Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Bulgaria - Nisipurile de Aur, marlania bulgarilor- incapacitatea politiei bulgare

fizzo
post 16 Jul 2007, 09:19
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 2 July 05




Salutari,

Am sa va povestesc ce mi s-a intamplat miercuri 11 Iulie la Nisipurile de Aur.

Aveam de prezentat o solutie software la Varna si am plecat cu masina proprietate personala pana acolo, luand-o si pe sotia mea cu mine. Cu o luna in urma am facut concediul la Nisipurile de Aur si ne-a placut tare mult dar acum nici prin cap nu ne-a trecut ce avea sa se intample.......
Am ajuns in Nisipurile de Aur pe la pranz si am oprit sa mancam ceva la un restaurant, urmand sa o las pe sotia mea la plaja iar eu sa plec in Varna cu treaba.
Buuunnnnnn, am parcat masina langa un trotuar aproape de restaurant langa alte masini cu numere de bulgaria si am intrat in restaurant. Am comandat ceva si in timp ce asteptam sa vina comanda sotia mea imi spune "vezi ca ma duc pana la masina sa iau laptopul". Dupa 1 minut vine la mine tremurand: "Cristi, masina nu mai este acolo!!!!". Am inghetat.........in cateva secunde mi-au venit in minte toate povestirile cu furturi de masini in Bulgaria.....Am crezut ca glumeste initial dar vazandu-i schimbarea la fata si tremuratul am tasnit de pe scaun si am iesit din restaurant. Intr-adevar, Loganelul nostru nu mai era acolo.......si mi-a inghetat sangele in vene......in el aveam tot, bagaje, laptop......
Dupa cateva clipe de uluiala, am inceput sa judec, am intrebat ospatarul care venise in strada dupa noi crezand ca vrem sa plecam fara sa platim. De la acesta am aflat ca exista posibilitatea ca masina sa ne fie luata de "spaider", adica de politie si tractata intr-o parcare special amenajata la iesirea din statiune.

Am plecat aproape in fuga catre locul indicat de chelner si cand am ajuns Loganelul tocmai era dat jos de pe platforma.......Plin de spume in interceptez pe cei care se ocupau de asta, spunandu-le ca am fost aproape sa fac infarct si ca DE CE N-AU LASAT UN SEMN IN LOCUL ALA CA SA STIM SI NOI!!!!!!!!!!
Atitudinea lor a fost una de marlani, facandu-mi semn sa fac ciocul mic.
Nervos il interceptez pe responsabilul cu acest serviciu si singurul care o rupea un pic pe engleza. Acesta ne-a indrumat sa-l urmam la ghiseu si sa platim contravaloarea amenzii (72 leva - 35 eur).
Am platit amenda si i-am cerut sa-mi dea o chitanta (vroiam s-o decontez la firma) si l-am rugat sa-mi arate unde scrie suma pe care trebuie s-o platesc fiindca n-am vazut niciun afis cu tarife. Mi-a spus ca tariful este standard 72 leva. OK, am zis dar vreau sa vad si eu unde scrie, de unde stiu eu ca atata este?Mi-a zis ca daca nu-l cred si nu platesc nu-mi da masina.......Neavand timp si chef de scandal cu un idiot i-am zis sa-mi dea chitanta. Mi-a scris o chitanta de mana, fara stampila, fara nimic, totul in bulgareste. Neavand incredere in el i-am rugat pe cei doi politisti care pazeau parcarea sa ma ajute. In schimb de ajutor am primit rasete si tratare cu curu'...
Ok zic, platesc si plec.
Cu mine merge un angajat care imi desface de pe roata antifurtul. deja eram cu capsa pusa. Norocul sau ghinionul meu face ca IDIOTUL sa o desfaca neatent de pe roata si-mi juleste muchia aripei (a luat vopseaua pana la tabla). Il atentionez ca mi-a zgariat masina, idiotul se uita si spune ca n-a facut el asta! Deci prosteala pe fata.........Deja eram un pachet de nervi, fac stanga-imprejur si ma duc la ghiseul "sefului" sa reclam. Vine si BOUL ala, se uita si spune ca n-are nimic, ca e DACIE si nu-i mare lucru!
Cu spumele la gura ii cer sa-mi dea o hartie la mana cu ceea ce s-a intamplat, asta zice ca nu poate ca numai seful poate sa dea hartia aia si ca seful este la Sofia..........Bun......deci ma iau de prost astia.
Ma duc la cei doi politisti iarasi, rugandu-i sa intervina. Astia doi radeau de mine si mi-au replicat ca datoria lor este sa pazeasca poarta (pe care oricum nu trecea nimeni....).
I-am rugat atunci sa cheme un echipaj de politie pentru ca vreau sa fac reclamatie ca sa pot repara masina in tara. Nimic, tot nepasatori.
Deja incepuse sa se stranga lume (bulgari si turisti care mergeau la plaja). Nervos ma duc la masina si iau camera foto ca sa fac poze la zgarietura. Atunci, zdrahonul care era sef acolo incepe sa dea telefoane. Dupa ce a terminat de vorbit vine la mine furios si incearca sa-mi ia camera spunand ca nu am voie sa fotografiez. Urmeaza o cearta,ii replic ca-mi fotografiez propria masina si ca ma cenzurat pe el de idiot. Atunci malacul sare la bataie, facem un mic carambol acolo, ne impartim cativa pumni si imediat PAC apare si politia.
Zdarhonul se retrage tactic, eu ma duc glont la politie reclamand ca am fost agresat. Idiotii aia se dau alene jos din masina......
Pe sotia mea abia acum am auzit-o........era jos in genunchi si plangea......tinandu-se de inima si tremurand din tot corpul. Am inlemnit, imi spunea ca o inteapa inima si ca nu-si mai simte picioarele de la soc.......Am urlat dupa ambulanta, i-am dat un pic de apa.....eram terminat. M-am dus dupa nenorocit sa-l calc in picioare, in momentul ala daca aveam un pistol ii gauream teasta. Idiodul statea langa politisti care m-au apucat de mana si m-au impins......
Cate injuraturi, ce i-am spurcat pe romaneste.....DOAMNEEEEEEEEE
Sotia mea din ce in ce mai rau, tremura si nu mai putea sa se controleze.......din senin au mai aparut alte doua masini de politie plus vreo 10 zdrahoni care erau batausi de profesie, venisera la telefonul idiotului.
Din fericire prin zona au aparut niste romani, o familie care vazand ca vorbim romaneste s-au oprit langa noi si au inceput sa faca "scandal".
Vine si ambulanta, o masina obosita si vor s-o ia pe sotie la spital. Ma cenzurat pe ambulanta lor, o urc in masina si plec la spital cu Loganul.
Politistii n-au schitat un gest, mai mult isi spalau una dintre masini acolo.

Ma duc cu sotia la un spital privat din statiune, tot tratamentul anti-soc m-a costat 75 eur dar a fost bine si si-a revenit. A avut un colaps cauzat de socul bataii si a situatiei.



ASA CA DUCETI-VA LA NENOROCITII DE BULGARI.
SA VA FERITI DE A INTRA IN PROBLEME CU EI FIINDCA SUNT MAFIOTI IAR POLITIA INCAPABILA SA REACTIONEZE!


Revin cu poze despre incident.

As vrea sa scriu la un ziar toata povestea, am diagnostic de la doctor, am acea "chitanta", am poze, am martori acei romani dar din pacate in valtoarea evenimentelor nu i-am intrebat nici macar cum ii cheama.
Tin sa le multumesc pentru ca au intevenit fiindca altfel nu stiu ce s-ar fi intamplat!
vreau sa fac "scandal" vreau sa stie toti romanii ce-i poate astepta pe renumitul litoral bulgaresc, dincolo de luxoasele hoteluri.

O zi buna,

This post has been edited by fizzo: 16 Jul 2007, 12:14


--------------------
Dacia Logan Preference 1.4 - B-43-BGJ
I might look stupid, but when i look around, i still have hope.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sddragos
post 16 Jul 2007, 09:48
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 532
Joined: 18 October 05




SCANDALOS!


--------------------
Dacia 1310 L 1997, berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 16 Jul 2007, 09:54
Post #3


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Damn sad.gif sad.gif sad.gif


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
p3rfuzatu'
post 16 Jul 2007, 10:30
Post #4


"sub Influenta"


Group: Members
Posts: 21
Joined: 19 April 07
From: Iasi




de asta e bine ba fratilor sa ai o ranga mai buna sau........ macar un pistol cu bile de cauciuc!!! sa ai umfli capu la nenorocit!!! si mai zic ca sunt civilizati........


--------------------
Dacia SuperNova 2002/8 Clima - IS-70-ACM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sddragos
post 16 Jul 2007, 10:32
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 532
Joined: 18 October 05




Cred ca merita o publicitate negativa prin media din Romania.


--------------------
Dacia 1310 L 1997, berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iuliutz
post 16 Jul 2007, 10:40
Post #6


No Signal


Group: Members
Posts: 309
Joined: 9 April 07
From: Alba Iulia




Intr-o tara de mafioti tot tu esti considerat mafiotul......ar trebui sa afle toata lumea de povestea asta sa nu isi mai ia si altul teapa


--------------------
Dacia Super Nova 2001 Confort - AB05XTP
Statie: Yaesu ft857d, Wouxun KG-UVD1P
Antena: Sirio ML145, Proxel Slim Gainer AZ505
Ford Focus turnier 2002, 1.6 benzina
Matiz 2003 798 cc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kunt
post 16 Jul 2007, 10:41
Post #7


Membru lenes


Group: Members
Posts: 484
Joined: 9 December 05




Li s-au urcat aprecierile la cap si astora... Pacat ca noi nu suntem in stare sa valorificam litoralul nostru asa cum trebuie...


--------------------
Dacia Logan Preference 1.4 MPI, 2005 - 50 VDU
"Oamenii sunt persoane umane" - ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fizzo
post 16 Jul 2007, 10:44
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 2 July 05




Corect, asta este si intentia mea. Vreau sa fac "scandal" media daca pe cale legala nu am gasit sprijin in "Bulmarlania".
Vreau sa povestesc totul la un ziar, nu cer nimic pentru poveste, castig bine ca sa-mi asigur traiul. Vreau doar dreptatea mea! Vreau sa-i fac sa plateasca, nu neaparat pentru masina (in definitiv este o zgarietura), vreau sa-i fac sa plateasca pentru ce mi-au facut mie si sotiei mele.
Inteleg ca nu mai pot face o reclamatie oficiala dar totusi, vreau sa stie lumea ce e dincolo de gard: marlanie, incapacitate de reactie, hotie si mafie!
Fac asta pentru a-i feri pe alti romani de asemenea "exemplare".
Sunt dispus sa merg pana in panzele albe cum se spune, dar din pacate legal nu mai pot face nimic!
Totusi cred ca am sa fac o mica "excursie" pana la Nisipurile de Aur cu cativa baieti......vreu sa-i crap capatana nenorocitului, sa se tarasca asa cum se tara si sotia mea pe jos. Sa-i zmulg boasele si sa i le dau sa manance!!!!!!!!!!!


--------------------
Dacia Logan Preference 1.4 - B-43-BGJ
I might look stupid, but when i look around, i still have hope.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bashtalu
post 16 Jul 2007, 10:48
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.051
Joined: 9 September 06
From: Bucuresti




ma gandesc ca in plecarile din tara sa avem numarul de tel de la ambasada Romaniei de pe teritoriul respectiv, este singura autoritate care ne poate ajuta in astfel de cazuri.
oricum, ce ti s-a intamplat este de domeniul tristetii....se putea si mai rau, dar bine ca totusi ai rezolvat cat de cat, fiecare ar reactiona destul de urat in astfel de cazuri.
imi pare rau!


--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 16 Jul 2007, 10:51
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




fizzo, nu vreau sa fac pe desteptu' dar te-ai uitat acolo unde ai parcat masini, era vreun semn de parcare interzisa?
Daca nu era nici un semn, se adeverente inca odata ca Bulgaria e un mare succes mediatic si in afara de cateva statiuni pe la mare si munte, tot varza au ramas.
Daca zici ca vrei sa faci scandal, ia legatura cu toate posturile TV si cu niste ziare mai importante, poate s-or gasi unii sa te bage in seama, avand in vedere a iti poti proba sustinerile.
Imi pare rau de ceea ce ti s-a intamplat.
Bafta.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fizzo
post 16 Jul 2007, 10:52
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 2 July 05




N-am descarcat inca pozele, o sa le postez aici diseara. Sa vedeti si voi fata idiotului si care ajunge inaintea mea la Nisipurile de KKT sa-i transmita ca mai devreme sau mai tarziu o sa vin si o sa-l bat pana o sa ceara indurare, am sa dau in el pana o sa-l vad cum se taraste. ATUNCI VOI FI RAZBUNAT!!!

<span class='edit'>16 Jul 2007, 10:56:</span>
Nu contest faptul ca am parcat intr-un loc interzis. Cum am mai spus langa mine erau si masini de Bulgaria, de alea de ce nu s-au luat??
Am spus si repet, pentru prostia de a parca in loc interzis am platit deja amenda!
ce am avut eu de comentat a fost faptul ca N-AU LASAT NICIO INSTIINTARE si faptul ca MI-AU ZGARIAT MASINA PLUS AGRESAREA MEA SI PROVOCAREA ACELUI SOC SOTIEI MELE!

Ca sa revin, n-am vazut niciun semn in acel loc, cel putin nu-mi amintesc. Am vazut masini parcate si am parcat si eu.
Nu crede ca am lasat-o in mijlocul strazii........



PS

Ma ajuta cineva cu media (ziar, TV etc)?
N-o fac pentru bani, repet, toata povestea va fi gratis!

This post has been edited by fizzo: 16 Jul 2007, 10:59


--------------------
Dacia Logan Preference 1.4 - B-43-BGJ
I might look stupid, but when i look around, i still have hope.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iuliutz
post 16 Jul 2007, 11:02
Post #12


No Signal


Group: Members
Posts: 309
Joined: 9 April 07
From: Alba Iulia




contacteaza pe net orice ziar sau televiziune, sunt convins ca o sa iti publice povestea mai ales daca ai si dovezi.


--------------------
Dacia Super Nova 2001 Confort - AB05XTP
Statie: Yaesu ft857d, Wouxun KG-UVD1P
Antena: Sirio ML145, Proxel Slim Gainer AZ505
Ford Focus turnier 2002, 1.6 benzina
Matiz 2003 798 cc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 16 Jul 2007, 11:03
Post #13


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




fizzo

Nasol ce ti s-a intamplat. Scandalos. DAAAR cand te vad cu atitudinea si replicile astea de Ferentari incep sa ma gandesc ca treaba a degenerat in halul asta partial si din cauza ta.

Prima ta greseala fatala. Prea te iei in gura cu ei. PREA multi oameni au relatat fix ce ai relatat si tu. Erai tu singur impotriva acului sistem infect...fara nici o sansa. Ii doare in p**a pe politai, ba chiar ai sanse sa ti-o iei chiar de la ei. Deci puteai fi mai discret cu aparatul, sa nu te lasi una doua din fotografiat. Lumea face urat la foto in asemenea cazuri si in tari mai civilizate, dapoi Bulgaria sau chiar Romania. Totul a degenerat si sotia ta a avut acel soc. Partial TU esti de vina pentru ce i s-a intamplat sotiei. De ce tu? Pentru ca erai singura sansa de a aplana acea situatie. Nu retardatii aia de bulgari, nu sotia tau sau cine stie cine mai era pe acolo.

Iar fazele astea cu razbunatul sunt degeaba si nu duc la nimic bun. Dar nu stiu de ce am impresia ca vorbesc degeaba.....


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 16 Jul 2007, 11:04
Post #14


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(fizzo @ 16 Jul 2007, 10:44)
Corect, asta este si intentia mea. Vreau sa fac "scandal" media daca pe cale legala nu am gasit sprijin in "Bulmarlania".
Vreau sa povestesc totul la un ziar, nu cer nimic pentru poveste, castig bine ca sa-mi asigur traiul. Vreau doar dreptatea mea! Vreau sa-i fac sa plateasca, nu neaparat pentru masina (in definitiv este o zgarietura), vreau sa-i fac sa plateasca pentru ce mi-au facut mie si sotiei mele.
Inteleg ca nu mai pot face o reclamatie oficiala dar totusi, vreau sa stie lumea ce e dincolo de gard: marlanie, incapacitate de reactie, hotie si mafie!
Fac asta pentru a-i feri pe alti romani de asemenea "exemplare".
Sunt dispus sa merg pana in panzele albe cum se spune, dar din pacate legal nu mai pot face nimic!
Totusi cred ca am sa fac o mica "excursie" pana la Nisipurile de Aur cu cativa baieti......vreu sa-i crap capatana nenorocitului, sa se tarasca asa cum se tara si sotia mea pe jos. Sa-i zmulg boasele si sa i le dau sa manance!!!!!!!!!!!
*




de ce nu mai poti face reclamatie oficiala?

eu zic sa vorbesti cu un avocat, ptr intarziere poti reclama faptul ca sotia ta avea nevoie de ajutor.

parerea mea - decat sa-l pui pe indivit in situtia sa-si ceara schimbarea buletinului mai bine actionezi "legal" si-l aduci in faliment.


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramm
post 16 Jul 2007, 11:11
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 13 July 06




Ce jegosi bulgarii astia si vroiam sa plec in august la nisipurile de haaaur. Am crezut ca s-au mai cizelat si ei, dar vad treaba ca nu e asa.
Ok, destinatia Austria.
Incearca mai intai sa-i 'ataci' pe cai legale si daca nu iti iese nimic, apeleaza la alte alternative, ca handicapatii stiu numai de frica. gun3.gif


--------------------
Honda Civic 2007
Honda Del Sol Vti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fizzo
post 16 Jul 2007, 11:12
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 2 July 05




Ok driverx sunt de acord cu tine pana la un punct.
De felul meu sunt un tip calm si cumpatat DAR starea mea a fost amplificata de reactia lor (sau LIPSA de reactie a politiei).
Daca tu ai fi intr-o tara straina si te-ai trezi cu masina "disparuta" fara bagaje, fara nimic ce ai face?
Repet, eu mi-am platit amenda si vroiam sa plec de acolo fara scandal.
Ce a urmat insa a depasit toata imaginatia mea.
Puteti sta pe margine si comenta, este firesc, si eu as face la fel.

Oricat de controlat ai fi, la un moment dat, in desfasurarea evenimentelor iti poti pierde cumpatul.

Limbajul de Ferentari nu mi-este caracteristic, sunt un om educat (cel putin asa vreau sa cred) sunt manager al unei companii de soft in Romania, am calatorit in multe tari dar crede-ma niciunde nu am intalnit asa ceva......poate doar in Romania tongue.gif

Nu vreau sa fac polemica cu nimeni, cu atat mai putin cu voi aici pe forum.
Vreau sa fiti in cunostinta de cauza atunci cand plecati la bulgari, atat.


Scuze daca am avut un limbaj mai colorat dar atunci cand imi amintesc, sangele clocoteste in mine!


--------------------
Dacia Logan Preference 1.4 - B-43-BGJ
I might look stupid, but when i look around, i still have hope.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bacu
post 16 Jul 2007, 11:14
Post #17


Membru Privilegiat


Group: Members
Posts: 1.956
Joined: 11 May 06
From: Luxembourg




corect, driverx.

fizzo, imi pare rau de sotia ta, trebuie sa o protejezi si sa o feresti de socuri din-astea pe viitor... stii cum sunt femeile... :-)

prea te-ai agitat la faza cu masina, inca de la inceput cand era doar vina ta, parcasei neregulamentar, trebuia sa platesti si gata...

"Plin de spume in interceptez pe cei care se ocupau de asta, spunandu-le ca am fost aproape sa fac infarct si ca DE CE N-AU LASAT UN SEMN IN LOCUL ALA CA SA STIM SI NOI!!!!!!!!!!"

pai ce in romania iti pun ceva in locul de unde iti ridica masina?? eu zic ca acelasi scenariu era foarte posibil sa ti se intample si in romania, nu cred ca trebuie sa ii injuri atat pe bulgari pentru asta... ce crezi ca romanii sunt mai amabili/educati/civilizati? suntem exact la fel ca ei..

16 Jul 2007, 11:18:
scuze, nu am prins ultimul tau post...

da, chestia cu pierdutul cumpatului nu imi este straina, stiu cum este... dar ce sa facem, trebuie sa ne controlam mai bine, chiar daca avem de-a face cu handicapati din-astia...

si eu am experiente din-astea cu cafteala pe strada, din pacate... acum am invatat sa ma controlez mai bine, este mai bine asa... :-)

This post has been edited by Bacu: 16 Jul 2007, 11:18


--------------------
Honda CRV 2017 Executive Sensing 1.6 iDtec 9AT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fizzo
post 16 Jul 2007, 11:20
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 2 July 05




Ok bacu, cum spui tu.
Judecand la rece poti face mii de scenarii de actiune.......in schimb la cald (in mijlocul evenimentelor) se schimba treaba.

Cand esti luat in "bataie de joc", tratat cu curu', prostit pe "fata" etc, nu se stie cum reactionezi, pe cuvant.


--------------------
Dacia Logan Preference 1.4 - B-43-BGJ
I might look stupid, but when i look around, i still have hope.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 16 Jul 2007, 11:23
Post #19


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(fizzo @ 16 Jul 2007, 12:12)
Ok driverx sunt de acord cu tine pana la un punct.
De felul meu sunt un tip calm si cumpatat DAR starea mea a fost amplificata de reactia lor (sau LIPSA de reactie a politiei).
....
*



N-am patit ceva de genul in tara straina, dar am patit ceva in romania. Anul trecut cand am avut accident am vrut sa il fac sardina pe ala care mi-a distrus masina noua de 8 zile, dar am fost nevoit sa ma calmez tocmai pentru ca eram singur, tocmai pentru ca toata lumea era impotriva mea inclusiv retardatul de la autoritatea rutiera care a afirmat ca as fi vinovatul, etc. Am inceput sa latru si la politai la sectie, dar n-am obtinut nimic. Latra si el, probabil urma sa ne batem. Dar m-am calmat, chiar mi-am cerut scuze pentru ca am strigat, surprinzator a facut si el fel, si-a cerut scuze si mi-a promis ca imi reconsidera tot accidentul dupa ce vede urmele de la fata locului (lasasem masina acolo si m-am dus dupa politai...long story). In cele din urma am reusit sa intorc situatia in favoarea mea, desi pana si martorii tot il trancaneau pe politai ca io am facut aia si aia, desi tot ce facusem eu era o depasire regulamentara.

Am fost nervos rau, nu imi simteam picioarele de nervi, imi tremurau mainile, il intrebam pe soferul dubei cu o vocea tremuranda cedand de nervi CE DRACU a facut, mi-l tot inchipuiam cu capul strivit intre mana mea si propria lui duba, dar totusi a trebuit sa tratez cu calm treaba.

Toate astea in fata unui "oficial" de la autoritatea rutiera care nu a fost in stare sa imi indeplineasca o sarcina care l-am rugat, sa imi aduca un politai la locul accidentului.

Oricum, back to bulgari. Lasa tu razbunarile and shit, si apuca-te de o campanie cat mai ampla. Si daca totusi mai poti face ceva pe cale legala, freaca-l pe ala pana se arunca singur in fata trenului.

This post has been edited by driverx: 16 Jul 2007, 11:25


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 16 Jul 2007, 11:24
Post #20


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




foarte nasoala intamplarea.

dar asa ceva nu numai ca se poate intampla, dar se intampla des in romania.
si nu tot asa de frecvent, dar se intampla si in strainatate, in tarile cu apa calda.

sunt atat de multe cazuri in care politia nu intervine, ca e greu sa numesti unul singur.


chiar si cu ambasada nu faci nimic, e de preferat sa eviti astfel de cazuri.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 16 Jul 2007, 11:28
Post #21


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(Bacu @ 16 Jul 2007, 12:14)
...
prea te-ai agitat la faza cu masina, inca de la inceput cand era doar vina ta, parcasei neregulamentar, trebuia sa platesti si gata...
....
*



Nuuu, lui ii trebuia hartie in mana pentru aia, pentru aialalta, chitanta pentru amenda. In postul anterior m-am exprimat gresit. Astea erau primele greseli, nu faza cu foto-ul. Dar stiu, oricand putem fi tratati ca ignoranti care usor dau din tastatura, nefiind pusi intr-o asemenea situatie.

fizzo, nu trebuia sa se intample asa ceva, dar asa e Bulgaria, dar finalitatea care a fost ti-o poti multumi doar tie.

Oricum, sa lasam teoria. Bine ca e si sotia bine. Apuca-te si strica-le imaginea. Ca merita. Eu vroiam sa merg in Grecia si m-a cacam pe mine sa trec pe la ei...in tranzit doar.

This post has been edited by driverx: 16 Jul 2007, 11:29


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fizzo
post 16 Jul 2007, 11:29
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 2 July 05




Pe cale legala n-am nicio sansa oricat mi-as dori eu.
La cum se misca justitia/autoritatile in cele doua tari "surori si pretene" cred ca mai bine ma apuc de numarat frunzele cazute din copaci toamna.......
vreau sa fac "agitatie", atata tot.

O sa revin cu poze diseara, asa cum am promis.


--------------------
Dacia Logan Preference 1.4 - B-43-BGJ
I might look stupid, but when i look around, i still have hope.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bacu
post 16 Jul 2007, 11:43
Post #23


Membru Privilegiat


Group: Members
Posts: 1.956
Joined: 11 May 06
From: Luxembourg




QUOTE(fizzo @ 16 Jul 2007, 11:20)
Ok bacu, cum spui tu.
Judecand la rece poti face mii de scenarii de actiune.......in schimb la cald (in mijlocul evenimentelor) se schimba treaba.

Cand esti luat in "bataie de joc", tratat cu curu', prostit pe "fata" etc, nu se stie cum reactionezi, pe cuvant.
*




ai dreptate. insa acum, dupa intamplarea asta, in cazul in care ai fi pus in aceeasi situatie sau intr-una similara, ai mai proceda la fel? eu cred ca nu, ca ai fi mai atent...

asta ziceam si eu, ca dupa ce am patit-o o data, acum sunt mai atent sa nu degeneze situatia, oricat de infierbantat as fi... altfel nu faci decat sa inrautatesti situatia, nu castigi nimic...


--------------------
Honda CRV 2017 Executive Sensing 1.6 iDtec 9AT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 16 Jul 2007, 11:48
Post #24


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




in plus .... daca-mi permiti un sfat .... pe viitor .... incearca sa depasesti ideea "total utopica" ca altcineva (fie el si politist) va avea in vedere interesul tau.
acum daca dam un pic filmul in spate .... cred ca realizezi si tu ca era mult mai bine daca in loc sa sari la gatul lor .... vorbeai frumos, civilizat, faceai poze, doar notai si nu insistai asupra faptului ca nu au vrut sa emita chitanta. apoi cu toate astea puse frumos pe hartie (chiar in lba RO ca vorba aia UE si ei sunt obligati sa-si traduca) le predai la registraura politiei. iar o copie o trimiteai la autoritatea lor ptr turism.

stiu ca nu-i usor si sunt constient ca altfel este in focul evenimentelor. dar ... asa cum a spus si DriverX .... cu vorba buna poate fi mai simplu si ... in orice caz mai "safe"

multa bafta in tot ceea ce ai de gand sa intreprinzi pe mai departe

This post has been edited by tarzy: 16 Jul 2007, 11:49


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Chipu
post 16 Jul 2007, 11:56
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 11 April 06




QUOTE
Am sa va povestesc ce mi s-a intamplat miercuri 13 Iulie la Nisipurile de Aur


anul asta 13 iulie a fost intr-o vineri....zi cu ghinion. Scandalos.


--------------------
Dacia SuperNova FullOption
Mondeo Ghia 1.8 Duratec HE@125 stock
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bashtalu
post 16 Jul 2007, 12:00
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.051
Joined: 9 September 06
From: Bucuresti




poate te ajuta daca faci ceva pe cale oficiala
incearca un mail intai si cere sfaturi, cum trebuie sa procedezi

Ambasada României în Republica Bulgaria
Adresa: B-dul Mihai Eminescu nr.4, Sofia
Telefon: 00359-2-971.28.58; 00359-2-973.30.81
Fax: 00359-2-973.34.12
Site Web: http://sofia.mae.ro
E-mail: ambsofro@vip.bg

Secția Consulară
Adresa: Str. Shipchenski Prohod nr.1, Sofia
Telefon: 00359-2-973.35.10;
Fax: 00359-2-973.34.12
E-mail: ambsofro@vip.bg

Ambasador: Dl. Mihail ROSIANU


sursa: mae.ro


--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fizzo
post 16 Jul 2007, 12:03
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 2 July 05




N-as mai face la fel, asta-i clar.

Dar stii si tu cum se spune, omul din greseli invata..........

BTW, dupa Varna am fost in Sofia. Pana acum credeam ca Bucurestiul este cel mai urat oras din Europa......dar Sofia m-a facut sa ma gandesc de doua ori.
Strazi terminate, nu metrou, tramvaie/autobuze de pe vremea lu' Jitkov, tarabe cu marar, sosete, camasi etc in plin centru, trafic ca in Bucuresti, mizerie.

Pacat de muntele Vithosa si de priveliste.......

Pe drumul dintre Varna si Sofia, pe seara, la o intersectie imi sare in fata un politai. Totul in bulgareste fiindca nu stia decat "papers" sa zica in engleza. Se uita la numar, studiaza masina, rotile, actele etc. Imi face semn sa cobor din masina, ma cheama la el. Imi arata un semn cu viteza maxima 60 km/h. Ii spun, da l-am vazut. El zice ca nu, ca aveam mai mult. Satul de politia bulgara ii spun, ok aveam mai mult, arata-mi radarul si cat aveam exact si platesc amenda. El zice, nu sa-i dau 10 euro si-mi da actele. Ii explic ca n-am cum, ca-mi trebuie ceva oficial. Zice bine si-mi cere trusa/stingator/carte verde etc. Le am pe toate...........Nemultumit revine la viteza, ca am depasit. Zic ok, scrie amenda, spunem viteza exacta si daca am depasit-o platesc, nu-i problema.
Vede ca nu o scoate la capat cu mine, imi da actele. Ajung la masina si striga dupa mine: "drink?", "drink?". Ii spun ca n-am baut dar daca vrea fac si testul.....
Disperat vine la mine si-mi arata prin geam, pe bancheta din spate a Loganelului o sticla de Pepsi bauta jumate.......Crucit il intreb daca vrea sa-i dau sticla mea de Pepsi. Zice ca da.....
I-o dau scarbit, du-te dracu de fomist!
Plec crucindu-ma......
Pai ce dracu, in Romania un politist de-al nostru zice ca-ti bati joc de el daca ii dai mai putin de 50 ron spaga sa te lase in pace......
O Doamne, data viitoare merg cu avionul, e clar!


--------------------
Dacia Logan Preference 1.4 - B-43-BGJ
I might look stupid, but when i look around, i still have hope.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pasionatul
post 16 Jul 2007, 13:27
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 5 July 06




Citesc si ma crucesc.. Mult ghinion ai avut!

Eu am fost acum 2 saptamani la Balchik si Albena.

Am ratacit drumul de mai multe ori.

Am oprit 4 echipaje de politie si i-am intrebat cum ajung la Balchik ca in giratoriile lor nu erau semne.

Cand spun ca am oprit echipajele, inseamna ca le-am dat flash-uri, i-am depasit, am franat destul de tare si am dat semnal de dreapta.

TOTI au fost extrem de amabili si m-au facut sa inteleg pe unde trebuie sa o iau.

Asadar povestea ta ma uimeste profund.

PS : eu am mers pe la Silistra-Dobric-Balchik.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 2006
[COLOR=blue][B][I]Logan Laureate 1.4[/I][/B][/COLOR]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 16 Jul 2007, 14:08
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.587
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




nasoala situatie... incearca la 0TV ca astia sunt amatori de senzatie! sau ia de pe net numere de telefon de la diverse televiziuni... un ziar de scandal ceva...


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dinescu
post 17 Jul 2007, 10:48
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 6 February 07




La 0TV cazi in penibil. Mai bine faci cateva sesizari la Politia Bulgara. Poate daca trimitem mai multi macar pe viitor sa avem drumuri mai bune prin bulgaria.


--------------------
dacia 1300 78
Fac dezvaluiri...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 07:14
Dacia