Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Player MP3 pe Primera - se poate!
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Forum Nissan
PSC
De ceva timp au aparut si la noi modulatoarele FM cu player MP3 incorporat. Pentru cei care inca nu stiu: sunt niste device-uri care se alimenteaza de la bricheta si care transmit muzica pe o anumita frecventa setata de utilizator. Muzica se poate receptiona pe radioul masinii si se asculta prin sistemul audio integrat. Ca mediu de stocare, modulatorul citeste fie de pe stick-urile USB pentru calculator, fie de pe cardurile de memorie SD.
De ce am deschis subiectul: in cartea tehnica a Primerei scrie cu litere groase ca sa nu alimentez nimic de la bricheta, in afara de bricheta masinii. Problema este ca Primera nu are alta priza auto (poate modelele break au, nu stiu).
Exista cineva care a folosit o astfel de solutie pentru a asculta MP3 in masina? Pe Primera nu se poate implementa altfel standardul MP3.
Costurile sunt si ele mici. Modulatorul (cu tot cu telecomanda) costa 120 RON, iar stick-ul USB 40 RON, daca e de doar 4 GB.
In felul asta nu mai trebuie sa stau tot timpul sa schimb discuri in timp ce conduc sau s-o pun pe sotie sa faca asta. In plus, player-ul audio al masinii reda la nesfarsit discul, nu stie sa se opreasca dupa ultima melodie. Iar bricheta masinii e bine pozitionata, astfel incat modulatorul FM sa nu ma incurce in timpul condusului.
IRONICK
QUOTE(PSC @ 27 Feb 2008, 13:49)
De ce am deschis subiectul: in cartea tehnica a Primerei scrie cu litere groase ca sa nu alimentez nimic de la bricheta, in afara de bricheta masinii
Glumesti, nu? Cat crezi ca are consumul modulatorul ala? Firele sunt destul de groase ca sa suporte consumul unei rezistenta din bricheta si tu iti faci probleme la un amarat de modulator?
PSC
Nu imi fac probleme. Doar spuneam ce scrie in cartea tehnica.
Alta e problema: care e calitatea audio? Player-ul ala reda macar la fel de bine ca radioul masinii? N-am pretentia sa aud tot spectrul audio si fiecare frecventa in parte, hertz cu hertz, insa vreau ca basii sa fie basi (cat permit boxele), iar inaltele sa fie inalte. Nu vreau ca aceste doua game de frecvente sa se confunde cu gama medie. Cu alte cuvinte, o calitate audio satisfacatoare (peste decenta).
Apple
1. poti alimenta fara probleme de la bricheta masinii. Eu am si detector si, uneori, nevasta-mea isi mai baga si laptop-ul sa lucreze cand suntem pe drum, plus incarcator de telefon pentru nevasta-mea () ptr al meu am carkit-ul original cu incarcare. Totul de la bricheta din fata de pe consola, unde am pus o chestie cu 3 prize. Mai este o priza in portbagaj, cel putin la mine la break este inca una pe partea dreapta a portbagajului.
2. Calitatea e asa si asa. Sincer pe mine m-a dezamagit si am incercat destule marci si modele. Raman in continuare pe cd-uri. In Bucuresti este imposibil sa folosesti asa ceva, interferente la greu, inclusiv cu taxiurile. Am probat la un moment dat asa ceva si auzeam altceva la fiecare 50 de metri.
Cat despre repeat, cand activezi din jog-ul de volum controalele de instalatie audio, ai posibilitatea sa setezi de pe butonul 3 (Mode) ce fel vrei as faca play: 1 track repeat, 1 disk repeat, disk random, disk once. Ultimele 2 cata tot discul o singura data si apoi se opresc.
PSC
QUOTE(Apple @ 28 Feb 2008, 10:13)
Cat despre repeat, cand activezi din jog-ul de volum controalele de instalatie audio, ai posibilitatea sa setezi de pe butonul 3 (Mode) ce fel vrei as faca play: 1 track repeat, 1 disk repeat, disk random, disk once. Ultimele 2 cata tot discul o singura data si apoi se opresc.
*
Asta-i problema, ca la mine nu exista modul de redare Disk Once sad.gif . Modurile sunt urmatoarele, in ordine: 1 Track Repeat, 1 Disk Random, 1 Disk Repeat. Firesc era ca Disk Once sa fie prima optiune. sad.gif
Ma gandisem la modulatorul FM nu numai pentru eliminarea operatiei de schimbare a discurilor (n-am magazie de CD-uri), ci si ca reducere a costurilor, ca sa nu mai cumpar mereu CD-uri. Plus ca nu le pot lua pe toate cu mine.
cristian_pop
Si pe mine ma intereseaza chestia cu modulatorul. Din cate imi dau seama ar fi cea mai ieftina solutie cata vreme un modulator din ala gasesti de la 60 de lei bucata. Gasisem unu care la 90 de lei oferea si 1gb de memorie. Imi da de gandit numai ce se zicea aici legat de incalecarea frecventelor si interferente. A mai pus cineva? Aceleasi probleme?
Functia de AF ajuta sau incurca modulatorul?
PSC
Din câte am auzit, cică frecvența pe care emite modulatorul s-ar "încăleca" cu cele folosite de stațiile taximetriștilor - valabil în toate orașele mari. Dar există modulatoare la care se pot alege 200 frecvențe de emisie - trebuie să meargă măcar una ca lumea. Eu am oprit funcțiile automate ale radioului (TA, PTY), ca să nu mai îmi caute singur posturi de radio de un anumit tip. Dealtfel, la drum mediu/lung nici nu folosesc radioul; radioul îl folosesc numai în București, unde trebuie să fiu atent la drum și la blonde. La drum lung îmi pun CD-uri bibilite de mine pe calculator, cu piese într-o anumită ordine. Player-ul MP3 m-ar scuti de schimbatul CD-urilor și de cheltuiala cu discurile.
În schimb, am înțeles că (,) calitatea audio a acestor playere cu modulator nu ar fi decât pe jumătatea unui player MP3 banal. A testat cineva?
cristian_pop
poate pun o intrebare tampita, dar nu trebuie legat cumva la antena sau la firul care vine de la antena modulatoru asta? Cred ca daca il tin in masina, antena fiind deasupra, pana ajunge semnalul la ea (antena) poate sa intalneasca o gramada de interferente si paraziti. Sau nu inteleg eu principiul de functionare?

PSC
QUOTE(cristian_pop @ 6 Mar 2008, 13:00)
poate pun o intrebare tampita, dar nu trebuie legat cumva la antena sau la firul care vine de la antena modulatoru asta? Cred ca daca il tin in masina, antena fiind deasupra, pana ajunge semnalul la ea (antena) poate sa intalneasca o gramada de interferente si paraziti. Sau nu inteleg eu principiul de functionare?
*
Din ce am văzut pe specificațiile modulatorului, el emite pe o rază de 10 m; ori, între antena radioului și modulator nu cred să fie mai mult de 2 m (în cazul Primerei). Interferențe poate întâlni oricând, nu cred că ține cont de distanța dintre antenă și modulator.
Pe mine mă interesează mai mult calitatea audio a player-ului din modulator, lucru care se constată numai după achitarea (cumpărarea) modulatorului. Ar fi interesant de aflat și viteza cu care lucrează player-ul la citirea stick-urilor USB/cardurilor SD.
Modulatorul pe care l-am luat eu în calcul era cu telecomandă, 200 frecvențe de emisie, posibilitatea citirii melodiilor din foldere, citire de pe stick USB sau/și de pe card SD. Preț: 120 lei. Denumirea n-o mai știu.
Apple
iti spun eu ca am testat... calitatea este groaznica. Singurul care a avut rezultate acceptabile, repet acceptabile, nu OK, a fost un Belkin, care este insa destul de scump.
De ce nu va puneti voi magazie de CD-uri si cu asta basta?
PSC
Pe unele Primere știu că există magazie de CD-uri pentru 6 discuri. Pe a mea nu există. Se poate pune? Dacă da, cum? Una cu 6 discuri mi-ar fi arhisuficientă.
Nu înțeleg de ce playerele MP3 (cu CD-uri) se montează numai pe mașinile ieftine.
cristian_pop
Da. Modulatoarele FM sunt nasoale. Toti cei pe care au folosit m-au sfatuit sa le las balta. Interferente, fasaituri, calitate slaba, durata scurta de viatza(mai ales la astea ieftine).
eminescu0
QUOTE(PSC @ 13 Mar 2008, 11:01)
Nu înțeleg de ce playerele MP3 (cu CD-uri) se montează numai pe mașinile ieftine.
*


Vai de mine, cum ai constatat tu asta blink.gif ? E vorba de politica marcii in materie de dotari vs. costuri. Ca vorb-aia, de ce nu pun toti fabricantii LCD-uri de 5,8" (7") in masini ?
PSC
QUOTE(eminescu0 @ 13 Mar 2008, 17:03)
E vorba de politica marcii in materie de dotari vs. costuri. Ca vorb-aia, de ce nu pun toti fabricantii LCD-uri de 5,8" (7") in masini ?
*

Da' chiar așa, de ce numai la anumite modele se montează acest display, dacă tot există computer de bord? Toate mașinile care au computer de bord ar trebui să aibă display de minimum 5,8". E ca și cum aș folosi desktop-ul cu display-ul lui Nokia 5110.
Astfel de display-uri, în afară de Toyota Prius, nu există decât pe modelele de lux (Lexus, Infiniti, Mercedes, BMW) și pe unele SUV-uri. Dacă și display-ul este un accesoriu de lux, atunci trebuie să țin cât mai mult la mașină și să nu o vând niciodată (nici n-am de gând, dealtfel), fiindcă nu o să-mi pot permite în vecii vecilor un BMW sau un Mercedes.
Revenind la subiect: deci, și în cazul modulatoarelor se aplică deviza "cât dai, atâta face".
Despre magazia de CD-uri știe să-mi spună cineva dacă se poate monta și, mai ales, cât costă? Teoretic, se poate monta orice, nu cred că e greu să se schimbe player-ul actual cu unul cu magazie. Dar unde se poate face asta în garanție? A încercat cineva?
cristian_pop
In loc de magazia de cd, nu se poate conecta un mp3 player? exista o mufa de auxiliar la primerele care nu au magazie montata? A umblat cineva pe la spatele cd playerului sa imi spuna si mie unde se poate lega si cum? Si mai tare ma intereseaza cum se face legatura dintre player si consola. Si eu unde trebuie sa intervin cu legatura pentru auxiliar? La player sau la consola?
Apple
nu se poate.
Consola are un computer central la care sunt legate cd-playerul, dvd-ul de navigatie (acolo unde exista) si display-ul. Acest computer central este legat la computerul masinii. Datorita acestui fapt din consola centrala ai si informatiile computerului de bord si comenzile climatronicului.
Computerul central de multimedia/obc/navi are o intrare ptr magazia de cd-uri si tv-tuner. Acea magazie este de regula localizata in portbagaj in partea dreapta. Cablul de legatura este special, teoretic exista adaptoare sau cumperi o magazie care sa se potriveasca cablului. Asta deoarece prin acest cablu nu vine doar sunetul ci trebuie sa si ai comanda asupra magaziei. Nu se poate monta un mp3-player, n-ai avea cum sa il comanzi, sunetul are alta frecventa, etc... am explicat in alt topic anumite lucruri.
Nu va recomand sa faceti interventii pe la diverse firme, indiferent cat de buni sunt sau ce renume fantastic au, deoarece bulesti acolo ceva, adio climatronic, adio computer de bord, adio si computerul masinii.
cristian_pop
Ce elan aveam si ce m-ai linistit. Nasol
Ma gandeam ce frumos o sa imi leg playeru in schema asta si cum o sa cante el.
Pe de alta parte, ma gandesc nu are si un amplificator computerul asta?Adica sunetul nu ajunge la boxe amplificat? O interventie pe amplificatorul asta (daca exista) nu este mai usor de facut? Adica sa ocolesti computerul central si sa sari direct in linia inmtrare in amplif si apoi iesire spre boxe?
Ce zici?
Apple
QUOTE(cristian_pop @ 17 Mar 2008, 14:36)
Ce elan aveam si ce m-ai linistit. Nasol
Ma gandeam ce frumos o sa imi leg playeru in schema asta si cum o sa cante el.
Pe de alta parte, ma gandesc nu are si un amplificator computerul asta?Adica sunetul nu ajunge la boxe amplificat? O interventie pe amplificatorul asta (daca exista) nu este mai usor de facut? Adica sa ocolesti computerul central si sa sari direct in linia inmtrare in amplif si apoi iesire spre boxe?
Ce zici?
*


crede-ma ca am studiat problema foarte atent. Orice chestie ai lega, ai sanse 90% sa prajesti ceva... sunt cativa prieteni dintr-un club britanic de Nissan care au patit asa ceva. La fel si niste neozeelandezi. Acum cauta disperati toata unitatea (monitor, cd, navi, computer....).
Puneti-va magazie de CD-uri si ati terminat balciul.
Nu inteleg de ce va cramponati atat cu nu stiu ce player. In primul rand playerele MP3 de pe piata (ma refer la cd-playere mp3 auto) au o calitate a sunetului redat muuuuuult mai slaba. Personal, mi se pare ca instalatia originala de sunet Bose de la mine cu cele 8 difuzoare (din care 2 subwoofere) are un sunet excelent. Vreti neaparat sa ascultati cd-uri cu MP3 luati magazie de CD-uri cu MP3. Nu stiu cand veti asculta voi toate 200 de melodii de pe un cd cu MP3. Nu mai vrb ca MP3-urile sunt compresate si anumite game de frecvente se duc naibii.
PSC
QUOTE(Apple @ 17 Mar 2008, 15:41)
Puneti-va magazie de CD-uri si ati terminat balciul.

OK, am înțeles ideea. Deci, cum pot să-mi pun magazie de CD-uri pe Visia mea? Și unde? Mașina e în garanție încă 2 ani și o lună, așa că...
Apple
oriunde. Insa gandeste sa iei cablul de la un dealer nissan renault si tot ei sa il monteze...
cristian_pop
Ca sa inteleg si mai bine.
TOATE primerele sunt pregatite si CABLATE pentru magazie de cd? Nu de alta dar nu am gasit nici o mufa in portbagaj in dreapta desi am demontat tot. Sau Cablul de care zici ca trebuie cumparat este cel care merge de la consola la magazie?
Pe partea de soft am vazut ca exista conexiunea pregatita. Am tinut apasat butonul info si am invartit de volum pana a aparut advance setings. Si acolo imi aparea magazia de cd. Singura problema era ca nu exista faptic magazia.
Cat despre sistemul audio recunosc ca este bun. Nu stiu daca si eu am difuzoarele de bas dar de sunat suna bine.
Sunt curios la ce pret este o magazie din asta. Din cate am vorbit cu un atelier specializat pe audio, se apropie sau chiar depaseste 1000 roni. Mai adaugi si manopera si ajungi la o varianta cam nerentabila.
PSC
Din câte am înțeles eu, mufa aceea din portbagaj o au numai modelele break. La cele berlină și hatchback, singura mufă de alimentare este bricheta. Și eu am căutat în portbagaj și n-am găsit nimic. Apoi, stând și judecând la rece, am zis: ce naiba caut eu în portbagaj? Chiar dacă ar fi o priză, pe unde naiba să vină firul? La modelele break merge, fiindcă portbagajul e accesibil din interior. Și la hatchback ar merge, cu nițel efort. Dar la berlină nu.
Nu am înțeles de ce n-au montat o priză undeva în interiorul mașinii, de exemplu pe lângă brichetă, și au dus-o tocmai în portbagaj? Ca să vii cu firul prin toată mașina până în față? Repet: valabil pentru modelele break.
cristian_pop
tocmai am inchis telefonu. Vorbisem cu dealerul nissan din Cluj. Magazia de cd se poate aduce in doua-trei zile. Cablul la fel
Pretul magaziei =1900 lei
pret cablu = 320 lei
total 2220 lei
La banii astia chiar nu mai renteaza.
Parerea mea.
PSC
QUOTE(cristian_pop @ 20 Mar 2008, 15:31)
tocmai am inchis telefonu. Vorbisem cu dealerul nissan din Cluj. Magazia de cd se poate aduce in doua-trei zile. Cablul la fel
Pretul magaziei =1900 lei
pret cablu = 320 lei
total 2220 lei
La banii astia chiar nu mai renteaza.
Parerea mea.
*


Nu numai a ta. Subscriu.
Am văzut la cineva un iPod care avea modulator FM încorporat. Îl prindea/asculta la o panaramă de radiocasetofon gen International, prostiile alea chinezești ce invadaseră România în 1990 - și pot să spun că era foarte stabil pe frecvență chiar și atunci când strângea antena International-ului. Nici vorbă de interferențe. Memoria lui era de 20 GB (HDD), putea citi și poze, prețul lui (adus din vest, magazinele românești nu se sinchisesc) era echivalentul a 1000 RON (în 2006). Comparativ, dpdv al capacității de stocare, cu cele 6 CD-uri care încap într-o magazie, rezultă o soluție muuult mai rentabilă. Din păcate, n-am pe nimeni în vest.
Apple
mai oameni buni... de ce nu va ganditi un pic mai mult?
pret cablu e singurul cost care trebuie sa-l suportati asa cum e. Mai departe, montati-va cablul la reprezentanta, vedeti ce mufa are si cautati o magazie cu o astfel de mufa sau adaptor la mufa tip ptr acel tip de mufa smile.gif
Cat despre pretul magaziei, ce naiba, una gen sony costa in jur de 10 mil noua. Nu zice nimeni sa luati una noua, luati una second buna care ajunge in jur de 150 de euro. Cost total? Faceti voi calculele in functie de ce magazie vreti sa luati, noua sau sh.
End of story! smile.gif
O mai repet, calitatea cd-urilor audio o depaseste pe cea a cd-urilor cu MP3. Implicit, orice mp3 player de buzunar si emitator fm in orice gen de combinatie va suna mai prost.
PSC
QUOTE(Apple @ 21 Mar 2008, 12:02)
O mai repet, calitatea cd-urilor audio o depaseste pe cea a cd-urilor cu MP3. Implicit, orice mp3 player de buzunar si emitator fm in orice gen de combinatie va suna mai prost.
*
Nu totdeauna. Am ascultat CD-uri audio facute execrabil, de exemplu cele livrate cu ziarul Jurnalul National. Nu cred ca sunt facute in studio acele CD-uri, dar sunt audio. De exemplu: o piesa se aude clar, stereo; urmatoarea mono (pe ambele canale, totusi); urmatoarea mai incet decat toate, sau mai tare decat toate. Si tot asa. Depinde cine face CD-ul. Eu personal am convertit piese din formatul audio in MP3 si am reusit sa le fac sa se auda de 100 ori mai bine decat originalele de pe CD-ul pe care dadusem bani. Intelegi ce vreau sa spun. Cu ajutorul unui software am facut conversia audio-MP3, am reusit un raport de compresie 12:1, apoi cu un alt software am ridicat calitatea audio la standardul cerut de pretul dat pe CD-ul original. Asa ca...
Ideea nu era asta - calitate audio vs. MP3 - ci daca modulatorul functioneaza fara intreruperi. Am inteles ca nu. Din cate realizez, magazia de CD-uri are si ea un pret destul de prohibitiv (cel putin pentru mine, care nu sunt de acord cu sh-uri nici de la anticariate), asa ca nu se merita sa investesc 1000 RON intr-o magazie pe care, la o adica, s-o montez intr-o masina la care valoarea de revanzare e mult prea mica.
cristian_pop
Am cumparat modulatorul fm cu pricina. Mai mult din curiozitate. Cost 85 lei cu memorie de 1gb inclusa.
Calitatea dupa bani. Nu execrabila ci moderata. Se simte clar diferenta de volum fata de cd sau radio si se pierde ceva si la bas/inalte dar se poate asculta daca nu ai alta sursa . De intreruperi nu am avut parte pe perioada "auditiei". Deci merge. Problema cea mai mare la genu asta de modulatoare este lipsa posibilitatii de gestionare a fisierelor. Adica. Bagi frumos toate 160 de piese cate intra pe 1gb si nu faci directoare. Pana ajungi sa pui ultima piesa memorata trebuie sa treci prin toate celelalte 159. Foarte nasol. Acuma ma gandesc sa leg un mp3 player sau chiar telefonul la ghidusie. Pana la urma o sa fac si handsfree din banii astia biggrin.gif .
PSC
Chiar voiam să te întreb: se poate cupla un telefon Nokia la acel modulator FM? De exemplu, pot să conectez N70-ul meu, cu cablul USB cu care-l leg la calculator, de acel modulator, astfel încât să transform telefonul în player MP3? În felul ăsta, telefonul redă piesele, iar modulatorul FM doar trimite undele către radio.
Apple
unele mulatoare fm au si un line in. Asta inseamna cablu audio tip jack.nu inteleg de ce ati vrea sa va chinuiti cu asa ceva cand exista thb bury care face carkit-uri ce se potrivesc pe nissan, chiar doteaza din fabrica masinile cu optiunea de car kit aleasa.
craddle-uri exista ptr orice tip de telefon aproape, nu mai vrb ca exista si craddle de bluetooth, deci nu mai esti legat de un anumit model de telefon. in plus, acest sistem de la thb-bury functioneaza foarte bine cu nissan-urile, apare si agenda si tot pe display. smile.gif
revenind la modulatoare mp3, cristi, nu stiu din ce oras esti, dar incearca sa folosesti modulatorul ala in bucuresti... am mai spus-o cred, pentru in afara orasului, n-ai probleme de interferente, ptr oras insa... depinde de oras.
intre timp, am primit si eu cadou un modulator de asta cu memorie incorporata de 1 GB, marca Well. Se aude aproximativ bine insa sunetul este cam infundat, lipsa inalte si volum destul de mic... Ce-i misto e ca are si telecomanda... nu te intinzi la el sa-l butonezi. Insa calitatea sunetului, mie personal, mi se pare mai proasta decat emisia posturilor de radio.
PSC
Punct ochit, punct lovit: și eu tot pe un Well din ăsta pusesem ochișorul. Telecomanda m-a încântat și pe mine, mai ales că majoritatea funcțiilor numai de acolo se apelau. Sistemul audio al mașinii e bun, dar nu ca să te dea pe spate; ori, dacă spui că sunetul este mai înfundat decât la radio și presupunând că ai ureche muzicală sau o mică pasiune pentru muzică, înseamnă că e mai sănătos să pun benzină de banii ăia. Oricum, având în vedere că l-ai primit cadou, să-l stăpânești sănătos.

10 Apr 2008, 11:00:
Punct ochit, punct lovit: și eu tot pe un Well din ăsta pusesem ochișorul. Telecomanda m-a încântat și pe mine, mai ales că majoritatea funcțiilor numai de acolo se apelau. Sistemul audio al mașinii e bun, dar nu ca să te dea pe spate; ori, dacă spui că sunetul este mai înfundat decât la radio și presupunând că ai ureche muzicală sau o mică pasiune pentru muzică, înseamnă că e mai sănătos să pun benzină de banii ăia. Oricum, având în vedere că l-ai primit cadou, să-l stăpânești sănătos.
Apple
QUOTE(PSC @ 10 Apr 2008, 10:59)
Punct ochit, punct lovit: și eu tot pe un Well din ăsta pusesem ochișorul. Telecomanda m-a încântat și pe mine, mai ales că majoritatea funcțiilor numai de acolo se apelau. Sistemul audio al mașinii e bun, dar nu ca să te dea pe spate; ori, dacă spui că sunetul este mai înfundat decât la radio și presupunând că ai ureche muzicală sau o mică pasiune pentru muzică, înseamnă că e mai sănătos să pun benzină de banii ăia. Oricum, având în vedere că l-ai primit cadou, să-l stăpânești sănătos.
*


Ureche muzicala am... Am facut radio si sonorizare cativa ani buni...
Multumesc ptr urari.
Cat despre sistemul audio al masinii te invit sa ne vedem si sa auzi cum suna... biggrin.gif
cristian_pop
Is din cluj si nu am probleme mari cu interferentele.Cate un fasait ici colo dar sa aud taximetristi sau altceva nu mi s-a intamplat. Depinde si de frecventa la care il setezi. L-am folosit mult in afara si acolo chiar nu sunt probleme. In oras am patit si sa ma intalnesc cu unu care avea aceeasi frecventa cu mine si sa ne auzim muzica unu la altu. Am schimbat frecventa si gata
Telefonul este un sonyericson pe care l-am legat la modulator prin mufa de la casti. Se aude si telefonul fara probleme si nu costa cat un carkit si nici nu presupune vreo interventie la sistemul masinii. Singura problema ii sa nu se suie careva pe frecventa ta cand vorbesti cu amanta ca ii chiar penibil.
Mai mult, in loc de mp3 player folosesc tot telefonul. I-am pus o memorie mai mare si gata.
In linii mari is multumit. Adica banii sunt putini si face o gramada.
Apple
L-am probat mai bine pe un drum de Austria. In afara orasului se aude chiar ok. Am ramas surprins. Cand am iesit din tara, se auzea si mai si... Chiar la intoarcere am folosit doar jucaria, fara cd-player. Cum am intrat in tara la nadlac... oroare. Cum ma apropiam de vreun oras mai mare, cum calitatea scadea...
gedan
greu de spus daca modulatoare de pe piata sunt si stereo! eu am vazut cateva la care nu era mentionat acest lucru.
sunt printre cei care cauta o solutie de conectare la N-console, dar in tara asta nu stie nimeni. de service-uri nissan, ce sa mai vorbim!
b52izgodlike
Salutare.

Nu stiu cati mai urmaresc acest topic, eu abia acum mi-am facut cont pe acest forum si am zis sa vad despre ce e vorba pe aici. Sunt posesorul unui Nissan Primera din 2007. Masina a iesit din garantie anul trecut, sunt un adept al tuning-ului si imi place sa "personalizez". Drept pentru care masina mea a suferit multe modificari, toate fiind facute de catre mine si o firma cu care am colaborat. Sa incep cu inceputul:

1. Se poate monta un cd player aftermarket pe aceasta masina. Prin acest demers se va renunta din start la comenzile de pe volan ( daca acestea exista ), si aici ma refer DOAR la comenzile AUDIO. Computerul de bord nu are nici o legatura cu cd playerul masinii, acestea avand cabluri separate. Din pacate pentru aceasta masina, producatorii de head unit-uri precum Alpine, Clarion, Pioneer etc nu au creat si acea "rama adaptoare" pentru un montaj facil ca la alte masini, drept pentru care am intervenit manual asupra lacasului unde se afla cd player-ul masinii si am remediat aceasta problema. Am instalat pe masina un head unit Clarion DXZ 778R-USB, un head unit care a facut furori in lumea audiofililor in anul 2007 acesta fiind considerat cap de serie. Apoi am tras un traseu 0 awg de la baterie pana in spate unde am montat 2 statii de clasa A , una pe 4 canale pentru difuzoarele fata si tweetere si am mers pe varianta full activ ( control pentru fiecare canal in parte-independent ), functia "Time Alignment" fiind foarte importanta in competitiile audio la care am participat etc si o statie monobloc pentru subwoofer. Stalpii masinii au suferit si ei o modificare si anume in locul unde erau amplasate tweeterele masinii am creat din fibra de sticla un suport pentru tweeterele achizitionat aftermarket ulterior, stalpii au fost imbracati cu material ce imita pielea. Din cauza faptului ca am despartit portbagajul de habitaclu printr-o placa de mdf pe care au fost montate cele 2 statii impreuna cu distribuitorul si condensatorul de 1F, am renuntat la ideea de a monta un subwoofer in portbagaj si acesta a capatat un nou loc si anume in fata la picioarele pasagerului. Multi dintre voi care citesc acest post or sa zica despre mine ca nu sunt in toate facultatile mintale, insa a fost un compromis care a meritat, un spatiu mai mic la picioare pentru o claritate sporita si un bass prezent in toata masina. Am folosit o incinta creata special dupa dimensiunea spatiului, o incinta in compresie, antifonata cu STP si pasta BRAX, umpluta cu vatelina in interior si care a adapostit un subwoofer de 10". Usile de asemenea au fost refacute de la 0 si aici ma refer la antifonare cu un dublu strat de folie Dynamat si STP, apoi folosite 2 tipuri de paste pentru o mai buna rigidizare a suprafetei, deasupra aplicat un burete care sa absoarba si mai mult rezonantele si zbarnielile, iar fata de usa fiind si ea antifonata cu pasta. Rezultatul a fost senzational, midbassii din usi fiind foarte prezenti, oferind un bass curat si scurt, am scapat de vibratia tablei de usa, muzica se aude in interior la volum inalt iar in exterior aproape deloc, au disparut greierasii celebrii omniprezenti, usile devenind mai grele se inchid mult mai usor, nu mai este necesara trantirea usii, iar pe piatra cubica sau drumuri denivelate nu se mai aud diverse plastice ale usii care produc un zgomot neplacut. In usi intra cu brio un set de midbassi de 16.5. Nici plafonul nu a scapat, si acesta fiind antifonat, rezultatul mi-a sporit placerea condusului pe autostrada la viteze mari, zgomotul din exterior fiind redus cu mult. Am montat un carkit pentru masina cu boxa separata deoarece sistemul acesta nu permite redarea vocii in difuzoarele masinii insa stie sa faca trecerea de la muzica la voce cand primesti un telefon, cd playerul trecand automat pe mute si activand carkit-ul masinii. Ca si incheiere la capitolul muzica, totul se poate, aceasta masina avand potential, am participat la concursuri audio precum EMMA si 4tuning si am avut un loc pe podium. Mentionez ca valoarea componentelor audio si a manoperei s-a ridicat la peste 3000 euro, insa asta datorita posibilitatii financiare si a gusturilor. Bineinteles ca se poate si mai ieftin. Pedalierul masinii a fost schimbat cu un set de la firma de tuning MOMO, de asemenea si presurile din material textil si sa nu uit "maciulia" de la schimbator. Jantele pe 15" au disparut din peisaj, au aparut cele pe 17" cu anvelope 225/45/17 si distantiere pe spate pentru a le scoate in evidenta. Tot la capitolul exterior, aceasta masina mi se pare prea blanda cand o vezi in oglinda retrovizioare si m-am gandit sa ii dau un aspect mai agresiv drept pentru care am apelat la un baiat din domeniu si mi-a realizat o prelungire de capota din fibra de sticla, acesta neafectand cu nimic farul sau grila sau altele, capota este de jumate de an pe masina si nu a crapat fibra sau alte cele. Farurile au fost desfacute si pe conturul lor s-au instalat 2 seturi de angel-eyes-uri. Bara din fata de asemenea a suferit si ea o modificare tot in fibra de sticla, acele 2 mustati cromate au disparut si spatiul a fost umplut si tras la linia barii. In mare cam astea au fost modificarile la masina mea, sunt multumit de toate, am sa incerc sa pun toate pozele care sa vorbeasca de la sine si sa intareasca spusele de mai sus.

Acum referitor la cele spuse de ceilalti useri :
Apple - Eu sunt curios sa vad cum se aude masinuta ta mai ales ca afirmi ca ai un sistem audio BOSE si 2 subwoofere si 8 difuzoare...noi vorbim acum in continuare de nissan primera sau de alte masini PREMIUM precum BMW, AUDI, MERCEDES etc? nu de alta dar masina noastra are un head unit CLARION de fabrica iar in usi niste difuzoare de 16.5 marca BLAUPUNKT. Din pacate am de vanzare si o parte din produsele mele car audio s-au vandut deja deoarece intentionez sa-mi iau alta masina, iar pe masina noua am sa demarez un alt proces de personalizare precum instalarea unui car pc, instalarea a 2 midbassi in usile fata, un monitor central de 7" sau daca se poate mai mare, un procesor de sunet, un sistem audio high end de la firma BRAX etc etc....deci cand ai timp poate reusim sa stabilim o intalnire sa aud si eu masinuta ta smile.gif

In incheiere, e posibil sa fi uitat sa mentionez multe lucruri insa sunt prea obosit la ora asta, pentru cei interesati de modificari si alte cele nu ezitati sa intrebati.

14 Feb 2009, 16:10:
Poze care confirma spusele mele smile.gif
belmondo71b
am vazut ca aveti probleme cu modulatoarele fm am si eu unul cumparat de pe net cu 220 lei si merge foarte bine nu are nici o interferenta si nu este diferenta de cd si are si bluetoh care merge super
Apple
b52, salutare.
Daca vrei sa vezi cum se aude, va trebui sa cauti masina pe undeva prin Vrancea ca pe acolo a ajuns. Am trecut la alta japoneza de anul trecut (si cu sonorizare beton biggrin.gif).
Sistemul de la Primera era chiar Bose, insa diferenta este ca eu masina o achizitionasem din Germania, fiind echiparea Tekna +. Echiparile sigur difera de la tara la tara. Eu chiar am desfacut bordul ca am vrut sa fac o sotie cu niste fire de detector radar si am demontat cam tot. Pe head unit scria Bose toata ziua. Plus ca era motorizare 2.0 benzina de exemplu cu manuala in 6 trepte, ceea ce pe la noi cam pauza...

Eu la tine sunt curios cate performante mai are masina (nu ai scris ce motorizare ai) la cata greutate ai bagat in plus pe ea (si ma refer aici mai ales la dynamat)
Multa bafta!
b52izgodlike
Apple, salut.

E posibil sa fi fost BOSE pe masina ta, fiind alta echipare si alta tara bla bla etc, nu am de unde sa stiu, eu am vorbit de masina mea care avea niste cartoane jalnice iar cd-player-ul ei este un CLARION si atat. Iar BOSE nu e vreo scula in domeniul car-audio ... este o firma care se diferentiaza de restul prin ceva mai bun si prin brand awerness dar atat, nici nu se compara cu produsele aftermarket. Sistemul pe mine m-a dus in jur de 3000 euro, adica 30% din valoarea masinii, sistem cu care am participat la competitii audio si am castigat locuri pe podium etc. In familie am un seria 5 e39 din 2002 echipat foarte bine cu sistem audio BOSE cu 16 incinte acustice sau cum zic ei in brosurile lor, cand ma dau jos din masina si ma urc la mine ( vorbesc DOAR de partea audio ) zici ca m-am dat jos din Dacie si m-am urcat in Mercedes ... cam atat despre BOSE smile.gif Asta este parerea mea si a altor multi oameni care chiar stiu cu ce se mananca si nu apleaca urechea ca majoritatea ca domneeeee e BOSE nu ai ce sa faci se aude incredibil etc.
Motorul de pe masina mea este cel mai mic si anume 1.6 benzina de 115 cai putere daca nu ma insel, chiar si inainte performantele masinii nu erau cine stie ce, vorbim totusi de un sedan greu cu un motor slab, dar totusi motor de turatie. Masina e ok, trage in limite decente, cu a 2 a urc la 70-80 , a 3 a pan pe la 120 etc... de la antifonare am mai capatat niste greutate suplimentara, sa zic undeva la 20 kg la ambele usi. Usile au fost antifonate cu 2 straturi de dynamat, apoi cu pasta brax, apoi burete , apoi alt strat de pasta, apoi vatelina, fetele de usi si ele au fost insonorizate etc ... portiera in momentul de fata daca bati in ea suna a perete. Nu vreau sa ascult fosta ta masina care acum e prin Vrancea, am cunostinte in domeniul car audio care au investit zeci de mii de euro, masinile sunt echipate cu aparatura de TOP precum Alpine F1 Status, 2 seturi de midbasi Brax pe usi, 6 statii Brax, medii si tweetere Brax, masini care suna incredibil si care participa la competitii + ca posesorii sunt indragostiti de acest domeniu si sunt audiofili smile.gif
Multa bafta si tie iti urez
rdcristi2
QUOTE(PSC @ 27 Feb 2008, 13:49)
Exista cineva care a folosit o astfel de solutie pentru a asculta MP3 in masina? Pe Primera nu se poate implementa altfel standardul MP3.
*



solutie pt. un electronist cu cunostinte decente poate face astfel:
componente necesare:
1. un CD-Audio cu track-uri mute
2. un cablu prelungitor audio stereo (3.5 mm plug to 3.5mm plug)-pret 5 lei
3. multa rabdare necesara scoateri unitati audio din bordul masini
4. conectare cablu audio (se taie un capat) pe placa unitati audio scoasa din bordul masini (trebuie gasit intrarea in preamplificatorul audio)
5. acum avem o intrare auxiliara activa in momentul cand dam play cu CD-Audio cu track-uri mute...(la care montam orice "device" cu iesire pt casti)
bafta...
cu stima.
alexcuprimera
QUOTE(cristian_pop @ 17 Mar 2008, 14:36)
Ce elan aveam si ce m-ai linistit. Nasol
Ma gandeam ce frumos o sa imi leg playeru in schema asta si cum o sa cante el.
Pe de alta parte, ma gandesc nu are si un amplificator computerul asta?Adica sunetul nu ajunge la boxe amplificat? O interventie pe amplificatorul asta (daca exista) nu este mai usor de facut? Adica sa ocolesti computerul central si sa sari direct in linia inmtrare in amplif si apoi iesire spre boxe?
Ce zici?
*


Sal.
Daca ai cd player clarion pot sa-ti fac auxiliar fara nici o problema.eu ascult muzica in masina de pe laptop prin aux facut de mine tot primera p12 am.
moknurzvn
salut, cine poate sa ma ajute si cine a mai facut in Bucuresti, m-ar interesa un aux pentru cd-player nissan primera p12. multumesc, stima
mac1
Ai rezolvat treaba? Vroiam sa-ti trimit mp cu nr de telefon al cuiva care se ocupa cu asa ceva.
moknurzvn
salut mac1, din pacate nu am rezolvat problema si daca ai putea sa ma ajuti ar fi nemaipomenit. raman dator, stima
mac1
Ti-am trimis mp.
moknurzvn
multumesc mult mac1, iau legatura cu Claudiu si vorbim. o seara buna
moknurzvn
multumesc mult mac1, am vorbit dar nu prea are timp asa ca mai caut. o seara buna, stima
mac1
Imi pare rau. Succes.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.