Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Doua noi circuite de Formula 1, in calendarul competitional

taurash
post 3 Mar 2004, 11:51
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 336
Joined: 26 January 04
From: Bucuresti





Au ramas doar patru zile pana la startul noii editii a Formulei 1. Anul acesta, Formula 1 a suferit cateva modificari, atat in privinta regulamentelor, cat si in componenta curselor. In sezonul 2004, formatiile vor trebui sa foloseasca un sigur motor pentru fiecare week-end de cursa, adica calificari plus cursa propriu-zisa. Orice modificare a motorului va afecta pozitia pilotului pe grila de start. De exemplu, daca intre sesiunea de calificari si cursa motorul este modificat, pilotul va trebui sa inceapa competitia de pe ultima pozitie a grilei de start.

Prin aceasta regula se urmareste cresterea fiabilitatii motorului, de la 400 de kilometri la 800 de kilometri, pentru fiecare week-end. De asemenea, la plecarea de pe linia de start masinile nu vor mai fi asistate electonic de la boxe, dar tractiunea integrala va putea fi folosita in continuare. Tot din acest sezon, pilotii nu vor putea folosi cutii de viteze automate, ceea ce inseamna ca vitezele vor fi schimbate cu ajutorul unor clapete fixate in spatele volanului. "Faptul ca va trebui sa schimbam vitezele automat va duce la cresterea spectacolului.

Daca un pilot va face o greseala, chiar si mica, cum ar fi schimbarea vitezei prea devreme sau prea tarziu, acest lucru il va face sa piarda din viteza, iar masina din spate il poate depasi", a precizat David Coulthard. Tot ca o noutate pentru 2004, viteza de rulare prin dreptul boxelor va creste de la 80 km/h la 100 km/h, acest lucru putand duce la un numar mai mare de opriri la boxe. Strategia presedintelui de la FIA, Max Mosley, de a reduce costurile pe care le implica participarea la F1 a dus la modificarea anumitor regulamente. Dar noutatile nu se opresc aici.

Tot din acest an, doua noi circuite si-au facut loc in calendarul competitional. Este vorba despre Marele Premiu al Bahrain-ului, care va avea loc pe 4 aprilie, si Marele Premiu al Chinei, de pe 26 septembrie. De altfel, China pare a fi o piata excelenta pentru Formula 1, in special pentru marii producatori de masini care sustin echipele de top: Ferrari, Mercedes, BMW, Renault, Ford. Televiziunile se bat pentru a obtine drepturile de transmisie, iar retetele promise par a depasi orice previziune.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 3 Mar 2004, 14:32
Post #2


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




daca nu dispare dan alexandrescu nici anul asta nu ma intereseaza f1. pacat.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taurash
post 3 Mar 2004, 16:01
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 336
Joined: 26 January 04
From: Bucuresti




Eu nu l-am mai auzit de multisor pt ca nu am fost in tara ...
Da nu sunt alte canale care transmit?
E drept ca tb sa fie si in limbi care sa le intelegi.
Mie imi place mult cum transmit cei de la TF1. Plus ca se simte ca e o televiziune cu "intrare". Cu vreo 40 minute inainte de strat au 2-3 reporteri pe pista care iau interviuri la cald pilotilor. Si-i auzi pe bune pe piloti vorbind in direct de langa masina, nu ca a auzit nu stiu care ca a stranutat Schumacher cand manca seara la restaurant ...
Si masinile ti le arata cand sunt pe grila cu prim-planuri super-meseriase. Imaginile sunt transmise chiar de reporterul TF1 de acolo si nu fac parte din transmisia generala (standard) a cursei.
Cat despre comentarii ... cam le dau si ei in bara, da par totusi seriosi si incearca sa nu se abereze f mult.

This post has been edited by cmandrei: 16 Mar 2006, 15:13


--------------------
Megane II Sedan
Confort Privilège 1,5 dCi 80 CP, 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taurash
post 3 Mar 2004, 16:02
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 336
Joined: 26 January 04
From: Bucuresti




A fost careva in Ungaria la vreo cursa pana acum?
Mi-ar place sa ma duc ...
Cat o fi un bilet?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valix
post 3 Mar 2004, 16:07
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 5 January 04
From: Bucuresti




Pai hai sa ne combinam mai multi pe o masina si sa mergem acolo. M-ar tenta si pe mine un HungaroRing. Oricum, biletul cred ca e vreo 100 euroi. Poate prindem si un concert Depeche Mode. biggrin.gif


--------------------
Skoda Octavia 2
1.6 MPI 102 CP
Elegance, full options
Neagra, interior bej
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taurash
post 3 Mar 2004, 16:10
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 336
Joined: 26 January 04
From: Bucuresti




Sa stii ca eu sunt dispus.
Poate putem sa ne strangem si mai multi si sa mergem cu mai multe masini. Ar fi si mai fine.
Hai sa vedem cat costa biletul si cam ce agentii ar vinde asa ceva.

This post has been edited by cmandrei: 16 Mar 2006, 15:13


--------------------
Megane II Sedan
Confort Privilège 1,5 dCi 80 CP, 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taurash
post 3 Mar 2004, 16:12
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 336
Joined: 26 January 04
From: Bucuresti




pe 15 august e cursa


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 4 Mar 2004, 11:21
Post #8


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Hmmmm...suna mai interesant un concert DM decit F1! :mrgreen:


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valix
post 4 Mar 2004, 11:29
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 5 January 04
From: Bucuresti




Marty, nu-mi spune ca si tie-ti plac DM. biggrin.gif Personal, as fi in stare sa dau 100-200 euro sa-i vad pe viu. Am vazut multe concerte cu ei si sincer am ramas marcat, sunt niste ultra-adevarati. Keep in touch. Hai sa urmarim programul lor de turneu anul asta, imposibil sa nu cante in Budapesta, poate facem o combinatie. :oops:


--------------------
Skoda Octavia 2
1.6 MPI 102 CP
Elegance, full options
Neagra, interior bej
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 10 Mar 2004, 17:16
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




Cand eram mai mic eram disperat dupa formula 1, dar a devenit atat de plictisitoare si in plus mai este si semihandcapatul ala de Dan Alexandrescu. Nu mai imi place. Este mult mai plpitant campionatul american -C.A.R.T. (derivat din Indy Car) unde vezi actiune, depasiri, si de ce nu, accidente. Recunosc nu prea imi plac circuitele ovale, dar in rest bate formula 1 la fund in ceea ce priveste spectacolul, chiar daca masinile nu sunt la fel de evoluate tehnologic.


--------------------
Clio Symbol Expression 1.4 8V
Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 09:15
Dacia