Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

La Ce Turatie E Bine Sa Mergi

moro
post 14 Aug 2005, 19:25
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 14 August 05




Salut,

am un clio symbol ( 2005 ) motor 1.4 8V. As vrea sa stiu la ce turatie e bine sa mergi la drum intins astfel incat sa nu suprasolicit motorul. Si daca poate cineva sa-mi spuna daca la clio se simte la pedala atunci cand intra sistemul abs.


--------------------
Renault Clio Symbol 2005 Fidji
Clio Symbol 1.4 8V August 2005
Rouge de feu | Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 14 Aug 2005, 21:31
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Presupun ca ai depasit rodajul. Daca nu deocamdata o tii in maxim 3500 de ture. Recomandabil e sa o tii cat mai aproape de limita recomandabila in rodaj, ca sa ai o masina agila dup-aia. Daca o inveti lenesa, lenesa o vei avea.
La cat vrei tu, atata timp cat nu-l subturezi. E bine totusi sa nu fie sub 2500 de ture. Motorul se foloseste la 1/2 din turatia lui si e bine sa nu se scada ritmul sub 1/3. Mai clar, daca limitarea intra la 6000 de ture ideal e sa se foloseasca la 3000-3500 de ture si sa nu se scada sub 2000-2500 de ture. E si neecomomic sa mergi subturat si dauneaza motorului. Si poti sa-l folosesti in liniste si peste 4000 de ture, dupa 5000 e bine sa nu-l tii prea mult, insa. Ce am spus eu mai sus e valabil la folosirea uleiului din fabrica, facut pentru solicitari mari.
La drum intins am vazut ca la peste 4500 de ture nu prea mai are vlaga sa accelereze, iar de aici incepe zona de consum mare, deci n-are rost sa mergi asa. Asta inseamna ca mai mult de 140 nu prea are rost sa mergi constant.
Cand nu vrei sa mergi cu viteze dintr-astea atunci te ghidezi altfel: cand accelerezi o accelerezi pana la 3500-4000 de ture. Asta pentru ca dupa schimbare sa nu ramana subturat motorul. Cand vrei sa mergi constant, poti sa o tii la o turatie mai scazuta, dar sa nu accelerezi prea mult, mai bine retrogradezi.
Ca o concluzie: nu e Dacie sa o omoare turatia. Mergi cat vrei.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moro
post 14 Aug 2005, 21:39
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 14 August 05




thanx, Laurentziu83 ,

am mers pe un drum cam prost , neasfaltat corespunzator, cu turatie 1200-2000 in vitezele a II-a si a III-a, si parca nu dadea semne ca moare. Oricum nu cred ca a fost prea bine pentru el. Nu am depasit inca rodajul, si de asta cer si sfatul vostru, pentru ca vreau sa-l am perfect si mai incolo fiind o masina care chiar imi place smile.gif

Si inca ceva : care e viteza maxima recomandata de mers mai mult timp. ( dupa rodaj )

This post has been edited by moro: 14 Aug 2005, 21:41


--------------------
Renault Clio Symbol 2005 Fidji
Clio Symbol 1.4 8V August 2005
Rouge de feu | Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 14 Aug 2005, 22:00
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




QUOTE(Laurentziu83 @ Aug 14 2005, 10:31 PM)
Recomandabil e sa o tii cat mai aproape de limita recomandabila in rodaj, ca sa ai o masina agila dup-aia. Daca o inveti lenesa, lenesa o vei avea.

As fi curios sa vad si niste argumente la afirmatia de mai sus, sa stiu si eu cum sa-mi rodez urmatoarea masina... blink.gif


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th May 2024 - 07:12
Dacia