Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

joc la cuplarea ambreiajului, la clio 1.5 dci

raszvan
post 24 Oct 2005, 22:34
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 2 September 05




salutare tuturor de pe aici. Sunt un nou posesor de clio, cu modelul fidji 1.5 dci 80cp. Vreau sa intreb daca este normal ca la decuplarea ambreiajului sa se auda un zgomot inainte de a pleca masina dupa loc. Seamana cu ceva gen joc in planetare sau grup..nu prea pot sa-l descriu. Jocul este mic, insa se simte si nu prea-mi place.

This post has been edited by raszvan: 24 Oct 2005, 22:37


--------------------
ex clio symbol 1.5 dci 2005
megan dci, 2003.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 25 Oct 2005, 08:18
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




cumva jocul se aude si, cand de ex stai cu masina pe loc, apesi ambreiajul si apoi il decuplezi?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radari
post 25 Oct 2005, 12:18
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 217
Joined: 30 September 05
From: Bucuresti




mie unul nu-mi suna bine. pare zgomotul de rulment de presiune spart. daca Doamne fereste e asta, nu-i bine, iti va bulii usor usor ambreiajul. si risti sa si blochezi cutia de viteze. asta e cazul extrem. iti doresc sa nu fie asa ceva.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2006 1.6-16V
Daewoo Nubira II - 2002,1.6-105hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mandelu
post 25 Oct 2005, 13:35
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 409
Joined: 6 January 05




Daca e ce zice laurenztiu nu e nimic, si la mine se aude din prima zi. Si am mai testat inca 2, unul de 2 ani vechime si unul mai nou ca al meu. Se auzea identic.


--------------------
Renault Clio II Symbol 1,5 dci 80 CP Expression Gri Eclipse, 18 martie 2005.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
siporazvan
post 25 Oct 2005, 13:43
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 3 October 05
From: Bucuresti




Si la mine se aude. Cred ca este o problema cu care trebuie sa ne obisnuim. Oricum pe mine nu ma deranjeaza prea mult, chiar m-am obisnuit cu acest tac-tac.


--------------------
renault symbol 1.5dci 82c.p. 2005 Dynamique
Dacă crezi că educația este scumpă așteaptă să vezi cât te va costa ignoranța ta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raszvan
post 25 Oct 2005, 15:57
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 2 September 05




jocul nu se aude decat atunci cand cutia cupleaza cu motorul.. un fel de tac-tac (cum a descris simporazvan) daca ma joc din ambreiaj. Rulmentul nu are nimic, am avut dacie 4 ani si cunosc toate defectele de ambreiaj. Cred ca aveti dreptate, este ceva cu care trebuie sa ne obisnuim. Azi am mers cu alta si la fel facea.


--------------------
ex clio symbol 1.5 dci 2005
megan dci, 2003.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
_182_
post 25 Oct 2005, 16:09
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 467
Joined: 21 May 04
From: Bucuresti




Si la mine a aparut de 2 saptamani exact treaba asta, am 24 000 km

de precizat ca in ultimu timp mersesem subturat ca sa fac economie (schimbat stilu la frane de motor), as fi zis ca din cauza asta s-a stricat ceva acolo


--------------------
Renault Clio bicorp dCi 65 Expression 2003
Renault Twingo 8v & Opel Astra H cdti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dya
post 25 Oct 2005, 17:09
Post #8


Membru fost gras


Group: Members
Posts: 386
Joined: 25 August 05




Fratilor la mine nu se aude! ph34r.gif


--------------------
Nissan Qashqai 2008 1.5dCI 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raszvan
post 25 Oct 2005, 17:15
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 2 September 05




QUOTE(Laurentziu83 @ Oct 25 2005, 08:18 AM)
cumva jocul se aude si, cand de ex stai cu masina pe loc, apesi ambreiajul si apoi il decuplezi?

da, atunci doar se aude. Cand pleci se si simte.


--------------------
ex clio symbol 1.5 dci 2005
megan dci, 2003.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 25 Oct 2005, 19:04
Post #10


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Sa ne intelegem:
- ambreiajul (se) cupleaza cand se ridica pedala de ambreiaj
- ambreiajul se decupleaza cand se apasa pedala de ambreiaj.
Acum: deduc din text ca e vorba de un zgomot care apare la cuplarea ambreiajului.
Fenomenul se datoreaza faptului ca inca nu este rodat ansamblul ambreiajului (placa + disc + volanta) si cupleaza imediat ce sunt in contact (lipseste alunecarea pt. cele cateva fractiuni de secunda). Rezultatul e asa zisa "asezare pe arcuri" care se face cu zgomot ("tzac"). O sa dispara dupa un timp, dupa un nr. de cuplari (sa zicem 500-1000 de km de mers prin oras).
Incearca sa dai drumul mai usor la pedala. Nu uita ca e diesel - inertie si moment mai mari. Incearca sa faci cum se invata pe vremuri la scoala de soferi: ridici piciorul usurel de pe ambreiaj si cand da cel mai mic semn de cuplare ramai acolo pana se misca masina 1/2 de metru, dupa care ridici mai departe. Nu incerca sa pleci de la semafor in rand cu ceilalti, ia-o mai usurel. Eventual schimba pozitia piciorului/scaunului pt. un control mai bun asupra pedalei.
Daca auzi "tzac" nu-i bine nici pt. ambreiaj nici pt. cutie si restul lantului de transmisie. Acum nu c-o sa se strice, dar i se scurteaza oleaca din viata.
Toate masinile fac asa cand sunt noi. Nu toate fac "tzac" dar toate "smucesc".


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raszvan
post 25 Oct 2005, 20:17
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 2 September 05




da, ai dreptate, nu m-am exprimat bine la inceput. Era vorba de decuplare. Insa mai jos am precizat ca se aude numai atunci cand cutia cupleaza cu motorul.
Referitor la rodarea ambreiajului, te contrazic. Daca se intampla din cauza arcurilor de la discul de ambreiaj (si este f. posibil), nu prea mai ai ce-i face ca deja asta este semn de uzura. Ex > "182" - 24.000 km si clio care l-am condus eu azi avea 80000 km. Tu zici ca dispare dupa 500-1000 km de mers in oras. Eu am 1000 si nu da nici un semn ca ar vrea sa dispara.

This post has been edited by raszvan: 25 Oct 2005, 20:25


--------------------
ex clio symbol 1.5 dci 2005
megan dci, 2003.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 25 Oct 2005, 20:52
Post #12


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Eu am inteles ca tu ai masina noua. Sau n-am inteles bine? Pune, te rog, in semnatura, ce masina ai, cum, ce fel, cu ce motor, cand ai luat-o, eventual nr. de km. pt. ca, uite, nu-i de moft.
Eu ti-am explicat cum sta treaba cand masina e noua. Dupa un timp treaba se rezolva. Dar asta nu inseamna ca n-o sa mai faca niciodata. Cand se vor uza arcurile, o sa faca din nou si trebuie schimbat. Asta se intampla indeosebi daca scoti fum din ambreiaj. Adica daca-l incingi peste masura. Plus ca la un diesel viata ambreiajului e mai scurta decat la o benzinara (ma refer la arculetele cu pricina). Nu mai intru in detalii de ce.

Depinde unde si cum ai facut cei 1000 de km. Daca ai sta in centrul Bucurestiului, inseamna ca ai plecat de pe loc de vreo 2000 de ori in 1000 de km si ar fi trebuit sa-i treaca. Daca ai fi facut un drum Marsilia-Viena in 2 zile, probabile ca ai fi plecat de pe loc de mai putin de 20 ori in 2000 de km. De aceea m-am ferit sa-ti dau vreo reteta a nr. de km. Ca o paranteza, ambreiajul de pe M2-ului meu s-a rodat dupa vreo 3000 de km. Nu facea "tzac" dar sumcea. Numai ca informatia nu valoareaza nimic atat timp ca nu stii cum, unde, in ce fel am parcurs acesti 3k km. Nu mai zic de stilul de condus. Sper ca m-am facut inteles.

Eu ti-am dat o explicatie posibila/paluzibila. Nu inseamna ca fix asta e problema pt. ca nu eu sunt cel care apasa pe ambreiaj. Depanarile si copiii se fac la fata locului, nu prin intermediari tongue.gif Apropos: esti sigur ca zgomotul e produs de ambreiaj?

Daca nu e ceea ce iti spun eu si nu-i trece, ori e vorba de un defect, si atunci o sa mergi la service, ori tu nu dai drumul corect la ambreiaj (ca, iti dai seama, n-am cum baga mana-n foc pt. asta).


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raszvan
post 25 Oct 2005, 21:45
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 2 September 05




suntem trei aici care nu stim sa dam drumul corect la ambreiaj? Ma cam indoiesc. Hai sa te ascult si sa mai astept. Revin pe la 2000 km (de Bucuresti).


--------------------
ex clio symbol 1.5 dci 2005
megan dci, 2003.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 25 Oct 2005, 21:53
Post #14


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Intr-adevar, si eu ma indoiesc. Am pus-o ca pe o alternativa, n-am dat cu paru'. Eu nu stiu pe nimeni cu clio diesel si n-am unde testa. Tata are clio dar e pe benzina. Si nu face.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laur_dci
post 25 Oct 2005, 22:16
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 21 April 05




cred ca e o problema la 1.5 dci 80cp pentru ca langa mine parcheaza un megane cu acelasi motor si are aceeasi problema ca noi toti (80cp am si eu)

"ma bucur" sa aud ca nu sunt singurul cu problema asta, adica stau linistit ca nu e masina stricata

megane are ca varsta un an si ceva dar nu stiu km parcursi, dar megane al fratelui meu (ce altceva decat 1.5dci80cp) face le fel de noua, are peste 22000km si nu a suferit defectiuni la cutie/ambreiaj


--------------------
Clio Bicorp 1.5dci 80cp extreme 2005
clio symbol fidji 2006 1.5dci 65cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eddie33
post 25 Oct 2005, 22:31
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 587
Joined: 25 April 05
From: Bucuresti




Capra mea nu a murit,asa ca,tu(voi) ai(aveti)probleme....A mea nu da semne de nimic,merge foarte bine si nici nu behaie !!!


--------------------
Renault Clio Extreme 2004-DCI 80C.P.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raszvan
post 26 Oct 2005, 06:02
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 2 September 05




capra ta nu este facuta in turcia, nu-i asa?


--------------------
ex clio symbol 1.5 dci 2005
megan dci, 2003.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
_182_
post 26 Oct 2005, 12:30
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 467
Joined: 21 May 04
From: Bucuresti




Smucitura e normala, a fost dintotdeauna. Oricum ca sa o evit am ridicat piciorul de pe ambreiaj usor...

diferenta e ca acum a aparut zgomot clac-pac si o trepidatie insotitoare


--------------------
Renault Clio bicorp dCi 65 Expression 2003
Renault Twingo 8v & Opel Astra H cdti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eddie33
post 26 Oct 2005, 12:55
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 587
Joined: 25 April 05
From: Bucuresti




QUOTE(raszvan @ Oct 26 2005, 07:02 AM)
capra ta nu este facuta in turcia, nu-i asa?

A mea e fabricata in Franta,nu in Spania sau Slovenia ! Parca erau si 2 posesori de Clio,nu de Symbol care aveau ceva probleme(182 si Laur DCI)


--------------------
Renault Clio Extreme 2004-DCI 80C.P.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 07:12
Dacia