Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

zgomot enervant spate

george_enasel
post 14 May 2010, 13:03
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 14 May 10




sad.gif Salut. Am cautat si nu am gasit nimic, insa admit ca poate am sarit ceva.
Am schimbat amortizoarele spate si de atunci aud un zgomot ciudat in spate si nu stiu ce naiba bate.
Ma omoara cu zile!!!!!!!


--------------------
renault megane clasic 1,9 dci 1,9 dci 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 14 May 2010, 13:07
Post #2


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.868
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Amortizoarele sunt puse bine?? adica stranse si sus si jos? nu au uitat sa-ti pune bucsile de cauciuc din capatul de sus al amortizoarelor?


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_enasel
post 14 May 2010, 13:52
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 14 May 10




le-am pus in service renault. ma gandesc ca le-au pus bine.
suspectez ceva prin portbagaj si am scos tot, am izolat trusa medicala triunghiul. Mai am sa pun ceva mai greu sa vad daca nu cumva e de la capacul de la roata de rezerva. Daca nu, fac un test de amortizoare si ma duc peste ei.


--------------------
renault megane clasic 1,9 dci 1,9 dci 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 15 May 2010, 07:47
Post #4


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.729
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Amortizoarele sunt originale Renault, sau le-ai luat din alta parte? Intreb pentru ca si a mea face si mi-au spus cei de la Renault Cobalcescu ca la Classic trebuie amortizoare specifice, iar eu am pus Bilstein pe masina (al doilea schimb de amortizoare). Si chiar ma gandeam sa le dau jos si sa le compar cu cele originale sa vad daca e adevarat ce zic ei, pentru ca tot asa a facut si cu cele dinainte, cu care le-am inlocuit pe cele de origine, dar nu de la inceput.


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
MB GLA 200
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_enasel
post 15 May 2010, 12:54
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 14 May 10




tot la service renault le-am comandat. pe cutie scria piese de origine si era incriptionata cu renault. mi-e mi se par mai subtiri insa mecanicu a zis ca asa sunt acum 173.gif

15 May 2010, 12:58:
nu am facut cu ele decat 600 km

This post has been edited by george_enasel: 15 May 2010, 12:58


--------------------
renault megane clasic 1,9 dci 1,9 dci 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
teal_c
post 17 May 2010, 06:32
Post #6


Ceva ani vechime in ale sofatului.


Group: Members
Posts: 252
Joined: 18 August 06
From: Bucuresti




Si eu am inlocuit amortizoarele cu unele Mc Person (ulei) si la fel aud zgomote. Mai rau era daca le vedeam radmasa.gif
Ce Doamne iarta-ma au amortizoarele renault de sunt mai speciale? Nu sunt tot amortizoare? Nu tot acelasi lucru fac?
La prima vedere suruburile de prindere sunt fixe. Am stat langa meserias cand le-a schimbat si am vazut cu ochii mei cum le-a strans. ...... Ca doar nu s-or fi desfacut in timp? Poate aflam ceva de la cineva care a rezolvat.


--------------------
NISSAN QASHQAI 1.3L HP M/T 2WD PACK N-CONNECTA 2019 - B-Nr-XXX
Daca muncesti ca sa traiesti de ce te mai omori muncind?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_enasel
post 20 May 2010, 07:58
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 14 May 10




Am fost in service renault pentru identificare problema!!! Au pus-o pe elevator, au verificat bucsi, telescoape, rulmenti, rezervor, inchizatori..... cam tot ce se putea verifica pe spate! Au facut si probe in mers cu ea si nimic!!!!! Acelasi zgomot!!!!!!
INCREDIBIL!

Informatie: schimbat bucsi de origine bara stabilizatoare - 380 lei inclusiv manopera


--------------------
renault megane clasic 1,9 dci 1,9 dci 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 22 May 2010, 22:43
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Si eu am un zgomot neidentificat pe spate, bufnitura infundata, slaba, se manifesta pe drumuri mai rele sau denivelari. La service-ul frecventat de mine nu au reusit sa-i dea de cap. Telescoapele au fost schimbate vara trecuta cu Sachs ulei/gaz. Meseriasul mi-a spus ca poate demonta telescoapele si sa facem o tura (va fii barca dar se poate merge). A verificat ochiometric bucsele, suruburile puntii etc. dar nimic...
Eu sper sa nu fie ceva pe la bara de torsiune dar sunetul pare a bucsa sau telescop.

De cand am scimbat arcurile/rulmentii pe fata, in dreapta mi-a aparut o bataie cu sunet mai ascutit care apare la drum rau sau cand trec peste "bumpere". Telescoapele fata aaveau putin ulei scurs dar pareau functionale. E posbil sa cedeze de la o simpla demontare ?


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 22 May 2010, 22:59
Post #9


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




QUOTE(teal_c @ 17 May 2010, 06:32)
Si eu am inlocuit amortizoarele cu unele Mc Person (ulei)
*


Ce fel de amortizoare?


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Georginho
post 23 May 2010, 10:51
Post #10


Inventiv


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 6 July 07




radunre, si eu am tot Sachs pe spate, "made in Germany" si la fel... se aud zgomote chiar daca au maxim 2000 km. Nu pot sa garantez ca ar fi de la ele pt ca de cand le-am schimbat n-am mai dat pe la service, dar voi merge in curand...


--------------------
*** *** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adiam
post 6 Jul 2010, 19:09
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 30 June 09




Si eu am aceeasi problema. Se aude un boncanit in spate in special cand folosesc frana de motor la 30-40 km/h.
Pusa pe rampa verificat in amanunt calea de rulare si nimic totul e ok, strans, in regula.
Problema pare a fi aparut dupa ce am schimbat amortizoarele pe spate (Monroe).
Mecanicii nu stiu ce are.
As face un test fara amortizoarele spate dar toata treaba asta demontat - montat costa. Ca o ultima idee ma gandesc sa nu fie o problema de fabricatie a amortizoarelor in sensul ca in capatul unde prezonul intra prin bucsa amortizorului, bucsa sa fi venit pe alt diametru un pic mai mare, avand astfel joc. unsure.gif
Daca isi schimba cineva amortizoarele pe spate poate verifica diametrele cu cele originale inainte de a si le pune, poate gasim ceva. Deocamdata eu merg asa, dar e enervant rau mad.gif ...

This post has been edited by Adiam: 6 Jul 2010, 19:14


--------------------
Renault Megane Classic 1.6 16V 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mrija
post 6 Jul 2010, 20:22
Post #12


Membru Veteran


Group: Members
Posts: 671
Joined: 4 June 07
From: Baia Mare




Eu mi-am tras kyb pe spate/gaz si nu am absolut nici o problema biggrin.gif


--------------------
Suzuki Gsx 750 R 110 cai la 200kg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutt daniel
post 6 Jul 2010, 22:09
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.139
Joined: 22 August 06
From: Giurgiu




Problema zgomotelor spate o putem compara putin cu supernova, unde banchetele produc zgomot din cauza prinderii defectuoase si a caroseriei care se torsioneaza. Problema a fost "rezolvata" la Solenza, unde s-a folosit bancheta dintr-o bucata prinsa cu suruburi, ce are si rol de rigidizare. Zgomotul poate proveni si de la roata de rezerva,cric prins aiurea sau alte obiecte lasate in compartimentul rotii de rezerva.
Revenind la amortizoare, acestea produc zgomot din doua cauze importante- au ulei prea putin sau cilindrul interior isi face joc in cel exterior, fapt ce face amortizorul bun de aruncat sau de suportat asa. Aici e cazul amortizoarelor bitubulare(clasice hidraulice sau combinate cu gaz sub presiune), cum probabil sunt cele cumparate after market. In cazul amortizoarelor originale APA KYB nu se intampla acest lucru pt. ca sunt monotubulare si zgomotul are alta cauza, posibil sa fie un joc lateral al tijei. Si eu am un mic pacanit in spate, am amortizoare originale noi, am verificat bucsaraie spate si e totul ok. In acest moment suspectez banda neagra de plastic ce asigura iluminarea numarului, ruloul ce acopera portbagajul sau prinderea uneia din banchete. Cred ca zilele astea daca am timp ma voi ocupa special de acest aspect si voi posta parerea daca voi gasi sursa pacanitului, care e f. putin sesizabil.

This post has been edited by ionutt daniel: 6 Jul 2010, 22:11


--------------------
renault espace 2.2 - bulgariax4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xjc0c0
post 6 Jul 2010, 22:32
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 830
Joined: 4 April 08
From: Brasov




Eu zic sa ne facem un club : Hy my name is xjc0c0 and i have the same problem...HY xjc0c000.. "

Serios vorbind acum : Ati verificat rulmentii spate ? Eu i-am schimbat acum 10.000km si pana acum o saptamana a fost totul ok..Dar de atunci cand sunt in frana de motor ,sau franez de la 40km - 0 se aude un zgomot "circular" direct proportional cu viteza..cu cat viteza e mai mica cu atat se aude mai rar.

Problema 2, se aude ceva pe stanga fata (rulment,arc,amortizor,busa) nu stiu ce...

@ Mrija : Cat ai dat pe un amortizor ?


--------------------
Ex: Megane I ---- ----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Georginho
post 7 Jul 2010, 10:19
Post #15


Inventiv


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 6 July 07




Revin si eu la problema pe care am mentionat-o mai sus: in service nu am mai ajuns, insa am ridicat-o pe cric si m-am uitat cam ce ar putea fi. As vreau sa va spun ca miscand de esapament am observat ca tampoanele acelea de cauciuc sunt cam elastice, iar zgomotul cred ca de acolo provine.


--------------------
*** *** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 7 Jul 2010, 15:32
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




Crezi gresit.Bataile de toba sunt zdranganeli... biggrin.gif
Sunt aproape sigur ca zgomotele tale sunt de la bucsele din cauciuc sau metal din partea inferioara.
Am montat Sachs si am patit la fel.Bucse din cauciuc slabe.

Acum am KYB gaz si sunt extrem de multumit.A mea este si mai grea...

This post has been edited by jas2: 7 Jul 2010, 15:35

Attached thumbnail(s)
DSC00283.jpg ( Size: 253.47k ) Number of downloads: 5006


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xjc0c0
post 10 Jul 2010, 09:36
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 830
Joined: 4 April 08
From: Brasov




Azi ma duc la mecanic sa vad de unde e zgomotul ala . Il am pe creier (am incercat si cu muzica tare,si sa nu-l bag in seama..dar constiinta tipa in mine ! )

Sper sa mai raman cu bani in buzunar evil5.gif

This post has been edited by xjc0c0: 10 Jul 2010, 09:37


--------------------
Ex: Megane I ---- ----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xjc0c0
post 11 Jul 2010, 14:03
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 830
Joined: 4 April 08
From: Brasov




Dupa o tura la service am rezolvat problema cu pierderea antigelului pe la termostat (garnitura termostatului era unpic mancata ,rezolvare = sfantul silicon) ,iar cu zgomotul spate,se pare ca era de la ferodouri,iar pe fata,sunt zile in care se aude ceva pe stanga fata,zile in care nu se aude...nu stiu de la ce poate fi. (am sa fac un test de amortizoare)
Bucsele toate ok.

Cost 44 RON


--------------------
Ex: Megane I ---- ----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutt daniel
post 17 Jul 2010, 22:40
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.139
Joined: 22 August 06
From: Giurgiu




Si eu am descoperit sursa zgomotului... asa cum banuiam era de la incuietoarea haionului, care e prinsa ca si la Supernova in doua dopusoare de teflon, care, din cauz drumurilor foarte bine intretinute de la noi, s-au tocat si permiteau miscarea laterala a incuietorii, iar cand ajungea la capatul cursei facea un zgomot ca de bucsa uzata. Pe moment e rezolvata problema, schimband pozitia acelor mici bucse de teflon, dar sunt in cautare de altele noi(posibil gama Dacia).


--------------------
renault espace 2.2 - bulgariax4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flaviu_n
post 20 Jul 2010, 21:59
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 408
Joined: 14 February 09
From: Cluj-Napoca




sa fiu si eu in pas cu lumea....
aceasi problema o am si eu, in special, se aude cand e incarcata masina (spate+portbagaj) si trec peste denivelari, dar si daca balansez masina stand pe loc
am fost la mecanic - totul e ok...si totusi se aud bataile...
mai sa fie....


--------------------
Renault Megane 1999 - Cj26VNC
Fara evenimente

[COLOR=red]Renault Megane I RXT 1.6 1,6 V[/COLOR]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vallybz
post 21 Jul 2010, 08:03
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.475
Joined: 26 October 08
From: Buzau/Bucuresti




La mine se intampla altceva...cand merg pe drum cu mici denivelari(gen E85) se aude in scartait pe spate cand masina intra putin in balans...acum nu stiu de unde poate fi...astept pareri


--------------------
Renault Megane 1 Facelift, 1.6, 16v Coupe 1999 K4M-A7-00 - BZ 87 BVM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maghi1
post 3 Nov 2010, 15:23
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 3 August 10
From: Bucuresti




Salut,
Problema este si la mine, atunci cand merg la viteza mica pe un drum prost, se aude un cloncanit. Am izolat mai bine tot ce este in roata de rezerva dar degeaba. Din ce am inteles de la un amic care lucreaza la renault, exista clapetele din spatele barii de protectie care asigura aerisirea habitaclului si se afla pe lateralele masinii in partea din spate. Normal ele ar trebui sa aiba o oarecare elasticitate dar cu timpul se strica si atunci se lovesc de caroserie producan acel zgomot ca de bucsi. Am sa verific si acest aspect si voi reveni. Mentionez ca modelul pe care il detin este break.

O zi buna sa aveti.


--------------------
RENAULT MEGANE 1 PHASE 2 2002 BREAK
Renault Megane 1 1.6 16V Break 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 18 Jan 2011, 15:42
Post #23


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.729
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Reactualizez eu topicul asta, pentru ca am descoperit zgomotul, dupa mai bine de doi ani de cautari - bat amortizoarele spate...Bilstein pe gaz, bat ingrozitor. Am pus masina pe fosa, am tras de ea si am ascultat fiecare element, am tras de toate componentele, bucsi punte, bari torsiune si suspensie, nimic, singurul zgomot vine din amortizoare...Ma gandesc ca au fost proaste de la inceput, au aproape 40000 km deja, deci le voi schimba si pe fata si pe spate, intrebarea este, de care sa iau, originale Renault sau KYB, ca de Bilstein m-am saturat (am inteles ca sunt facute la Brasov si sunt proaste, mai am un amic care mi-a spus ca la toata gama Renault bat amortizoarele Bilstein)...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
MB GLA 200
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mrija
post 18 Jan 2011, 16:38
Post #24


Membru Veteran


Group: Members
Posts: 671
Joined: 4 June 07
From: Baia Mare




Mie imi batea asa: Esapamentul si un plastic de la carenaj era bagat intre spirele de la arc. batea ingrozitor si saptamana trecuta la service mi-au aratat problemele. Credeam si eu ca e de la amortizoare dar au rezolvat problema. Referitor la problema ta (dilema) daca ia bani ia-ti kyb. Daca bugetul e mai mic, ia-ti sachs :/


--------------------
Suzuki Gsx 750 R 110 cai la 200kg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 19 Jan 2011, 10:17
Post #25


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.729
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




@ mrija - tu ai arcuri la amortizoarele spate? Poti pune o poza, sa vad cum arata, ca nici in Dialogys nu am gasit posibilitatea asta...m-ar interesa sa pot pune amortizoare cu arcuri pe spate...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
MB GLA 200
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 19 Jan 2011, 10:54
Post #26


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.868
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Nu s-au facut Megane 1 cu arcuri pe spate ... bara de torsiune la toate ... daca are arcuri ... sigur nu este de fabrica ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 19 Jan 2011, 11:26
Post #27


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.729
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Asa stiam si eu, la R 21 am facut insa o magarie, in sensul in care am pus pe spate amortizoare de Nevada, care aveau arcuri incorporate...alta tinuta de drum avea masina dupa schimbarea respectiva...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
MB GLA 200
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mrija
post 20 Jan 2011, 11:03
Post #28


Membru Veteran


Group: Members
Posts: 671
Joined: 4 June 07
From: Baia Mare




nununu m-am exprimat gresit, pe fata la amotizorul/arcul de pe stanga, imi era carenajul rupt si intrase intre spirele de la arc. Luam o groapa, zgomot de bataie bucsa credeam ca innebunesc.

masina este cu amortizoare si bara de torsiune pe spate.


--------------------
Suzuki Gsx 750 R 110 cai la 200kg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stoica_bogdan
post 20 Jan 2011, 11:35
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 28 October 10




si mie imi bat amortizoarele, eu m-am gandit la o solutie mai ieftina, sa le incarc, stie cineva cam cat ar costa si cam cat m-ar tine? si daca se merita?


--------------------
renault megane 1 2000 - DB-03-WCT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 20 Jan 2011, 12:20
Post #30


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.868
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Pune unele noi si lasa improvizatiile ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 20:18
Dacia