Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

o Generatie

Dan_laguna
post 26 Jun 2006, 14:09
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 16 February 05




Sunt o persoana comunicativa.Dar si ... nostalgica, acest mesaj este adresat celor care fac parte din generatia NOASTRA, GENERATIA X. Nascuti la inceputul anilor 70-80, vedem acum in anul 2006 cum casa parintilor nostrii este de 50 de ori mai scumpa decat atunci cand au cumparat`o ei, si realizam ca noi o sa platim pentru casele noastre in jur de 50 de ani. Nu avem amintiri despre primii pasi pe luna, nici despre razboaie sangeroase, dar ne pricepem la istorie si la politica mai mult decat cred batranii, care bombane in spatele nostru ca ?noi nu stim nimic". Suntem ultima generatie care a jucat `scunsea, Castel,Ratele si Vanatorii, Tara tara vrem ostasi, Prinsea, Sticluta cu otrava, Pac Pac, Hotii si vardistii, ultimii are au strigat ?Un doi trei la perete stai", ultimii care au folosit telefoanele cu fise, dar primii care ne-am jucat pe jocurile video (remember Mario?) si primii care am vazut desene animate color. Noi am purtat jeansi elastici, pantaloni evazati, geci de blugi de la turci, iar cine avea firme gen Lee sau Diesel era deja lider de gasca. Baietii si-au scris numarul fotbalistului preferat cu pasta de dinti pe tricouri, iar fetele si-au cusut pe blugi stelute si inimioare. Noi nu am dat Capacitate, nu am dat grile la admitere si am fost ultimii Soimi ai Patriei, cu costumele alea groaznic de nepotrivite cromatic. Am invatat poezii in romaneste la gradinita, nu in engleza, si am cantat MULTI ANI TRAIASCA nu HAPPY BIRTHDAY la aniversari. Spuneam misto si fain in loc de cool. Am sorbit din ochi Beverly Hills, Melrose Place, Twin Peaks, Dallas.. si cine zice ca nu s`a uitat ori minte ori nu avea inca televizor. Ne uitam la desenele animate de la italieni si ne era ciuda ca nu avem si noi subtitrare sa intelegem de ce naiba s`a certat Mila cu Shiro. Reclamele de pe posturile straine ne innebuneau, si abia asteptam sa vina si la noi inghetata Magnum, sau pustile alea absolut superbe de apa. Intre timp, ne consolam cu Tango cu vanilie si ciocolata si clasicele bidoane umplute cu apa de la robinet, care turnate in cap ne provocau pneumonii. Si uite un motiv bun sa nu mergem la scoala.. Noi am ascultat si Metallica, si Ace of Base, si DJ Bobo, si Michael Jackson, si Backstreet Boys, si Take That, si inca nu auzisem de manele, singurele melodii de joc fiind horele la chefuri, la care nimeni nu stia pasii, dar toti dansam. Dar spre deosebire de copiii din ziua de azi, am auzit atat de Abba, si de Queen, cat si de noile nume gen 50 Cent si Britney Spears. Pe ei daca ii intrebi, ?muzica a inceput cu Backstreet Boys, care nici nu mai sunt cool acum, orikum!" Am citit Licurici, Pif si Hercule (care aveau cadou niste jucarii bestiale) si am baut Cico si sucuri de la tec fara sa ne fie teama ca au prea multe e`uri, iar la scoala beam toata clasa dintr`o sticla de suc fara teama de virusi. Noi am injurat arbitrul care ne`a furat la meciul cu Danemarca, si poate ca tot noi i`am trimis 10000 de mailuri de ?dulce". Noi nu ne dadeam bip`uri, ne fluieram sa iesim afara, noi nu aveam dolby surround, taceam toti ca sa auzim actiunea filmului, nu aveam Nintendo sau Playstation ci jocuri tetris si jocuri de televizor, de care ne plictiseam la o luna dupa ce le cumparam si le uitam pe dulap, pline de praf. Abia asteptam la chefuri sa jucam Fantanita, sau Flori, fete sau baieti, sau Sticla, sau Adevar sau Provocare, sau orice ne dadea un pretext sa pupam !pe gura! pe cine ?iubeam". Noi suntem cei care inca au mai ?cerut (sau li s`a cerut)prietenia", care inca roseam la cuvantul ?SEX", care dadeam cu banul care sa intre in farmacie sa cumpere prezervative, pe care apoi sa le umplem cu apa si sa le aruncam in cap la colegi, care am completat mii de oracole, sperand ca iubitul sau iubita va citi acolo unde scrie "De cine iti place?" ca ne place de el/ea. Este uimitor ca inca mai suntem in viata, pentru ca noi am mers cu bicicleta fara casca, genunchiere si cotiere, nu am avut scaune speciale in masini, nu am aruncat la gunoi bomboanele care ne cadeau din greseala pe jos, nu am avut pastile cu capac special sa nu fie desfacut de copii, nu ne`am spalat pe maini dupa ce ne`am jucat cu toti cainii si toate pisicile din cartier, nu am baut doar apa imbuteliata, ne-am tavalit si balacit prin toate baltile si nu am tinut cont de cate lipide si glucide mancam. Noi am auzit cum s`a tras la Revolutie, noi am fost martorii a trei schimbari de bancnote si monede, noi am ras la bancuri cu Bula, noi am fost primii care au auzit`o pe Andreea Esca, noi suntem cei care mai tinem minte emisiunea ?Feriti`va de magarus". Suntem o generatie de invingatori, de visatori, de first-timers...!


--------------------
renault laguna 1,8 16 v 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sagetator
post 26 Jun 2006, 14:35
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 742
Joined: 8 September 05
From: O R A D E A




Ma regasesc in fiecare cuvant de-al tau Dan_laguna.

Dar oare chiar sa fim o generatie de invingatori? Tu, eu, el, ea, etc. care suntem corecti, care muncim cinstit sa castigam cinstit, care avem simtul raspunderii, care suntem constiiciosi, cu bun-simt, care nu dam sau luam mita fiindca asa ne-au invatat parintii, noi care suntem oameni, ne vedem condusi de niste impotenti, sau chiar de copiii acestora, de oameni despre care nici nu merita sa vorbesti. Si mai spui ca suntem o generatie de invingatori?!

Dimpotriva.


--------------------
Clio Symbol Fidji dCi 82 CP gri eclipse
Megane IV Intens dCi 110cp manuala, gris titanium... o frumusețe.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coocky
post 26 Jun 2006, 14:59
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 5 August 04
From: Timisoara




nu poti fi invingator decat daca gandesti ca un invingator...
asa ca ... totul este in mintea noastra...
in ziua de astazi nu mai cred in victorii absolute... asa ca orice pas inainte este o victorie... prin urmare in fiecare seara cand ajung acasa intreg, cand ma pot bucura de cei dragi, cand pot face ceea ce imi place, cand reusesc sa termin un proiect... eu ma consider un invingator!!!


--------------------
Renault Megane II 2004
Renault Megane II Estate, 1.6 16V 115CP
Seat Leon CUPRA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nacht
post 26 Jun 2006, 17:44
Post #4


F U H R E R


Group: Members
Posts: 350
Joined: 27 April 05




super dan_laguna !!!
ce ai spus tu aici imi aduce aminte de o perioada care a trecut mult prea repede. pe vremea aceea nu credeam ca va fi altfel
felicitarile mele!


--------------------
Honda Accord 2.0L 155CP, SSE, 2008 - a swing to perfection
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FISICHELU
post 26 Jun 2006, 17:51
Post #5


Boo Boo Dad


Group: Members
Posts: 595
Joined: 4 December 05
From: Onesti




Faceti un exercitiu al mintii si inchipuiti-va cum ati fi fost daca in 1989 nu ar fi fost Revolutia....Aceleasi gusturi, aceeasi gandire, si de ce nu aceeasi minte? In mod sigur nu...


--------------------
Renault Megane Sedan CfExp 1,5 dCi 2005
Mercedes C Classe 2.0 CDI full option 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nacht
post 27 Jun 2006, 12:08
Post #6


F U H R E R


Group: Members
Posts: 350
Joined: 27 April 05




Ce legatura are revolutia cu cele scrise de dan_laguna ?!?!
Gusturile, gandirea si mintea la care faci tu referire sunt ale unor copii dintr-o anumita generatie. Este doar un remember nostalgic care nu deranjeaza pe nimeni.


--------------------
Honda Accord 2.0L 155CP, SSE, 2008 - a swing to perfection
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1967
post 27 Jun 2006, 13:47
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 29 March 05
From: Bacau




Fiecare timp are plusurile si minusurile lui.Cred ca Dan vrea sa spuna ,ca ii pare rau ca valori de atunci nu se mai regasesc si in generatiile de acum.Poate ca e si un pic cam pesimist.Oricum am prins timpuri interesante si cred ca am avut sansa sa gustam din toate, totul e sa facem tot ce ne trece prin cap fara prea multe ganduri .Si din timpurile astea iau tot ce-mi place si restul ignor.Asa ca ma duc dupa amiaza sa ma dau cu rolele ,chiar daca sunt nascut in 1967(toamana biggrin.gif ).Oricum Dan, mi-ar placea sa bem o bere candva la fel si cu toti cei care subscriu..... smile.gif Poate in weekend la mare... wink.gif


--------------------
ML 350 2013 - BC-35-SDS
MERCEDES ML 350 BLUETEC , TOT ALL INCLUSIVE
MEGANE 2.2 1,9 DCI ALL INCLUSIVE
Nu-mi pare rau ca sunt roman, ci ca altii sunt...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 27 Jun 2006, 15:31
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Excelent scris!Felicitarile mele, domnu' Dan!
Mi-am adus aminte de o gramada de lucruri frumoase care s-au estompat de-a lungul timpului.
Fiecare cuvant scris ma face sa zambesc si de placere dar si de tristete ca unele lucruri s-au dus.
Sa consideram ca specia evolueaza.Eu personal consider ca am devenit niste handicapati!
Cu scuzele de rigoare!
Cum inainte era posibil sa te intalnesti cu cineva doar vorbind pe strada?Acum ii dai zeci de bipuri.Copilaria nu mai poate fi conceputa fara telefonmobil si calculator.Deci adio sport!Sau daca faci sport "mergi la sala" O tampenie.
Mersul pe bicicleta nu mai starneste nici o emotie asa infasurat.Unde sunt zgarieturile pe genunchi de alta data?Acum poate o sa apara o leziune la nivelul corneei din cauza statului prea mult la calculator.
De ce inainte toata lumea bea dintr-o singura sticla si nu patea nimic si acum toata lumea se fereste si toti sunt predispusi la boli?
Eh, dar astea sunt vremuri de mult apuse si singurul lucru pe care-l mai putem face este sa ne amintim cu placere de ele si sa nu traim in ele!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mutzunache
post 27 Jun 2006, 17:49
Post #9


Milk my sheep, bitch!


Group: Members
Posts: 1.571
Joined: 22 May 06
From: Bucuresti




Poate Dan_laguna vrea sa evidentieze nepasarea celor din jur, asa zisa emancipare a tinerilor (care in clasa 9 fac ce nu faceam eu in a 12, de rusine), lipsa bunului simt, lipsa respectului fata de oameni. Auzeam 2 profesoare de romana care se plangeau, generatiile anterioare le mai controlau, dar acum aveau pentru vara 20 de corigenti, eeennoorrrmmm.
Si asta de cand Internetul a intrat in casele noastre, nu zic ca este un lucru rau, dar in societatea noastra totul s-a schimbat datorita lui.
Nu mai exista interactiune sociala, totul e rece, doar un monitor si o tastatura. De aceea urasc Y! Messenger, MSN, etc, prefer sa sun sa ii aud vocea persoanei respective sau iesim undeva sa vorbim, decat inchis in casa.

Numai bine.......

This post has been edited by Mutzunache: 27 Jun 2006, 17:50


--------------------
M. Outlander 2019 Honda Civic 2021 Cadillac Eldorado 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 27 Jun 2006, 19:34
Post #10


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Subscriu. Refuz sa utilizez orice fel de messenger.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin
post 27 Jun 2006, 19:41
Post #11


pilot de renault


Group: Members
Posts: 883
Joined: 15 November 04
From: Lebbeke,Belgia




Ma regasesc si eu in povestea lui Dan dar perioada de dupa revolutie nu imi este cunoscuta in Romania pentru ca am plecat imediat.Deci pentru mine este un capitol din viata si nu prea pot sa il raportez la nimic doar ca mai povestesc si eu in stanga si dreapta si oamenii aici sunt foarte impresionati despre cum se traia atunci in Romania.


--------------------
MEGANE 2 1,9dCi --ESTATE --octombrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claus
post 27 Jun 2006, 20:37
Post #12


private spice


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




interesant text.. circula pe mail de vreo luna.. da' nu asta conteaza..


--------------------
renault megane II 2003 confort dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan_laguna
post 29 Jun 2006, 13:28
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 16 February 05




nu te supara claus....era vorba despre un text pe care nu ai cum sa il intelegi daca esti nascut in 1984 toamna


--------------------
renault laguna 1,8 16 v 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
enageM
post 29 Jun 2006, 14:33
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 21 October 04
From: cand la BV cand la München




M-a luat nostalgia dupa vremurile de demult... as mai adauga la lista ta ca sa revenim in tonul forumului ca suntem ultima generatie care a dat poligonul la examenul auto...!


--------------------
Renault Megane II Sedan 2004, 1.6 16V
Megane II Sedan 1,6 16V Confort Privilege, mai 2004.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atacs
post 29 Jun 2006, 15:22
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 19 April 05




QUOTE(Dan_laguna @ 29 Jun 2006, 14:28)
nu te supara claus....era vorba despre un text pe care nu ai cum sa il intelegi daca esti nascut in 1984 toamna
*



Nu vreau sa iau apararea cuiva, insa cred ca claus a vrut sa atraga discret atentia ca toata lumea te felicita pe tine pt text, insa acest text nu-ti apartine. Si eu l-am primit acum vreo luna pe mail. Nu cred are vreo legatura ca ar fi nascut in 1984 sau 1982 sau cand o fi el nascut (nu-l cunosc personal).

Daca iti asumi paternitatea textului, felicitari pentru el.

Daca nu, atunci e bine sa spui lucrul asta...ca, nu de alta, dar mai e un topic apropo de plagiat si dreptul de copyright...

Si, daca te intrebi, si eu fac parte din generatia aia de care se vorbeste in text...O idee mai batran, dar pe undeva pe acolo... wink.gif

Later edit: vad ca in profilul lui claus apare si data nasterii, si e intr-adevar nascut in 1984, in vara, de fapt.

This post has been edited by atacs: 29 Jun 2006, 15:28


--------------------
Renault Megane 2005 - -
Renault Megane 2005 1.5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claus
post 29 Jun 2006, 18:12
Post #16


private spice


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




dan.. nu stiu exact ce ai inteles din ce am scris mai sus.. dar se pare ca atacs a prins ideea mai bine ca tine..
si, chiar daca sunt nascut in 84, tot ma regasesc in textul adaugat de tine (chiar daca mai putin decat cei mai in varsta decat mine.. dar am prins vremurile acelea..)


--------------------
renault megane II 2003 confort dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 29 Jun 2006, 20:01
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Aha, si eu ma recunosc si incerc sa fac la fel si acum. Daca aud la vreo gagica in loc sa iasa la o plimbare cand e frumos afara ca mai bine "vorbim pe net", o pleznesc de nu se vede.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 30 Jun 2006, 08:03
Post #18


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Vaiii Laurentziu ce oldies esti radmasa.gif cyber e la moda radmasa.gif ...


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan_laguna
post 30 Jun 2006, 09:54
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 16 February 05




am (sub)scris si eu la acest text


--------------------
renault laguna 1,8 16 v 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FISICHELU
post 30 Jun 2006, 11:31
Post #20


Boo Boo Dad


Group: Members
Posts: 595
Joined: 4 December 05
From: Onesti




QUOTE(nacht @ 27 Jun 2006, 13:08)
Ce legatura are revolutia cu cele scrise de dan_laguna ?!?!
Gusturile, gandirea si mintea la care faci tu referire sunt ale unor copii dintr-o anumita generatie. Este doar un remember nostalgic care nu deranjeaza pe nimeni.
*



Un remember nostalgic? Un lucru e sigur: noi nu am fi ce suntem acum, daca nu ar fi fost ce a fost in 1989 (revolutie, lovitura de stat, numiti-o cum vreti). Lucrurile insa evolueaza si noi ne modelam in continuare. Insa daca noi ne plangem acum, cand inca mai "miscam", ce sa mai zic de parintii nostri? Taica-meu cara o baterie de tractor cativa kilometri cu un carut ca sa aiba cu ce alimenta tranzistorul la care asculta "Stroe si Vasilache". Acum lucreaza pe calculator si asculta muzica pe Yahoo Messenger... Evolutia este absolut normala, si daca ramai in urma, pierzi trenul. In ceea ce priveste noile generatii, asa numite "problema", nu spre ei ar trebui sa aratam cu degetul. Ei nu au nici o vina, decat ca s-au nascut intr-o perioada in care lucrurile vin cam mura-n gura, mai putin educatia. Si aici revin la o mare problema a noastra, si anume LIPSA CRASA A CELOR SAPTE ANI DE ACASA!... Fireste , fiecare isi creste copilul cum crede el (ea) de cuviinta... Calculatorul are un buton de On-Off, la fel televizorul. Biblioteca inca mai face parte din mobilierul tipic al unei case. Tine de parinte cum isi indruma copilul. Chiar si acum, la 30 de ani joc cu placere jocuri din copilarie. Mi se pare chiar mult mai amuzant. Oricum, mie nu mi-ar place ca si copilul meu sa treaca prin ce am trecut eu cand eram copil. Si aici ma refer la cartelele de paine, la inghetatele branzite, la cozile la lapte de la ora 5 dimineata, la poeziile patriotice bagate cu forta in mintea copiilor, la spalarea creierului prin poze retusate cu Nick si Lenny, si, cel mai important, la limitarea libertatii, in special a celei de exprimare. Nostalgie? Sub nici o forma! Mai degraba o tentativa de a incerca sa sterg cu buretele lucrurile urate din viata de pana acum, pastrand insa putinele amintiri frumoase, doar din dorinta de a simti ca nu am pierdut cativa ani din viata degeaba... Stiu, sunt prea direct. Scuze.


--------------------
Renault Megane Sedan CfExp 1,5 dCi 2005
Mercedes C Classe 2.0 CDI full option 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan_laguna
post 30 Jun 2006, 11:48
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 16 February 05




eu cred ca o generatie este oglinda unei societati din vremea respectiva. "unicitatea" generatiei noastre este ca am fost la o intersectie a istoriei. Si ca la orice intersectie cat ar fi ea de banala sau complexa ai mai multe optiuni de drum.
Plastic vorbind (fiind un forum de masini) toata generatia noastra am invatat sa conducem pe Dacia si azi ne plimbam (poate) cu masini cu cutii de viteze tiptronic.
Poate nu reprezinta nimic in esenta (dupa cum spun unii de mai sus) dar cu siguranta reprezintam o generatie de first-timers.Noi si metamorfoza noastra.


--------------------
renault laguna 1,8 16 v 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 30 Jun 2006, 12:26
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(cmandrei @ 30 Jun 2006, 09:03)
Vaiii Laurentziu ce oldies esti  radmasa.gif cyber e la moda  radmasa.gif ...
*


Pai si cand vreau sa i-o trag cum fac cu cyberu asta? blush.gif

This post has been edited by Laurentziu83: 30 Jun 2006, 15:54


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 30 Jun 2006, 13:26
Post #23


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




aaaaaaaaaaa paiiiiiiiiiiiii nedumerire.gif


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sagetator
post 1 Jul 2006, 09:38
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 742
Joined: 8 September 05
From: O R A D E A




cica e un fel de CYBERSEX - ceva costum care se imbraca de ambii parteneri.... mai departe va inchipuiti despre ce e vorba... smile.gif


--------------------
Clio Symbol Fidji dCi 82 CP gri eclipse
Megane IV Intens dCi 110cp manuala, gris titanium... o frumusețe.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claus
post 1 Jul 2006, 12:04
Post #25


private spice


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




sagetator.. ceva in genul siteului asta ? valuri.gif


--------------------
renault megane II 2003 confort dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
google
post 1 Jul 2006, 17:55
Post #26


*** Big Daddy ***


Group: Members
Posts: 755
Joined: 5 February 05
From: ...pe aici, pe dincolo, pe peste tot...




Ca sa revenim la subiect. E mult adevar in ce spune Dan. Cine nu-si aduce aminte de distractiile la "moda" gen o bere la "Gradinita" sau "Lido", unde era un adevarat record sa prinzi o masa libera, de "vestitele" profiteroluri la "Casata", de miutele incinse in fiecare zi in curtea scolii sau pe spatiile verzi dintre blocuri?
Spunea cineva mai sus de sport. Azi mai vezi copii incingand o minge prin vreun maidan? Ii mai vezi plecand la intalnire la un baschet? Nu, se intalnesc pe net sau se duc la un internet cafe sa se "joace" vreun joc.
Ii mai vezi azi bucurandu-se de ceva? Nu totul li se pare normal.
Ca sa revenim la nostalgii, cine nu-si mai aduce aminte de cumpararea primului televizor color unde vedeai 2 ore de program partial color dar unde se aduna tot blocul sa vada un meci al nationalei, in transmisie directa, color. Parca fiecare realizare avea o importanta mai mare si parca ne bucuram mai mult pt. orice flecustet.
Astazi, pt. generatiile mai tinere, parca lucrurile nu mai au aceeasi valoare, nu mai pun pret pe ele si parca nu mai tin la ele asa cum tineam, spre exemplu, la un gadget din Pif, sau cum mesteream la biciclete, patinele cu rotile etc. Poate am imbatranit si scara de valori s-a modificat si nu o inteleg eu, dar raman cu impresia ca tot nu vad aceeasi bucurie pe care am trait-o cand am primit prima bicicleta, o minge de fotbal "din piele", primul casetofon. Azi cand ii schimb lui fi-mea calculatorul, cu unul mai performant, se uita la el si-i se pare normal, ii iau un mp3 player, ii pun aer conditionat, ii schimb mobila in camera si la fel parca nu vad bucuria pe care o traiam noi la primirea unui lucru nou, parca sunt prea blazati, prea flecmatici sau poate prea inchisi in ei.
Si ca incheiere ramane proverbiala replica unui pusti cand ii povestea maica-sa ca pe "vremea ei" avea program numai doua ore la tv: "mama ce nasol, inseamna ca o ardeati pe net toata ziua!".
Una peste alta sunt perfect de acord cu Dan cand afirma ca
QUOTE
"eu cred ca o generatie este oglinda unei societati din vremea respectiva. "unicitatea" generatiei noastre este ca am fost la o intersectie a istoriei. Si ca la orice intersectie cat ar fi ea de banala sau complexa ai mai multe optiuni de drum.
Plastic vorbind (fiind un forum de masini) toata generatia noastra am invatat sa conducem pe Dacia si azi ne plimbam (poate) cu masini cu cutii de viteze tiptronic.
Poate nu reprezinta nimic in esenta (dupa cum spun unii de mai sus) dar cu siguranta reprezintam o generatie de first-timers.Noi si metamorfoza noastra."
si nu-mi pare rau ca fac parte din aceasta generatie.

This post has been edited by google: 1 Jul 2006, 17:58


--------------------
Renault Clio Bicorp 2005-dCi/80cp
Clio Bicorp Dynamique 1,5dCi/80CP, Bleu Odissee, Full Options (15.06.05)
VW Polo 1,4 TDI PD/105CP, Attractive, chiptuning by TCM Turbo (24.10.05)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 1 Jul 2006, 18:23
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Nici mie nu-mi pare rau. Si chiar daca mi-as instala cel mai bun program pe calculator, mi-as lua o componenta pe care o doream de ceva timp, o conexiune mai buna la net, vad ceva nou la teveu, parca nimic nu se compara cu o iesire la gratar, un drum cu cortul, o surubareala sub masina, o iesire la plaja, o plimbare cu bicicleta, etc, etc. Si nimeni n-o sa ma contrazica atunci cand zic ca e de 1000 de ori mai frumos sa iesi cu o fata la plimbare decat sa vb cu ea pe mess. De la plimbarea aia poti sa dai in altceva, tongue.gif, de la palavrageala pe mess, mai greu.
Cand eram eu mai mititel, acum 10-15 ani, nu erau pomi fructiferi cu "gorgoaze" fara craci indoite, nu gaseai tuburi de cornete, ca toata lumea le folosea, nu exista boschet necercetat in cartier si folosit la 'ascunselea', juliturile de pe picioare (mai am si acum urme) de la cazaturile de pe bicicleta erau semn de mandrie. Acum daca te tai la deget, repede, spirt, curatat, pansat, eventual la doctor, etc, ca poti sa te imbolnavesti, etc. Pe atunci nici cu pansamente nu umblam, ceva apa si gata. Si nu mai faceam toate bolile din lume.
Asta ca sa nu mai adaug surubarelile alaturi de parinti la masina (apasa pedala, tine de furtunul ala, vezi daca are scanteie). Acu nu se mai poate, se pierde garantia. blink.gif
Parca imi pare rau ca nu mai e ca inainte. Pe vremuri aveam 3-4 canale la tv. Acum am 50 si tot mi se pare uneori ca n-am ce sa vad.

This post has been edited by Laurentziu83: 1 Jul 2006, 18:26


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FISICHELU
post 1 Jul 2006, 18:36
Post #28


Boo Boo Dad


Group: Members
Posts: 595
Joined: 4 December 05
From: Onesti




O generatie de first-timers, nostalgie, foarte frumos pana acum... plange.gif Dar generatia noua, aceasta Generatie Pro-Stii si castigi, cum au numit-o unii incercand sa para hazosi, o generatie blamata pe nedrept, nu cumva este rezultatul educatiei pe care le-o facem noi? Cati dintre noi, cei din Generatia de Aur, nu suntem parinti, educatori, invatatori, profesori? Inainte sa aratam cu degetul, haideti sa ne uitam "la noi in curte"...Nu ma bag in viata nimanui, fiecare isi educa proprii copii cum vor, dar apatia pe care o arata unii copii poate sa fie rezultatul "mesei de-a gata"...Atata timp cat noi nu le dezvoltam un sistem de valori, nu facem nimic in dezvoltarea lor (si aici nu ma refer la datul mura-n gura, ci la invatarea aprecierii lucrurilor), nu cred ca putem sa ii invinuim cu ceva pe cei mici. Sper insa un lucru- situatia actuala sa nu fie rezultatul faptului ca noi traim cu nostalgiile noastre, si uitam sa deschidem ochii la realitate; la noua realitate.
Amintirile noastre sunt frumoase, dar numai noi putem sa le facem si pe cele ale copiilor nostri frumoase...


--------------------
Renault Megane Sedan CfExp 1,5 dCi 2005
Mercedes C Classe 2.0 CDI full option 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 1 Jul 2006, 20:06
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Eu n-am copii (si nici nu vreau prea curand tongue.gif), dar nu stiu cum ai putea sa-ti trimiti copilul sa se joace de-a v-ati ascunselea cand toti prietenii lui joaca counter pe net?

Si eu m-am gandit de multe ori la lucruri dintr-astea, dar trebuie sa-i incluzi si pe altii, si daca altii nu vor...

Chiar am asistat la o discutie intre 2 ploduri pe o bordura: auzi, tu n-ai mess, hai sa vorbim pe mess... mad.gif Adica era mai 'trendy" sa se duca inapoi in casa si sa vorbeasca prin intermediul calculatorului decat fata in fata.
Acum cateva zile o babornita vecina de-a mea urla cu gura pana la urechi la niste copii care ciuguleau niste visine intr-un pom. M-am dus la ea si am intrebat-o: cu ce va deranjeaza copii aia? pai rup cracile la pom, etc.""Mamaie, matale cum faceai cand erai mica?" Ca nu exista metro pe vremea aia... De parca mare paguba fac aia ca stramba cracile la pomi cand altii vand metri cubi de cherestea in afara si nu-i mai intreaba nimeni.
As putea sa dezvolt, dar cred ca am pus punctul pe i.

This post has been edited by Laurentziu83: 1 Jul 2006, 20:09


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grizzly
post 2 Jul 2006, 20:44
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 25 July 05




Subscriu la textul lui Dan, ma simt parte din generatia pomenita, generatie care intr-adevar nu avea nevoie de pansamente pentru julituri, nu avea internet, Metro sau DVD-uri, generatie care avea ca teren de joaca toate santierele "patriei" cu toate materialele folosite acolo, manevram fier betoane, caramizi si ciment fara nici un fel de protectie, urcam pe schele pana la etajul 7-8 constienti ca "o luam" acasa si nu stiam cum si pe unde sa fugim cand venea paznicul si ne prindea in timp ce "sustrageam" tuburile de plastic din pereti, aprindeam pocnitori cu kilograme de carbid s.a.m.d.
Dar stiti ce mi-a povestit un director de firma care are 80 de ani? In copilaria lui aruncau grenade si trageau cu mitralierele (cu trasoare) peste dealuri si se intreceau cu cei din alte sate (probabil suplineau artificiile).. si ma gandesc : pentru mine in anii '80 sa aud ce mi-a spus domnul respectiv ar fi fost fantastic, ireal, minunat la fel cum unora din generatiile mai recente, poate, li se pare fantastic ceea ce faceam noi.
Si ca un fel de concluzie, vreau sa spun ca timpul trece, "iarna nu-i ca vara" si diferentele intre generatii sunt urmari normale ale evolutiei, la urma urmei parintii nostri se jucau cu papusi de carpa, nu aveau radio (Radio Ric - pentru cine isi aduce aminte) si ne spuneau ca NOI suntem o generatie de rasfatati la fel precum copiii nostri le vor spune copiilor lor ca ei nu au avut cine stie ce tehnologii s-or mai inventa pana atunci.
Anyway topicul este bine venit. Felicitari pentru idee Dane.


--------------------
MII Estate 1.9 dCi Confort Privilege - dintre toate optiunile NU am pus jante 17" si senzori presiune in roti
Renault Mascott 3.0 dCi 115 CP, Double Cab, Bena 4.5mx2.2mx2.3m (inaltime) ... omologat la 3500 kg -> categ B :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 06:19
Dacia