Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Montat detector radar
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Gitud
Daca montez detector de radar, in zona oglinzi este incomod de lucrat la butoane, iar legatura de alimentare la bricheta este naspa.
Este cineva cu experienta sa ma ajute?
rados
pai de ce nu il montezi maila baza parbrizului?
zax
daca il montezi in zona oglinzii poti trage curent de la lampa

mai sunt aici discutii despre detectoare
Gitud
Parbrizul este atermic si nu functioneaza decat in zona hasurata de pe parbriz. Asa am auzit!
rados
nu cred ,am vazut montate si pe alte clio ,montajul era facut undeva la baza parbrizului(treaba asta cu parbrizul atermic e optionala?-caci atunci s-ar putea explica diferentele locului de montaj-in cazul in care afirmatia e valabila bineinteles)

8 Feb 2008, 08:48:
a, si apropo stie cineva daca s-a modificat legislatia in vigoare cu privire la dotarea masinilor cu detectoare de radar,ca parca era vorba sa le interzica din 2008?
alexxutzu
Am eu detector de radar si il tin la baza parbrizului si il alimentez de la bricheta chiar daca cablul lui este ca cel de telefon(ondulat) si sta putin cam peste radiocd dar nu ma deranjeaza si merge f bine.
Batrânul
Nu cred ca ai parbriz atermic la masina din semnatura, asa ca pune detectorul direct pe bord, cat mai aproape de parbriz. Ai si avantajul ca il poti lua rapid de acolo si sa-l ascunzi, ca sa nu ii tenteze pe hoti.
rados
oricum e adevarat ca nu functioneaza la modelele cu parbriz atermic?pareri ?
lico
nu functioneaza decat la baza parbrizului atermic si cu conditia sa fie orientat prin dreptunghiul orb din mijlocul parbrizului,jos.
$$ilvviu
La baza?
Parbrizul atermic are o zona orba in jurul oglinzii.
Dodone
QUOTE(Batrânul @ 8 Feb 2008, 09:15)
Nu cred ca ai parbriz atermic la masina din semnatura, asa ca pune detectorul direct pe bord, cat mai aproape de parbriz. Ai si avantajul ca il poti lua rapid de acolo si sa-l ascunzi, ca sa nu ii tenteze pe hoti.
*




Pai ,poate sa sa-si dea seama f. usor daca parbrizul e atermic sau nu.Daca priveste mai atent parbrizul,din apropiere,eventual dintr-un anumit unghi (daca e soare sau lumina puternica) se vad rezistentele dintre foile de gem ce compun parbrizul.Ca despre butonul de actionare de la bord nu mai vorbesc...
Intamplator, parbrizul de la masina mea e atermic. smile.gif
Gitud
Multumesc ptr.raspunsuri. Am sa-l montez pe bord, si am sa va tin la curent, cum functioneaza.
Detectorul este Cobra 9550.
Functia ca nu este detectat de aparatele VG2 și Spectre 1 (ale politiei), nu inseamna ca lucreaza ca anti radar !?
k0b3
Nu. Oricum VG2 si Spectre 1 mai mult ai sa vezi in SUA nu in EU.
74mik
Sal, nici un aparat existent pe piata nu are functia "anti radar".Aceste aparate pe care le folosim sunt doar receptoare de unde radio(K,Ka,X,etc...) <RadarDetector>
hellcat
Parbrizul atermic pentru CLIO are o zona "libera" de marimea unui card pe mijloc deasupra bordului la vreo 4 cm. Se observa foarte clar.
Nu exista si alt model de parbriz atermic pentru Clio. Daca parbrizul tau nu prezinta acest dreptunghi...poti pune detectorul oriunde.

Citeste si aici: http://www.reno.ro/Parbriz-cu-tenta-albast...-t90725-s0.html
MATEIUSH
eu la-m pus pe parbriz foate aproape de bord biggrin.gif
jri22
parbrizul meu are acel "dreptunghi" dar detectorul de radar functioneaza fff bine si motat in afara lui(chiar deasupra)...am o cobra 9550...e testat de f multe ori si chiar da rezultate montat oriunde pe parbriz
alexxutzu
Despre ce dreptunghi vorbiti?Poze se poate? Eu mereu cand trec pe langa benzinarie imi urla detectorul de zici ca il musc biggrin.gif
Relu11
http://www.reno.ro/Parbriz-cu-tenta-albast...-t90725-s0.html
La post-ul #20 este o poza cu dreptunghiul respectiv
alexxutzu
Ms pt explicatie...la mine nu exista asa ceva biggrin.gif
74mik
Iata ca au aparut si pe la noi radare "periculoase"pentru cei care au detectoare radar.
Este de productie Vitronic Germania si este amplasat astfel incat
fotografiaza masina din spate, deci detectoarele vor alarma DUPA ce ati
trecut de el.
Daca aveti noroc de reflexii de la masinile din fata poate scapati:
http://www.vitronic.de/en/verkehr/poliscan...eedemstrongsup/
Fotografiile sunt in infra-rosu, nu vedeti blitz noaptea!
Primul radar fix laser din Romania in Sacel, pe DN1 intre Sibiu si Sebes.
ATENTIE !!
sdj_ro
74mik da interesat esti de nemtii astia,ai mai postat unde va despre ei
cmandrei
74mik ... http://www.reno.ro/PDA-GPS-f116.html ... coordonate ? smile.gif
jri22
@74mik:
problema cu detectia radar din spate este valabila ptr toate tipurile de radar:practic tu detectezi radarul resp dupa ce treci de el...aici intra in joc detectorul destept...
74mik
Ai dreptate ,daca ai un detector bun !!,dar este ff important unde este asezat in masina.

<span class='edit'>14 Feb 2008, 18:47:</span>
QUOTE(sdj_ro @ 11 Feb 2008, 20:07)
74mik da interesat esti de nemtii astia,ai mai postat unde va despre ei
*


eu nu,dar stii cum e ,informatia circula.


<span class='edit'>14 Feb 2008, 18:51:</span>
QUOTE(cmandrei @ 13 Feb 2008, 10:19)
74mik ... http://www.reno.ro/PDA-GPS-f116.html ... coordonate ? smile.gif
*


Voi incerca sa le fac rost si le aplic pa link-ul acesta.
Sunt undeva pe DN1 intre Sibiu si Sebes....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.