Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

17 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Revizie 30.000 km sau revizia a doua

CGB
post 11 Jul 2005, 08:24
Post #1


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




simbata am fost la serus la revizia de 2 ani.
total: 5 milioane
din care:

ulei 5l = 1 milion (elf 10w40)
filtru ulei=250.000
filtru aer=300.000
lamele stergatoare=450.000 (valeo)
filtru motorina=2 milioane
o garnitura de la nush ce...=10.000
manopera=1 milion

masina este cea din semnatura si aveam 20.000 km la bord in mom reviziei.

piesele pe care le-au pus baietii erau toate made in france. mi-au dat inapoi lamelele vechi si filtru de aer.

ce sa mai spun...toata treaba a durat fro 40 de minute. si manopera mi s-a parut cam mare.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
matri][xx
post 11 Jul 2005, 09:21
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 31 January 05
From: alba iulia




la sibiu tot aceeasi revizie numai ca la motor pe benzina a costat 3,5 milioane..


--------------------
renault clio symbol 2002
renault clio symbol 1.4 8v..2002(standard)
vw passat 1,9 tdi 2003 trendline
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 11 Jul 2005, 09:24
Post #3


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




e posibil. la diesel e mai scumpa revizia. numai filtrul ala de motorina e 2 milioane.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dem
post 11 Jul 2005, 19:27
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




Fac si eu revizia de 2 ani dar am doar 14.000km ce sa fac sa schimb filtrul de motorina sau mai astept vreo 5.000 kilo? Am facut revizia de 1 an la 7000 si am schimbat doar uleiul.In carte zice la 30 dar se recomanda mai devreme...
Apropo la 20.000 voi nu schimbati filtrul de aer motor?


--------------------
Clio Symbol 1,5dCI
bleumarin, full options, Sept. 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 12 Jul 2005, 08:25
Post #5


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




Io zic ca daca tot faci revizia, sa schimbi tot ce trebuie schimbat.Ca nu mai stai tu sa schimbi azi uleiu, maine filtru...si tot asa.Schimba-le pe toate odata si termini.

Io d-abia facui revizia sambata, totu in regula....si ieri dadui in doua gropi de mi-am muscat limba-n gura. Si acu troncane ceva pe spate stanga.Cred ca iar tre sa merg cu ea la doctor.
Baga-mi-as ***** ele de gropi si-n cine ar trebui sa le repare.Si-n toate autoritatile locale.Si-n toata tara asta de doi lei (d-aia vechi).


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 12 Jul 2005, 08:28
Post #6


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




Si apropo de filtru de motorina.Asta e cel mai scump. Io zic sa-i rogi pe baieti sa-ti faca o purjare(parca asa se numeste) sa scoata gunoaiele si apa din el. Io asa am facut in mai cand am mai fost la o revizie. Si apoi l-am schimbat in iulie.
Depinde de calitatea motorinei la ce perioada schimbi filtru asta.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dem
post 12 Jul 2005, 11:14
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




pai daca fac purjare nu-l mai schimb :-)
l-am purjat la 7000 km si era OK a zis ca nu a avut apa deloc in el si ca e OK. apropo operatia nu poate decit sa scoata apa din el. impuritatile gunoaiele ramin inauntru fiindca e capsulat si stringe mizeria acolo. cel putin asa m-a imbrobodit ala la service. cica nu se poate sufla cu aer comprimat sau altceva ca sa-l cureti daca stie cineva contrariul va rog sa posteze. astia te mai mint pe la service
Am bagat omv mol rompetrol dar si lukoil citeodata n-am luat niciodata din provincie de la benzinarii obscure. nici macar din astea de pe la marginea Buc. functie de buget am sa-l schimb la 13-14.000. cel mai devreme se recomanda 15.000. Cred ca o sa-l schimb si am sa-l desfac pe cel vechi sa vad de ce dracu costa atita...
In plus fata de tine vreau sa schimb si filtrele de aer (motor+incinta), merita schimbate daca sunt ieftine sper in jur de 200.000 bucata. la 2 ani... se stringe ceva moloz...

This post has been edited by Dem: 12 Jul 2005, 11:19


--------------------
Clio Symbol 1,5dCI
bleumarin, full options, Sept. 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
itharangus
post 12 Jul 2005, 12:52
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 24 December 04
From: tm




Daca ai folosit motorina ca lumea, nu merita sa schimbi filtrul de motorina; poate peste un an; filtrul de aer ar fi ca m vre 400klei; eu pe primul nu l-am schimbat si o sa merg cu el pana la vreo 45kkm, am bagat motorina doar de la OMV.
Cica trebuie sa ii schimbe si bujiile (eu nu le-am schimbat) - la diesel is vreo 400klei * 4.


--------------------
CLIO SYMBOL dCI 65CP 45kkm VERDE 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu68
post 12 Jul 2005, 12:59
Post #9


Membru Demisionat


Group: Banned
Posts: 645
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




Filtrul nu, bujiile nu... Chiar nu inteleg de ce te-ai mai obosit cu revizia asta, ce ti-au facut la masina, au verificat presiunea in pneuri?


--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
itharangus
post 12 Jul 2005, 13:05
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 24 December 04
From: tm




Nici n-am facut revizia la ei, am schimbat uleiul si filtrul de ulei la un nea Vasile... am facut si ITPul (bineinteles cu spaga de rigoare ca sa iasa), dupa mine ar trebui sa ma mai uit la placutele de frana sa nu am surprize si astept urmatorul schimb de ulei, poate si filtrul de motorina, pe la vreo 40-45 kkm... (la anul). Ca garantia se duse...


--------------------
CLIO SYMBOL dCI 65CP 45kkm VERDE 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
venom
post 12 Jul 2005, 13:07
Post #11


Membru


Group: Banned
Posts: 186
Joined: 28 January 05
From: Bucuresti




trebuie sa fi tare pe pozitie cu astia de la reno...daca te simt ca esti slab sunt in stare sa-ti schimbe si uleiul.Io m-am hotarat, cand o sa se apropie revizia, ma ascund, fug din tara, dar de schimbat n-o sa schimb nimic la masina ph34r.gif


--------------------
>>>>>speed is the essence! >>>>>
Clio Simbol 1.4 16v full dec.2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dem
post 12 Jul 2005, 14:25
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




daca am iesit din garantia de 20 de luni nu mai sunt obligat sa fac reviziile la Renault? alea care mai sunt ca eu am kilometraj putin. atunci cine mai imi pune stampila in cartea de service nea Vasile? sau pot sa arunc cartea la gunoi odata ce am iesit din garantie nu?
itharnagus cred ca glumesti cu schimbatul fifiltrului de motorina la 45 k. in carte scrie 30 dar se recomanda 15. Intr-adevar numai daca esti maniac iti schimbi uleiul des. eu am 1 an si respectiv 7.000 km in plus de la primul schimb de ulei si filtruulei. ce zici acum la revizia de 2 ani sa umflu doar pneurile?

This post has been edited by Dem: 12 Jul 2005, 14:25


--------------------
Clio Symbol 1,5dCI
bleumarin, full options, Sept. 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 12 Jul 2005, 15:45
Post #13


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




am facut si eu revizia de 2 ani si la clio si la megane.

la megane a fost 5 milioane ca am incarcat si instalatia de conditioner. (elf 10w40)
la clio a fost 3,2 milioane fara filtru de habitaclu si fara filtru aer ca nu il aveau pe stoc. (elf 5w40).
reviziile le-am facut la meridian. baietii de acolo sunt super de treaba dar in materie de service, meridianul e inca in faza de copil mic care trebuie sa invete multe. daca nu vreti sa stati o luna cat dureaza de ex la serus si nu aveti operatii complexe de facut puteti apela la meridian. dar in rest nu va recomand.
deci fara sa jignesc pe cineva de acolo dar ei inca invata cum se completeaza fisele alea galbene tip renault.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Toto - BOD
post 12 Jul 2005, 22:59
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 556
Joined: 18 January 05
From: Craiova




ups... eu am 32000 de km si masina are 2 ani si 2 luni... si nu am facut inca revizia a doua! rolleyes.gif Oricum uleiul l-am schimbat de 3 ori pana acum (si am bagat 5 w 50, nu sunt sigur ultima data daca mi-au bagat 5w50 sau 45), fltru de aer la-am schimbat pe la 25 mii, filrul de ulei la fiecare schimb de ulei, stergatoarele le-am schimbat. Ma duc sa-mi schimb placutele de frana (care sunt inca bune ca m-am uitat la ele cand am dat roata jos) si filtrul de benzina, dar ma duc in afara reviziei... asta pentru ca nu stiu cum! ca nu ma duceam la ei altfel! (cand am fost cu masina in service mai acum o luna, doua, mi-au dat o avertizare ca tre sa ma duc la revizia de 2 ani... si mi-au notat ca tre sa-i schimb mai multe printre care si filtrul de aer, stergatoarele care la mine erau aproape noi, stergatoarele nu stiu daca aveau mai mult de o luna... deci nici macar nu s-au uitat sa vada starea in care sunt... ci doar sa-si ia banii....... Mi-am schimbat parerea despre ei......)


--------------------
Renault Clio 2003 - BOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 13 Jul 2005, 08:04
Post #15


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




Bai oameni buni, cum dracu se face ca un filtru de motorina la clio diesel e 2 milioane si la vw passat sau skoda octavia(cred ca are acelasi filtru ca la vw) e doar 300.000????????
Am fost c-un tovaras care are passat la revizie.L-a dus vreo 3 milioane uleiul+toate filtrele.Si eu am dat 5 mil ptr aceleasi piese la clio mad.gif
De fapt diferenta mare e la filtrul asta de motorina.De ce e asa muuuult la clioooo mad.gif ?????


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dem
post 13 Jul 2005, 11:05
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




am impresia ca Passat-ul n-are common rail ci diesel clasic si filtrul nu e asa sofisticat. oricum ala e 2 mil fiindca e bagata tehnologie in el.
mai bine vezi cit o fi filtrul la un Peugeot HDI e mai plauzibila comparatia


--------------------
Clio Symbol 1,5dCI
bleumarin, full options, Sept. 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 13 Jul 2005, 11:07
Post #17


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




bine bine n-are tehnologie.da tot la aceeasi perioada il schimbi si p-ala de pe passat si p-ala de pe clio. mi se pare imensa diferenta de pret. daca il schimbai o data la 5 ani era ok. merita 2 milioane.da' asa.....


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 13 Jul 2005, 12:34
Post #18


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




preturile pe care eu le-am gasit pe vwforum (ph34r.gif) sunt total diferite de ceea ce spui tu. cineva in aprilie 2004 si-a schimbat filtrul de motorina la un passat 1.9 TDI si a costat 1.350.000 lei. tot in perioada aia filtru motorina octavia tdi 1.150.000 lei. cineva a spus ca acum o luna cand a facut revizia filtru de motorina pentru o octavia 1 era 1,5 milioane.
singurul pret care seamana cu ceea ce spui tu este al unui filtru cumparat de la meteor pentru un golf 2 parca. si pana si asta e mai scump 500 de mii.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 13 Jul 2005, 14:38
Post #19


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




poate astea sint preturile la reprezentanta.d-aia is asa mari.
eu chiar am fost de fata la o revizie de passat (model din 2002) iar filtrul a costat 300.000.
revizia a fost facuta la un service obisnuit(foarte bine dotat), care are si un magazin unde aduc piese la comanda ptr orice model.Piesele is aduse din afara si sint de calitate.Aia de la magazin zic c-ar fi chiar piese originale. La acelasi service am intrebat si eu cat costa un filtru motorina de clio.Si era 1.350.000lei.Fata de 300.000 ala de passat.Oricum era mai ieftin decat la serus (2 milioane).


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flotl
post 13 Jul 2005, 16:08
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 1 December 04
From: Tulcea




Este posibil si la Megane sa fie filtrul mult mai ieftin la un importator decat la dealer.
Vezi pretul la flanse pe care l-am gasit la Augsburg.


--------------------
Megane Sedan 1.5 dci 100 CP 2004 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 14 Jul 2005, 07:46
Post #21


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




concluzia: nu mai fac reviziile la reprezentanta. mai bine gasesc un service decent si ies la juma de pret.

pai e posibil sa ia 1 milion manopera la serus ptr juma de ora?!?!?!?!?!
si filtru' de motorina sa fie 2 mil in conditiile in care acelasi filtru e 1,3 milioane la importator. hotie pe fata mad.gif


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dem
post 2 Sep 2005, 15:45
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




nu se poate ma luam de gitul lor. manopera e 14euroi fara tva pe ora asta ar veni grosso modo cam 600.000 pe ora cel mult 1 mil. deci 1/2 h=3-400.000
cristib nu inteleg de ce n-ai luat filtrul de motorina inapoi era cel mai important macar sa vezi cum e efacut daca tot ai dat 2 bulioane
am sa-l schimb fiindca Renault impune filtru nou pt 1,5 dCI la 15.000 de km daca imi paradesc injectoarele peste 10.000 km de la pilitura aceia n-o sa-i pot ataca cu nimic fiindca o sa zica ca-i de la motorina nefiltrata.


--------------------
Clio Symbol 1,5dCI
bleumarin, full options, Sept. 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dem
post 5 Sep 2005, 15:34
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




am facut revizia de 2 ani si m-am mai lamurit cu unele lucruri.
filtrul de motorina se schimba insa senzorul se pastreaza de la cel vechi.
asa ca dai 2 mil. pe un rahat de plastic cu 3 mustiuce si nimic electronic. jaful e si mai mare. inainte era ceva mai scump dar venea cu acel senzor de fiecare data. un senzor separat e vreo 2-3 bulioane
referitor la ofuscarile cu manopera umflata e clara treaba. timpii masurati sunt tehnologici si nu reali. mi-au tinut masina in atelier 1,5 ore dar la timp a iesit 2,9 ore. cotele se iau dintr-un catalog Renault care e cica impus concesionarilor. pt. a evita jaful nu se merita sub nici o forma reviziile aici. singurul motiv ar fi stampila pe carnetul de garantie. nu cred insa ca e obligatoriu sa fie a unui concesionar.
Timpii sunt aberanti de pilda o ungere tamburi care scartziau a fost 50 de min. omul a facut-o in 15 tragind chiar de timp. E un ripoff pe fatza cu acte in regula
asa ca nu va uitati la ceas ci in catalogul de timpi tehnologici Renault.
singura sansa sa scapati mai ieftin e ora de manopera care variaza de la oncesionar la altul. La mecanica Serus are cu 50.000 mai ieftin pe ora ca la cobalcescu de pilda.
Revizia a fost 5 mil in cap cu schimbul filtrelor de aer, ulei, motorina, a uleiului si a garniturii de buson baie. A inclus si vreo 500.000 ungerea tamburilor. apropo mecanicul a tinut sa-mi zica ca uleiul e mai ieftin la ei ca la carfur

This post has been edited by Dem: 5 Sep 2005, 15:36


--------------------
Clio Symbol 1,5dCI
bleumarin, full options, Sept. 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 6 Sep 2005, 08:14
Post #24


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




QUOTE(Dem @ Sep 5 2005, 03:34 PM)
Revizia a fost 5 mil in cap cu schimbul filtrelor de aer, ulei, motorina, a uleiului si a garniturii de buson baie. A inclus si vreo 500.000 ungerea tamburilor. apropo mecanicul a tinut sa-mi zica ca uleiul e mai ieftin la ei ca la carfur

exact ca la mine. furt pe fata.adio serus.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
snake
post 15 Sep 2005, 20:10
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 7 September 05




de ce nu s-a folosit un ulei sintetic? 5W40 pe care il recomanda constructorul reno!degeaba e elf daca nu e sintetic... sad.gif


--------------------
renault clio bicorp 2002 1.4 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laur_dci
post 15 Sep 2005, 22:11
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 21 April 05




@cristib : daca vrei sa te vindeci de revizii fa una la ipso


--------------------
Clio Bicorp 1.5dci 80cp extreme 2005
clio symbol fidji 2006 1.5dci 65cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kata
post 16 Sep 2005, 21:11
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 342
Joined: 10 September 05
From: Bucuresti




Din pacate sa stiti ca la multe servisuri de firma se opereaza pe timp normat si nu pe timp efectiv. Adica daca are de montat bujiile in 30min si va ia 300mii pe juma de ora iar mecanicu le pune in 5min asta e: bafta lor.


--------------------
Clio Bicorp Extreme nov 2005
1.2 16v, gris platine
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marina39
post 22 Jul 2006, 21:01
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 22 July 06




Eu am un clio symbol fidji pe motorina din 2005 ,la prima revizie am platit 6 mil. in aprilie 2007 sau la 30 mii km voi avea a doua revizie ma intreb cat ma va costa si asta .Oare nu ar fi mai bine sa o fac la un alt service diferit de renault? Oricum garantia expira in iunie 2007.


--------------------
renault clio symbol 2005-fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprian burlacu
post 25 Jul 2006, 13:10
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 21 February 05
From: Constanta




Poti sa suni inainte la service-uri Renault si sa afli daca accepta sa vii cu piesele tale (filtru motorina, aer, polen) de orgine "Renault". La ulei nu cred ca au preturi mult diferite de concurenta. Astfel ramane sa calculezi doar diferenta de pret intre manopera platita in service-ul "Renault" si in alt service non-Renault, precum si avantajele/dezavantajele reviziei intr-un service Renault sau no name.
Ar fi o idee buna sa te duci la revizie cu rezervorul cu lichid de parbriz plin si antigelul la "semn" pt. a reduce unele costuri inutile.
La 30000 nu ar trebui sa apara alte cheltuieli suplimentare (inlocuire placute frana, lamele stergatoare, pivoti, toba, bujii incandescente, etc.)
Sfatul meu: daca masina se comporta f bine, consumul e apropiat de cel indicat de carte, si te hotarasti sa nu platesti manopera la o reprezentanta, decat la un "no name", mai bine schimbi acasa filtrele de polen, motorina, aer si schimbul de ulei (conditii: ceva spatiu in curte (garaj), putina indemanare, cunostinte tehnice si scule potrivite)


--------------------
Scenic RX4 Privilege 2.0 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dantee
post 25 Jul 2006, 16:06
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 143
Joined: 7 December 05




La a doua revizie cam tot atit o sa te coste, eu am facut la un Megane 1,5dci si a fost 7,5 mil ( fara filtru de polen si cu placute frina fata inlocuite). dar daca iti iese din garantie dute la un service care se respecta pt ca oricum daca se duce ceva la ea, masina nu mai e in garantie si tot pe banii tai faci reparatia, iar uleiul il poti lua de peste tot.


--------------------
Renault Megane III 2010 / Sport Tourer / Privilege - B21HIM
Megane III Sport Tourer Privilege 1.5dci 105cp 2010
MeganeII Privilege 1.6 16v 2005
Clio Symbol Fidji 1.5dci 85cp 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
17 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 10:55
Dacia