Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Revizie la 90.000 Km

christig
post 4 Feb 2006, 03:27
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 28 November 05




Programare facuta in urma cu 2 saptamani sic ceva.

Ora 12 trecute fix ajuns la fatza locului.

Ora 12.30 in sfarsit apare persoana trecuta pe stalp la care aveam programarea.

Stabilim strictul necesar..si doleantzele noastre (butonul de dezaburire murise...topit..cel de avarie ramanea blocat...un grilaj de plastic aer rupt, alarma care nu mai tzipa)

Ora 12.45. -..mergetzi la bar ca ne ocupam de ea imediat...

Ora 13 -..o cafea

Ora 14 -....sucuri reviste etc...in service intra 7-8-9 alte masini

Ora 14.30 -"Domne ce se intampla?..plecam acasa?..-Nu domne..uitatzi tocmai a intrat masina in service...megetzi sus!"

Ora 15 -cobor sa vad ce face mecanicul...ah..a dat jos rotile...si se uita pe sub ea si scrie o lista lunga..

Ora 15.3x -"Asteptati..va facem devizul"

Ora 16 - Stupoare!! "e o mica diferentza fatza de suma initziala (~8 mil)...va costa 40 Milioane . "Domne suntetzi nebuni?..pai cu dacia am mers 20 de ani si n-am bagat atatia bani in ea...asta e dreaq asina straina!"

Am ras din lista qestiile dubioase.
Am lasat ulei/placute/bujii si un pivot ...care era "rupt"..de fapt erau ele cam toate "[COLOR=red]rupte[CODE]" dupa spusele lor.

Ora 16.15 - "Mergetzi la bar ca ne apucam imediat"

Ora 17 - in sfarsit apare cineva langa masina care statea de la 14.30 cocotzata sus. Cu o graba molcoma...schimba placutele...(cred ca mai repede o faceam eu) pivotul, uleiul..si se pun rotile la loc.

Ora 19.35 Facturam 8mil si ceva...nimic din defectiunile cerute nu au fost remediate (kestiile electrice, grilajul busit).."sa ne facem o alta programare".

Am primit un certificat de control in care scrie la :
Urgent:
-saboti frana spate;
-pompa apa + kit distributie;
-simering distributie;
Cat mai repede:
-fulie alternator, curea acc.
-role acc.
-bec pozitie dr;
-inlocuire lichid de frana;
De prevazut:
-usa dr. spate + fatza lovite (kestii uzuale..mici infundaturi cat varful de deget de la deschis usile altora prin parcari)
-bara fatza lovita (o mica zona in care a fost lipit un ciob de bara de vo 4cm2);

Kestiile astea ar fi facut 40 mil...duca se d... cu serviceu lor. Azi am fost pe post de prost la Serus. In 7h jumate au lucrat cat pentru 2h. In concluzie desi am avut toate reviziile facute pana azi numai la ei...am hotarat sa rup legatura cu ei...si sfatul meu.. nu calcatzi pe acolo peste 60 mii..au placa pusa si va asteapta la cotitura.

Sincer la banii astia ma gandesc sa o vand si sa depun avansul ptr alta noua.

Now...cei care au renuntzat la servicii oficiale..pe unde isi trateaza masinile...ca tre sa fie ok pana in aprilie.

merci


--------------------
Clio Symbol martie 2001 1.4
Clio Symbol, 1.4 8v, 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rttt_gia
post 4 Feb 2006, 13:07
Post #2


ExRenoAR


Group: Members
Posts: 488
Joined: 21 February 05
From: Bucuresti




Poate chiar trebuiau schimbate "urgent" unele chestii smile.gif . Nici eu nu mai am o parere buna despre Serus, dar asta e...
bafta


--------------------
Kia Cee'd 1.6 L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rmada
post 4 Feb 2006, 19:56
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 29 September 05




Eu am fost cu o revizie de 60.000 la Meridian Vest. Vezi aici detalii:
http://www.reno.ro/index.php?showtopic=39842&p=61963
Mi s-a parut si mie ca se schimba cam multe piese, dar na...revizie generala. Eu ii recomand. Oricum, te sfatuiesc calduros sa iei piesele mai costisitoare de la magazine de specialitate; foarte probabil o sa iesi mai ieftin.


--------------------
Renault Clio Symbol 2001
Clio Symbol 1.4 8v, 2002, 90.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rttt_gia
post 5 Feb 2006, 10:01
Post #4


ExRenoAR


Group: Members
Posts: 488
Joined: 21 February 05
From: Bucuresti




rmada, s-a discutat despre treaba cu luatul pieselor din alta parte si nu a rezultat ca se gasesc piese de ORIGINE la "magazine de specialitate" (mai ieftin). Mie cei de la Serus mi-au zis ca nu pot sa imi iau piese decat originale Renault daca vreau garantie pe lucrare (e normal).
bafta


--------------------
Kia Cee'd 1.6 L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 5 Feb 2006, 11:11
Post #5


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Pai cam asta e sistemul pe care l-a urmarit Renault si pe care a reusit sa-l implementeze. Ne miram ca preturile pieselor de origine au escaladat de mult "normalul", dar in pret se regaseste si cota unor eventuale cheltuieli cu garantia lucrarii si a piesei.

This post has been edited by cmandrei: 7 Mar 2006, 11:39


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rmada
post 5 Feb 2006, 19:28
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 29 September 05




@rttt_gia
Permite-mi sa-ti spun ca gresesti. Se gasesc piese ORIGINALE Renault si la magazine de specialitate. Acum o luna am luat un kit de distribuite de la Augsburg ORIGINAL Renault, m-am dus la Meridian Vest si n-au avut nimic de comentat. Cand zic original inseamna piesa identica, cod Renault identic si cutie identica cu cea pe care o gasesti la service.

This post has been edited by cmandrei: 7 Mar 2006, 11:39


--------------------
Renault Clio Symbol 2001
Clio Symbol 1.4 8v, 2002, 90.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rttt_gia
post 5 Feb 2006, 20:12
Post #7


ExRenoAR


Group: Members
Posts: 488
Joined: 21 February 05
From: Bucuresti




Da, scuze, numai la Augsburg am gasit si eu ceva mai ieftin decat la Renault (piesa de origine)... e vorba de o portfuzeta, in rest am mai avut nevoie de planetara, bascula etc ... si nu am gasit la un pret mai bun decat la Renault


--------------------
Kia Cee'd 1.6 L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rttt_gia
post 5 Feb 2006, 20:14
Post #8


ExRenoAR


Group: Members
Posts: 488
Joined: 21 February 05
From: Bucuresti




Si inca ceva, cand am avut nevoie de piesele astea, am tot cauta... iar unii mi-au spus: "Dom'le nu sunt piese originale, sunt piese corespondente ale pieselor originale" - banuiesc ca inseamna acelasi cod si cutie diferita tongue.gif


--------------------
Kia Cee'd 1.6 L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rmada
post 5 Feb 2006, 23:32
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 29 September 05




Cred ca acele coduril Renault sunt aplicabile doar pieselor originale. De cate ori am cerut un pret pentru o piesa la Augsburg se specifica clar: Piesa X original, daca era vorba de piesa originala Renault si/sau aceeasi piesa X producator Y, daca era produsa de alta firma.

This post has been edited by cmandrei: 7 Mar 2006, 11:40


--------------------
Renault Clio Symbol 2001
Clio Symbol 1.4 8v, 2002, 90.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
christig
post 6 Feb 2006, 00:14
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 28 November 05




Ideea e in felul urmator...: inspectia tehnica trebuie s-o fac pana prin aprilie...si n-am nici un kef sa dau 1000$ pe 3kg de fiare cat imi cer baietzii aia.

Unde sa ma duc?


Multzmiri anticipate!
CG



--------------------
Clio Symbol martie 2001 1.4
Clio Symbol, 1.4 8v, 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rttt_gia
post 6 Feb 2006, 06:37
Post #11


ExRenoAR


Group: Members
Posts: 488
Joined: 21 February 05
From: Bucuresti




@christig: incearca aici, poate te ajuta cu ceva http://www.reno.ro/index.php?showtopic=43879

@rmada: garantez ca nu sunt doar pentru piesele originale, sunt coduri de identificare ale pieselor, tot la Augsburg am aflat asta smile.gif


--------------------
Kia Cee'd 1.6 L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
christig
post 6 Feb 2006, 14:11
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 28 November 05




Err...faptul ca sunt originale nu garanteaza ca sunt si bune. Vezi clasicul exemplu cu tobele pe clio care se gauresc dupa 1 an..sau frecatura de la ambreiaj.

Nu zice nimeni ca nu trebuie sa se uzeze...anormal e sa platesti 1/9 din costu' unei masini (pentru 3 kg de fiare cat fac piesele alea adunate) dupa 5 ani de mers cu ea.

Apropo..are idee cineva cam cu cat se vinde un clio martie 2001?

This post has been edited by cmandrei: 7 Mar 2006, 11:40


--------------------
Clio Symbol martie 2001 1.4
Clio Symbol, 1.4 8v, 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rttt_gia
post 6 Feb 2006, 14:19
Post #13


ExRenoAR


Group: Members
Posts: 488
Joined: 21 February 05
From: Bucuresti




Exact de atunci am si eu masina. Acelasi an de fabricatie / luna si am fost la o evaluare la AAA Auto si mi-au zis baietii ca 6800 pret maxim. Pretul poate scadea drastic in functie de aspectul masinii (pun foarte mare pret pe asta)


--------------------
Kia Cee'd 1.6 L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DTS2204
post 4 Oct 2006, 23:45
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 4 October 06
From: Bucuresti




Servus!

First vreau sa rog pe cine a lansat topicul sa nu ma injure ca postez toate informatiile la acest subiect legat d epreturi dar informatiile de care am nevoie chiar tin de preturi.

Si eu sunt nou pe aici si vreau sa va salut pe toti si ma bucur ca pana acum am gasit ceva sfaturi de la oameni care au trecut prin deja prin ceea ce ma asteapta pe mine acum.
Am un Clio Bicorp 1,4 din 2000 luat de 2 luni de la cineva si trebuie sa ii fac revizia de 90 mii km si vreau va rog sa-mi spuneti, daca stiti, cam la ce scoruri sa ma astept si cam ce implica asta.
Plus ca as avea nevoie de amortizoarele pe fata si de bieletele de directie, nu stiu daca trebuiesc neaparat schimbate, asta daca in urma geometriei se poate remedia ceva. Asta mi s-a spus dupa ce i-am facut testarea in targ la Vitan inainte sa o cumpar, k are probleme cu directia si sincer nu prea vreau sa ma joc cu asta.

Am vazut k multi recomanda 5W40 ca si ulei pt acest model, am vazut si eu oferta la Cora si vroiam sa stiu daca merita sa iau de acolo si sa imi spuneti daca sa cumpar bidon de 4 sau 5l?

Am vazut ca se dau informatii si despre locatiile de unde s-ar procura piese Renault si la ce scoruri.

Vesnic recunoscator daca mi-ati putea spune la ce suma sa ma astept la revizia de 90 mii.

Toate cele bune si ne revedem in curand.


--------------------
Renault Clio 2000 Bicorp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rmada
post 5 Oct 2006, 11:37
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 29 September 05




Uita-te la topic-urile cu revizii de 60.000 si 30.0000


--------------------
Renault Clio Symbol 2001
Clio Symbol 1.4 8v, 2002, 90.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 5 Oct 2006, 11:44
Post #16


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Cea de 90.000 este "egala" cu cea de 30.000 km (+ ca lichidul de frana se schimba la 90.000 km sau 4 ani)

0periodicitatiimpuseev2.png


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reno-Axel
post 7 Mar 2007, 18:22
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 26 August 05
From: Bucuresti




Salutari,
Revizia de 90.000 km...la masina din semnatura:
cost total: 668,56 ron;
reparatii in afara consumabilelor obisnuite: inlocuirea a 3 becuri: 2 de la comenzile de climatizare si 1 buc stop frana central;
Zic eu, ca am scapat onorabil...pt. km care ii are masina

Mihai



Attached thumbnail(s)
Revizie_Renault_90.000km.jpg ( Size: 99.99k ) Number of downloads: 2227


--------------------
Renault Megane III GrandTour 1,5dCi -110CP 2013 Expression
Renault Megane III 1,5 dCI(110CP) Expression model 2013
91000 km 26.03.2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verde
post 7 Mar 2007, 21:05
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.127
Joined: 5 September 06
From: Pitesti




ce inseamna piese de origine ptr un symbol fabricat in turcia?
masina mea e turceasca.recent am avut nevoe de far si aripa.
farul de origine 560ron, farul turcesc 480 ron. evident optat ptr far turcesc fara sa stau pe ganduri.la montare constat ,firesc, farul celalalt era tot turcesc
concluzie: am un far nou pe stanga de origine. da sau nu ?repr renault mi-a propus far renault cu garantie .
acum am far turcesc fara garantie luat din magazin dar care e identic cu celalalt de pe masina.
oare cu celelalte piese nu e la fel?(in cazul symbolului doar ,care in ce procent de repere e oare asimilat in fabricatie proprie la turci ? )


--------------------
megane 3 /clio 4 ....dci 110 /1,2aspirat ....2015 /2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 8 Mar 2007, 09:01
Post #19


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




far turcesc sau de origine tot dracu' ala e. tot far e, functioneaza la fel. doar pretu' e altul. poate difera cutia in care vine. ala de origine are cutia galbena cu gri. ca doar e de origine smile.gif


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 8 Mar 2007, 18:54
Post #20


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Sper ca nu incepeti cu off-topic-ul pe-aici...va rog. smile.gif


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzyY
post 8 Mar 2007, 23:23
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 6 November 06




In curand trebuie sa imi schimb distributia..am cautat piese prin magazine si am gasit diverse preturi..de exemplu 330ron(curea+rola)..cunosc un mecanic la auto marcu;s si l-am sunat sa il intreb ce parere are de pretul de 330, daca este un pret bun..mi-a zis ca la ei este 270ron(fara tva) cu tot cu tva cam tot 330 si iti ofera garantie si pe piese si pe lucrare.la fel si la filtre(cu cateva zeci de mii mai mult ).sa fie oare chiar asa mica diferenta(sau chiar deloc) intre magazin si service, ca eu auzisem de preturi de 2-3 ori mai mari la service...
o alta nelamurire am..l-am intrebat pe acelasi mecanic :"trebuie sa schimb si pompa de apa?" El:"nu, daca e buna aia veche nu trebuie" (cum poate sa isi dea seama daca e buna aia veche?!?)....iar la intrebarea "Dar chitul de accesorii trebuie sa il schimb acum cu distributia?" El: "Da, ala trebuie schimbat"...Acum eu ma intreb, ce e mai indicat sa schimb ?pompa de apa,pt ca daca se strica ceva acolo se duce distributia si e nasol rau, sau kitul de accesorii care parca ,din cate am auzit, nu produce asa mari avarii daca se strica ceva..stiu ca trebuie schimbate amandoua, dar nu am atatia bani...10x


--------------------
RENAULT Clio Bicorp 1.5 dci/2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutmar
post 9 Mar 2007, 07:57
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 511
Joined: 9 July 06




dizzyY intuiesti bine legat de schimburile piese. La unele piese nu sunt diferente.

La altele da. Am citit pe aici ca un amortizor la reno e vro 300 RON. In alte parti e si sub 200 RON.


--------------------
Renault Clio IV 2014 Expression 0,9 Tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzyY
post 11 Mar 2007, 22:09
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 6 November 06




tot nu m-am lamurit ce e mai important : pompa de apa sau kitul de accesorii?


--------------------
RENAULT Clio Bicorp 1.5 dci/2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutmar
post 12 Mar 2007, 09:21
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 511
Joined: 9 July 06




ambele sunt componente importante.

Daca pica pompa de apa, si sa fii ginionist o sa strice si distributia = pretty bad. (suma cu 3 de zero in Euro). Daca se strica si nu esti asa ghinionist nu se strica distributia, cel mult o sa schimbi cureaua + pompa noua + manopera (din nou).

Daca pica Cureau/rola de accesorii sunt sanse mici sa afecteze distributia (dar exista= again pretty bad) + nu o sa mai incarce bateria, si daca mergi mult pe baterie mari sanse sa trebuiasca sa o schimbi.

Zici ca ai bani de una din ele. Inca un efort si schimba si pe cealalta. O sa dormi linistit.

A si nu scapa din ochi piesele noi care vor fi schimbate la service. Mecanici sunt useori foarte indemanatici. (Sfat: sa i le dai personal pe rand) Si daca nu te lasa sa stai langa masina dute la alt service. Pe mine la serus m-a lasat, de fapt chiar m-a invitat sa asist daca doresc. blink.gif


--------------------
Renault Clio IV 2014 Expression 0,9 Tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzyY
post 12 Mar 2007, 11:30
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 6 November 06




merci ionut..la service am o cunostinta..ca sa imi ofere garantie si pe piese si pe lucrare o sa iau piese de la ei(daca nu sunt exagerat de mari diferentele)..asa ei ma accepta si cu piesele mele dar nu imi ofera garantie.


--------------------
RENAULT Clio Bicorp 1.5 dci/2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 20 Jul 2007, 16:06
Post #26


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Am ajuns si eu (masina tongue.gif) la 89.660 km deci am facut revizia de 90.000 km (Mach1 Sofitel).

Ulei din carrefour (5L elf 10w40) - 89 ron
Filtru ulei Bosch - 25 ron [am uitat sa iau codul si am aruncat cutia sad.gif]
Bujii (4 renault) -
Filtru de benzina (renault) -

(Filtrul de aer si polen le-am schimbat eu - 30 si 35 ron)

Manopera: schimb ulei (filtru si garnitura buson), schimb bujii, schimb filtru benzina.

Total factura al service: 178 ron.

P.S. din pacate a durat mai mult decat m-am asteptat deoarece in momentul in care a desfacut busonul de golire baie ulei, acesta "a venit" cu tot cu filet sad.gif (se pare ca "mesterul" care a facut schimbul inainte l-a strans ... prea tare) => s-a schimbat cu un buson mai gros si s-a facut un nou filet (cost la ei deoarece tot acolo am facut revizia anterioara - aveau in carte datele + factura etc.)

P.S. ce-i place cu bujii noi wub.gif


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipriann
post 23 Feb 2008, 18:11
Post #27


cipriann


Group: Members
Posts: 514
Joined: 28 April 07
From: Brasov, Romania




Va salut !! Am implinit si eu 90.000 km smile.gif prin martie 08 ma asteapta mecanicul la Renault Service...500-1.000 lei cred...trag aer in piept wacko.gif si ne auzim dupa acest eveniment.Tineti-mi pumnii biggrin.gif


--------------------
Renault Clio 2 Hatchback by France Year : 2001 , Engine : 1149 cmc , Power : 58 hp - BV026638
cipriann love: Volkswagen & Renault & Toyota & Skoda.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipriann
post 8 Mar 2008, 01:29
Post #28


cipriann


Group: Members
Posts: 514
Joined: 28 April 07
From: Brasov, Romania




Salutare.In primul rand mentionez ca nu am reusit sa fac revizia de 90.000 km la service-ul Renault din cauza preturilor astronomice pe care le practica....Am vorbit cu seful de service si mi-a spus ca ma costa in jur de 1200 lei ohmy.gif pentru ca nu pot aduce nici o piesa din alta parte decat de la Renault cumparate !!!!
Asa ca am inceput sa cumpar piesele separat de la magazine (UNIX Auto,Autonet) biggrin.gif
Astfel:
-placute frana Ferodo , 50 lei
-ulei ELF 10w40 , 90 lei (Carrefour)
-filtru aer + filtru ulei , 60 lei
-2 bielete + 2 capete de bara QWP , 165 lei
-4 bujii Bosch , 70 lei
Toate astea schimbate la Dacia Minut unde am mai dat 50 lei manopera si 2 sticle de vin laugh.gif ...si am trecut cu brio si de 90.000 km.

PS : Pentru cei cu masinile iesite din garantie nu va inghesuiti la reprezentante!!!! cool.gif


--------------------
Renault Clio 2 Hatchback by France Year : 2001 , Engine : 1149 cmc , Power : 58 hp - BV026638
cipriann love: Volkswagen & Renault & Toyota & Skoda.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cibo
post 5 Oct 2008, 20:54
Post #29


Sorin


Group: Members
Posts: 195
Joined: 12 May 05
From: Campina / Brasov




Stie cineva cam cat ar costa revizia de 90000 la Clio Bicorp 1.9 dTi? A facut-o cineva pana acum? Banuiesc ca trebuie sa ma astept la o suma destul de mare mai ales ca trebuie schimbata si distributia...


--------------------
Renault; Opel clio3 1.5 dci 85CP; Corsa C 1.3 cdti 70CP 2007 Dynamique; 2005 - PH10;01ALD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fisman
post 18 May 2009, 21:17
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 5 August 05




Salutare!
Azi am "rezolvat" si eu revizia de 90000 km (de fapt 89650).
Costuri:
- filtru combustibil DELPHI - 200 lei
- filtru aer FRAM - 40 lei
- filtru ulei PUROLATOR - 20 lei
- filtru polen (am aruncat cutia! biggrin.gif !!!) - 40 lei
- bujii BOSCH - 4x45 = 180 lei
- ulei motor ELF TURBO DIESEL 10W40 - 5L - aprox. 130 lei
- lichid frână MOBIL DOT4 - aprox. 20 LEI cutia de 0,5 L - am folosit cam 0,8 L - 40 lei
TOTAL - 650 LEI
MANOPERĂ - 80 LEI (în service DIANET S.R.L. în care mi-am făcut și celelalte lucrări la masină după ce a ieșit din garanție).

Uleiul de motor si lichidul de frana le-am cumparat din Carrefour si nu mai am chitanta (de aceea preturile sunt aproximative, diferentele sunt de ceva lei) iar celelalte amintite mai sus de la magazinul METEOR din Constanta, de lângă Gara CFR.

Preț total revizie 90000 km - 730 lei.

Nu vreau să mă gândesc cât ar fi costat într-un service Renault sad.gif

Bujiile sunt schimbate prima oară de când am luat mașina. O să văd peste câteva zile, când o să plec în concediu, cum mănâncă asfaltul cu bujii noi! tongue.gif

Numai bine tuturor.


--------------------
Renault Clio Symbol, 1,5 dCI, 80 CP, 2005, ver.Fidji, Rouge Vif
109.000 km pana acum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:05
Dacia