clienti din cer la ghiseu. Stiu dealeri care fac si distributie serioasa de piese in teren, cu agenti, livratori, etc.
UXE
Am gasit la Norauto Militari 160 de lei . Parca e mai convenabil smile.gif . Azi ma duc sa il iau si cred ca il si montez.


Ma intreb oare ce sa fac cu antena . O sa o pozitionez sub bara de la portbagaj ca banuiesc ca trece in lungime de prima bara.

Ideea e ca nu e kit original. Sper sa nu se rupa la 20 de kile smile.gif
hellcat
Daca-s Automaxi barele, sunt bune, le-am testat intensiv in ultimii 2 ani. Ma declar f multumit, le-am luat din Selgros cu 150 lei...si acum tot pe la pretul asta sunt.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.