Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cum iesim din tara cand masina e pe firma, nu e ta

ioanac
post 10 May 2006, 09:33
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 3 May 06




Salut!
Ne pregatim de concediu. Mergem in Grecia si cel mai potrivit mijloc de transport pentru doi tineri "umblareti" ni s-a parut masina. Chestia este ca respectivul autoturism nu este al nostru ci este al firmei unde lucrez.
Seful mi-a spus ca nu vor exista probleme, imi va da respectiva imputernicire autentificata la notar. Pentru fii foarte sigura am sunat si la Politia de Frontiera care mi-a confirmat ca daca am aceasta imputernicire nu vor fii probleme la iesirea din tara.
Dar ... eu nu vreau sa o conduc, o va conduce dl. care ma va insoti. Na! asta ... va constituii o problema?
Alta nelamurire: daca eu am imputernicirea in limba romana ... bulgaroii (pe care ii stim cat de ... tipicari sunt blink.gif ) sau grecii, nu vor incepe sa imi puna intrebari. Daca le arat imputernicirea in romana nu cumva va fi ceva ... fix 0 ? Pate trebuie sa o traduc in engleza?
Daca cineva a trecut prin aceatsa situatie va rog sa imi raspunda ... ca sunt foarte ... nelamurita.

Mentionez ca masina este achitata integral si nu este in leasing. Adica voi putea lua si cartea de indentitate a masinii fara probleme.

Multumesc,
Ioana

This post has been edited by ioanac: 10 May 2006, 09:34


--------------------
Opel astra opel astra - b41ptp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Robert SLZ
post 10 May 2006, 09:40
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




Obligatoriu trebuie trecut si dl. in delegtie. De exemplu eu am fost in Grecia cu masina fiind in leasing ( o data ) si pe firma ( alta data ). Nimeni nu m-a cerut delegatia, dar cand nu o ai atunci se trezeste un dobitoc sa o ceara. Obligatoriu si in Engleza. Daca nu poti sa-l treci pe dl. in delegatie, atunci in apropiere de vama schimbti soferul biggrin.gif

A, si inca o chestie. Uita de treaba de a lua cartea de identitate cu tine. Nu trebuie. Ba chiar e indicat sa nu calatoresti cu ea.


--------------------
Volkswagen Passat 2001 - B-XX-YYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ioanac
post 10 May 2006, 09:48
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 3 May 06




Mai nu sunt probleme sa il trec si pe dl. in delegatie. ... ma am bine cu sefu' icon_mrgreen.gif ... laugh.gif si plus ca il cunoaste cat de cat ...
Buna ideea asta. Mare chestie nu ar fii sa o traduc si in engleza.... Dar am citit pe alte topicuri ca unii spuneau ca e bine sa iei Cartea de identitate a masinii ... nu stiu ce sa mai cred ...
Am sunat acum iar la politia de frontiera si ei mi-au zis ca talonul e suficient. ... deci ... doar talonul ramane!

Multumesc mult pentru raspunsurile prompte,
Ioana



--------------------
Opel astra opel astra - b41ptp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Robert SLZ
post 10 May 2006, 09:52
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




Mey, sunt zvonuri fara temei, s-au trezit cativa isteti sa arunce pastila, sau poate pur si simplu un dobitoc din vama a cerut cartea de identitate a masinii, si gata, acum e obligatoriu CIV la vama. E o prostie. Doar talonul. Si cand pleci, lasa buletinul acasa. Afara, cat si in tara, iti este suficient pasaportul si talonul masinii. Eu am circulat toata Europa asa, nu mi-a cerut nimeni nimic altceva. Exceptie, militia romana, dar deh...

Sfatul meu, trece-l pe dl. in imputernicire ( romana si engleza) si dai bataie, la drum, concediu placut ! smile.gif


--------------------
Volkswagen Passat 2001 - B-XX-YYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ioanac
post 10 May 2006, 10:07
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 3 May 06




Aaa... de buletin ... niciodata nu l-am luat. Chiar acum m-am intors din Germania si nimeni nu ti-l cere, nici chiar romanasii.
Multumesc mult din si concediu placut si tie! smile.gif

QUOTE(Robert SLZ @ 10 May 2006, 10:52)
Mey, sunt zvonuri fara temei, s-au trezit cativa isteti sa arunce pastila, sau poate pur si simplu un dobitoc din vama a cerut cartea de identitate a masinii, si gata, acum e obligatoriu CIV la vama. E o prostie. Doar talonul. Si cand pleci, lasa buletinul acasa. Afara, cat si in tara, iti este suficient pasaportul si talonul masinii. Eu am circulat toata Europa asa, nu mi-a cerut nimeni nimic altceva. Exceptie, militia romana, dar deh...

Sfatul meu, trece-l pe dl. in imputernicire ( romana si engleza) si dai bataie, la drum, concediu placut ! smile.gif
*




--------------------
Opel astra opel astra - b41ptp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Robert SLZ
post 10 May 2006, 10:10
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




sad.gif aha, de data asta voi sta acasa...... cu sotia.....si cu bebe.....


--------------------
Volkswagen Passat 2001 - B-XX-YYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ioanac
post 10 May 2006, 10:18
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 3 May 06




QUOTE(Robert SLZ @ 10 May 2006, 11:10)
sad.gif  aha, de data asta voi sta acasa...... cu sotia.....si cu bebe.....
*



Deci bebele e atat de mic ca nu poate calatori ... SA-TI TRAIASCA!!! la anul il iei cu tine ... gata cu trandaveala ... ca e mare ... in concediu cu el! biggrin.gif
Ioana

This post has been edited by ioanac: 10 May 2006, 10:19


--------------------
Opel astra opel astra - b41ptp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Robert SLZ
post 10 May 2006, 10:21
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




da e tare mic, in iulie face 1 zi ! asa ca poate la anu nu va merge in concediu, dar macar va putea sta singur acasa


--------------------
Volkswagen Passat 2001 - B-XX-YYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ioanac
post 10 May 2006, 10:21
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 3 May 06




Inca o intrebare? Cum trebuie sa arate o astfel de imputernicire/delegatie? Aveti cumva un model?
Multumesc.


--------------------
Opel astra opel astra - b41ptp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ioanac
post 10 May 2006, 10:23
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 3 May 06




Sa-ti traiasca si nastere usoara sotiei tale!
Ioana


--------------------
Opel astra opel astra - b41ptp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maximus Decimus
post 10 May 2006, 11:31
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 5 May 06




De 4 ori am trecut cu masina firmei.
1. Trebuie ca posesorul actului sa fie la volan
2. Actul NU trebuie autentificat la notar
3. Actul trebuie tradus in engleza. Bulgarii mi-au reprosat ca nu e in bulgara dar cu 5 euro se invata engleza pe loc smile.gif


--------------------
Peugeot 407 - B-03-LOG
GRUPPO MAXIMA BUCURESTI- MEMBRU FONDATOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Robert SLZ
post 10 May 2006, 12:33
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




2. Actul TREBUIE autentificat. Orice procura, delegatie, imputernicire, daca nu este autentificata, legalizata nu are valoare.

oricum, vamesii nostri abia acum incep sa faca diferenta intrea ceva legal si o stampila de firma, dar te risti ??


--------------------
Volkswagen Passat 2001 - B-XX-YYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ioanac
post 10 May 2006, 12:46
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 3 May 06




http://www.mae.ro/index.php?unde=doc&id=50...lnk=3&cat=5/#B3

Intrebare: Cei de la MAE nu stiu sau cei de la politia de frontiera? Cum e posibil sa pui pe un site al MAE ca ai nevoie de Cartea de Identitate a vehiculului si cand suni la Politia de Frontiera sa ti se spuna ca nu ai nevoie?



Ce trebuie să aibă în vedere conducătorul auto:

Să posede asupra sa, în permanență:
pașaportul;
permisul de conducere, aflat în termenul de valabilitate;
asigurarea auto internațională de răspundere civilă („Cartea verde");
certificatul de înmatriculare și Cartea de identitate a vehiculului;
asigurarea medicală internațională.



Poate ne lamurim impreuna .... wacko.gif



--------------------
Opel astra opel astra - b41ptp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 11 May 2006, 09:11
Post #14


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(ioanac @ 10 May 2006, 09:48)
am citit pe alte topicuri ca unii spuneau ca e bine sa iei Cartea de identitate a masinii ... nu stiu ce sa mai cred ...

Aia care faceau astfel de afirmatii nu stiu despre ce vorbesc. Probabil ca nu au iesit in viata lor din tara cu masina. Sau poate ca nu au nici masina... icon_mrgreen.gif

Deci: NU E NEVOIE DE CARTEA DE IDENTITATE A MASINII LA IESIREA DIN TARA!!!

QUOTE(ioanac @ 10 May 2006, 12:46)
Intrebare: Cei de la MAE nu stiu sau cei de la politia de frontiera? Cum e posibil sa pui pe un site al MAE ca ai nevoie de Cartea de Identitate a vehiculului si cand suni la Politia de Frontiera sa ti se spuna ca nu ai nevoie?
*


Ala care a scris asa ceva la MAE pe site e prost.

Cartea de identitate a masinii se foloseste numai cind vrei sa vinzi masina. Daca spui la granita ca ai cartea de identitate cu tine, poate ca nici nu te lasa sa iesi din tara, deoarece se poate gindi ca vrei sa vinzi masina in strainatate... La asta te-ai gindit? rolleyes.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Littledevil
post 13 May 2006, 00:47
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 26 November 05




1.In cazul in care masina e pe numele mamei mele, imi trebuie imputernicire?
2. Daca este pe leasing ce trebuie?

Multam.


--------------------
Volkswagen Passat 1.9 TDI - B 77 MSC
As fii fericit daca as avea noroc de bani, cum am de prosti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ioanac
post 14 May 2006, 07:48
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 3 May 06






Salut!
In primul rand hai sa lamurim o problema: ori masina e pe numele mamei tale ori e in leasing?
Sau e vorba de 2 masini diferite? In ambele cazuri iti trebuie imputernicire - sau de la mama ta (daca numele ei trecut pe talon) sau daca masina e in leasing (si pana la achitarea leasingului ac. societate e trecuta pe talon) iti trebuie imputernicire de la ei.
Oricum cei de la societatiile de leasing s-au mai confruntat cu astfel de probleme ... relaxxxxx! Si cei de la agentia de tursim te pot ajuta cu info. Mai sunt cateva persoane aici care au iesit cu masini in leasing, de ex: Robert.
Concediu placut,
Ioana



QUOTE(Littledevil @ 13 May 2006, 01:47)
1.In cazul in care masina e pe numele mamei mele, imi trebuie imputernicire?
2. Daca este pe leasing ce trebuie?

Multam.
*




--------------------
Opel astra opel astra - b41ptp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 14 May 2006, 11:52
Post #17


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




Chiar ce trebuie sa detii daca vrei sa iesi cu masina unei rude apropiate ( mama , tata , frate , sora ) sau cu masina unui prieten ?


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulianbuzica
post 14 May 2006, 21:15
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 19 April 06




QUOTE(ioanac @ 10 May 2006, 11:21)
Inca o intrebare? Cum trebuie sa arate o astfel de imputernicire/delegatie? Aveti cumva un model?
Multumesc.
*


buna ioanac.
Si eu sunt in aceeasi situatie cu masina. Nu este a mea si a trebuit sa fac o gramada de acte. In primul rand ca nu poti trece granita fara sa ai un document oficial(ma refer la masina)care trebuie facut de un notar. acel document se numeste "contract de comodat" si costa in functie de valoarea masinii. ( Eu am dat pt un Logan aprox 1 milion dar depinde ce notar nimeresti). Dupa ce am obtinut aceasta procura am dat un tel la Amb. Greciei si cei de acolo mi-au spus ca acest contract trebuie tradus la un centru de traduceri autorizat(de preferat in limba greaca). M-am tot gandit si am ajuns la concluzia ca este cel mai bine de tradus in engleza pt. ca daca bulgaroii se trezesc si ei sa-mi ceara contractul si el este tradus in lb engleza ce fac? Nu ai nevoie decat de talon, contrct si pasaport.Concediu placut la greci si calatorie fara peripetii.


--------------------
dacia logan 1.6 - b 49 uuy
iulian[
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ice cube
post 27 May 2006, 23:12
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 13 November 04
From: Tg-Jiu




Daca masina (achitata integral) e a firmei si firma e a mea (asociat unic) imi trebuie totusi imputermicire?


--------------------
dacia logan ambition - Gj-03-XYB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel28
post 27 May 2006, 23:25
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 9 May 06




ATENTIE LA BULGARI !!!! : Daca masina nu e pe numele persoanei care trece cu ea, va trebuie procura. Eu am masina in leasing si am avut nevoie de procura de la firma de leasing catre firma mea si de la firma mea catre mine ca persoana fizica. Ambele sa fie traduse in engleza (nu traducere legalizata)
Ei vor procurele si la intrare si la iesire.

Grecii nu m-au intrebat de procura, dar ei fac o chestie pe care nu o mai fac altii: iti inscriu masina in pasaport cand intri si fac o alta insemnare cand iesi. Nu stiu ce se intampla daca o conduce altcineva decat cel care o are inscrisa in pasaport (ca nu a fost cazul la mine)

This post has been edited by daniel28: 27 May 2006, 23:30


--------------------
Audi A4 A4 2.0 TDI 2009 - BC 33 ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihye
post 28 May 2006, 19:17
Post #21


  


Group: Members
Posts: 316
Joined: 4 May 06
From: TM




Eu merg maine pana la Budapesta cu masina firmei doar cu o inputernicire, in romana, de la firma, asa am procedat de fiecare data (sapt trecuta nu am avut deloc!). Mai scriu cand ma intorc, dar m mult ca sigur ca nu voi avea nici o problema. Bulgarii sa fie mai cu mot?


--------------------
 Fiat GP 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RainHawk
post 28 May 2006, 23:39
Post #22


Dus cu pluta.


Group: Members
Posts: 349
Joined: 4 July 05
From: Bucuresti




Mie mi-au dat numai de la firma de leasing imputernicirea aia. De la firma mea catre mine nu am avut, dar nici nu m-au intrebat. Oricum, le-o faceam pe loc ca aveam toate actele cu mine. 04.gif


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI 2004 Confort - B-xx-XXX
"I've started with nothing, Now... I still have most of it left!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihye
post 29 May 2006, 21:14
Post #23


  


Group: Members
Posts: 316
Joined: 4 May 06
From: TM




Am si venit inapoi. Nu m-a intrebat nimeni de nici o imputernicire (din nou!).


--------------------
 Fiat GP 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandman_
post 31 May 2006, 11:05
Post #24


software engineer


Group: Members
Posts: 2.416
Joined: 20 June 05
From: Viena, Austria




Eu circul de ceva vreme (din 98 incoace) destul de mult cu masina firmei (mele) in strainatate (EU si Rusia) in configuratia urmatoare:
1. certificat de inmatriculare, NICIODATA cu cartea de identitate.
2. cu imputernicire de la firma, scrisa in engleza, stampilata si atat (fara autentificare de la notar)
3. uneori cu delegatie, dar nu mi-au cerut-o decat politistii rutieri din Romania

Niciodata nu am avut probleme.

O singura data, cand am fost in Turcia, prin 96, am avut o mega-imputernicire tradusa in turca la ambasada Turciei din B, pentru ca asa cerea statul turc.

Referitor la celalalt sofer, trebuie sa ai grija sa fie cartea verde facuta pe numele lui.


--------------------
Renault Megane 2(.1) C-C Dinamique, 2.0 16v 136cp, 2005 - GJ-01-SSP
Renault Laguna 3 2.0dCi, 150CP, 2008
and the best is still to come...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gAnY
post 19 Apr 2010, 16:03
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 6 February 10
From: Paris




Am nevoie urgent de un exemplu de procura de la firma la persoana. Vreau sa plec in seara asta in cateva ore.. nu ma intereseaza daca nu e legalizata, vreau doar sa vad ce aveti scris in ele, daca se poate
Multumesc anticipat


--------------------
Renault Laguna III 2.0 dCI 180 GT 4Control 2008
Renault Laguna II 1.9 dCI 120
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 07:56
Dacia