Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Dilema linie dubla continua

#Dino
post 5 Dec 2014, 15:04
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.189
Joined: 10 November 07
From: Loading...




Mergeam saptamana asta pe un Bulevard cu 2 benzi pe sens, pe mijloc linie dubla continua. Banda 1 pe sensul meu de mers ocupata cu masini parcate in spic (80%) si libera cam 20% din latimea ei.

Cel din fata mea opreste sa lase pe cineva, sau stiu eu ce sa faca, oricum, nu a oprit motorul si nu s-a intamplat nimic pret de 10 secunde. Ce-i drept a oprit intr-un loc unde banda 1 era ocupata mai putin decat in celelalte locuri, dar tot a ramas destul de mult peste banda 2.

Vazand ca nu coboara nimeni, pun semnal stanga si depasesc, evident cu 2 roti peste marcajul dublu continuu. Nu l-am jenat pe cel care venea din fata, doar ca mi-am luat flash-uri si probabil cateva injuraturi. Vazand flashurile de la distanta (circa 40 metri), initial am crezut ca am dat in nas cu MCV-ul Miliției, insa nu a fost cazul.

In situatia asta, daca aveam ghinionul sa fiu vazut de un cap-de-creta (special mentionez cap-de-creta pentru ca sunt si politisti care isi fac treaba bine), eram pasibil sa raman fara permis, chiar daca banda mea era ocupata...

In situatia asta ce recomanda MILITIA sa facem? Chiar ma gandeam sa trimit o intrebare la Politia Rutiera pentru ca imi amintesc de un caz similar filmat din masina.

L.E. Am uitat sa precizez ca era intuneric afara, ora ~22

This post has been edited by kissfm: 6 Dec 2014, 01:25


--------------------
'22 Duster 1.0 Eco-G / Megane 3 1.6 16v 2013 / Logan 1.4 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 5 Dec 2014, 15:28
Post #2


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.360
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Teoretic erai pasibil de amenda daca dadeai de un bou, intrucat in nu poti actiona cu o infractiune ca raspuns la alta.
Insa orice politist normal la cap probabil inchidea ochii.

Prima greseala este a celui care opreste, pentru ca nu ai voie sa opresti intr-un loc in care il vei forta pe cel din spate sa incalce legea.

A fost un caz acum cativa ani cu un taximetrist, a fost viral pe youtube si FB, care tot asa, a ocolit un alt taxiu' oprit si a calcat cu rotile din stanga pe linia continua.
A fost, vazut, oprit, amendat...etc.....si printre comentarii era unul care cica ar fi fost rezolvarea (absurda dar legala), cum ca tu trebuia sa opresti in spatele lui si sa dai telefon la politie si sa-i notifici ca pe strada X e unul oprit si tu nu ai cum sa treci de el pentru ca ai fi obligat sa calci lina continua.

This post has been edited by vallixx: 5 Dec 2014, 15:31


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 5 Dec 2014, 16:39
Post #3


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.233
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Ehe, cand eram noi juniori, si aia inca militieni, isi lasau aro-ul in drum in asa fel incat sa fii nevoit sa calci linia continua, si ei stateau cativa metri mai incolo si imparteau "cadouri"


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sk0rpion
post 5 Dec 2014, 23:02
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 475
Joined: 5 October 11




QUOTE(vallixx @ 5 Dec 2014, 15:28)
si printre comentarii era unul care cica ar fi fost rezolvarea (absurda dar legala), cum ca tu trebuia sa opresti in spatele lui si sa dai telefon la politie si sa-i notifici ca pe strada X e unul oprit si tu nu ai cum sa treci de el pentru ca ai fi obligat sa calci lina continua.
*


Si cand ai 20 de masini in spatele tau tot asa faci? sau astepti sa vina cineva de la politie pe strada x?


--------------------
renault megane 2 2003/ hatchback 1.5DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 6 Dec 2014, 01:15
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




Asta-i intrebare pe bune sau e la misto?

Radio kissfm,esti incepator,sau care-i faza?Pe serpentine calci linia, adica mai tai cate o curba asa?


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spectator
post 6 Dec 2014, 12:20
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 11 May 12




QUOTE(kissfm @ 5 Dec 2014, 15:04)
Mergeam saptamana asta pe un Bulevard cu 2 benzi pe sens, pe mijloc linie dubla continua. Banda 1 pe sensul meu de mers ocupata cu masini parcate in spic (80%) si libera cam 20% din latimea ei.

Cel din fata mea opreste sa lase pe cineva, sau stiu eu ce sa faca, oricum, nu a oprit motorul si nu s-a intamplat nimic pret de 10 secunde. Ce-i drept a oprit intr-un loc unde banda 1 era ocupata mai putin decat in celelalte locuri, dar tot a ramas destul de mult peste banda 2.

Vazand ca nu coboara nimeni, pun semnal stanga si depasesc, evident cu 2 roti peste marcajul dublu continuu. Nu l-am jenat pe cel care venea din fata, doar ca mi-am luat flash-uri si probabil cateva injuraturi. Vazand flashurile de la distanta (circa 40 metri), initial am crezut ca am dat in nas cu MCV-ul Miliției, insa nu a fost cazul.

In situatia asta, daca aveam ghinionul sa fiu vazut de un cap-de-creta (special mentionez cap-de-creta pentru ca sunt si politisti care isi fac treaba bine), eram pasibil sa raman fara permis, chiar daca banda mea era ocupata...

In situatia asta ce recomanda MILITIA sa facem? Chiar ma gandeam sa trimit o intrebare la Politia Rutiera pentru ca imi amintesc de un caz similar filmat din masina.


L.E. Am uitat sa precizez ca era intuneric afara, ora ~22
*



Contravenient este cel care a blocat banda a doua. Depasirea trebuia efectuata dupa prealabila asigurare fata de circulatia din sens opus.

This post has been edited by spectator: 6 Dec 2014, 12:21


--------------------
Renault Laguna/1.9dci 2007/II
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 6 Dec 2014, 16:29
Post #7


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.360
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Si daca dai de unul pus pe fapte mari iti iei amenda.....


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 6 Dec 2014, 18:35
Post #8


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Mie unu a vrut sa imi retina permisul pentru 30 zile ca am depasit pe linie continua un catar de masina, tv parca, deabia se misca, mergea sub 30 km ora.
Deci da, daca te vede ca ai incalcat legea iti da un cadou. Zicea cineva mai sus ca trebuie sunat la politie daca cineva restrictioneaza banda de circulatie, asa imi aduc si eu aminte din testele auto, principalul vinovat fiind cel care obtureaza circulatia.
Stiu si caz de depasire regulamentara, dar la inscrierea de sensul de mers a calcat linia continua care tocmai incepea, a fost tras pe dreapta imediat si lasat fara permis 30 zile.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 6 Dec 2014, 18:53
Post #9


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(vallixx @ 5 Dec 2014, 15:28)
....si printre comentarii era unul care cica ar fi fost rezolvarea (absurda dar legala), cum ca tu trebuia sa opresti in spatele lui si sa dai telefon la politie si sa-i notifici ca pe strada X e unul oprit si tu nu ai cum sa treci de el pentru ca ai fi obligat sa calci lina continua.
*


Serios? Si daca n-ai mobil (ca legea e neschimbata de cand au aparut celularele), pui avariile, te dai jos, te duci pana la cel mai apropiat telefon public sa anunti militia, si pana te intorci, ala pleaca, si gasesti militianu langa masina ta scriind procesul verbal. Cool!

Apopo de asta, azi ma intrebam cum naiba ajunge numarul de nesimtiti atat de mare in ultima vreme. Pe Mihai Bravu, inainte de Iancului in fata la cofetaria Alice si dupa intersectie pana pe la Dimitrov, era un rand de masini parcate in spic sau perpendicular pe banda 1, un rand full de masini pe avarii pe banda doi, si inca un rand aproape complet de masini lasate pe avarii pe banda 3. Asa ca din ditamai bulevardul nu mai ramasese aproape nimic pentru mers. Ca sa nu mai spun ca era complet imposibil sa iesi daca aveai masina parcata in primul rand. Si nu era vorba de asteptat 5-10 minute ci pentru ca majoritatea celor parcati erau in cofetarie la coada la fursecuri, de cel putin o jumatate de ora. Si la doi pasi e o sectie de politie!

O alta ciudatenie apropo de linia dubla continua e in zona garii Obor. Acolo e o intersectie in T. Pe bulevardul principal e linie dubla continua, dar care daca e ploaie sau zapada nu se vede. Pe strada laterala, sunt benzi separate pentru stanga, inainte si dreapta, si nici un semn de interzis la stanga. Eu de fiecare data fac stanga, dar incalc linia continua. Poate sa-mi ia carnetul sau pot invoca faptul ca nefiind alta semnalizare pe strada laterala nu pot sa vad linia care e la trei benzi distanta de marcajele de incadrare?


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 6 Dec 2014, 19:59
Post #10


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Eu am ramas fara permis pentru o faza de asta. Stai linistit si asteapta.


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 6 Dec 2014, 21:48
Post #11


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.360
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




E cam aiurea, daca semn nu este iar linia continua nu se vede, eu de unde as putea sa stiu ca e interzis virajul stanga? Daca sunt pentru prima data acolo?

E aberant sa-ti ia permisul. In cazul asta fac poze si contest PV-ul.
Si pe buna dreptate, indicatorul este primul la care ma uit, marcajul poate sa se stearga, sa fie acoperit cu zapada.....etc


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 7 Dec 2014, 07:27
Post #12


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




O masina oprita nu mai e vehicul, e obstacol.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 7 Dec 2014, 13:03
Post #13


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Cazul meu a fost similar cu cel descris de OP; In timp ce urcam dealul spre Dulcesti de pe camp iese in fata mea un tractor cu ditamai cisterna neinmatriculata. Ma uit in oglinda, vine grabit si hotarat un logan de politie si un camion. Mizand pe rationalitatea organului am depasit pe linie continua tractorul practic stationat, bagand treapta 1 de pe loc! In oglinda vad cum loganul face acelasi lucru, urmat in aproape de camion.

In sat sunt asteptat de agenti si tras pe dreapta in fata sectiei de politie, unde raman fara permis si politistii imi pierd certificatul de inmatriculare. Cand ii intreaba camionagiul, oprit si el, de ce nu isi predau si ei permisul, caci au facut aceeasi manevra ca noi, raspunsul lor a fost: Pai, am fost nevoiti, ca sa va prindem. doh.gif


Macar au asfaltat strada din banii aia.


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 7 Dec 2014, 13:56
Post #14


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.360
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




radmasa.gif radmasa.gif
Ce caterinca ieftina.

Cum sa iti ia permisul in loc sa-l ia la intrebari pe ala cu tractoru'?

Si talonul pentru ce, aveai ITP expirat sau ceva neconform la masina? Nu are treaba talonul pentru depasire pe lina continua, pe ala numai il arati ca sa vada ca-l ai. NU ti-l pot retine pentru asta.

Nu trebuia sa le dai nimic, faceam un circ cu ei acolo de nu le mai trebuia.....si sunam si la 112, sa reclam ca sunt abuzat.... biggrin.gif

This post has been edited by vallixx: 7 Dec 2014, 13:57


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 7 Dec 2014, 20:43
Post #15


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Talonul pur si simplu au uitat sa mil dea inapoi, lucru ce l-am observat abia la Iasi, cand a trebuit sa imi reinoiesc RCA-ul.

In fine, este o lectie de invatat de aici, si anume nu subestima niciodata un politist.

This post has been edited by 4x4: 7 Dec 2014, 20:45


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladut88
post 7 Dec 2014, 22:12
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.973
Joined: 22 May 09
From: Beius judetul bihor




Erai cu papucu sau cu bmw , daca erai cu papucu e clar de ce ai fost oprit


--------------------
dacia ARO SOLENZA scala 10,4 diesel 1,9 DRA 2004 1994 - bh 10 twa
I hate BMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 7 Dec 2014, 23:14
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




QUOTE(vallixx @ 7 Dec 2014, 13:56)
.....si sunam si la 112, sa reclam ca sunt abuzat.... biggrin.gif
*

Abuzarea reprezinta o urgenta?


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 7 Dec 2014, 23:40
Post #18


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.360
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




ABSOLUT ! tongue.gif


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 8 Dec 2014, 11:54
Post #19


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Discutia este daca ai voie sa depasesti ceva ce nu ar trebui sa fie acolo (masina oprita nelegal, alt obstacol fizic gen bolovan, goapa in carosabil, parte din carosabil lipsa etc).
Interdicita de depasire (ROUG art. 120) se refera la interdicita de a depasi vehicule
Vehiculul este "- sistemul mecanic care se deplasează pe drum, cu sau fără mijloace de autopropulsare, utilizat în mod curent pentru transportul de persoane și/sau bunuri ori pentru efectuarea de servicii sau lucrări" (art. 6 pct. 35 din OUG)
Chestiile care nu se deplaseaza nu sunt vehicule in intelesul acestei definitii.

Fata de acest lucru, eu zic ca ai voie sa incalci dunga continua daca ceea ce depasesti nu e vehicul (nu se deplaseaza), ci este doar un obstacol fix.

O alta discutie este daca se incadreaza o astfel de situatie la "cazul fortuit" care exonereaza de raspundere (art. 11 al. 1 din OUG 2/2001 privind contraventiile).
Definitia cazului fortuit din noul cod civil, la art. 1351 alin. (3), ca fiind „un eveniment care nu poate fi prevăzut și nici împiedicat de către cel care ar fi fost chemat să răspundă dacă evenimentul nu s-ar fi produs” nu cred ca ajuta prea mult in asemenea situatii.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 8 Dec 2014, 12:13
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Mai există și asta:
QUOTE
Art. 77
[...]
(2) Marcajul longitudinal format dintr-o linie continuă simplă sau dublă interzice încălcarea acestuia.

Deci încălcarea marcajului este interzisă nu doar în cazul depășirilor (indiferent de cum le definești), ci în cazul oricărei manevre.
Totuși, nu găsesc sancțiunea pentru încălcarea acestui articol. unsure.gif



--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 8 Dec 2014, 12:26
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Si in caz de canal fara capac sau lucrari pe carosabil ce faci?


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 8 Dec 2014, 12:28
Post #22


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




La depasire erau niste exceptii, cum ar fi vehicule trase sau impinse cu mina, pe doua roti, cu tractiune animala si cele care, constructiv, nu pot depasi 30 la ora. Dar am mai uitat, posibil sa ma insel.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 8 Dec 2014, 12:49
Post #23


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Din ROUG:
QUOTE
Art. 120. -  (1) Se interzice depășirea vehiculelor: 
:
  d) pe pasaje denivelate, pe poduri, sub poduri și în tuneluri. Prin excepție, pot fi depășite în aceste locuri vehiculele cu tracțiune animală, motocicletele fără ataș, mopedele și bicicletele, dacă vizibilitatea asupra drumului este asigurată pe o distanță mai mare de 20 m, iar lățimea drumului este de cel puțin 7 m;


8 Dec 2014, 13:29:
QUOTE(VladSoare @ 8 Dec 2014, 12:13)
Totuși, nu găsesc sancțiunea pentru încălcarea acestui articol. unsure.gif
*


QUOTE(OUG)
Art. 100. -  (1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice: 
    :
    3. nerespectarea semnificației indicatoarelor și marcajelor de obligare


This post has been edited by klaus: 8 Dec 2014, 13:29


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 8 Dec 2014, 13:59
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Nu știu dacă printre "indicatoarele și marcajele de obligare" se numără și linia continuă.
Indicatoarele de obligare sînt cele care te obligă să faci ceva anume, nu cele care-ți interzic ceva. Adică: obligatoriu la dreapta, ocolire, marcaj de bandă stînga/dreapta, etc.
Linia continuă e marcaj de interdicție, din aceeași categorie cu "oprirea interzisă", de exemplu. Sigur că, lingvistic vorbind, ai putea interpreta interdicția de a face ceva ca fiind echivalentă cu obligația de a face contrariul, dar din punct de vedere legal nu sînt sigur că cele două sînt asimilate. Adică avem indicatoare de obligare, de interdicție, de avertizare, etc., iar articolul 100 punctul 3 se referă doar la prima categorie.
Cel puțin așa văd eu lucrurile. unsure.gif

This post has been edited by VladSoare: 8 Dec 2014, 14:01


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 8 Dec 2014, 14:02
Post #25


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Obligatoriu la dreapta=interzis in toate celelalte directii icon_mrgreen.gif


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 8 Dec 2014, 14:07
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Păi știu, dar în felul ăsta orice indicator de circulație poate fi interpretat ca indicator de obligare. Indicatorul de viteză maximă te obligă să nu depășești viteza indicată. Ăla de "atenție, cad pietre" te obligă să conduci mai atent. Ăla de oprire interzisă te obligă să nu oprești acolo. Ăla de "atenție, școală" te obligă să reduci viteza. Ăla de claxonat interzis te obligă să-ți ții mîinile departe de claxon. Orice indicator poate fi interpretat în felul ăsta. biggrin.gif
Cred că în articolul 100 s-au referit strict la indicatoarele și marcajele de obligare, nu la interpretarea care li s-ar putea da cu un pic de imaginație tututor celorlalte. tongue.gif

Edit: am găsit. Anexa la OUG 195/2002.
http://legeaz.net/oug-195-2002/anexa-nr-2
Secțiunea B3 listează indicatoarele de obligare.

This post has been edited by VladSoare: 8 Dec 2014, 14:11


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 8 Dec 2014, 14:40
Post #27


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pai si marcajele de obligare care ar fi?
Unul ar fi ala de incadrare pe banda, in ce directie poti sa o iei.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalin78
post 8 Dec 2014, 15:10
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 588
Joined: 27 April 13
From: pitesti




salut
din cite spui ..atata timp cit tu nu ai mai avut rabdare sa vezi ce se intampla cu auto din fata ta ..motorul il avea pornit ..nu se daduze jos ..tu nevazind ce se intampla in fata lui inca nu devenise un obstacol deci se presupune trafic blocat/aglomerat ..ceea ce implica ca tu trebuia sa astepti daca era politie nu depaseai si cel mai sugur nici cel din fata ta nu oprea ..si totul era minunat .Daca il gaseai oprit depaseai fara probleme

In cap. 4 din reg aplicare intra absolult tot ceea ce insamna semnalizarea rutiera ..marcaje semafor agent indicator (toate indicatoare indiferent de categorie ) asa ca art. 100 e foarte clar



--------------------
dacia sport 1986 - ag ygi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 9 Dec 2014, 12:06
Post #29


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Dar de unde ai dedus tu ce vedea si ce nu vedea in fata aluia care oprise?
Tu asa esti intrafic, te uiti doar in curul aluia din fata, fara sa privesti mai departe?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
#Dino
post 9 Dec 2014, 12:16
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.189
Joined: 10 November 07
From: Loading...




@madalin78
Cel din fata mea a oprit cand eram la oarece distanta de el, sa zic 20-25 metri. M-am apropiat de el si am asteptat sa vad ce face, am oprit circa 10 secunde. De uitat in masina lui... nu am reusit sa vad mare lucru, era intuneric si de regula nu stau sa analizez cate persoane sunt in celelalte masini si ce fac. Oricum, nu mi s-a parut ca ar cobora cineva, nu am o problema sa astept cateva secunde sa coboare o persoana, poate are o problema sau e in varsta etc etc.

Tot ce pot sa mai adaug e ca nu am fost nici pe departe in situatia de a il incomoda in vreun fel pe cel care venea din fata.

Din punctul meu de vedere, e o situatie ingrata, in care se poate ramane fara permis daca dai peste un militian pus pe treaba.

9 Dec 2014, 13:24:
QUOTE(Catalinmodena @ 6 Dec 2014, 02:15)
Asta-i intrebare pe bune sau e la misto?

Radio kissfm,esti incepator,sau care-i faza?Pe serpentine calci linia, adica mai tai cate o curba asa?
*


Atat pe serpentine cat si pe celelalte categorii de drum circul cat pot de legal. Daca se intampla sa calc o linie continua pentru ca asa am considerat la momentul respectiv, imi asum asta, mai clar - daca ma surprinde militia in acel moment imi asum consecintele.

Mai departe, chiar daca as fi incepator, asta nu iti da tie dreptul sa ma iei peste picior (radio kissfm).

Nu o sa-ti raspund, doar o sa ti dau un ignore.

This post has been edited by kissfm: 9 Dec 2014, 12:24


--------------------
'22 Duster 1.0 Eco-G / Megane 3 1.6 16v 2013 / Logan 1.4 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 05:04
Dacia