Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Masina zgariata rau dar cu casco

silverboy3
post 7 Mar 2007, 21:33
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 16 November 06




Revin dar de data asta cu casco facut si constatat problemele care le-am avut de catre asigurator.
Deci, dupa ce 2 zgarieturi din topicul anteriror au mai aparut 2, si acum sa incepem: zgariata pe usa stanga din spate pe vreo 10cm de cheie, zgariata pe aripa din stanga spate pe vreo 20 de cm, zgariata pe aripa fata dreapta proaspat vopsita si ingrijita pe vreo 30-40 de cm si acum adica AZI pe aripa din spate dreapta zgarietura pe vreo 10 cm terminata cu un un V dat in draci, in seara asta mi-am propus sa bat la vecini ca la fasole si nu iert pe nimeni de la cel mai mic pana la cel mai mare pana aflu cine ..... mea este tampit la cap post-336-1110552439.gif . Problema se pune in felul urmator: am casco dar pentru o zgarietura se merita sa o fac pe casco, nu vreau sa platesc sa imi sara toti banii din buzunar la anul, acum am dat 7mil si 200. astept sfaturi de la voi si va multumesc anticipat


--------------------
DACIA SOLENZA RAPSODIE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 7 Mar 2007, 22:52
Post #2


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Vezi si tu daca sunt adanci zgarieturile, sa nu ai probleme mai tarziu, apa, rugina, etc., care te costa mult mai mult mai tarziu si sigur nu le faci pe casco. Daca e luat doar lacul, poate scapi cu un polish.


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silverboy3
post 7 Mar 2007, 23:22
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 16 November 06




nu este pana la tabla, dar e destul de adanca pana la stratul alb de chit cred de pe tabla


--------------------
DACIA SOLENZA RAPSODIE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silverboy3
post 9 Mar 2007, 17:58
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 16 November 06




astazi am fost la polish, costa 2mil si nu mi-a confirmat ca o sa scap de zgarieturi asa ca o vopsesc unde am mai vopsit o aripa.
am facut rost de o camera si o sa supraveghez zona ca sa aflu cine este cu ....


--------------------
DACIA SOLENZA RAPSODIE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
guliver
post 9 Mar 2007, 18:37
Post #5


No title


Group: Members
Posts: 545
Joined: 26 December 05




Ai multi dusmani? Ti-ai deranjat vecinii? Ai ocupat vreun loc de parcare? Care varianta e cea corecta?


--------------------
fosta dacie fosta solenza 1900 dar nu toamna
"Fericirea e o minge de fotbal, cînd e aproape o lovești, cînd este departe alergi după ea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silverboy3
post 9 Mar 2007, 23:36
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 16 November 06




nu am absolut nici un dusman, faza e in felul urmator eu sunt mutat nou in zona(cam de un an) si imi parcam masina in fata blocului dar in decembrie sau ianuarie nu mai stiu cand am gasit-o cu oglinda rupta( nervi binenteles un bou a parcat pe bordura si mi-a luat oglinda la plecare)
Din aceasta cauza am parcat-o pe partea cealalta a drumului adica vizavi de bloc, un vecin de pe partea aia a vazut ca sta masina acolo si el are vreo 2 masini si mi-a zis ca de ce nu parchez la mine in fata blocului si i-am spus de ce( motiv oglinda si acelasi bou) el nu a zis nimic si apoi au inceput sa apara zgarieturile. omu tine tico-ul lui pe bordura de cand m-am mutat dar probabil il deranjeaza ca de ce parchez pe partea lui.
Faza este ca ma vazut pe mine mai mic si mai prost ca sunt mai multi "romani" cu un mercedes si un golf 4 care parcheaza tot acolo da ei stau la vreo 3 blocuri departare.
Va dati seama ca masinile lor nu erau zgariate.cam asta ar fi. maine pun camera si daca il prind ca o zgarie iar il ..... in gura si apoi pun tot neamu meu sa il .... si ei barem sa ma simt bine de 3-4mil cat dau pe vopsit.
Masina era impecabila tin foarte mult la ea si o feream de mate caine copii tampiti si toate chestiile ce ar putea sa o zgarie. acum stau si ma uit ca boul la ea ca oricum nu am ce sa fac ca sa nu se cunoasca zgarieturile


--------------------
DACIA SOLENZA RAPSODIE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cameleon_boy
post 10 Mar 2007, 00:59
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 172
Joined: 21 October 05




F bine faci mama lor de bagabonti si eu as bate la ei ca la fasole se gaseste cate un prostovan din asta sa dea cu cuiul pe masina omului putea sa iti zica frumos pustiule numai pune masina aici nu sa dea cu cheia in cel mai rau caz sa iti ridice stergatoarele.bafta la vopsit


--------------------
fara fara fara - fara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 11 Mar 2007, 01:41
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Le-ar trebui taiate mainile daca i-ai prinde! ph34r.gif
Sau macar un deget! 243.gif


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silverboy3
post 11 Mar 2007, 03:54
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 16 November 06




Sa confirmat ca vecinul este cu ......, am vorbit cu mai multi vecini mai vechi in cartier si asta e un tampit care mi-a zgariat masina, este certat cu jumatate din cartier toti vor sa ii rupa capul, asa ca nu mai are rost sa astept urm lovitura si cum l-am prins cum ii F...T cu parul in cap(ma scuzati de expresie dar altfel nu mai pot sa ma exprim de cand imi vad masina in fiecare dimineata cu X si 0 pe ea, mi se urca toti dracii la cap si imi vine sa ii fac masina sa arate ca desenele dupa asfalt)

This post has been edited by silverboy3: 11 Mar 2007, 03:55


--------------------
DACIA SOLENZA RAPSODIE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 11 Mar 2007, 11:44
Post #10


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Fa rost de un martor, o dovada ceva, fa masina pe Casco, unde declari vinovatul, Casco il va da in judecata sa-si recupereze banii, si se va potolii. Lasa solutiile cu ruptul capului ca macane, nu suntem in vestul salbatic.

La fel de bine poti sa-l reclami la politie pentru distrugere, dupa un dosar penal si o amenda grasa, de asemenea se va potolii.

A treia varianta este a ta, ii phuti una cu paru' in cap, si vei sta la racoare cativa ani pentru vatamare si tentativa de omor. Daca preferi varianta asta, n-ai decat.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 11 Mar 2007, 12:18
Post #11


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




zgariei si tu masina biggrin.gif


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silverboy3
post 11 Mar 2007, 14:01
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 16 November 06




am fost la politie si cica nu prea au ce sa ii faca ca defapt nu am nici o dovada chiar daca spun vecinii ca el este trebuie domnule sa vada ei ca el zgarie masina, eu le-am spsus ca o sa montez o camera sa imi supraveghez masina si el mi-a spus ca cica nu e legal ceea ce fac bla bla si ca nu o sa ia in considerare proba video, deci ramane varianta casco.


--------------------
DACIA SOLENZA RAPSODIE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 11 Mar 2007, 15:34
Post #13


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Nu sunt adeptul violentei si incalcarii legii, dar cand alta solutie nu se poate... Te-ai gandit sa-i dai un pumn in plex sau un picior in oo (nu lasi urme) in fiecare dimineata? Presupun ca dupa 2-3 zile se linisteste.


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 12 Mar 2007, 14:19
Post #14


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




proba cu martori (care au vazut vecinul in timp ce zgaria masina ta) este admisibila clar, iar despre proba video, admisibilitatea ei este la latitudinea judecatorului, politistul nu are drept sa decida asta, el trebuie sa investigheze cazul si sa puna la dosar toate dovezile pe care le gaseste, e decizia unui procuror daca se incepe urmarirea penala si decizia unui judecator daca vreuna dintre probe este admisibila sau nu. daca politistul iti refuza considerarea unei probe il poti reclama la superiorul lui (comandantul unitatii de politie) si ii poti face plangere penala pentru abuz in serviciu.
un avocat va putea sa iti lamureasca mai bine toate aspectele acestei spete.
in cazurile de distrugere raspunderea penala inceteaza la plata reparatiei daunei de catre vinovat.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silverboy3
post 12 Mar 2007, 21:24
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 16 November 06




Da ca printr-un bulan extraordinar nu am gasit camera de supraveghere sa imprumut nicaieri.
Azi cand m-am trezit primul lucru sa ma uit la masina sa vad cum arata.
De la balcon, stau la etajul 1, am vazut ca aveam pe capota o punga, m-am rugat sa nu fie "cenzurat pe romaneste" sau altceva.
M-am dus jos si am constatat ca aveam numarul din fata de la masina cu tot cu suport jos in fata masinii si pe capota o punga pus pe deasupra ei 2 cataroaie si din cauza vantului acestea sau astupat cu restul de punga. Deci m-am decis sa ma mut de acolo 022.gif , daca imi mai lua si numarul cred ca imi dadeam foc singur, nici nu stiu cum se procedeaza cand pierzi numarul de la masina, am crezut ca a dat cu bordura de capota dar spre norocul meu doar le-a asezat pe ea. Am doi vecini care mi-au confirmat azi faptul ca numarul era jos de dimineata insemnand ora 6 dar fara cataroaie pe masina, nici nu stiu ce sa mai cred. 251.gif


--------------------
DACIA SOLENZA RAPSODIE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eurro
post 13 Mar 2007, 16:33
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 8 November 06
From: Bucuresti




mi se pare O MARE PORCARIE ce ti s-a intamplat tie. primul impuls ar fi si la mine o partida de k1 cu taranul care isi bate joc de masina ta si implicit de banii tai. dar nu poti face asta fara consecinte poate grave pentru tine.

This post has been edited by eurro: 13 Mar 2007, 16:34


--------------------
Dacia SuperNova Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silverboy3
post 14 Mar 2007, 14:07
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 16 November 06




da pana iau salariu ca sa imi iau o camera de supraveghere, am parcato in ultimile 2 zile intr-o parcare la vreo 200m de bloc, parcarea este destul de mare si pana acum nu sa intamplat nimic smile.gif , sper sa nu mi se mai inatample nimic


--------------------
DACIA SOLENZA RAPSODIE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
biscu
post 14 Mar 2007, 15:57
Post #18


...


Group: Members
Posts: 500
Joined: 24 January 07




Rupe-l pe nemernic...vorba cuiva de pe forum..doar la plex si oo sa-i dai! Sau baga si tu mare la masina lui.Fa-i surprize la usa de la apartament...zideste-i usa! Caramida sau BCA putin ciment si sa vezi tu dimineata soc pe el. Cu asta sigur il linistesti. excl.gif


--------------------
Renault Clio III 2007 - ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 15 Mar 2007, 15:53
Post #19


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Va rog sa incetati cu sfaturi care nu privesc domeniul asigurarilor. Astfel de discutii sunt libere doar la Cafenea, aici daca continua vor atrage o aplicare corecta si completa a Regulamentului si inchiderea topicului.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D.R.G
post 6 Apr 2007, 20:34
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 6 December 06




Am si eu o nedumerire,am o zgarietura cam de 35-40cm pe usa spate de la un cui(cheie), nu ii anuns pana la tabla ,casco suporta vopsirea usii respective?precizez ca nu stiu cine a fost domnul/doamna care a savarsit fapta.


--------------------
BMW E39 2000
Megane 1.6 (sold)
BMW 520 I 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 10 Apr 2007, 12:03
Post #21


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Daca stii sigur ca e vorba de cui/cheie, e caz de vandalism: de despagubit pe casco: s-ar putea sa nu, s-ar putea sa da, depinde daca ai clauza de vandalism inclusa in polita ta casco.
Daca asa ai gasit masina in parcare si nu stii cine si cum a produs dauna, e avarie in parcare cu autor necunoscut si e acoperita de casco.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D.R.G
post 10 Apr 2007, 12:23
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 6 December 06




Ok ,mersi mult pt informatie.


--------------------
BMW E39 2000
Megane 1.6 (sold)
BMW 520 I 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StDragos
post 1 May 2007, 21:52
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 25 April 07
From: Galati




Am trei probleme pe care vreau sa le rezolv pe casco si nu stiu ....
1. spoiler fata zgariat (de mine!). vinovat - trotuarul.
2. spoiler spate zgariat (de mine). vinovat - o chestie de aia de la pompieri dar care era chiar in mijlocul locului de parcare.
3. piatra sarita in portiera fata-stanga. vinovat - asfalul romanesc.

Zgarieturile sunt pe dedesubt unde nici o masina nu ma poate lovi "in parcare si sa o gasesc asa dimineata"!

Merge cu casco?


--------------------
renault megane sedan 2.2 expresion 1.6/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fuzz
post 1 May 2007, 23:34
Post #24


gHIdusul


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 21 October 06
From: RFG




Da, merg. Acum trebuie sa te gandesti ce zici la politie ca sa iti scrie in declaratie.


--------------------
Renault Megane Sedan Luxe Privilege 2.2 - 1.6 16v 110cp Decembrie 2006 - B-XX-FUZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
baloo
post 8 May 2007, 14:50
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 23 December 04




Salut!
Am incheiat un contract de casco cu cei de la Omniasig anul trecut. Atunci ei au facut inspectia de risc si mi-au pozat otate daunele de pe masina:
- bara fata zgariata
- bara spate zgariata
- usa stanga spate cu o zgarietura minuscula (probabil a sarit o piatra care a ciobit un pic vopseaua).

Anul acesta am gasit masina in parcare zgariata (foarte rau) din fata pina in spate pe partea stanga (aripa fata, usa fata, usa spate si aripa spate stanga).
Am mers la ei, mi-am facut dosar si a ramas sa astept pana fac ei analiza.
In momentul de fata se pare ca am probleme cu usa spate stanga care nu ar fi acoperita de polita deoarece era deja avariata in momentul incheierii politei ?!?!?!
Nu ii inteleg. Eu cer sa imi readuca bunul asigurat la starea din momentul incheierii politei.

Daca ai un punct de rugina pe o usa, ti-l trec la inspectia de risc si apoi au un accident cei de la asigurari nu o sa-ti mai inlocuiasca usa pentru ca era deja avariata? Se pare ca in contract ar fi un astfel de punct.

Vi se pare normal sa nu imi despagubeasca si acea usa? Cum trebuie procedat?


--------------------
DACIA 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 8 May 2007, 17:16
Post #26


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




chiar daca nu e chiar corect fata de tine, omniasig are dreptatea (acoperita contractual) pentru raspunsul pe care ti l-au dat.
te sfatuiesc sa incerci o negociere: spune ca tu esti client cinstit, fidel, ca vrei si la anul sa-ti reinnoiesti tot cu ei, cere-le sa iti acorde despagubirea EXGRATIA (termen specific de asigurari care exprima o despagubire a unui bun care nu a fost asigurat) si pentru usa stanga spate, spune-le ca e vorba doar de o revopsire, nu e cheltuiala mare, eventual propune sa acoperi tu 100-200 RON din dauna; oricum incearca sa discuti cu un sef, fii calm, vorbeste civilizat, insista... stii tu vorba dulce mult aduce. Nu e vorba de o suma mare si un sef de daune are toata autoritatea sa iti acorde despagubirea.
Strict contractual au dreptate. Odata ce aveai usa avariata (indiferent cat de putin) aveai obligatia legala sa o repari in 30 zile. Dupa ce o reparai, faceai inspectie noua la masina si acum ti se despagubea integral.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
qwersat
post 8 May 2007, 18:12
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 5 January 07




Sper sa nu patiti ca mine
Un bosorog mi-a zgariat cu un pietroi toate geamurile (f f rau )
Am programare la Service (sa le inlocuiesc bineanteles)


--------------------
RENAULT MEGANE SEDAN 2005 MEGANE II.1
RENAULT IS THE BEST....[COLOR=red]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 8 May 2007, 20:20
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




@qwersat:
Da cu ce l-ai "calcat pe coada" ?


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
baloo
post 25 Sep 2007, 09:33
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 23 December 04




QUOTE(baloo @ 8 May 2007, 14:50)
Salut!
Am incheiat un contract de casco cu cei de la Omniasig anul trecut. Atunci ei au facut inspectia de risc si mi-au pozat otate daunele de pe masina:
- bara fata zgariata
- bara spate zgariata
- usa stanga spate cu o zgarietura minuscula (probabil a sarit o piatra care a ciobit un pic vopseaua).

Anul acesta am gasit masina in parcare zgariata (foarte rau) din fata pina in spate pe partea stanga (aripa fata, usa fata, usa spate si aripa spate stanga).
Am mers la ei, mi-am facut dosar si a ramas sa astept pana fac ei analiza.
In momentul de fata se pare ca am probleme cu usa spate stanga care nu ar fi acoperita de polita deoarece era deja avariata in momentul incheierii politei ?!?!?!
Nu ii inteleg. Eu cer sa imi readuca bunul asigurat la starea din momentul incheierii politei.

Daca ai un punct de rugina pe o usa, ti-l trec la inspectia de risc si apoi au un accident cei de la asigurari nu o sa-ti mai inlocuiasca usa pentru ca era deja avariata? Se pare ca in contract ar fi un astfel de punct.

Vi se pare normal sa nu imi despagubeasca si acea usa? Cum trebuie procedat?
*



Situatia la zi:

Dupa discutii indelungate cu cei de la OMNIASIG in care nu au putut dovedi ca usa fata si usa spate au fost zgariate in momentul incheierii contractului de casco (nu au nici o poza a defectului iar pe usi in fapt exista doar o zgarietura de aprox 2 mm - e chiar de ras smile.gif) ) asiguratorul OMIASIG a decis: NU SE DESPAGUBESTE USA FATA SI USA SPATE. De ce? Pentru ca asa vor ei.
Asa ca atentie mare unde va faceti asiguararea casco. Personal nu vreau sa mai aud de Omniasig pana cand voi face plangerea la CSA.


--------------------
DACIA 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 25 Sep 2007, 09:44
Post #30


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Succes!
Eu unul, daca prin plangerea la CSA nu se rezolva nimic, as merge mai departe in instanta, pentru ca acolo nu mai tine cu "asa vreau eu", ci sunt considerate doar probele efective si expertizele tehnice, plus ca devii indreptatit mai apoi sa faci alte 2 lucruri:
- chemare Omniasig in judecata pentru plata despagubire suplimentara pentru ca te-a privat arbitrar de masina
- plangere penala impotriva celor de la Omniasig care au instrumentat dosarul tau pentru abuz in serviciu


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 03:58
Dacia