Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Roviniete de tip nou, cum se "activeaza"

VladK2K
post 7 Oct 2005, 20:04
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 30 August 05
From: Bucuresti




Postez in graba ca maine dimineata trebuie sa plec si nu am apucat sa caut ca lumea daca s-a mai postat despre asa ceva.

Am cumparat azi o rovinieta/rovigneta si, spre stupoarea mea, nu mai este patrata, ci rotunda, galbena, cu cifrele 1..12 de jur imprejur. Am cumparat-o de la o benzinarie MOL si tipul de acolo a zis ca nu stie cum se "activeza" (la cele vechi se faceau niste perforari) ca abia le-au primit.

Voi aveti idee? Am atasat o poza cu tot ce am primit

Din cate am inteles, daca am numere temporare pot completa pe chitanta numarul de caroserie


Attached thumbnail(s)
scan.jpg ( Size: 102.06k ) Number of downloads: 3


--------------------
Hyundai Tucson 2017 LP+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valiusbug
post 7 Oct 2005, 22:13
Post #2


posesor reno


Group: Members
Posts: 105
Joined: 8 December 04
From: Bucuresti




pe cea veche erau perforate anul, luna, tip euro si clasa vehiculului (autoturism, microbuz, etc) - probabil ca si pe asta nou trebuie perforat la fel (an, luna - restul datelor regasindu-se pe bon)- iar pe bonul meu fiscal e trecuta (cu pixul) seria de pe sasiu (nu mi-a trecut numarul desi e numar definitiv) - pe randurile libere de pe model nu e completat nimic - am fost oprit de nenumarate ori si nici un politist nu a comentat nimic desi nici macar nu am lipit-o pe geam (am multi prieteni la care s-a dezlipit la prima stergere de parbriz, la altii tine ok, eu nu m-am riscat - o tin in talon biggrin.gif )

later edit - la cumparare benzinarul mi-a atras atentia sa tin si bonul tot timpul la mine pt cazuri de politisti mai "zelosi"

This post has been edited by valiusbug: 7 Oct 2005, 22:18


--------------------
renault clio symbol 1,4 8v 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladK2K
post 7 Oct 2005, 22:34
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 30 August 05
From: Bucuresti




inseamna ca m-au fraierit, pentru ca Megane e EURO 3

m-am plimbat pe strada acum si m-am uitat la alte masini care aveau roviniete d-astea noi, nici una nu avea perforari... deci?

in fine, se pare ca o sa merg cu ea asa, eventual o sa trec seria de la caroserie la nr. auto.......


--------------------
Hyundai Tucson 2017 LP+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 7 Oct 2005, 22:51
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Deci mizeria cu bonul care trebuie pastrat e valabila in continuare???? Mare porcarie. In august am fost in Grecia cu masina si nesimtitii de la Giurgiu (pe langa aberanta aia de taxa de tranzit desi nici nu am trecut prin oras) aproape ca nu m-au lasat sa ies din tara ca nu aveam bon... Noroc ca am avut gura mai mare, era 5 dimineata si tipul de la drumuri era cam incompetent.

Am crezut ca daca apare modelul nou, intram si noi in randul lumii, ca pe afara nici naiba nu iti cere bonul de la vigneta de autostrada, ca doar de aia o ai lipita de parbriz unsure.gif


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 7 Oct 2005, 23:27
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Rovinieta dintr-asta am si eu, ca am cumparat-o in iulie. Teoretic se lipeste cu cifra lunii in care ai achitat-o in sus, adica trebuie sa ai 10 in sus (regula valabila si la ecusonul de ITP) ma rog, eu n-am stiut de regula asta pana acum o luna, asa ca le-am lipit de-aiurea.
Ar trebui sa te duci la benzinarie sa le ceri la baieti TALONUL rovignetei (o hartie A5 bleu, sau asa o am eu de la petrom), intrucat boul ala a uitat sa ti-l dea. Talonul respectiv are o serie TIPARITA si la lumina fluorescenta (20 de mii la papetarie, merge cu 3 baterii de ceas de mana) se vad elementele de securizare, iar in stanga sus tot cu lumina fluorescenta se vede sigla AND. Pe talon se trec seria rovinietei, cine ti-a eliberat-o, utilizatorul, adresa, CF/CNP, nr. de inmatriculare, seria masinii, contravaloarea in ron, clasa de emisii poluante (are symbol-ul EURO 4 ???), apoi valabilitate, data expirarii.
Asadar fuga la benzinarie sa-ti dea talonul, care talon e facut de AND, nu de fiecare benzinarie cum vrea ea. Benzinaria doar o completeaza cu pixul si pune stampila, inclusiv stampila vanzatorului cu CNP-ul lui.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valiusbug
post 9 Oct 2005, 18:52
Post #6


posesor reno


Group: Members
Posts: 105
Joined: 8 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(VladK2K @ Oct 7 2005, 11:34 PM)
inseamna ca m-au fraierit, pentru ca Megane e EURO 3


nu te-au pacalit - tarifele sunt diferentiate in felul urmator - Non-euro, euro 1, si euro-2 sau mai mult - deci pt euro 2 3 sau 4 se plateste aceeasi suma


--------------------
renault clio symbol 1,4 8v 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sefu_lu'_Picasso
post 10 Oct 2005, 08:27
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 28 September 05




Subscriu la ce zice Laurentiu, si eu acelasi tip de rovinieta am. Am cumparat-o in iunie, si mi-a dat o hartie bleu pe care sunt trecute diverse informatii. Eu aveam numere rosii atunci si mi-a facut-o pe seria sasiului.

Asa ca, pe langa acel bon fiscal trebuie sa ai si hartia aia bleu.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladK2K
post 11 Oct 2005, 06:21
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 30 August 05
From: Bucuresti




Am fost ieri la benzinaria de unde am luat rovinieta si am vorbit direct cu "seful", care mi-a zis ca s-a renuntat la cartonul bleu si trebuie doar completat, eventual trecut de mana data la care expira (politistii s-ar putea sa nu aiba inspiratie sa compare data de pe bon si inscriptia 1A) si seria de sasiu a masinii la Nr. auto:....


--------------------
Hyundai Tucson 2017 LP+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rkillera
post 11 Oct 2005, 14:16
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 211
Joined: 7 August 05




De fapt de asta le trebuie si bonul, ca sa stie cand expira smile.gif
Daca nu ai chef sa-ti faci alta cand expira arunci bonul si te certi cu ei.


--------------------
Renault Megane II 2005 Estate
Confort Expression 1.6 + clima, 08.2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geocosma
post 11 Oct 2005, 14:39
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 207
Joined: 22 June 05
From: Bucuresti




Mai, dar eu cand am avut numere rosii la masina si am vrut sa-mi iau rovineta ca plecam in concediu (in august), nu a vrut nimeni sa-mi ia banii pentru rovineta: am incercat la CEC, la Posta Romana, la Peco - nimic: tocmai primisera o norma/lege de unde rezulta ca doar pentru masinile inmatriculate trebuie sa se plateasca taxa si, prin urmare, masinile cu numere rosii, deci cu autorizatie temporara de circulatie pot sa taseze linistite si gratis timp de max. 1 luna (termen valabilitate autorizatie circulatie) asfaltul tarii.
Asa am facut, nu am avut probleme.
Dupa inmatriculare am luat rovineta: era galbena - nu mai vazusem asa ceva. Am intrebat cum se foloseste - nu stiau ca de-abia le primisera si nu citisera instructiunile (era 1 septembrie 2005). Oricum, circul cu chitanta la mine, pe care scrie si nr. de inmatriculare si seria caroseriei.
Si nu stiu daca pot fi pacaliti prea mult cu metoda propusa de rkillera. La inceputul anului rovinetele erau cu foarte mult albastru; acum sunt galbene, probabil la inceputul anului viitor le vor face rosii blink.gif


--------------------
Renault Megane Estate II.1 - 2005 - 1,6 16V 115 CP - Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rkillera
post 12 Oct 2005, 07:20
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 211
Joined: 7 August 05




Normal ca nu poti mai mult de sfarsitul lui 2006. Scrie si pe ea 2005/2006, dar 3 luni tot poti sa stai fara sa platesti una noua.


--------------------
Renault Megane II 2005 Estate
Confort Expression 1.6 + clima, 08.2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kata
post 2 Dec 2005, 15:53
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 342
Joined: 10 September 05
From: Bucuresti




oameni buni,

daca masina o am luata in lizing ce acte trebe sa prezint cind cumpar rovinieta asta?


--------------------
Clio Bicorp Extreme nov 2005
1.2 16v, gris platine
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
google
post 2 Dec 2005, 16:47
Post #13


*** Big Daddy ***


Group: Members
Posts: 755
Joined: 5 February 05
From: ...pe aici, pe dincolo, pe peste tot...




Talonul.


--------------------
Renault Clio Bicorp 2005-dCi/80cp
Clio Bicorp Dynamique 1,5dCi/80CP, Bleu Odissee, Full Options (15.06.05)
VW Polo 1,4 TDI PD/105CP, Attractive, chiptuning by TCM Turbo (24.10.05)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio
post 5 Dec 2005, 16:05
Post #14


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




Care e faza cu valabilitatea rovinietei? Un an de la data cumpararii sau e valabila de la 1.01. pana la 31.12.?


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 5 Dec 2005, 16:25
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Iata si o poza cu talonul de rovinieta. In poza nu se vad elementele de secretizare. sunt asemanatoare cu cele de pe facturile fiscale. La dimensiune pot sa zic ca impaturita ca in poza incape exact in coperta talonului masinii.
picture7ub1.th.jpg


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
k0b3
post 5 Dec 2005, 17:41
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 14 August 05
From: Iași




QUOTE(Vio @ Dec 5 2005, 04:05 PM)
Care e faza cu valabilitatea rovinietei? Un an de la data cumpararii sau e valabila de la 1.01. pana la 31.12.?

Un an de la data cumpararii...


--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI 110CP - 85.000 km
Renault Clio Symbol 2005 Fidji 1.5 dCI 80CP - 235.000 km (vândut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 20:25
Dacia