Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Leasing ori credit ? Un caz mai aparte
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Zona Financiara
dacis
Am cautat mult si bine pe acest forum si pe altele dar n-am mai gasit o astfel de situatie. De aceea va intreb: o asociatie nonprofit, neplatitoare de TVA (deci care nu are cum sa deduca TVA-ul) cum ar fi mai bine sa procedeze ca sa achizitioneze un Logan: leasing ori credit?...

Care sunt avantajele si dezavantajele celor doua variante, indeosebi financiare, dar nu numai. Si daca sunt prin zona cunoscatori ai pietei, care sunt societatile bancare (ori de leasing) cu oferte mai bune in zilele acestea. Multumesc.
AlexC
Leasing. Ai DAE mai mic.Taxele si impozitele oricum le platesti ca o persoana juridica.

Pentru Logan cred ca RCI Leasing are o oferta buna, insa mergi la un dealer si intereseaza-te.
dacis
QUOTE(AlexC @ 2 Feb 2008, 11:08)
Leasing. Ai DAE mai mic.
*

Multumesc de raspuns. Chestiunea este ca eu am aflat ca lucrurile ar sta exact pe dos....
AlexC
Pai cel mai sigur afli la dealer. Eu stiu ca momentan la leasing DAE este in jur de 6-9%, pe cand la credit este 9-14%.
dacis
Alte opinii ?... Ca mai am trei zile pana sa ma hotarasc.
AlexC
Ai fost la dealer sa afli detaliile de finantare?
BZN
Daca esti "fara TVA" de ce vrei pe firma?? (taxe, vanzare ulterioara...)

Oricum, credit, mai putina bataie de cap...
Lostboy
QUOTE(dacis @ 2 Feb 2008, 20:32)
Multumesc de raspuns. Chestiunea este ca eu am aflat ca lucrurile ar sta exact pe dos....
*



Asta pentru persoane fizice , poate.
dacis
Mai intai vroiam un sfat de genul credit vs. leasing (ca tot sunt "la moda" postarile VS.). Masina (probabil un Logan KissFM 1,4) va fi luata pentru o persoana juridica (asociatie) neplatitoare de TVA si de aceea probabil ca multe din avantajele leasingului nu se vor putea vedea in acest caz. Daca este cineva care a cumparat prin credit ori leasing o masina pentru o persoana juridica neplatitoare de TVA (de ex. un SRL nu foarte mare, dar nu numai) sfatul lui este binevenit si ii multumesc cu anticipatie.

Ca sa pot merge la o banca sa-mi calculeze un scadentar cat de cat precis pentru un credit trebuie sa astept sa termin actele contabile sa vad cum stam cu bilantul pe anul trecut. (Probabil ca va fi totul OK.)

Firmele de leasing, in schimb, nu s-au sfiit sa-mi faca calcule, caci pentru o firma de leasing riscurile sunt mai mici decat la credite (ele ramanand proprietarele bunului pana la finalul contractului). Am gasit conditii de creditare relativ OK, cel putin la prima vedere. In faza a doua am cerut si un contract de leasing. Ei, aici e aici... Caci iata peste ce clauze am dat:

1. UTILIZATORUL va achita ratele de leasing si valoarea reziduala conform graficului de rambursare prevazut in Anexa 1, parte integranta din prezentul contract, in echivalent LEI, la cursul BANCII NATIONALE A ROMANIEI din ziua facturarii, la care se adauga un procent de 1%, in contul LOCATORULUI mentionat in notificare sau factura. In situatia in care LOCATORUL inregistreaza diferente nefavorabile de curs valutar in relatia cu FURNIZORUL ales de UTILIZATOR, aceste diferente vor fi facturate UTILIZATORULUI odata cu prima rata de leasing. UTILIZATORUL se obliga sa achite diferentele de curs in termenul inscris pe factura corespunzatoare.

2. Nivelul ratei de dobanda prevazut la rubrica xxxx reprezinta nivelul minim al ratei de dobanda pe intreaga perioada de derulare a prezentului contract, indiferent de evolutia EURIBOR 3 (trei) luni. Valorile ratelor de leasing din graficul de rambursare din Anexa 1 sunt valori minime pe intreaga perioada de derulare a prezentului contract, indiferent de evolutia EURIBOR 3 (trei) luni.

Iar ca masura de "precautie", iata ce se prevede:

3. Avand in vedere prevederile Legii nr. 193/2000, republicata, privind clauzele abuzive din contractele incheiate intre comercianti, partile declara ca toate clauzele prezentului contract au facut obiectul negocierii directe, fiind intelese ca atare si acceptate de parti, semnarea prezentului contract fiind rezultatul vointei partilor si a acestei negocieri.


Nu vi se par abuzive toate acestea ?!... Ori asa sunt contractele de la toate firmele de leasing ?!... Sau poate chiar si bancile cand acorda credite procedeaza astfel ?!... Cei care va pricepeti, fiind de meserie ori, dimpotriva, "patiti" sunteti rugati sa dati sfaturi. Multumesc
sadi
daca semnezi contractul de leasing cu aceste conditii, mai tarziu nu vei mai putea sa faci nimic, tocmai datorita clauzei cu care se spala pe maini.. asa ca ai grija.

in plus, daca nu-ti spune cat va fi dobanda (de obicei se spune ca se calculeaza in functie de EURIBOR la 3 luni + o marja de cateva procente), inseamna ca aceasta poate creste necontrolat dupa cum vor ei.. deci, mare atentie, pe contract TREBUIE sa scrie cu cat va creste dobanda in functie de EURIBOR, BUBOR, sau mai stiu eu ce raportare aleg ei

rata pentru un credit in euro platita in lei are cam peste tot acelasi mod de calculare, adica cursul BNR din ziua facturarii (sau din prima zi din luna - depinde de la caz la caz) + o marja de 1-2%.. fiecare institutie financiara/bancara prevede asta in contract..
ai putea sa cauti, daca crezi ca te avantajeaza mai mult, un leasing un euro, rata o platesti direct in euro.. poate e mai ieftin sa schimbi lei in euro la o casa de schimb valutar decat sa platesti la cursul lor
b64chr
Eu ori sunt prost ori nu inteleg.
Daca e vorba de masina firmei, ce te f..e grija ce rate o sa plateasca firma?
Daca e vorba de masina ta, de ce nu-ti faci un credit (sau leasing) pe persoana fizica?
sadi
va rog sa nu deviem.. se discuta de ce modalitate de finantare sa aleaga, nu se dezbate daca firma pe care se cumpara masina e a lui sau nu
dacis
"Firma" este (si) a mea, deci am tot interesul sa gasesc cea mai buna oferta, nu-i asa ?... Asa ca intrebarile si nelamuririle de mai sus inca asteapta raspunsuri...
sadi
dupa cum se poate vedea aici, ai intrebat acelasi lucru si in alta parte.. si ti s-a raspuns oarecum..
cel mai bine e sa astepti sa-ti fie gata toate actele si sa vorbesti cu banci si/sau firme de leasing, avand datele financiare ale firmei tale in fata
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.