Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Iluminare butoane cruise control, si-a pus cineva?

djthem
post 17 Feb 2010, 11:35
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 20 March 06
From: Bucuresti




Salut!
Si-a pus cineva iluminare in butoanele de cruise control de pe volan? Am observat ca ele au acea zona transparenta, trebuie doar pus un led si legat la curent.
La fel si cu joistick-ul de oglinzi. In schimb acesta trebuie schimbat. Are cineva idee daca se poate schimba de la un alt model iluminat, dar compatibil?



--------------------
RENAULT MEGANE 4 RSLine 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tossi
post 17 Feb 2010, 14:05
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 25 April 06
From: Bucuresti




M-am gandit la asta si eu dar inca nu am avut timp sa o aplic. Ca solutii ar fi sa iei curent de la claxon si sa il muti pe acesta dupa contact sau chiar din firul de pilot automat, dar nu stiu ce voltaj vine pe el si daca nu cumva afecteaza functionarea tempomatului. De asemenea trebuie vazut daca nu cumva claxonul isi ia masa cand se actioneaza acesta, caz in care pica alimentarea led-urilor de acolo.


--------------------
Renault Megane 1.5 dci 2004 - B6SSSS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan22y
post 17 Feb 2010, 14:15
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.502
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




Pt iluminat joystick uite aici: http://www.reno.ro/index.php?showtopic=165...dpost&p=2175908

Pt iluminat butoane tempomat trebuie studiata problema.

This post has been edited by dan22y: 17 Feb 2010, 14:15


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djthem
post 17 Feb 2010, 15:15
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 20 March 06
From: Bucuresti




Multumesc pentru topicul cu joistick-ul de oglinzi. Ramane problema cu butoanele de tempomat. Cine are vreo idee sa zica aici.


--------------------
RENAULT MEGANE 4 RSLine 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 17 Feb 2010, 15:45
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Practic nu se poate. De ce? Pentru ca la butoanele alea vin doar doua fire pe care sunt 5V din ECU si nu poti sa te legi la ele, pentru ca in functie de rezistenta pe care o aplici pe ele, 0, 100, 270 ohm etc modifici starile +, -, R, 0... daca aplici alta rezistenta o sa ai eroare afisata pe bord "cruise control fault" sau "speed limiter fault", ar trebui sa tragi alta alimentare pentru led-uri, panglica cu 8 fire in loc de 7, ceea ce nu exista... ar mai fi o idee sa te legi la unul din intrerupatoarele claxonului, dar o sa ai led-urile aprinse permanent.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 17 Feb 2010, 19:47
Post #6


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.361
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




pentru iluminarea joystickului de la oglinzi nu trebuie sa schimbi nimic. trebuie doar sa adaugi o placuta cu ledul si rezistenta sub placa principala ca cele din fabrica, sa centrezi ledul sa lumineze fix pe gaura din discul alb si sa tragi pin la mufa din usa. Procedura e detaliata de mine cu tot cu poze in linkul pe care ti l-a dat dan22y. zilele trecute am schimbat ledul ala smd albastru cu un led piranha alb cu 4 cipuri centrat fix pe gaura aia si diferenta se vede, nu numai ca lumineaza mai bine punctuletul alb, insa acum seara se vede si conturul din jurul manetei de la joystick.

Legat de butoanele de pe volan si eu m-am gandit la proiectul asta si inca mai studiez terenul sa vad ce pot face. ma gandisem la varianta spusa de vik, sa ma leg la claxon insa asa cum a zis si el ar sta aprinse mereu ledurile, ca cele de la butoanele din usi (singura diferenta ca alea sunt pe curent de contact, iar astea ar fi in permanenta, deoarece claxonul functioneaza si fara contact). Ar mai fi o idee si cu airbagul, insa acolo e mai delicata treaba.

This post has been edited by skorpio_bog: 17 Feb 2010, 19:50


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW Tiguan R-Line 2023
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tossi
post 17 Feb 2010, 20:57
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 25 April 06
From: Bucuresti




Cred ca se poate destul de usor si clacsonul dupa contact, nu?


--------------------
Renault Megane 1.5 dci 2004 - B6SSSS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 17 Feb 2010, 21:49
Post #8


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.361
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




e o idee, insa nu stiu cat te-ar avantaja claxonul pe contact. daca vreodata ai nevoie sa claxonezi ce faci? stai pana pui contactu? cam aiurea.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW Tiguan R-Line 2023
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tossi
post 17 Feb 2010, 22:48
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 25 April 06
From: Bucuresti




Este mai putin riscant decat daca ai lua + de la ECU(alimentare pilot automat) sau airbag-uri, cum era scris mai sus. wink.gif

This post has been edited by Tossi: 17 Feb 2010, 22:49


--------------------
Renault Megane 1.5 dci 2004 - B6SSSS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djthem
post 18 Feb 2010, 07:59
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 20 March 06
From: Bucuresti




Multumesc skorpio_bog, dar nu are nimeni idee daca se poate pune un altul direct luminat cu toate cele 5 leduri prezente (la mine) ? Un alt joistick, ma refer, de la alt model poate.....
Asa tu ai pus un led acolo, dar restul de 3 sau 4 ?
Daca nu exista asa voi face si eu, cu siguranta.


--------------------
RENAULT MEGANE 4 RSLine 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 18 Feb 2010, 08:59
Post #11


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.361
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




care 5 leduri? la joystick nu poti pune decat un singur led care lumineaza punctuletul alb de pe el. Exista joystick cu iluminare din fabroca pe unele modele de laguna, insa foarte rare si acelea au tot un singur led pentru iluminat punctuletul alb de pe maneta. celelalte puncte pentru oglinzi dreapta stanga si neutru nu ai cum sa le iluminezi pentru ca pur si simplu sunt vopsite cu alb pe rama de plastic a joystickului. De la astfel de joystickuri m-am inspirat eu cand l-am modificat pe al meu. insa oricum nu e de ajuns numai inlocuirea joystickului cu unul cu iluminare, trebuie sa tragi fir si pin in mufa de pe masina ca sa iti mearga iluminarea, ca din fabrica in mufa e locul gol acolo unde ar fi trebuit sa fie pinul. Poti trage din pinul 8 de pe mufa de la stalp unde se leaga cu usa, insa ai mult de munca, trebuie desfacuta fata de usa complet ca sa ai acces acolo si e foarte mult de munca, sau poti adopta solutia mea, sa tragi fir de la pinul butoanelor de geamuri fata de pe usa sofer. Eu sincer am vrut initial sa trag fir de la stalp de pe pinul 8 cum e din fabrica, insa mi-a fost lene sa mai desfac iar fata de usa. mi-a ajuns de cate ori am desfacut-o cand mi-am montat lampi in usi (ca nu aveam din fabrica) si de atunci mi s-a luat.

Daca in schimb ai scris gresit, ceea ce cred ca ai si facut, si te-ai referit la cele 5 leduri de iluminare de la butoanele de pe volan, in cazul asta nu exista direct de cumparat pentru ca nici un megane nu are asa ceva din fabrica. Am vazut pe la opel ca au iluminare in volan f misto insa e alta mancare de peste.

This post has been edited by skorpio_bog: 18 Feb 2010, 09:09


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW Tiguan R-Line 2023
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djthem
post 18 Feb 2010, 14:02
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 20 March 06
From: Bucuresti




Multumesc inca o data pentru lamuriri, o sa vad ce solutie aleg, insa ma refeream la cele 5 de pe joystick (stanga,dreapta,neutru,rabatare+centru). Am crezut ca poate exista la Scenic, Laguna, etc, cu toate locurile luminate, fiindca stiu ca in afara de centru, celelalte locasuri sunt doar vopsite.(de aceea ziceam de schimbat)
La butoanele de la cruise control sunt toate locasurile transparente doar bine de pus leduri.


--------------------
RENAULT MEGANE 4 RSLine 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 18 Feb 2010, 14:05
Post #13


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.361
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




dupa cum am mai spus, la joystick nu exista iluminare decat pt punctuletul de pe maneta. pentru celelalte nu ai cum sa pui. asa sunt si cele de laguna din fabrica, doar cu punctuletul iluminat.

succes. sa ne tii la curent daca reusesti sa faci ceva la cruise si eventual poze biggrin.gif

This post has been edited by skorpio_bog: 18 Feb 2010, 14:06


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW Tiguan R-Line 2023
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alintosu
post 2 Oct 2011, 22:05
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 420
Joined: 9 September 11
From: Cluj-Napoca




Salut.La joystickul pentru reglaj oglinzi am improvizat iluminarea cu leduri de 3mm.Versiunea mea de Megane 2.1 nu are rabatare electrica a oglinzilor,deci nu are nici axul joystickului transparent ,astfel incat sa pot monta un led care sa semnaleze pozitia lui.Singura varianta este schimbarea axului cu unul care conduce lumina de pe un model care are.Pana sa il gasesc, am montat totusi leduri la pozitionarea stanga,neutru si dreapta, care se pare ca la toate modele este doar pictograma cu vopsea alba(buline stanga,dreapta si cerc neutru).In locul acestor pictograme am dat gauri de 3mm,in care am introdus prin spate leduri de 3mm,doua rosii(stanga ,dreapta) si unul alb in centru,si le-am lipit cu un pistol cu lipici cald ca sa fiu sigur ca nu ies din gauri(desi e cam greu sa iasa pentru ca au fost cam la fix si au intrat destul de greu).Pe cel alb l-am pilit si i-am lipit o bucata de plastic alb(provenit de la un buton de led de la o bricheta) deoarece lumina era prea intensa si nu dadea efectul dorit.Am pilit putin din capacul manerului de la portiera,in locul unde veneau ledurile in contact cu el,practic am facut putin loc pentru ca ansamblul joystickului sa intre perfect la locul lui.Am legat ledurile in serie si am montat o rezistenta de 100k wacko.gif . wacko.gif ..da am scris bine de 100k...pentru a reduce semnificativ puterea ledurilor pentru ca altfel erau suparatoare si le-am facut sa lumineze la intensitatea celorlalte leduri din bord.Le-am alimentat cu curent de la mufa butonului de deschidere geam fata satnga ,din pinii A3 si B4,lucru pe care l-au explicat si alti colegi de pe forum.Se poate face la fel si cu pozitia rabatare oglinzi,singurul inconvenient ar fi ca se pierde pictograma. Din pacate nu am facut poze in momentul operatiunii dar cei interesati care nu au inteles pot sa adreseze intrebari.O sa postez in curand niste poze cu rezultatul ,ca sa vedeti daca va place si merita sa faceti si voi .Mentionez ca nu am cunostinte de electronica prea vaste,si nu stiu daca solutia mea cu rezistenta de 100k este optima,dar se pare ca functioneaza.Astept sugestii de la cei care se pricep mai bine.
Vreau sa ii multumesc lui Scorpio_bog si celorlalti care au postat multe lucruri de mare ajutor in legatura cu montatul de leduri in butoanele de cruise control.Am urmarit cu atentie aceste indicatii si nu am avut nicio problema in a face acest lucru care la inceput parea extrem de complicat.Sunt foarte multumit de rezultat 01102011550.jpg ( Size: 10.07k ) Number of downloads: 726
01102011549.jpg ( Size: 9.65k ) Number of downloads: 779
01102011540.jpg ( Size: 16.98k ) Number of downloads: 771

Pentru cei care doresc,am reusit sa montez niste leduri de pozitionare si la plafoniere(alte marci de masini au din fabrica)tot cu leduri de 3mm.Plafonierele aveau locuri prevazute pentru asa ceva, deci mi-a fost usurata destul de mult munca.Singurul inconvenient a fost ca din nou pictogramele nu eru din plastic care canduce lumina ci erau doar pictate,asa ca ma fost nevoit sa dau gauri in butoane ,langa pictograme,si sa le umplu ce gel de unghii(rosu si alb).Aici e partea mai nashpa pentru cei care vor sa faca treaba asta.Eu am avut norocul sa cunosc pe cineva care lucreaza cu geluri.Inainte de asta m-am gandit si la alte solutii,adica sa lipesc plastic alb care conduce lumina ,in gaurile facute in butoane,dar era mai complicat ,asa ca am apelat la varianta cu gelul care s-a dovedit si forte simpla si cu un rezultat care nu da impresia de ceva improvizat ci mai degraba de un lucru care asa a fost din fabrica.Am tras fire de la tabloul de sigurante,de la firul galben de unde am luat curent si pentru iluminare butoane cruise control si claxon(au explicat si alti colegi procedura mai amnuntit)poate ca se putea lua curent si de la plafoniera direct dar eu nu am reusit sa gasesc o solutie si nu am vrut sa imi ramana aprinse permanent aceste leduri. Iata rezultatul:

2 Oct 2011, 22:07:
01102011552.jpg ( Size: 168.1k ) Number of downloads: 803
01102011553.jpg ( Size: 170.4k ) Number of downloads: 773


This post has been edited by alintosu: 2 Oct 2011, 22:07


--------------------
Renault Megane II Grandtour, 1.5 dCI, 74kW 2004
126cp, 260Nm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgebix
post 2 Oct 2011, 22:49
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 21 December 09
From: bucuresti




mi am pus si eu dar mai de mult si am facut si cateva poze

Attached thumbnail(s)
DSC03965.JPG ( Size: 138.71k ) Number of downloads: 292
DSC03974.JPG ( Size: 125.93k ) Number of downloads: 281
DSC03973.JPG ( Size: 121.21k ) Number of downloads: 268


--------------------
megane 2 bicorp 2003 1,4 16v 90km - B400GEO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alintosu
post 3 Oct 2011, 17:08
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 420
Joined: 9 September 11
From: Cluj-Napoca




Am revenit cu pozele cu joystickul reglaj oglinzi:03102011557.jpg ( Size: 56.36k ) Number of downloads: 299
03102011560.jpg ( Size: 25.46k ) Number of downloads: 305


3 Oct 2011, 17:36:
Am montat leduri si la grilele de ventilatie la pozitiile inchis,deschis si la rotita de selectare.Aceasta din urma are linia alba care semnaleaza pozitia ei, din plastic care conduce lumina.Am facut o gaura cu un burghiu de 3mm in spatele liniei (atentie sa nu o gauriti de tot)si am montat un led alb de 3mm;l-am lipit cu cu pistolul cu lipici cald ca sa nu iasa cand se invarte rotita.La pozitiile inchis ,deschis am procedat ca si la joystickul reglaj oglinzi,adica am dat doua gauri de 3mm in dreptul pictogramelor si am montat prin partea din spate leduri de 3mm.Am legat cele doua leduri in serie cu o rezistenta de 100k pentru a reduce di intensitatea luminii,iar ledul din rotita in paralel cu ele cu o rezistenta de 1k pentru ca acesta fiind in spatele plasticului alb nu necesita o reducere a intensitatii luminii;am reusit astfel sa le fac sa lumineze aproximativ cu aceeasi intensitate si sa nu fie suparatoare pentru sofer.Le-am alimentat cu curent din acelasi loc ca si la butoanele de cruise.Tin sa mentionez ca lumina ledurilor se reflecta in geamul din lateral chiar in dreptul oglinzii,si pentru unii ar putea fi deranjant acest lucru cu care eu m-am obisnuit destul de repede si nu ma mai afecteaza.De asemenea pentru cei care s-au gandit sa vopseasca grilele de ventilatie cu argintiu sau crom (cum am vazut si eu pe un site renault din franta)tin sa va avertizez ca si acestea se vor reflecta in geam si cand bate soarele pe ele din anumite unghiuri sunt chiar suparatoare.Eu am facut chestia asta pentru grila din stanga ,dar o voi vopsi din nou neagra.In curand o sa pun si poze cu grilele.

3 Oct 2011, 17:51:
Daca ma poate ajuta cineva cu o idee cum as putea sa iluminez si joystickul in afara de varianta cu axul care conduce lumina,deoarece e cam greu sa fac rost de asa ceva pentru ca sunt destul de rare din cate am vazut.Astept sugestiile voastre sau daca stie cineva un ax de vanzare... rolleyes.gif

This post has been edited by alintosu: 3 Oct 2011, 17:51


--------------------
Renault Megane II Grandtour, 1.5 dCI, 74kW 2004
126cp, 260Nm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 3 Oct 2011, 18:21
Post #17


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Poti pune o poza mai de aproape cu plafoniera modificata dar pe lumina, pe timp de zi?


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alintosu
post 3 Oct 2011, 20:19
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 420
Joined: 9 September 11
From: Cluj-Napoca




03102011561.jpg ( Size: 145.34k ) Number of downloads: 292

Asa arata ziua...se vad ledurile si ziua dar mult mai putin...puteam unde am pus led rosu sa umplu gaura cu gel rosu si atunci se diferentiau mai tare si ziua dar m-am gandit la treaba asta prea tarziu...e bine si asa...sunt ft. multumit. icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Megane II Grandtour, 1.5 dCI, 74kW 2004
126cp, 260Nm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 14th May 2024 - 16:04
Dacia