Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inlocuire carb solex cu carb de dacie la renault18
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25
renault_18
caut mecanic care sa-mi inlocuiasca carburatorul solex,cu unul de dacie.si sa-l regleze.de preferat nu dupa ureche.este vorba despre un renault 18
RADU__
tocmai am postat cum se face reglajul unui carburator solex de R18.
Nu schimba nimic, regleaza-l pe asta si o sa fi foarte multumit.
Vezi aici daca este la fel si daca se potriveste la tine. Daca nu, fa niste poze cu carb tau si am sa te ajut.
victor cristian
eu am avut 18gtl si iti pot spune ca daca a venit momentul sa moara carburatorul nu mai ai ce sa-i faci.se macina cauciucul de pe membrane si benzina se infiltreaza pe acolo.rezulta un consum al dracului de mare ,fum mers in socuri,ralanti instabil.eu am patit-o cu membrana de la econostat si degeaba am inlocuit-o cu una de la oltcit,au flexibilitate diferita .baga-i de dacie,asta este,vei avea un consum decent dar trebuie putina indemanare la modificarea parghiei de acceleratie.
elbengoso
solex-ul este foarte usor de reparat si se merita sa incerci sa-l repari pana sa pui unu de CARFIL. eventual daca gasesti un WEBBER original de pe R12. cu ala de dacia o sa fie motorul strans de gat, iarna o sa se chinuie de o sa blestemi ziua in care ti-a venit ideea. iar economia nici nu o sa o simti pt ca nu o sa existe tongue.gif. daca te intereseaza am eu un SOLEX (de pe un R18 - 1647 cmc) pe care il dau pe un bogdaproste) cu soc automat prindere in 2 prezoane (idem cel de dacia) cu tot cu incalzitor.
0754684124 - Adi
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.